Lin-Manuel Miranda

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lin-Manuel Miranda (d. 16 Ocak 1980), yarattığı ve başrolünde oynadığı Hamilton ve In the Heights adlı Broadway müzikalleriyle tanınan Amerikalı aktör, besteci, rapçi ve yazar. Çeşitli ödüllerin yanı sıra bir Pulitzer ödülü, iki Grammy ödülü, bir Emmy ödülü, bir MacArthur "Dahi" ödülü ve üç Tony ödülü kazanmıştır.

Miranda, 2008 yılının Mart ayında Broadway'deki Richard Rodgers Tiyatrosu'nda sahnelenen In the Heights isimli müzikalin müziğini ve şarkı sözlerini yazdı. Miranda'nın müzikal için yapmış olduğu yazılı eserler ona 2008'de En İyi Orijinal Müzik dalında Tony ödülü[1] ve 2009'da En İyi Müzikal Tiyatro Albümü dalında Grammy ödüllerinin[2] de içinde bulunduğu sayısız ödül kazandırdı. Müzikalin başrolü olan Usnavi karakterini canlandıran Miranda, bu rolü ile Tony Ödülleri En İyi Müzikal Aktörü kategorisinde adaylığa layık görüldü ve müzikal En İyi Müzikal dalında Tony ödülünü aldı.

Hamilton, Tarihçi Ron Chernow tarafından kaleme alınan 2004 yılında yayımlanmış olan biyografi Alexander Hamilton'dan esinlenerek yazdığı ikinci büyük ölçekli Broadway müzikali Hamilton'ın kitabını, müziğini ve şarkı sözlerini de yazdı. Müzikal, 2016'da Drama dalında Pulitzer Ödülü, 2016'da En İyi Müzikal Tiyatro Albümü dalında Grammy ödülü ve tam tamına 16 dalda Tony Ödülü'ne aday gösterilip aralarında En İyi Müzikal kategorisinin de olduğu 11 dalda Tony Ödülü'nü aldı. Müzikalde başrol olan Alexander Hamilton olarak sergilediği oyunla ikinci Performans Dalında Tony ödülü adaylığının yanı sıra, 2016'da Drama Ligi Üstün Performans ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Hamilton müzikali vesilesiyle En İyi Orijinal Müzik ve En İyi Müzikal Kitabı dallarında Tony Ödüllerini kazandı.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2007–2008 Tony Nominations Announced; In the Heights Earns 13 Noms". Playbill. 13 Mayıs 2008. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
  2. ^ "2009 Grammy Awards – Complete Winners and Nominees". 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015.