İçeriğe atla

Atom Egoyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atom Egoyan

Atom Egoyan Golden Apricot Film Festivalinde
DoğumAtom Yeghoyan
19 Temmuz 1960 (63 yaşında)
Kahire, Mısır
Meslekfilm yönetmeni, senarist, film yapımcısı & aktör
Etkin yıllar1984 - günümüze
EvlilikArsinée Khanjian
Çocuk(lar)1
Resmî siteegofilmarts.com

Atom Egoyan CC (d. 19 Temmuz 1960, Kahire), Ermeni asıllı Kanadalı film yönetmeni. 1980'lerde Toronto'da ortaya çıkan ve Toronto Yeni Dalgası olarak bilinen, birbirlerine pek de sıkı bağlarla bağlı olmayan film yapımcıları grubunun parçasıydı. Egoyan, kariyerinde sıçramayı Exotica (1994) ile yaptı.

Atom Egoyan, köken olarak Mısır Ermenilerindendir. 2002 çıkışlı Ararat adlı filmi dışında tarihsel konulara pek girmemiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Atom Egoyan, 19 Temmuz 1960'ta Mısır'da Ermeni mültecilerin torunları olan, ebeveynleri Joseph ve Şuşhan'ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.[1] Ailesi, 1962'de Mısır'dan Victoria, British Columbia'ya taşındı; Kanada'da babası, telaffuzu kolaylaştırmak için 'Yeghoyan' olan soyadını 'Egoyan' olarak değiştirdi.[2] Toronto'da tanınmış bir piyanist olan kızkardeşi Eve ile birlikte Victoria'da yetiştiler.[3]

Öğrencilik yıllarında başladığı senaryo yazma ve film dünyası onu tanınmış bir yönetmenliğe taşımıştır.

Samuel Beckett'in ve Harold Pinter'ın etkisinde kalmıştır. University of Toronto'ya bağlı Trinity College mezunudur.

Egoyan şu sıralar Toronto (Kanada) merkezli olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Şu anki eşi aynı zamanda filmlerinin aktrisi Lübnan Ermenilerinden olan Arsinée Khanjian'dır. Arshile adlı bir de çocukları vardır.

Ararat (Ağrı Dağı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Egoyan'ın Türkiye'de en çok tartışılan filmi Ararat olmuştur. Bu filmde Ermeni yönetmen Ermeni Soykırımını ele almıştır. Film, Türkleri Ermenilere soykırım yapmış bir ulus olarak göstermiştir. Film henüz yayımlanmadan Türk basınında tartışılmaya başlanmıştır ve hatta hakkında Türkçe ve İngilizce kitap da yazılmıştır. Ermeni Araştırmaları uzmanı Sedat Laçiner ve Şenol Kantarcı tarafından yazılan 'Ararat Sanatsal Ermeni Progandası' adlı kitap ASAM tarafından yayımlanmıştır [1]. Kitapta Egoyan'ın filmi bir tür propaganda ürünü olarak değerlendirilmiştir.

Film Türkiye'de de gösterilmiştir. Egoyan filme büyük ümitler bağlamasına rağmen film beklediği ilgiyi bulamamıştır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Egoyan The 1 Second Film etkinliğinde (Ekim, 2005)
Yıl Film Notlar
1984 Next of Kin
1987 Family Viewing
1989 Speaking Parts
1991 The Adjuster
1993 Calendar
1994 Exotica
1997 The Sweet Hereafter
1999 Felicia's Journey
2002 Ararat
2005 Where the Truth Lies
2008 Adoration
2009 Chloe

TV filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Belgesel Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ATOM EGOYAN -BIOGRAPHY". European Graduate School. 12 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2021. Atom Egoyan'ın adı, Mısır'daki yeni nükleer reaktörünün anısına ailesi tarafından sembolik bir seçimdi. 
  2. ^ Pevere, Geoff; Mullen, Patrick; McSorley, Tom (18 Ocak 2012). Atom Egoyan. The Canadian Encyclopedia. 2 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2021. 
  3. ^ Eleanor Wachtel ile 9 Şubat 2010'da CBC Radio One'ın Ideas programı röportajı. bkz. http://www.cbc.ca/ideas/ 14 Haziran 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 2 Aralık 2021 tarihinde erişildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]