Obrenović Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Obrenović Hanedanı
Обреновић
Coat of Arms of the Obrenovic Royal Family.png
Ülke  Sırbistan
Kuruluş 23 Nisan 1815
Kurucu Miloš Obrenović
Devriliş 11 Haziran 1903
Son hükümdar Aleksandar Obrenović
Unvan(lar)
  • Sırbistan prensi (1815–1842; 1858–1882)
  • Sırbistan kralı (1882–1903)

Obrenović Hanedanı (Sırpça: Обрeновић), Sırbistan’ı 1815’ten 1842’ye ve yine 1858’den 1903’e kadar yöneten Sırp hanedan. 1815'te Sırbistan Prensliği'nin oluşmasına yol açan Osmanlı İmparatorluğu'na karşı gerçekleşen İkinci Sırp Ayaklanması'nda ataları Miloš Obrenović'in liderliği ile iktidara geldiler. Obrenović Hanedanı geleneksel olarak Avusturya-Macaristan ile ittifak yaptı ve Rus destekli Karađorđević Hanedanı'na karşı çıktı.

Ailenin egemenliği, kraliyet sarayını işgal eden ve varissiz olarak ölen Kral Aleksandar Obrenović'i öldüren, genellikle Kara El[1] olarak bilinen askeri suikastçiler tarafından gerçekleştirilen bir darbeyle sona erdi.[2][3] Sırbistan Ulusal Meclisi Peter Karađorđević’i Sırbistan’ın kralı olmaya davet etti.[3] Yugoslavya'nın dağılmasından sonra Miloš Obrenović'in üvey kardeşi Jakov Obrenović'in soyundan gelenler kendilerini Obrenović Hanedanı'nın halefleri ilan ettiler ve Sırbistan'ın feshedilmiş tahtında hakları olduğunu iddia ettiler.

Yunanistan, Bulgaristan veya Romanya gibi diğer Balkan devletlerinin aksine, Sırbistan tahtını almak için mevcut bir Avrupa kraliyet ailesinin (çoğunlukla Alman hanedanları) bir üyesini ithal etmedi; Obrenović Hanedanı, Karađorđević Hanedanı rakibi gibi, yerli bir Sırp ailesiydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Editors of Encyclopædia Britannica. Dragutin Dimitrijevic. Encyclopædia Britannica Online. Erişim tarihi: 8 Eylül 2016. 
  2. ^ Editors of Encyclopædia Britannica. Alexander. Encyclopædia Britannica Online. Erişim tarihi: 8 Eylül 2016. 
  3. ^ a b Thomas M. Poulsen; John R. Lampe; John B. Allcock. Serbia. Encyclopædia Britannica Online. Erişim tarihi: 8 Eylül 2016.