Nassau-Weilburg Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nassau-Weilburg Hanedanı
ÜlkeAlmanya, Lüksemburg
Ana hanedanNassau Hanedanı (1985'e kadar)
Bourbon-Parma Hanedanlığı (1985'ten beri)
Kuruluş1344
KurucuNassau-Weilburg Kontu Birinci John
Yıkılış1985 (agnatik tarafta)
Unvan(lar)
  • Lüksemburg Büyük Dükü
  • Nassau-Weilburg Prensi
  • Nassau Dükü
  • Nassau-Weilburg Kontu

Nassau-Weilburg Hanedanı, Nassau Hanedanı'nın alt kolu, 1344'ten 1806'ya kadar şimdi Almanya'da olan, o zamanki Kutsal Roma İmparatorluğu'nun parçası olan Nassau Kontluğu'nun bir bölümünü yöneten hanedan.

17 Temmuz 1806'da, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun dağılması üzerine, Nassau-Usingen ve Nassau-Weilburg kontluklarının her ikisi de Ren Konfederasyonu'na katıldı. Napolyon Bonapart'ın baskısı altında, her iki kontluk da Nassau-Usingen Prensi Frederick August ve onun küçük kuzeni Nassau-Weilburg Prensi Frederick William'ın ortak yönetimi altında 30 Ağustos 1806'da Nassau Dükalığı haline geldi. Frederick August'un varisi olmadığı için, Frederick William'ın ölümünden sonra tek yönetici olması gerektiğine karar verdi. Bununla birlikte, Frederick William, 9 Ocak 1816'da Weilburg Kalesi'nde merdivenlerden düşerek öldü ve daha sonra, birleşik Nassau'nun dükü, oğlu William oldu.

Bu hanedanlığın hükümdarları daha sonra 1866'ya kadar Nassau Dükalığı'nı yönetti. 1890'dan beri, Lüksemburg ulusunu yönetmekteler. Nassau-Weilburg Hanedanlığı, 1985 yılında Lüksemburg Büyük Düşesi Charlotte'un ölümü ile erkek tarafında nesli tükenmiş oldu.

Lüksemburg hükümdarlığı resmi olarak "Nassau-Weilburg" adını aldı. Büyük Düşes Charlotte'un ölümünden beri, Nassau-Weilburg Hanedanlığı, Bourbon-Parma Hanedanlığı'nın (erkek soyundan gelen) bir alt koludur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]