Piast Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Piast Hanedanı, Polonya'nın ilk hükümdar ailesi. 12. yüzyıla ait bir efsaneye göre, ailenin kökeni 9. yüzyılın ikinci yarısında Gnesen (bugün Gniezno) prensi Popiel'in yerine geçen Siemowit'in babası çiftçi Piast'a dayanır.

Başlangıçta Poznan çevresini (Büyük Polonya) ve bir olasılıkla Mazovia'yı da kapsayan Piast topraklarını genişleten I. Mieszko (hükümdarlığı yaklaşık 963-992) ile 1024'te kral olarak taç giyen I. Bolesław'dan (hükümdarlığı 992-1025) sonra, Piast Hanedanı bir gerileme dönemine girdi ve genelde prens unvanını kullanmak zorunda kaldı. Polonya'yı yeniden eski sınırlarına kavuşturan (1125) III. Bolesław'ın (hükümdarlığı 1102-38) topraklarını oğulları arasında paylaştırması, prensliğin yeniden dağılmasına yol açtı.[1]

İzleyen 150 yıl boyunca Polonya, hanedan içi çatışmalara, iç savaşlara, dış müdahale ve işgallere sahne oldu. Ama ortak dil, ekonomi ve kilise örgütlenmesinin varlığı birçok prensin Piast topraklarını yeniden birleştirme çabalarına zemin oluşturdu. Sonunda I. Władysław (hükümdarlığı 1324-33) Macaristan ve Papalığın yardımıyla, Polonya kralı oldu. İstikrarlı ve güçlü bir devletin temellerini atan III. Kazimiers (hükümdarlığı 1333-70) erkek varisi olmadığından tahtını yeğeni olan Macaristan kralı I. Lajos'a bıraktı. Böylece sona eren Piast Hanedanının yerinı 1382'de Jagiellon Hanedanı aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]