İçeriğe atla

Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı
ÜlkeSaksonya-Coburg ve Gotha
Belçika Krallığı
Portekiz Krallığı
Bulgaristan Krallığı
Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı
Britanya Hindistanı
MilliyetAlman
Ana hanedanWettin Hanedanı
Kuruluş1826
KurucuI. Ernest
Son hükümdarSimeon Sakskoburggotski

Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı (Almanca: Haus Sachsen-Coburg und Gotha) Ernest Düklüklerinin yönettiği Sakson Wettin Hanedanı'nın kolu olan Saxe-Coburg ve Gotha Düklüğü'nü içeren bir Cermen hanedanıdır.

Saxe-Coburg-Saalfeld'ın altıncı dükü Ernest Anton tarafından kurulmuştur. Bazı Avrupa monarşilerinin kraliyet ailelerini, I. Leopold döneminden kalan şu andaki Belçika'daki kraliyet ailesinin kollarını, Prens Albert'den kalan Birleşik Krallık ve diğer İngiliz Milletler Cemiyeti ülkelerinde hüküm sürmektedir. Birinci Dünya Savaşı zamanında Birleşik Krallık'ın Alman karşıtı hassasiyetinden dolayı V. George tarafından hanedanın ismi 1917'de Saxe-Coburg ve Gotha'dan Windsor'a çevirmiştir. Aynı durum Belçika için de geçerli olup ismi "van België" (Felemenkçe) ya da "de Belgique" (Fransızca) olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Saxe-Coburg ve Gotha'nın ilk dükü Ernest I, 1826'da taç giymesinden ölümü olan 1844'e kadar hüküm sürdü. Ernest I öncesinde 1806'dan düklük 1826'da yeniden oluşturulana kadar Saxe-Coburg-Saalfeld dükü Ernest III olarak hüküm sürdü. Ernst'in küçük kardeşi Leopold 1831'de Belçika Kralı oldu ve neslinden gelenler Belçika Devlet Başkanı olarak hizmet ettiler. Léopold'ün tek kız kardeşi Belçika prensesi Charlotte aynı zamanda Meksika İmparatoru Maximilian I 'in eşidir. Bu yüzden 1960'larda Meksika İmparatoriçesi Carlota olarak bilinirdi. Ernst'in yeğeni Ferdinand, Portekiz Kraliçesi Maria II ile evlendi ve soyu 1910'da Portekiz cumhuriyet rejimine geçene kadar Portekiz'i yönetti. 

Ernest I'in tek oğlu Prens Albert (1819-1861), 1840'ta Kraliçe Victoria ile evlendi. Böylece 1917'den beri Windsor olarak bilinen Birleşik Krallık Kraliyet Ailesi'nin atası oluştu. 1826'da Macar Koháry prens malikanesi hanedanın alt kollarından birine miras kaldı ve Roma Katolik Kilisesi'ne geçtiler. Üyeleri Brezilya İmparatorluğu Prensesi, bir Avusturya arşidüşesi, bir “Fransız” kraliyet prensesi, bir Belçika kraliyet prensesi ve bir Saksonya kraliyet prensesi ile evlenmeyi başardı. Bu soyun evlatlarından biri -Ferdinand- önce Prens sonra da Bulgaristan Çarı oldu ve onun soyu orayı 1946'ya kadar yönetmeye devam etti. Bulgaristan Hanedanı'nın şimdiki yöneticisi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra azledilip sürgüne gönderilen Çar Simeon II'dir. Sonraları Simeon Sakskoburggotski adıyla Bulgaristan'da 2001-2005 arası başbakanlık yaptı.  

Dük hanedanı Saxe-Coburg-Saalfeld dükü olan John Ernest IV'in soyundan gelen erkek kollar eşit evlilik soyundan gelir, erkekler ve kadınlar (evlenene kadar kadınlar), kadınlar eşit yetkili, dul eşler yeniden evlenene kadar. Saxe-Coburg ve Gotha Hanedan yasasına göre dükün tam unvanı:

AlmancaWir, Ernst, Herzog zu Sachsen-Coburg und Gotha, Jülich, Cleve und Berg, auch Engern und Westphalen, Landgraf in Thüringen, Markgraf zu Meißen, gefürsteter Graf zu Henneberg, Graf zu der Mark und Ravensberg, Herr zu Ravenstein und Tonna usw.
Biz, Ernst, Saxe-Coburg ve Gotha, Jülich, Cleves ve Berg ve de Angria ve Westphalia Dükü, Thuringia Prensi, Meissen Uç Beyi, Henneberg Prensvari Kontu, Mark ve Ravensberg Kontu, Ravenstein ve Tonna vb. Lorduyuz.

Gotha ve Coburg'da iki resmî konut vardır. Bunun için, tüm dük sarayları, Saray Tiyatrosu'nu da içeriyor, yılda iki kez taşınmak zorunda: Gotha'dan Coburg'a yazın, Coburg'dan Gotha'ya kışın. Saray Tiyatrosu için, hemen hemen neredeyse aynı iki yapı 1840'ta Gotha'da yapıldı (2. Dünya Savaşı'nda yok oldu.) ve Coburg (şu an Coburg Devlet Tiyatrosu) ve o zamandan beri korundu. Konut kalelere ek olarak, Gotha'da Friedenstein ve Coburg'da Ehrenburg, Dük ailesi Coburg'daki Rosenau ve Callenberg Kaleleri, av binası olarak Avusturya'nın Grein'daki Greinburg Kaleleri'ni kullandığı kadar da ayrıca Gotha'daki Schloss Reinhardsbrunn'ı kullanır.

Kolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Saksonya Arması

Dük Kolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dükler, 1826-1918[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ernest I 1826-1844
 • Ernest II 1844-1893
 • Alfred 1893-1900
 • Charles Edward 1900-1918

1918'den beri hanedan yöneticileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Charles Edward 1918-1954
 • Friedrich Josias 1954-1998
 • Andreas 1998–present

Dük kollarının isimleri hanedandan gelmelerine rağmen, yöneticileri ailenin kalıtsal ya da baba tarafından akraba en büyük üyesi değildir. 1893'te, hüküm süren dük çocuksuz öldü, bunun üzerine Britanya kolu Prens Albert soyundan gelmesi üzerine taç en büyük erkek üyeye geçti. Ancak, dük tacının Britanya Hükümdarı ya da veliahtına miras kalmayacağını Britanya tacının varisleri, Albert'in soyundan gelenler kabul etti ve düklük yasası onadı. Bu yüzden, Alman düklüğü, Wettin Hanedanı'na ait Britanya Kraliyet Ailesi'nin daha genç prensleri ve onların erkekten soyundan gelenler arasında olacaktır ikincil kalıtımsal (secundogeniture) ya da doğrudan kalıtımsal bağ bulunmaktadır.

Birleşik Krallık müstakbel Edward VII'ın düklükle kan bağı bulunması yerine, diğer yaşayan oğulları olmadan ölmesi üzerine erkek kardeşe geçti, Prens Alfred, Edinburgh Dükü ve, en genç torunu Prens Albert ve Kraliçe Victoria, Prens Charles Edward, Albany Dükü'ne geçti(kanın geçebileceği ikinci yol olan amcası Prens Arthur, Connaught Dükü ve onun erkek neslinden gelenler, doğuştan rütbesi yüksek olmasına rağmen, Britanya mülkünün geri kalanını tercih etti).

Dük kollarının şimdiki yöneticisi Andreas, Saxe-Coburg and Gotha Prensi. 

Saxe-Coburg-Gotha-Koháry Hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

The Saxe-Coburg-Gotha-Koháry Hanedanı Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanının Katolik bir alt dalıdır. Francis, Saxe-Coburg-Saalfeld Dükü'nün ikinci oğlu Saxe-Coburg and Gotha Prensi Ferdinand ile Prenses Maria Antonia Koháry de Csábrág evliliği ile kuruldu.

Coat of Arms of Ferdinand II of Portugal of the House of Saxe-Coburg and Gotha

Portekiz Krallığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekiz'in önceki kraliyet ailesi genellikle Braganza Hanedanı ile ayrımı yapılmaz.

 • Pedro V (1853-1861)
 • Luís I (1861-1889)
 • Carlos I (1889-1908)
 • II. Manuel (h. 1908-1910, ö.1932)

Manuel II 1932'de çocuksuz öldü. O varisi olarak uzaktan kuzeni Ferdinand II'nin ya da Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı soyundan olmayan Duarte Nuno, Braganza Dükü'nü tanıttı. Duarte Nuno ve varisleri Braganza Hanedanı üyesiydi.

Coat of Arms of the Kings of Bulgaria of the House of Saxe-Coburg and Gotha

Bulgaristan Krallığı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ferdinand I (1887-1918)
 • Boris III (1918-1943)
 • Simeon II (1943-1946)Simeon Saxe-Coburg-Gotha,ayrıca bilinen adı Simeon "Sakskoburggotski" (Сакскобургготски) idi, olarak 2001'de Bulgaristan Başbakanı seçildi —. [1][2][3]
 • King Simeon II of Bulgaria (r. 1943-1946)
  King Simeon II of Bulgaria (r. 1943-1946)
Coat of Arms of the Kings of the Belgians of the House of Saxe-Coburg and Gotha

Belçika Kralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Belçika kolu, Francis, Saxe-Coburg-Saalfeld Dükü'nün en küçük oğlu Leopold tarafından kuruldu.

Belçika Kraliyet Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı nedeniyle,aile ismi 1921'de van België, de Belgique ya da von Belgien adlarına çevrildi, ülkedeki üç resmî dil (Felemenkçe, Fransızca ve Almanca), – bu aile ismi kimlik kartlarında ve tüm resmî belgelerde kullanılır. The Saksonya hanedan arması içeren arma yerine Belçika Kraliyet Arması getirildi (see here). Diğer Coburglular Saxe-Coburg ailelerinin çoğu kolu adlarını değiştirdi. Örneğin, Kraliyet Ailesinin konut yerinden sonra Britanya Kralı George V, Windsor'ı aile ismi olarak benimsedi.[4]

Coat of Arms of Edward of Saxe-Coburg-Gotha, Prince of Wales, the first "Coburgian" to become King of the United Kingdom and Ireland as Edward VII in 1901

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

1901'den 1910'a kadar hüküm süren Kral Edward VII'dan, 1917'ye kadar kral olan Kral George V Birinci Dünya Savaşı zamanında Almancayı andıran unvanını Windsor ile değişti, Britanyalı hükümdarlar Saxe-Coburg & Gotha Hanedanına mensuptu. Saxe-Coburg-Gotha adı 1920'ye kadar Belçika Kraliyet Ailesinde ve Bulgaristan Kraliyet Ailesi devam etti.family.[5]

Soyağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babadan gelen soya bakarsak, babadan oğula hükümdarlığın miras kalması, hükümdar ailelerinde esas belirleyici üyeliğin tarihi bir geçmişi vardır, baba soyundan değişik kollar tarafından değişken isimlerin resmî kullanımına rağmen böylece Saxe-Coburg-Gotha Hanedanı Hükümdarları kalıtsal olarak 20. yüzyıl boyunca Wettin Hanedanı'na aittir.

Saxe-Coburg Dynasty Family Tree since the end of the 18th Century, showing their inheritance of the thrones of Great Britain, Belgium, Portugal, and Bulgaria.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Former king marks first year as Bulgarian Prime Minister 18 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Radio Free Europe, 26 July 2002.
 2. ^ Bulgarian (or Spanish) Prime Minister? 14 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Bulgaria Development Gateway, 24 July 2003.
 3. ^ Lord Alderdice speaking in the House of Lords on 19 May 2005 12 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Hansard.
 4. ^ Balfoort, Brigitte. "journalist" (pdf). The Belgian Monarchy. Olivier Alsteens, Director-General of the FPS Chancellery of the Prime Minister, Wetstraat 16, 1000 Brussels. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Temmuz 2012. 
 5. ^ Saxe-Coburg-Gotha 21 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. on the official website of the British monarchy