İçeriğe atla

Krum hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A depiction from a medieval manuscript
Hanedanlığın kurucusu Krum Han, 14. yüzyıl illüstrasyonu

Krum hanedanlığı (Bulgarca: Крумова династия), Bulgaristan Hanı Krum (803-814) tarafından kurulan ve 803 ve 991 yılları arasında Birinci Bulgar İmparatorluğu'nun hükümdarlarını temsil eden kraliyet ve daha sonra imparatorluk ailesini ifade eder. Bulgar tarihinin, en büyük toprak genişliğine ulaştı ve altın kültür ve edebiyat çağını tetiklemiştir. Kral Simeon'un döneminde Altın Çağlarını yaşamışlardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

A map of medieval Bulgaria
Krum hanedanının şeceresi

Krum Han, birçok araştırmacı tarafından yeni bir hanedanın kurucusu olarak kabul edilir.[1][2][3][4] Bununla birlikte, Krum'un Asparuh'un kardeşi Bulgar Han Kubera'nın soyundan geldiği ve bu nedenle soyunun Dulo hanedanına uzandığı görüşü de mevcuttur.[5] Krum Han saltanatının başlangıcı tam olarak bilinmemekle beraber, genellikle 802 veya 803'ten başlıyor.[1][2][3][4][5] Ancak bazı tarihçiler Krum Han'ın VIII. yüzyılın sonundan, yani Han'ın saltanatını yönetmeye başladığını ve 796'da sona erdiğini ileri sürüyor. [6].Krum Han döneminde, bölgeyi Avarlar sayesinde genişletti,[2][6] Bizans ile başarılı bir şekilde savaştı ve 811'de imparator I. Nikiforos birliklerini yendi.[6][5] Kabile yönetimi kaldırılmış ve yerine merkezi yönetim sağlanmıştır.[5] Bölgede başarılı adımlar atan Krum han böylelikle Birinci Bulgar İmparatorluğunu ve Krum hanedanını kurmuştur.

Hükümdarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel;
  • Златарски В. История на Българската держава през средните векове. — София: Захарий Стоянов; Св. Климент Охридский, 2007. — Т. 1. Първо Българско царство. Ч. 1. Епоха на хунобългарското надмощие. — 486 с. (Rusça)
  • Андреев Й., Пантев А. Българските ханове и царе. От хан Кубрат до цар Борис III: Исторически справочник. — Велико Търново: Абагар, 2004. — 368 с.
  • Благоев Н. П. История на старото българско държавно право. — София: Братия Прошекови, 1906. — 270 с.(Rusça)
  • Божилов И. А., Гюзелев В. Т. История на България. — София: Анубис, 1999. — Т. 1. История на средновековна България VII—XIV век. — 704 с.(Rusça)
  • Мутафчиев П. История на българския народ. — София: Българската Академия на науките, 1992. — 374 с.(Rusça)
  • Czamańska I. Kruma dynastia // Słownik dynastii Europy. — Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1999. — S. 240—241.(Rusça)