Nurettin Demirtaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nurettin Demirtaş (d.1972, Palu-Elazığ), DTP'nin başkanlığını yapmış olan Zaza kökenli siyasetçidir.[1][2] HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın ağabeyidir.

Siyasi hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

1972'de doğdu. PKK'ya üye olmak suçundan on bir yıl altı ay hapis yattı. Cezasını çektikten sonra DTP'ye üye olan Demirtaş sağlık sorunları olduğu gerekçesiyle askerliğe elverişsiz raporu alarak askerlikten muaf tutuldu. 8 Kasım 2007'de Ankara Büyükhanlı Park Otelde gerçekleştirilen 2. Olağanüstü Büyük Kongredeki seçimlerde ilk iki turda yeterli çoğunluğu sağlayamayan Demirtaş, 3. turda partinin Genel Başkanlığına seçildi.

Askerlik sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerlikten muafı ile ilgili raporun sahte olduğu mahkemece iddia edilip, hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Almanya'ya yaptığı bir geziden sonra 17 Aralık 2007'de Türkiye'ye dönen Demirtaş, gözaltına alındı ve tutuklandı. Avukatı Faruk Duran tarafından yapılan tüm itirazlara rağmen tutuklu yargılandı ve bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra tahliye edilen DTP'li başkan askere alındı ve Safranbolu ile Artova ilçelerinde askerliğini tamamladı. Aktif siyasetten çekilen Demirtaş, yazarlık yapmaktadır.[3][4][5]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]