1996 Adana saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1996 Adana saldırısı
BölgeAdana, Türkiye
Tarih25 Ekim 1996
16.55 DAS (UTC+02.00)
HedefEmniyet personeli, siviller
Saldırı türü
İntihar saldırısı
Ölü5
Yaralı18
İşleyenLeyla Kaplan
Örgüt(ler)PKK

1996 Adana saldırısı, 25 Ekim 1996'da Türkiye'nin Adana ilinin Seyhan ilçesinde, Adana Emniyet Çevik Kuvvet Müdürlüğü nizamiyesine yaklaşan PKK mensubu Leyla Kaplan'ın üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmesiyle gerçekleştirilen intihar saldırısı. Patlama sonucunda saldırganın yanı sıra üçü polis ile biri olay sırasında yakınlarda bulunan sivil olmak üzere toplam 5 kişi öldü; 18 kişi ise saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

Saldırı ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel saatle 16.55 (UTC+02.00) civarında, Adana'nın Seyhan ilçesindeki Büyüksaat semtinde bulunan Adana Emniyet Çevik Kuvvet Müdürlüğü nizamiyesine yaklaşan hamile görünümlü bir kadın, üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek intihar saldırısı gerçekleştirdi. Patlama sonucunda üç polis ve olay sırasında otobüs durağında bekleyen bir sivil öldü. 9'u polis olmak üzere 18 kişi ise saldırıdan yaralı olarak kurtuldu. Yapılan incelemeler sonucunda saldırganın, PKK mensubu 17 yaşındaki Pınar kod adlı Leyla Kaplan olduğu belirlendi.[1] Daha sonraları resmî makamlarca yapılan açıklamaya göre Kaplan saldırıyı gerçekleştirmek istememiş, 1 Kasım'da yakalanan İsa kod adlı Bayram Yaruk kendisini iki kez silahla tehdit ederek eylemi yapmaya zorlamıştı.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğukanlı, Murad; Karadağ, Neşet; Karaman, Murat (26 Ekim 1996). "Polise intihar saldırısı". Milliyet. Adana. s. 15. 
  2. ^ Karadağ, Neşet (2 Kasım 1996). "Silah zoruyla intihar saldırısı". Milliyet. Adana. s. 15.