al Jazeera Türk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Al Jazeera Türk
Al Jazeera Türk logosu.png
Kuruluş 22 Ocak 2014 (İnternet yayını)
Şirket Al Jazeera
Ülke  Katar
Dili Türkçe
Yayın alanı Türkiye, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar
Genel merkez İstanbul
Kardeş kanal(lar) Al Jazeera Arabic
Al Jazeera English
Al Jazeera America
Al Jazeera Balkan
Websitesi aljazeera.com.tr

Al Jazeera Türk, Katar merkezli Al Jazeera Network'ün Türkçe yayın yapan üyesi.

Arapça, İngilizce ve Balkan dillerinde yayın yapan üç kanalın ardından Al Jazeera Network'ün son üyesi olan Al Jazeera Türk, Türkçenin konuşulduğu ve anlaşıldığı coğrafyaya hitap etmek amacıyla projelendirilmiş bölgesel bir kanaldır. Bünyesinde Haber, Program (Belgesel), Teknik ve Grafik departmanlarını bulundurmaktadır. İstanbul merkezli kanal, 2010 sonunda Gürkan Zengin'in Haber Departmanı'nın başına getirilmesinin ardından hazırlıklarına hız kazandırdı. Kanalın genel müdürü Dr. İsmail Kızılbay'dır.

Dijital yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Al Jazeera Türk'ün internet sitesi, dijital dergisi, mobil uygulamaları ve sosyal medya hesapları 22 Ocak 2014'te yayına geçti. Sitenin hazırlık aşamasında olduğu 2011-2013 dönemindeki haber, analiz ve Al Jazeera Network’ün diğer üyelerinden alınarak çevirisi yapılan görüş yazılarına da siteden erişmek mümkündür.

Al Jazeera Türk Dijital Dergi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türünün Türkiye’deki tek ürünü olan aylık ücretsiz dijital dergi, yayına girdiği Ocak 2014’ten bu yana her ay farklı bir temaya odaklanmaktadır. Tüm iOS cihazlar ve Android tabletlerle uyumlu olan dergi, web üzerinden de okunabilmektedir. Derginin bugüne kadar ele aldığı temalar:

  • 21. Yüzyılda Kürtler
  • Çevrene İyi Bak!
  • Ders Başlıyor!
  • Dönüşen Şehir ve İnsan
  • Irak'tan Myanmar'a Habercinin Gözüyle
  • Şehirler ve Seçimler
  • Soma Özel Sayısı
  • Türkiye'nin Değişen Yüzü
  • Türkiye'nin İşçileri

Al Jazeera Türk Digital Yayıncılık Kapandı.

Al Jazeera Türk digital yayını 3 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla kapanmıştır.

Yayının son mesajı aşağıdaki gibidir.

"Bizi desteklediğiniz için teşekkür ederiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Al Jazeera Türk Dijital’deki ekibimiz, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca gerek Türkiye’den gerekse dünyadan son dakika haberlerini, özel dosyaları ve önemli gelişmeleri sizlerle ulaştırmak için çalıştı. Kaliteli, bağımsız ve itibarlı gazeteciliğe olan desteğinizden ötürü sizlere teşekkür ederiz.

Üzülerek belirtmek isteriz ki, Al Jazeera Media Network’ün yürütmüş olduğu iş gücü optimizasyonunun bir parçası olarak, Al Jazeera Türk Digital’in faaliyetleri 3 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla sona erecektir. Kararımız, her ne kadar dünya çapında medya endüstrisinde meydana gelen gelişmelerle uyumlu olsa da, alınması zor bir karar olmuştur. Al Jazeera Media Network olarak, Al Jazeera Türk Digital’deki çalışma arkadaşlarımıza bağlılıkları, fedakarlıkları ve profesyonellikleri için teşekkür ediyoruz.

Türkiye, hem kendi topraklarındaki hem de komşu ülkelerdeki haberlerin dünyaya aktarılması bakımından Al Jazeera Media Network için halen büyük önem arz etmektedir. Al Jazeera Türk Digital faaliyetlerine devam etmeyecek de olsa, Al Jazeera Media Network bölgedeki güncel haberleri ve görüşleri yayınlamaya, Türkiye ve geleceği ile bağlı olmaya devam edecektir.

Saygılarımızla,

Al Jazeera Media Network"

http://aljazeera.com.tr/

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]