Wells

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wells
City of Wells
Wells havadan panoraması
İngiltere üzerinde Wells
Wells
Wells
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeGüney Batı İngiltere
KontlukSomerset
Nüfus
 (2018)[1]
 • Toplam12,000
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Wells Şehri, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinde bulunan eski bir küçük kenttir. Yerel idari bakımdan Güney Batı bölgesindeki Somerset ("shire" tipi) Kontluğu'nun Mendip Metropoliten Olmayan Yerel Bölgesi'nin bir parçasıdır ve çok sınırlı bir "özel ardıl mahalle yerel idaresi (succesor parish council)"[2] idaresi de bulunur.

Orta Çağ'dan beridir bir katedrali bulunduğu için 1205'te "şehir" olma statüsü verilmiş ve o tarihten itibaren, nüfus bakımdan bir köy veya kasabadan farklı olmamakla beraber, İngiltere'de bir "şehir" olduğu kabul edilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells ismi şehrin bulunduğu mevkiide St Andrew'a adanmış olan üç temiz su kuyusuna (İngilizce "wells" kuyular demektir) atıfla verilmiştir. Bu üç kuyudan birisi şehrin pazar merkezinde, diğer ikisi de "Katedral" ve "Piskoposluk Sarayı"'nın bulunduğu arazide hâlen bulunmaktadır.[3]

Bu kuyular etrafında küçük bir antik Roma dönemi kasabası kurulmuştur. Ama bu yerleşkenin önem kazanması Sakson Wessex Kralı olan İne'nin bu yerleşimde 704de bir manastır kilisesi kurmasıyla olmuştur. Orta Çağ'da Wells bir ticaret merkezi olmuş ve el sanatları ile yünlü kumaş üretimi gelişmiştir.

Bundan sonra, 900 yıllarında bu manastır kilise yerel bir piskoposluk merkezi olmuştur. Ama 1068'de piskoposluk Bath kentine nakledilmişti. Bu piskoposluk epeyce uzun süren bir anlaşmazlıktan sonra "Bath ve Wells Piskoposluğu" adını almış ve Wells'de kurulan "Bishop's Palace (Piskopos'un Sarayı)"'nda yerleşmiştir. 1066'da Piskopos Robert kente bir berat vererek statüsünü "borough" olarak değiştirmiştir. Bu tarihten itibaren Wells yıllık kurul;an bir panayır merkezi olmuştur. 1175-1490 döneminde "Wells Katedrali", "Piskokosun Sarayı" yanında yapılmıştır. Wells kentinin 1205'ten itibaren "şehir " olma statüsü kabul edilmiştir.

17. yüzyılda Wells şehri hem İngiliz İç Savaşı hem de "Monmouth İsyanı"'na karışmıştır.

19. yüzyılda Wells'de üç değişik demiryolu şirketinin istasyonu kurulmuş olması şehrin İngiltere demiryolu ağında önemine işaret etmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells'in yerel idare birimi bir köy/mahalle ("civil parish") tipindedir ve şehrin nüfusunun küçük olduğuna açıkça işaret etmektedir. Bu köy idaresi alanında bulunan nüfus 2001 Nüfus Sayımına göre 10.406'dır. Şehirde ortalama yaş 44 yıldır. Şehir nüfusu içinde 4,208 kişi iktisaden faaldir ve 2.602 kişi 65'ten daha yüksek yaşta bulunmaktadır.[4]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells'in şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The city that has it all: history, culture – and a population of just 12,000". The Telegraph. 12 Kasım 2018. 12 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2019. 
  2. ^ Bu tip "köy/mahalle (parish)" idaresi eskiden daha yüksek seviyede yerel idaresi bulunan ve 1974 yerel idare reformu ile bu yüksek seviyede idareyi kaybeden yerel idarelere bir "gösterim" olarak verilir.
  3. ^ "The Well House". Images of England. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2006. [ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ "Wells CP Parish Profile - People". 2001 Census data. Office of National Statistics. Erişim tarihi: 16 Mart 2010. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]