Wells

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wells
City of Wells
Wells havadan panoraması
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Güney Batı İngiltere
Kontluk Somerset Kontluğu
İkinci seviyeli metropoliten olmayan yerel bölge Mendip Yerel Bölgesi
Nüfus
 (2001 Nüfus sayımı)
 • Kent
10.406
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)

Wells Şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde bulunan eski bir küçük kenttir. Yerel idari bakımdan Güney Batı bölgesindeki Somerset ("shire" tipi) Kontluğu'nun Mendip Metropoliten Olmayan Yerel Bolgesi'nin bir parçasıdır ve çok sınırlı bir "özel ardıl mahalle yerel idaresi (succesor parish council)"[1] idaresi de bulunur.

Orta Çağ'dan beridir bir katedrali bulunduğu için 1205'te "şehir" olma statüsü verilmiş ve o tarihten itibaren, nüfus bakımdan bir köy veya kasabadan farklı olmamakla beraber, İngiltere'de bir "şehir" olduğu kabul edilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells ismi şehrin bulunduğu mevkiide St Andrew'a adanmış olan üç temiz su kuyusuna (İngilizce "wells" kuyular demektir) atıfla verilmiştir. Bu üç kuyudan birisi şehrin pazar merkezinde, diğer ikisi de "Katedral" ve "Piskoposluk Sarayı"'nın bulunduğu arazide hâlen bulunmaktadır. [2]

Bu kuyular etrafında küçük bir antik Roma dönemi kasabası kurulmuştur. Ama bu yerleşkenin önem kazanması Sakson Wessex Kralı olan İne'nin bu yerleşimde 704de bir manastır kilisesi kurmasıyla olmuştur. Orta Çağ'da Wells bir ticaret merkezi olmuş ve el sanatları ile yünlü kumaş üretimi gelişmiştir.

Bundan sonra, 900 yıllarında bu manastır kilise yerel bir piskoposluk merkezi olmuştur. Ama 1068'de piskoposluk Bath kentine nakledilmişti. Bu piskoposluk epeyce uzun süren bir anlasmazlıktan sonra "Bath ve Wells Piskoposluğu" adını almış ve Wells'de kurulan "Bishop's Palace (Piskopos'un Sarayı)"'nda yerleşmiştir. 1066'da Piskopos Robert kente bir berat vererek statüsünü "borough" olarak değiştirmiştir. Bu tarihten itibaren Wells yıllık kurul;an bir panayır merkezi olmuştur. 1175-1490 dooneminde "Wells Katedrali", "Piskokosun Sarayı" yanında yapılmıştır. Wells kentinin 1205'ten itibaren "şehir " olma statüsü kabul edilmiştir.

17. yüzyılda Wells şehri hem İngiliz İç Savaşı hem de "Monmouth İsyanı"'na karışmıştır.

19. yüzyılda Wells'de üç değişik demiryolu şirketinin istasyonu kurulmuş olması şehrin İngiltere demiryolu ağında önemine işaret etmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells'in yerel idare birimi bir köy/mahalle ("civil parish") tipindedir ve şehrin nüfusunun küçük olduğuna açıkça işaret etmektedir. Bu köy idaresi alanında bulunan nüfus 2001 Nüfus Sayımına göre 10.406'dir. Şehirde ortalama yaş 44 yıldır. Şehir nüfusu içinde 4,208 kişi iktisaden faaldir ve 2.602 kişi 65den daha yüksek yaşta bulunmaktadır.[3]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Wells'in şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu tip "köy/mahalle (parish)" idaresi eskiden daha yüksek seviyede yerel idaresi bulunan ve 1974 yerel idare reformu ile bu yüksek seviyede idareyi kaybeden yerel idarelere bir "gösterim" olarak verilir.
  2. ^ "The Well House". Images of England.  Bilinmeyen parametre |ürl= görmezden gelindi (yardım);
  3. ^ "Wells CP Parish Profile - People". 2001 Census data. Office of National Statistics. Erişim tarihi: 16 Mart 2010. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]