Wakefield

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wakefield Şehri
City of Wakefield
Wakefield Şehri Yerel İdaresi Konağı
İngiltere ülkesi içinde Wakefield
İngiltere ülkesi içinde Wakefield
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Törensel kontluk West Yorkshire Metropoliten Kontluğu
Yüzölçümü
 • Toplam 338,61 km² (13.073 mil²)
Nüfus
 (2008 Tahmini)
 • Kent
322.300
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)

Wakefield Sehri, Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Yorkshire ve Humber bölgesinde bulunan; törensel West Yorkshire Metropoliten Kontluğuna bagli, merkezi Wakefield kentinde bulunan, tek-seviyeli-metropoliten-yerel-idare birimidir.

Yerel idari birimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wakefield İngiltere'de yerel idare ve şehir kavramlarının anlam karışıklıklarının bir örneğidir.

Şimdi metropoliten bölge merkezi olarak bulunan Wakefield kenti 19. yüzyılda 1972'ye kadar ayrı bir yerel idare birimi idi. Bu Wakefield kentine 1888'de kraliçe beratı ile şehir olma statüsü verilmişti.

1972'de çıkan yerel idare reformu kanuna uyularak 1974'te Wakefield kenti, etrafında bulunan diğer beş kent ve kasaba birleştirilerek, "Wakefield Şehri Metropoliten Bölge İdaresi" oluşturuldu. Bu yeni kurulan "Wakefield Şehri Metropoliten Bölge İdaresi" eski Wakefield Kenti ve kendi değişik özellikleri olan, "beş kent (five towns)" (Normanton, Pontefract, Featherstone, Castleford ve Knottingley) ve diğer kasabalardan (Ossett, Hemşworth, South Kırkby & Moorthorpe ve South Elmsall) oluşturulmuştu ve merkezi Wakefield Kenti'nde idi.

"Wakefield Şehri Metropoliten Bölge İdaresi" ise yine aynı kanunla oluşturulan "West Yorkshire Metropoliten Kontluğu" bağlanıp ikinci seviyede bir metropoliten bölge oldu. Bu geniş şehirsel kontluk alanında, 19. yüzyıldan önce birbirinde ayrı hüviyeti olan; kendilerini özel bir kent olarak görüp övünen ve 1888 yersel idare yasasına göre kendilerine has değişik yerel idare birimleri bulunan şehirler ve kentler bulunmaktaydı ve bu en yüksek idari seviye beğenilmemekteydi. 1992'de bu üst seviyede olan "West Yorkshire Metropoliten Kontluğu" bir yerel idari birim olarak lağvedildi ve sadece törensel kontluk olarak kaldı. "Wakefield Şehri" ismini almış olan metropoliten bölge de, tek-seviyeli-metropoliten-yerel-idare olarak yerel idare birimi oldu.

1974'te verilen yeni bir kraliyet beratı ile de "Wakefield Şehri Metropoliten Bölge İdaresi"ne şehir statüsü tanındı. Şu anda Wakefield idari bakımdan ve şehir statüsü bakımından "Wakefield Şehri Metropoliten Bölgesi" ne atıf yapmaktadır. Ama bu idari birimi içinde yaşayan önemli bir halk kitlesi hala eski Wakefield Kenti ve diğer beş kent -Normanton, Pontefract, Featherstone, Castleford ve Knottingley- ve Ossett, Hemsworth, South Kırkby & Moorthorpe ve South Elmsall kasabalarını ayrı ikamet yeri olarak kabul etmektedirler.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Wakefield Şehri ismini şimdi yerel idarenin merkezi olan ve 1974'ten önce bağımsız bir yerel belge statüsünde olan Wakefield Kenti'nden almıştır. "Wakefield" sözcüğünün orijini için iki sav bulunmaktadır. Birine göre "Waca" adlı bir antik çağlarda yaşamış kişinin boş tarlası, yani "Waca'nın tarlası (Waca's field)" teriminden türemiştir. Diğerine göre eski İngilizce'de bir festival veya bir cenaze için hatırayı kutlama için merasim anlamına gelen "wacu"'dan türetilmiş ve bu festival veya merasimin yapıldığı saha anlamına gelmektedir. 1086'da hazırlanan arazi sayımını ihtiva eden "Domesday Book" adlı en eski mevki isimlerini veren vesikada "Wachefeld" veya "Wachefelt" olarak verilmiştir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Wakefield Şehri'nin merkezi olan Wakefield Kentinin konumu İngiltere ülkesinin ulaşım merkezindedir ve bu nedenle karayolları, demirollarai ve hava ulaşımı için ülkenin diğer taraflarına hızla ulaşım sağlanma imkâni vardır. Wakefield Şehri'nin merkezi olan Wakefield Kenti İngiltere'de Sheffield, Leeds ve Doncaster yönünde (M62 otoyolu ile) önemli kuzey-güney ve Hüddersfield, Dewsbury, Pontefract'a batı-doğu yönlü yollarının kesişme noktasında bulunmaktadır ve bu şehrin hemen doğu sınırında bulunan A1 yolu ile hızlı kuzey-güney bağlantısı bulunmaktadır.

Wakefield Kenti Leeds şehrinin 14 km güneydoğusunda ve York şehrinin 45 km güneybatısındadır. Wakefield Kenti Londra'dan km uzaklıktadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanı 338.8 km<süp>2</süp> olan "Wakefield Şehri Yöresel İdaresi" sınırları içindeki nüfus, 2008 tahminlerine göre 322.300 olmaktadır.

Karşilatırmalı olarak Wakefield Şehri, Yorkshire ve Humber bölgesi ve İngiltere ülkesinin nüfusları ve değişik asıllara göre oranların karşılaştırılması şöyle verilmiştir. [1]

2008 Tahmini Nüfus Karşılaştırmaları
Toplam Beyaz Asyalı Siyahi
Wakefield 322.300 %95,7 %2,4 %0,9
Yorkshire ve Humber 5.213.200 % 90,6 %5,7 %1,3
İngiltere Ülkesi 51,446,200 % 88,2 % 5,7 %2,8


Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "People and Society: Population and Migration: Key Figures: Area: Wakefield (Local Authority)", Neighbourhood Statistics, Office for National Statistics  Bilinmeyen parametre |ürl= görmezden gelindi (yardım);

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]