İçeriğe atla

Coventry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coventry
City of Coventry
Coventry bayrağı
Bayrak
Coventry arması
Arma
Batı Midlands içinde Coventry
Batı Midlands içinde Coventry
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeBatı Midlands
KontlukBatı Midlands
KurucuLeofric, Mercia Kontu
Yüzölçümü
 • Şehir98.64 km²
Nüfus
 (2018)
 • Şehir371,521
 • Metropol
651,600
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu024

Coventry, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Batı İç Orta Batı Midlands bölgesinde törensel "Batı Midlands Metropoliten Kontluğu" içinde bulunan bir "Metropoliten Yerel Bölge" yerel idare merkezi ve Orta Çağ'dan kalan bir katedrali bulunması dolayısıyla Orta Çağ'dan beri şehir statüsü taşıyan bir yerleşim birimidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry sırf yayalar için merkezi alışveriş merkezi ve arka planda eski Coventry Katedrali'nin Alman bombardımanından yıkılmamış çan kulesi

Coventry'de ilk yerleşke antik Romalıların Coventry şehrinin yaklaşık 6.5 km güneyinde kurdukları bir yerleşkedir. Orta Çağlar başlarında Anglo-Sakson olan Aziz Osburga tarafından kurulan bir rahibeler manastırı etrafından da bir yerleşke ortaya çıkmıştır.[1] Fakat bu rahibeler manastırı 1016'da İngiltere Midlands bölgesinin istila eden Kral Knud komutası altında bulunan Danimarkalı aşiret ordusu tarafından yakılıp yıkılmıştır. 1043'te Mecria Kontu olan "Leofric" ve karısı Lady Godiva bu rahibe manastırı yıkıntıları üzerinde yeniden "Sen Mary" adına Benediktin Tarikatı kesişleri için bir manastır kurmuşlardır.[2] Bu yeni manastırın kapısı yakınlarında yeni bir sivil halk yerleşkesi ortaya çıkmıştır. Zamanla bu manastır kapısı önünde kurulan yerleşke bir pazar kurma merkezi olmuş bu kurulan pazar ve yerleşke hızla büyümüştür.

14. yüzyıl başlarında Coventry İngiltere'nin en önemli tekstil ticaret merkezi olmuştur. Kurulan manastır çok gösterişli ve süslü Gotik mimari stilli Katedral binasına dönüştürülmüştür. Bu kurulan ticaret merkezi ve katedrali olması dolayısıyla tarihi iyice tahmin edilemeyen bir dönemde İngiltere geleneklerine uyarak "şehir" statüsü ve unvanı taşıması imtiyazı verilmiş olan kent, Orta Çağlar boyunca İngiltere'nin en şehirlerinden olmuştur. 1102-1541 döneminde "Lichfield Katolik Kilise Bölgesi"'nin başında bulunan piskoposlar "Coventry ile Lichfield Piskoposu" veya "Lichfield ile Coventry Piskoposu" unvanını taşımışlardı . Geleneksel olarak tahmin edilemeyen bir zamandan itibaren, Coventry "şehir" statüsü taşımakla beraber, yeniden 1345'te verilen bir Kraliyet Beratı ile bu berata dayanarak da "şehir" statüsü taşımaya başladı. 1451'de ise Coventry'e kendi başına "Coventry Şehri Kontluğu" unvanı verildi.[3]

18. yüzyıl ve 19. yüzyılda Coventry İngiltere'de bulunan üç tane saat (el saati ve duvar saati) üretim merkezlerinden başta geleni oldu, Coventry'nin yanında diğer saat üretim merkezleri Prescot, Lancashire ve Clarkenwell, Londra idi.[4][5] İsviçre'deki saat yapımcılarının kıyasıya rekabeti nedeni ile Coventry'de bulunan bu saatçilik sanayi çöktü. Bu sanayiide yetişmiş ustalar ve yetenekli ve eğitimli madenden eşya yapım işçilerinin çırak-usta olarak yetiştirme usullerini iyi bilindiği için, Coventry'de bulunan işçiler havuzu bu şehirde önce bisiklet sanayiinin kurulmasına; sonra motosiklet sanayinin ve en sonunda otomobil, makine tezgâhları ve uçak sanayilerinin gelişmesine önayak oldular.

19. yüzyılın sonunda Coventry İngiltere'de bulunan bisiklet yapımı sanayisinin baş üretme merkezi olmuştu. Bu gelişmiş yerel sanayi, bisiklet şeklinin yenileştirmesinde de başrol oynadı. Pedallı bisiklet ilk defa 1871'de "büyük yüksek ön tekerlekli-küçük arka tekerlekli ('fr:grand-bi' veya 'ing:penny-farthing') bisiklet şekli James Starley tarafından tasarımlandı ve üretime alındı. Sonra 1884'te yeğeni John Kemp Starley "Rover Güvenlik" tipi bisiklet tipini tasarlayıp üretime almıştı. Bu yeni bisikleti tasarlayıcı şirketin ismi ve markası "Rover Şirketi" idi. 20. yüzyılın başında bisiklet üretimi yanında, Coventry'de otomobil üretimine de geçildi. Çok geçmeden Coventry İngiltere'nin otomobil üretim merkezi oldu. Fakat 20. yüzyıl ikinci yarısında bu otomobil üretimi hemen hemen sona erdi. Yine Jaguar Cars marka lüks otomobil Coventry'de "Brown Lane Otofabrikası"'nda de 2004'e kadar yapılmakta idi ve yeni Jaguar marka otomobillerinin tasarımlaması da aynı şehirde "Whitleye Fabrikası"'nda yapılmaktaydı. Jaguar Cars otomobil şirketi birkaç defa el değiştirdikten sonra son olarak bir Hindistan şirketi olan Tata Motors'un eline geçti ve Coventry'deki üretim merkezi kapatıldı. Yine de Jaguars Cars Şirketi'nin tasarım merkezi Coventry'de Whitely'de bulunmaktadır.

Coventry'de bulunan otofabrikasında 1972'de "Chrysler Şirketi" tarafından geliştirilen v 1972 Hillman Avenger Tiger marka otomobili.

I. Dünya Savaşı sonunda Coventry büyümeye devam etti. Şehirdeki eski ev stokları işçi sınıfına ev temin etmeye yeterli olmamaktaydı. Bunun için 1917'de önce Şehir Yerel İdaresi tarafından yaptırılan ve sosyal ev olarak kiraya verilen evler ortaya çıkartıldı. Bundan sonra 1920'li ve 1930'lu yıllarda şehirdeki ev sıkıntısını çözmek için şehirde heme yerel idare tarafından kiralık ve hem de özel sektör tarafından "mortgage" borçlanması ile satılık evler de yapılıp yeni semtler kuruldu. Şehrin güneyinden merkeze girmeden geçen karayolu etrafında 1930'lu yıllarda başlayıp 1940'ta sona eren bir yeni ev yapma furyası ile oluşan büyük yeni semtler şehrin etrafındaki kırsal yeşil sahaları kapladı.

II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere'nin önemli mühendislik, otomobil ve sanayilerinin bulunduğu Coventry Nazi Luftwafe hava gücünün masif bir "Stratejik Bombardıman" kampanyasına hedef oldu. 14 Kasım 1940'ta gayet büyük bir Luftwaffe hava bombardıman filosu "yangın bombaları" kullanarak "Coventry Blitz Saldırısı" adı verilen çok sayılı uçaklarla havadan bombardıman saldırısı sırasında şehir merkezinin büyük bir kısmı harabeye döndürülüp yerle bir edildi. Bu "Coventry Blitz Saldırısı" sonunda Coventry Katedrali de sadece dört dış duvarı ve çan kulesi ayakta kalan bir harabeye döndürüldü. Lufwaffe'nin bu bir günlük hava bombardıman saldırısı sonunda şehirde 4,000 özel ev kullanılmaz hale geldi. Şehrin sanayi üretim fabrikalarının 3/4'u tümüyle tahrip edildi. Ölü sayısı 800'ü geçti ve birçok sayıda yaralı ortaya çıktı. Almanlar bu gayet büyük hava bombardıman saldırısı ile büyük şehirsel alanların tahrip edilmesi stratejisine "Coventrate" (Coventryleştirme) adı verdiler.[6]

"Coventry Blitz Saldırısı", İkinci Dünya Savaşı sırasında "Londra Saldırıları", "Hull Blitz Saldırısı" ve "Plymouth Blitz Saldırısı " ile birlikte o savaşta İngiltere'de en büyük zararlar doğuran hava bombardıman saldırılarındandır. Şehrin ortasında bu saldırıdan hemen sonra gayet büyük yangın fırtınası çıktı ve bu dallanıp etrafa yayıldı ve şehre gayet büyük zayiat verdi. Bu Coventry Blitz Saldırısı'nın şehirde bulunan silah, mühimmat, otomobil, uçak ve uçak motoru fabrikaları konsantrasyonunu eritmek için bir hedef olduğu kabul edilmektedir. Ama bir başka tez de "Coventry Blitz Saldırısı"nın, bu saldırının yapılmasından 6 gün önce İngiltere Kraliyet Hava Gücü'nun Münih üzerine yaptığı bombardıman saldırısına Adolf Hitler'in misilleme amacı ile yapıldığı da iddia edilmiştir. Coventry, Münih gibi sadece bir endüstri merkezi değildi ve aynı zamanda İngiltere'de Orta Çağ'dan kalma tarihî yapıların konumlandığı antik asıllı bir merkeze sahipti. Bu eski tarihsel yapılar Luftwaffe Coventry Blitz Saldırısı sonunda ya yerle bir olmuş ya da o kadar ziyan görmüşlerdir ki yıktırılmaları gerekmiştir. Diğer taraftan savaştan sonra Coventry şehri merkezi yenilenmekte iken yeni geliştirilen modern yapılara yer sağlamak için birkaç bu saldırıdan nispeten az ziyan gören tarihsel binanın da yıkılması gerekmiştir. Savaştan sonra yeniden yapılan ve 1970'te tamamlanan Coventry şehir merkezi yeni binaları ve açılan yeni yollar ile yenileşen şehir olarak eskisinden gayet değişik bir görünüm almıştır.

II. Dünya Savaşı sonuçlandıktan sonra Coventry şehri yeniden planlanıp sanki yeniden yapıldı. Bu şehir gelişmesinin stratejisini tasarlayan şehir plancısı mimar "Donald Gibson" idi.

Bu stratejik plana uygun olarak hem yerel idareye ait kiralık sosyal evler ve hem de özel sektörün satmak için yaptığı evler ile Coventry'de büyük yeni semtler oluşturdu. Bu yeni semtler kısmen hava bombardımanından ziyan görmüş evlerin yerine yapıldı; kısmen de eskimiş ve yeni hayat standartlarına uygun olmayan evlerin yıkılıp yerlerine modern yeni evlerinin yapılması şeklinde oluştu. Bu arada yapılan yeni evler arasında güney Canley'de yaptırılan prefabrike evlerden oluşan bir semt bulunmaktadır. Bu evlerin planlanmaları devamlı uzun süreli içinde yaşanmaya elverişli olmayacağı kabul edilmişti. Bu prefabrike evler planlanma miyatlarını çoktan doldurmuş olmakla beraber günümüzde bile içlerinde yaşanmakta ve bu evlerde hala yaşayanlar tarafından sevilmektedirler. II, Dünya Savaşı'ndan sonraki gelişmelerin ortaya çıkardığı bu yeni semtler Radford, Coundon, Canley ve Stoke Heath adlarını taşımaktadır.

Coventry'nin yeni merkezi de Donald Gibson tarafından yeniden tasarlanıp yapıldı. Bu şehir plancının en önemli katkılarının başında Coventry merkez şehir çarşısı ve alışveriş merkezi olan "Precinct"'in, o zaman Avrupa için pek yeni kavram olarak, sırf yayalara mahsus olarak kullanılması ve dükkânlar için kamyonlarla yapılan lojistik desteğin yayalardan ayrı ve uzak olarak dükkânların arkasından sağlanmasıdır.

Yeni yapılmış modern Coventry St Micheal Katedrali

Bombardıman'dan yıkılıp sadece dış duvarları ve ana çan kulesi ayakta kalan Orta Çağ'dan kalan tarihsel Coventry St Micheal (Melek Mikail) Katedrali yerine eski yıkık dört duvara dönüşmüş katedralin yenilenmesinde de Coventry, katedralleri harpte yıkılmış diğer Avrupa şehirlerinden farklı bir tutum göstermiştir. Genellikle katedrali ve eski büyük merkezi kiliseleri harap olan Avrupa şehirleri eski katedrallerinin tıpatıp kopyası olan eski katedraller ve büyük kiliselerden kalma parçaların hepsini tekrar kullanıp eski planlara göre ve eski usul malzemeler kullanılarak yeniden katedral veya büyük kilise binaları inşa etmeyi tercih etmişlerdi. Coventry ise buna karşıt bir tutum göstermiştir. Eski yıkık katedralin dört duvarı biraz pekiştirilerek yıkık halde bırakıldı. Yıkıntılardan bir açık hava sunağı yapıldı ve üzerine eski katedralin yanmış tavan kirişlerinden yapılmış "Yanarak Kömürleşmiş İstavroz (Charred Cross)" monte edildi. Eski Ortacağlar can kulesi yıkılmadan kalmıştı. Bu yıkık katedralin mevki yanına modernist mimarı akımına göre modern mimar Sir "Besil Spence" tarafından tasarlanan modern bir katedral yapıldı. Yeni Coventry Katedrali, yanında yıkık dört duvardan ve eski çan kulesinden oluşan eski katedral harabesi bulunan; tümüyle modern mimari stilli ve modern yapım metodları ve malzemeleriyle inşa edilen yeni modern bir bina oldu. Yeni katedralin de eski katedral gibi pembemsi renkli kesme "Hollington"'dan çıkarılan kumtaşından duvarları bulunmaktadır. Eski taştan çan kulesi ayakta kalmakla beraber, yeni katedral için prefabrike metalden bir kule ve üzerinde metalden heykeller yapılmıştır. Bu büyük metal kilise kulesi o zamana kadar hiç uygulanmamış bir yapı tekniği kullanılarak bir helikopter tarafından katedral mevkine getirilmiş; helikopter havada yerinde durmakta iken yavaş yavaş monte edileceği mevkiye indirilip monte edilmiştir. Bu yeni katedral için modern ressam ve sanatkarlardan yeni vitray cam pencereler ısmarlanmış ve bunlar binaya monte edilmiştir. Yeni katedrali eski katedralle birleştiren üzeri kapalı yüksek giriş salonu bulunur. Bunun önündeki, sokaktan merdivenle çıkılan giriş kapısı iki ince sütundan ve bunlar arasında bir metal ıstavrozdan oluşmaktadır. Bu giriş kapısının sağındaki dış duvar üzerinde heykeltıraş Jacob Epstein tarafından yapılmış "Melek Mikail'in Şeytana Karşı Galebesi" adlı büyük bir yatan şeytan ve onun üzerinde büyük, ayakta duran Melek Mikail'i gösteren heykel duvara monte edilmiş bulunmaktadır. Katedral yeni ve modern kilise mobilyalarını da ihtiva etmektedir. El işlemesi (tapestry) duvar halıları yenidir ve modern ressamlar ve heykeltıraşlar tarafından hazırlanmıştır. Sunakın önünde bulunan İsa'yı gösteren kutsanmış el işleme büyük duvar halısı (tapestry) ressam Graham Sutherland tarafından yapılmış olup bir zamanlar dünyada en büyük sunak duvar halısı olduğu kabul edilmiş idi.

1950'li ve 1960'lı yıllar Coventry ve bu kentte yaşayanlar için bir altın dönem olmuştur. Bu dönemde Coventry'de yerleşik otomobil endüstrisi en şaşaalı dönemini yaşamıştır. Bu dönemde Coventry şehri sakinlerinin kullanılabilir ortalama şahsi gelirleri İngiltere'de en yüksek yerel kullanılabilir ortalama gelirler arasında bulunmuştur. Bu yüksek şahsi gelir, şehirde sporun ve güzel sanatların gelişmesine büyük katkılar yapmıştır. Bu dönemde Coventry'de yaptırılan kapalı yüzme havuzu Britanya adasında bulunan yüzme havuzları arasında Olimpiyat standardında olan havuzlardan nadir biri olmuştu. Bu dönemde şehrin futbol sporu kulübü Coventry City FC İngiltere Birinci Ligi içinde bulunmuştu. "Herbert Güzel Sanatlar Galerisi" yaptırılmıştır. Ayni dönemde şehrin repertuvar tiyatrosu olan Belgrad Tiyatrosu için yeni tiyatro binası yapılmış ve bu tiyatro trupu sahneye koyduğu eserlerle tüm İngiltere'de isim yapmıştır. Coventry için yapılan sırf yayalara mahsus "Precinct" "alışveriş merkezi" Londra dışında en iyi alışveriş yapma tecrübesini sağlayan perakende satış merkezi olarak kabul edilmiştir. Yıllarca sonra, bu alışveriş merkezinin önünde bulunan Broadgate adlı açık meydana bir ek kapalı alışveriş merkezi de yapılmıştır. Bu arada eskimiş görüntüsü veren "Precinct" "alışveriş merkezi" yenileşterilmiş ve "Aşağı Precinct (Lower Precinct)" olarak anılmaya başlanmıştır. Yeni kurulan alışveriş merkezine ise "Yukari Precinct (Upper Precinct)" adı verilmiştir.

1965'te Coventry'nin güneyinde yeni bir üniversite olarak Warwick Üniversitesi açılmıştır. Bu üniversite çok geçmeden İngiltere'nin en iyi yüksek eğitim kurumları arasına geçip isim yapmıştır. Katedrali'nin hemen yanında yeni binalarda kurulan "Lanchester Teknik Koleji" yüksek teknik ve sanat eğitim dersleri vermeye başlamış; 1967'de Rugby'de bulunan teknik kolejle birleştirilip "Lanchester Politeknik" olarak yeniden kurulmuş ve sonradan 1992'de Coventry Üniversitesi adını almıştır.

Coventry'nin büyük sanayi bazı, 1948'den sonra Karayipler ve güney Asya Britanya kolonileri ve sonra "Britanya Milletler Camiası (Commonwealth)" ülkelerinden bu sanayilerde çalışmak için gelen çok sayıda yabancı asıllı işçilerin Coventry'ye göç edip gelip yerleşmesine neden olmuştur. 1960'ta Coventry'de Eagle Street'te İngiltere ülkesinin ilk camilerinden olup bu ülkelerden göç edip gelmiş olan Müslümanlar için ibadete açılmıştır.[7]

Lakin 1970'li yıllar Coventry için çok zor ve buhranlı yıllar olmuştur. Britanya otomobil endüstrisi gittikçe otomobil talebi kaybetmiş; Uzak Doğu'dan üretilip getirilen otomobillerle finansman eksikliği ve menajerlerin yeni işletme bilgi ve görgü noksanlığı nedeni ile rekabet edememiş ve üretim kaybı Coventry'deki otomobil fabrikalarının kapanmalarına neden olmuştur. Özellikle 1970'li yılların sonlarında ve 1980'li yıllar başlarında Coventry Britanya'da en yüksek işsizlik haddi gösteren şehir olarak ortaya çıkmıştır. 2010 da bir zamanlar Britanya'nın otomobil endüstrisinin merkezi olan şehirde tek bir otomotiv fabrikası bile bulunmamakta idi. En son otomobil fabrikası Londra'ya özel ve bir kısım İngiltere'de kullanılan özel siyah renkli taksiler üreten LTI Ltd şirketi idi. Bu şirket de 2010'da Coventry'deki üretim merkezini kapatıp üretimini Çin'e nakletti. Çin'de asamblesi yapılan taksiler İngiltere'ye gönderilip Coventry'de ilk bakım ve revizyondan geçildikten sonra meşhur siyah taksiler olarak gönderilmeye başlandı.

Coventry 2000'li yıllarda yerel ekonomisini yeni endüstriler kurarak geliştirmek için büyük çabalar gösterdi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry Şehri, Birmingham şehrinin 30 km doğusunda, Londra'nın 153 km kuzeydoğusundadır. İngiltere ülkesinin tam ortasına yakın bulunan Coventry, İngiltere'de şehir statülü yerleşkeler arasında denizden en uzakta olanıdır.

Coventry Katedrali Kulesinden Coventry şehir merkezinin panoramik görüntüleri

Kuzey
Guney
Doğu
Batı

Coventry'ye 80 km ve veya daha yakın olan şehir statülü kentler[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry'ye en yakın kentler, kasabalar ve köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya Adalarının diğer kısımları ve şehrin içinde bulunduğu Midlands bölgesi gibi, Coventry şehrinde de ılıman okyanusal iklim bulunmaktadır. Bu iklime göre şehirde yazlar soğukça ve kışlar ılıman olarak geçmektedir. Şehir için en uygun gözlemevi Coundon/Coventry Bablake mevkiinde bulunmaktadır. Ortalama maksimum ısı yaz için Temmuz'da yaklaşık 21.8 °C ve kış için ortalama en düşük ısı Şubat'ta yaklaşık 1.0 °C. olmuştur. En yüksek ısı Ağustos 1990'da 35.2 °C ve en düşük ısı Şubat 1947'de -18.2 °C olarak gözlemlenmiştir.


 Coventry iklimi 
Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
En yüksek sıcaklık (°C) 14,4 18,1 22,0 26,7 30,9 32,4 35,2 35,1 34,2 28,2 20,6 16,4 35,2
Ortalama en yüksek sıcaklık (°C) 7,3 8,1 10,6 13,7 16,9 19,8 22,1 21,6 18,7 14,4 10,2 7,5 14,2
Ortalama sıcaklık (°C) 4,6 5,0 6,9 9,3 12,3 15,3 17,4 17,1 14,5 11,0 7,3 4,9 10,5
Ortalama en düşük sıcaklık (°C) 1,9 1,8 3,2 4,9 7,7 10,8 12,7 12,5 10,4 7,5 4,4 2,2 6,7
En düşük sıcaklık (°C) −16,7 −18,2 −15,6 −6,1 −5 −0,6 3,4 0,8 −1,1 −4,9 −8,9 −16,1 −18,2
Ortalama yağış (mm) 61,3 48,6 45,9 48,9 56,6 62,8 62,6 64,8 58,0 69,4 67,5 64,5 710,9
Kaynak: Met Office (1991–2020)[8]


Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry şehrinin nüfusu 2001 Nüfus Sayımına göre 300.848[9] iken 2011 tahminlerine göre 337.428 olmuştur. Nüfus bakımından 2011 nüfus tahminlerine göre Coventry Birleşik Krallık'ta 11 sırada ve İngiltere ülkesinde 9. sıradadır. İçinde bulunduğu İngiltere Midlands Şehirsel alanı, Birmingham ile birlikte, Birleşik Krallık şehirleşmiş alanları arasında 2. sırayı almaktadır. Coventry şehri içinde yaklaşık üçte bir milyon kişi barındırmakla beraber bazı coğrafyacıların hazırladığı "İngiliz Çekirdek Şehir Nüveleri Grubu" listesinde, Birmingham'a yakınlığı dolayısıyla, yer almamaktadır.

2006 nüfus tahminlerine Coventry şehri sınırları içindeki nüfusun etnik yapısı şöyledir:[10]

Coventry Şehri Nüfusunun Etnik Yapısı (2008)
Beyaz Güney Asyalı Britanyalı Afro-Karaiyipli Britanyalı Çok Irklı Doğu Asyalı Britanyalı
%80,5 %11,9 %3.1 %2,1 %2,4

Görüldüğü gibi Coventry şehrinde Beyaz olmayan etnik grup %19,5 olup bu oran Birleşik Krallık ortalamasından ve diğer şehirlerden daha yüksektir. Coventry'deki etnik azınlıkların kompozisyonu da Birleşik Krallık için tipik değildir. Güney Asyalı Britanyalı grup içinde Sihler en büyük oranı oluşturmaktadırlar.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry City FC profesyonel futbol kulübü ve Wasps profesyonel Ragbi Birliği kulübünün iç sahası olan "Ricoh Arena"

Şu tabloda Coventry'de bulunan önemli spor kulüpleri, oynadıkları sporlar, kurulma tarihleri, oynadıkları ligler ve iç saha isimleri verilmektedir:

Kulüp Spor Kurulma tarihi Lig İç saha
Coventry City FC Futbol 1883 Footbol League One Ricoh Arena
Wasps RFC Ragbi birliği 1867 Ragbi birliği İngiltere Premier ligi Ricoh Arena
Coventry RFC Ragbi birliği 1874 Millî Lig 1 Butts Park Arena
Coventry Bears Ragbi ligi 1998 Lig 1 (rugbi ligi) Butts Park Arena
Coventry Bees Parkurlu motosiklet yarışı 1928 Elit Ligi (Parkurlu motosiklet yarışı) Brandon Stadyomu
Coventry Storm Parkurlu motosiklet yarışı 2013 Millî Lig (Parkurlu motosiklet yarışı) Brandon Stadyomu
Coventry Blaze Buz hokeyi 2000 Elite Buz Hokeyi Ligi SkyDome Arena
Broadstreet RFC Ragbi birliği 1929 Millî Lig 2 (Kuzey) Ivor Preece Field
Coventry Jets Amerikan futbolu 2003 BAFA Millî Ligleri Coventry Sphinx Sports and Social Club
Coventry Sphinx FC Futbol 1946 Midland Futbol Ligi Küme Premier Coventry Sphinx Sports and Social Club
Coventry United FC Futbol 2013 Midland Futbol Ligi Küme 1 Coventry Sphinx Sports and Social Club

İngiltere profesyonel futbol takımı olarak Coventry City FC 1893'te "Singer" bisiklet fabrikasının genel menajerinin mali desteği ile "Singer FC" adı ile kuruldu. 1898'de takımın ismi "Coventry FC" olarak değiştirildi. Bu takım 1899'da n 2005'e kadar iç saha maçlarını "Highfield Road Stadyumu"''nda oynadı. Kulüp adına güney Coventry'de yapılan yeni 32.609 seyirci kapasiteli "Ricoh Arena"ya Ağustos 2005'te geçildi. 1967'ye kadar Coventry City FC 1888'de kurulan İngiltere profesyonel futbol ligi içinde bulunarak İngiltere profesyonel futbol liglerinde pek kendini gösteremedi. 1967'de kulüp "İngiltere Futbol Ligi İkinci Küme" şampiyonu oldu ve "ingiltere Futbol Ligi Birinci Küme"'ye geçti.[11] Bu küme 1992'de İngiltere Premier League'e dönüştürülmekle beraber Coventry City FC bu elit futbol ligi içinde 34 yıl bulundu. Bu dönemde 1981 ve 1990 yıllarındaki Lig Kupası müsabakalarında yarı finale kadar yükseldi. Kulüp tarihinin en büyük başarısı, 1987'de, Tottenham Hotspur'u 3-2 yenerek elde edilen FA Cup şampiyonluğudur ve bu kupa Coventry City FC'nin kazandığı tek yüksek kupa olmuştur.[12] Bu dönemde "Coventry City FC" kulübü üniforma renklerinden dolayı sıklıkla Sky Blues tek adıyla anılmıştır. Coventry City FC' en üst futbol ligi kümesinde uzun süren bulunması 2001'dde küme düşmesi ile sona erdi ve 2012'de bu işe ikinci derece kümeden de küme düşerek üçüncü derecede kümede oynamaya başladılar.

Ragbi birliği oyunu amatörlüğe önem veren bir spor olarak kurulmuştur. Amatör "Coventry RUFC (Coventry Ragbi Futbol Kulübü)" ise 20. yüzyılın başlarından itibaren devamlı olarak İngiltere'nin başta gelen Ragbi Birliği kulüpleri arasında kendini göstermiştir. 1980'li yıllar ve 1990'li yıllarda özellikle bu amatör oyunun en önemli şeref sıralarından bulunmuşlar ve bu takımın Ragbi Birliği futbolcuları uluslararası şöhret kazanmışlardır. Bu kulüp iç saha olarak 1921-2004 arasında "Coundon Road Stadyumu"'nu kullandı. Bundan sonra 2004'te yeni açılan 4,000 kişilik kapasiteli "Butts Park Arena" kulübün iç sahası olmuştur. Günümüzde Coventry RFC İngiltere Ragbi Birliği oyununun üçünce derecede ve en alttaki kümesi olan "National League 1"'de oynamaktadır.

Daha once amatörlüğe önem veren Ragbi Birliği, oyunun idarecileri tarafından 1995'te ana prensiplerinin değiştirilmesi ile profesyonel Ragbi Birliği ligleri kurulmuştur. En üst derecede "İngiliz Premiership" veya "Aviva Premiership Ragbi" müsabakaları olup bu lige 12 tane kulüp katılmaktadır. Bunlar arasında günümüzde iç sahası Coventry'de olan "Wasps RFC" takımı da bulunmaktadır. Bu kulüp 1867'de Kuzey Londra'da "Eton and Middlesex Tavern"'de kurulmuştur ve 1995'te "Wasps RFC" adını alarak bir profesyonel Ragbi Birliği kulübü olarak reorganize edilmiştir. . Bu takım son on yılda turnuvalarda ve önemli Avrupa Ragbi Birliği müsabakalarında gayet önemli başarılar kazanmıştır. 2015-2016 sezonunda "Avrupa Rabgi Şampiyonası Kupası"'n katılma hakkını kazanmıştır. "Wasps RFC" 30 Temmuz 2014'te eskiden iç sahası Londra yakınlarında High Wycome'da "Adams Stadyumu"'nda iken (ve "Londra Wasps RFC " ismini taşımakta iken) klup ve iç sahası Coventry'e nakledilmiş ve "Coventry City FC " ile birlikte bu şehirde yeni yapılmış Ricoh Arenası'nda oynamaya başlamıştır.

Ragbi ligi oyunu 19. yüzyıl sonunda özellikle Kuzey İngiltere'de çoğu işçi sınıfından yarı profesyonel oyuncuların ragbi oyununa katılmalarını sağlamak nedeniyle amatörlüğe gayet önem veren Ragbi Birliği'nden ayrılmıştır. Zaman Ragbi Ligi ragbi oyunu Ragbi Birliği kurallarından ayrılıp kendine göre kurallar geliştirmiştir. Rugbi ligi oyunu açık alanda 13'er oyuncudan oluşan iki rakip takım tarafından oval bir topla oynanan ragbi oyunudur. Coventry Bears 1998'de kurulan yeni bir takımdır. Kuzey İngiltere'de 19. yüzyıl sonlarından itibaren popüler olarak oynanan bu oyunu 20. yüzyıl sonlarında İngiltere ülkesinin ortasında olan Midlands bölgesine getirmek ve bu oyuna bu bölgeden bir seyirci kitlesi çekmeyi başarmakla isim yapmıştır. İç sahası, 2004'te yapılıp açılan 3000 seyirci kapasiteli değişik ragbi ve benzer oyunlar için kullanılan "Butts Park Arena"'dır. Coventry Bears takımı günümüzde üç kümeden oluşan ragbi lig oyunu liglerinden ikinci sırada olan tam ismiyle Kingston Press Lig 1 (veya Lig 1) liginde oynamaktadır.

Coventry'de Parkurlu motosiklet yarışı (motorcycle speedway) popüler bir seyirci sporudur. Bu spor yarışmasında birkaç motosikletçi ihtiva eden takımlar için olduğu gibi tek yarışçı için müsabakalar da vardı. "Coventry Bees" takımı 1928'den beri ve "Coventry Storm" takımı 2013'ten itibaren bu profesyonel spor liglerine katılan takımlardır. Bu spor için parkuru toprak veya killi sist veya dolomit kayasından kırma taş kaplı yüzeyli toplam uzunluğu 260 ila 425 metre olan oval bir parkur üzerinde gayet hızlı olarak saatin aksi yönüne doğru dört tur yapma gerekir. Kullanılan motosikletler özel yapım olup tek vitesli ve freni olmayan; tek 500 cc silindirli, petrol kullanan motosikletlerdir. Her yarışta her kulüpten 2'den fazla olmamak üzere 6'ya kadar motosikletçi müsabakacı bulunmaktadır. Birleşik Krallık'ta üç lig bulunmaktadır: Elit Ligi, Premier Ligi ve Millî Lig. Günümüzde forması "Sarı ve Siyah" olan "Coventry Bees" takımı en üst lig olan Elit Lig'de olup 1997'den beri bu ligde bulunmaktadır. Coventry Bees" bu lig için 1953, 1968, 1978, 1979, 1987, 1988, 2005 ve 2007 yıllarında şampiyonu olmuştur. "Coventry Storm" takımı ise "Coventry Bees" 'den 2013'te ayrılmış olup aynı renkli formayı üçüncü küme Millî Lig'de taşımaktadır. Her iki parkurlu motosiklet yarışı takımının iç sahası ise Coventry merkezinin 9.5 km batısında olan Brandon Stadyumu'dur

2000 yılından itibaren "Coventry Blaze" adı verilen amatör "Buz Hokeyi Kulübü" organize Ulusal Buz Hokey Ligi'nde nispeten başarılı olarak oynamaktadır. Bu takım yakın geçmişte 4 defa İngiltere için "Elit Buz Hokey Ligi" şampiyonu olmuştur.

Amerikan futbolu İngiltere'de ve Coventry'de 1980'li yıllarda özellikle 1982'nin sonlarında kurulan "Channel 4" televizyon kanalının yaptığı programlardan sonra seyirci kazanmaya başlamıştır. Coventry'de profesyonel Amerikan futbol takımı olan "Covetry Jets" 2003'te "Coventry Jaugars" olarak kurulmuş; bu markalı otomobil fabrikası Coventry'deki fabrikasını kapatınca isim değiştirilmiştir. 2010'da Amerikan Futbolunun Britanya'da yayılması hedefiyle kurulmuş "Britanya Amerikan Futbol Birliği (British American Football Association)"'ne dahil 70 kadar takımdan kurulu liglerde en önemli lig olan 12 takımlık Premier Küme'de bulunan "Kuzey Konferansı"'na ait 6 takımdan biridir. Bu sisteme göre önce takımlara konferans şampiyonu seçimi için sadece her konferans içinde birbirleriyle karşılaşmalar yapmaktadırlar. Sonra. iki konferans şampiyonları arasında Britbowl adını taşıyan karşılaşma yapmakta ve bu karşılaşmayı kazanan takım Britanya Amerikan Futbolu şampiyonu olmaktadır. "Lacivert, gök mavisi ve beyaz" renkli formayı taşıyan "Coventry Jets" takımı Kuzey Konferansı şampiyonu olarak Britbowl finallerine 2007-2010 arasında arka arkaya 4 yıl yetişmiştir ama hiç bu şampiyonluğu alamamıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry'nin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Coventry'in Arden Ormanı bölgesinde ilk kurulması". 1 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 2. ^ "Coventry Katedrali websitesinde katedralin tarihi". 14 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 3. ^ "The City of Coventry: Local government and public services: Local government to 1451". A History of the County of Warwick: Volume 8: The City of Coventry and Borough of Warwick (İngilizce). British History Online. 1969. 6 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 4. ^ "Coventry Watch Museum Project" (İngilizce). Coventry Watch Museum. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2020. 
 5. ^ "John Suddens, watchmaker" (İngilizce). 22 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 6. ^ "BBC ON THiS DAY / 15 / 1940: Germans bomb Coventry to destruction". BBC News Online (İngilizce). 15 Kasım 1940. 24 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 7. ^ Lambert, Tim. "A brief history of Coventry". localhistories.org (İngilizce). 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 8. ^ "Coundon 1991–2020 averages". Met Office. Erişim tarihi: 11 April 2019. 
 9. ^ "2001 Census: Area Statistics: Key Figures: Area: Coventry (Local Authority)". Office for National Statistics. 29 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
 10. ^ "Neighbourhood statistics". UK government. [ölü/kırık bağlantı]
 11. ^ Brown, Jim (17 Ocak 2008). "Promotion winners: The greatest Coventry City player ever" (İngilizce). Coventry Telegraph. 25 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 12. ^ "Club Records". ccfc.co.uk (İngilizce). Coventry City FC. 23 Ağustos 2010. 22 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]