İçeriğe atla

Salford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salford
Salford panaromasi
İngiltere üzerinde Salford
Salford
Salford
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey-Batı İngiltere
KontlukGreater Manchester
Tek seviyeli yerel idareSalford Şehri
Yüzölçümü
 • Toplam21 km²
Rakım68 m
Nüfus
 (2011)
 • Toplam103,886
 • Yoğunluk3,468/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Salford, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Kuzey Batı bölgesinde törensel Greater Manchester Metropoliten Kontluğu içinde coğrafi olarak Manchester kentinin bir parçası olan eski bir kenttir. Yerel idare bakımından tek-seviyeli Salford Şehri metropoliten bölgesi (district) olarak idare edilmekte ve çok sınırlı bir "özel ardıl semt/köy yerel idaresinin (succesor parish council)" merkezidir.[1]

Salford tarihsel olarak Manchester daha köy iken bir şehir statüsü taşımaktayken 19. yüzyılda Manchester'ın çok hızla büyümesi ile o şehrin bir kısmı olarak görülmeye başlanmıştır.

Coğrafî konumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Salford, Kuzey-Batı İngiltere bölgesinde bulunan büyük Manchester'ın şehirleşme alanı içindedir. Şehrin güney-batısında bulunan Irwell Nehri Salford şehri ile Manchester şehri arasında çok suni bir sınır olmaktadır. Manchester Gemi Kanalı ise Salford şehri ile Trafford Metropoliten Borough arasındaki sınırdır. Salford Manchester'ın tam batısına gelen kısmı çok yoğun nüfuslu olduğu gibi çok sanayileşmiştir. Bu yüksek şehirleşme ve sanayileşmeye rağmen Salford nispeten büyük açık kırsal alanlarda bulunur; buna neden bu alanların, üzerine bina inşa etme imkânı olmayan "Chat Moss" adlı çok derin eski turba bataklık arazisi olmasıdır.

2001 Nüfus Sayımı sonuçlarına göre Salford Şehri sınırları içindeki nüfus 216.103'tür. Şehirde 94.238 hanehalkı mevcuttur. Nüfus yoğunluğu 2,234 kişiye gelir. Salford'da her 100 kadın nüfus için 96,6 erkek yaşamaktadır. Şehirde Birleşik Krallık dışında doğanlar oranı %5,3 olup %9,2 olan millî ortalamanın altındadır. Salford'da en yüksek azınlık Asyalılar olup şehir nüfusunun %1,4'ünü oluşturmaktadırlar. Diğer azınlık grupları için şu karşılaştırma tablosu yardımcı olabilir:

Salford Quays'de yeni yapılan NV apartimanları
Salford Nüfus Karşılaştırması
Birleşik Krallık 2001 Nüfus Sayımı[kaynak belirtilmeli] Salford Büyük Manchester İngiltere Ülkesi
Toplam nüfus 216,103 2,514,757 49,138,831
Beyaz 96.1% 91.2% 90.9%
Asyalı 1.4% 5.6% 4.6%
Afro-Karayipli 0.6% 1.2% 2.3%

Salford'da 16-74 yaşındaki nüfus içinde hiçbir akademik diploması olmayanların oranı %35,5'dir ve bu oran millî ortalama olan %28,9 un çok üstündedir.

Salford'da suç işleme oranları da millî istatistiklerin üstündedir. 2006/2007 polis istatistiklerine göre Salford'da vasıta ile suç işleyen suçlu oranı binde 7,9 ; vasıta çalma suçlu oranı binde 2,9; şahıslara karşı şiddet gösterme suçlu oranı binde 27,2'dir ve buna karşıt olan millî istatistikler binde 1,1 ; 0,9 ve 16,7 olarak gösterilmiştir. Fakat komşu Manchester Şehrinde bu oranlar daha da yüksektir.

Salford 1894'te açılan Manchester Gemi Kanalı'nın kara içinde bulunan doklarının bulunduğu yörede idi ve bu doklara "Salford Dokları" adı verilmektedir. Bu gemi kanalı sayesinde denizden epey uzak olmalarına rağmen Salford ve Manchester deniz liman şehri olmuşlardı. Bu gemi kanalı ihracat ve ithalat malı yüklü sileplerin doğrudan doğruya Manchester ve Salford'dan yüklerini indirip bindirmelerini sağlamıştı. Fakat 1970'li yıllarda Manchester Gemi Kanalı yeni ve büyük şileplere uygun olmadığı ve deniz ile Kuzey Doğu'dan ihracat ve bu bölgeden ithalat hacimleri azaldığı için gittikçe müşteri kaybetmeye başladı. Bu nedenle Manchester Gemi Kanalı Şirketi 1982'de bu kanalı ve Salford'da bulunan dokları kapattı. Salford 'da bulunan 3000 liman isçisi doğrudan doğruya işlerini kaybettiler ve kanala dayalı birçok ikincil çalışma alanında da dolayı işçi talebi kayboldu. Ayrıca Salford ortasında bulunan ve işlemez harap olan liman tesisleri Salford için iyi bir gösterge olmamaktaydı.

1984'te "Salford Şehri" yerel idaresi dokları satın aldı ve büyük yenilik yatırımlarıyla eski doklar alanı yenilendi ve genellikle hizmet sektöründe bulunan tesislerle donatıldı. "Salford Quays" adı verilen bu yenileme-geliştirme uğraşlarından sonra bu yeni alanda turizm çeken müzeler, konser salonları, kültürel tesisler, lüks oteller ve restoranlar, yeni lüks ikamet binaları, perakende alışveriş merkezleri ve e-ticaret merkezleri açılıp 10.000'den daha fazla yeni istihdam imkânı sağlanmıştır. Bu yatırımlar hala devam etmektedir. Örneğin 2011'de BBC beş büyük medya departmanını, binaları hâlen yapılmakta olan, "MediaCityUK" adlı bir büyük binalar kompleksine nakil edecektir ve bunun Salford'da 15.000 kadar ekstra istihdam imkânı sağlayacağı bildirilmiştir.[2]

Finansman hizmetleri, profesyonel hizmetler, turizm ve kültürel hizmetler, bilgisayar ve internetle ilişkili hizmetlerin Salford ve Manchester) için büyüme sanayileri olacağı tahmin edilip planlanmaktadır ve yani Salford Şehrinin ekonomik geleceğinin bu alanlarda olacağı öngörülmektedir.

Salford Üniversitesi Peel Binası

Salford da 1967'de kurulan Salford Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversite Greater Manchester metropoliten kontluğu bulunan 6 üniversiteden biridir. Salford Üniversitesi kampüsü Salford kenti ortasında Irwell Nehri kıyılarında bulunan bir parktadır. Öğrenci sayısı, 3.300 kusur diploma üstü çalışma yapanlarla birlikte, 20.000 kadardır. 2009'da itibaren Salford Üniversitesi binalarını ve tesislerini yenilemek için 150 milyon sterline varan büyük bir yatırım yapmaya başlamıştır.

Salford birçok amatör spor kulübüne ve genel olarak kamuya çok çeşitli spor yapma imkânları sağlamaktadır.

Salford'un profesyonel sporda ünü profesyonel Rugbi Lig spor oyunundadır. "Salford City Reds" adıyla ünlü Salford'da kurulu olan takım profesyonel Rugbi Lig spor oyunun en yüksek seviyede olan Süper Lig'inde oynamaktadır. Salford'da bu takım için inşaatı 2011 yılında bitirilecek yeni bir stadyum yapımı hala devam etmektedir. "City of Salford Stadı" adı verilen olan bu stadın kapasitesi 20.000 kişi olup maliyeti 35 milyon sterlin olacağı tahmin edilmektedir.

  1. ^ Bu tip "semt/köy (parish)" idaresi eskiden daha yüksek seviyede yerel idaresi bulunan ve 1974 yerel idare reformu ile bu yüksek seviyede idareyi kaybeden yerel idarelere bir "gösterim" olarak verilir.
  2. ^ "BBC Salford is on!". BBC. 7 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2007. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]