Ely

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ely
City of Ely
Ely Katedrali
Birleşik Krallık ve Cambridgeshire çinde Ely
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Doğu İngiltere (East)
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)
Resmî site
Ely Online

Ely şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Doğu İngiltere (East) bölgesinde olan Cambridgeshire Kontluğu'nun bir şehri, ozel sahirsel "mahalle yorel idaresi" (parish) olan ve katedrali ve piskoposu olduğu için ve 1974de verilen bir kraliyet berati ile şehir statüsu bulunan bir yerel idare birimi ve yerleşkedir.

Ely'nin 2001 Nüfus Sayımına göre nüfus 15.102 olup İngiltere'de bulunan şehir statüsü tasiyan kentler arasında (Somerset Kontlugu'nda bulunan Wells ile ic merkezi Londra Şehrindan sonra) ucuncu küçüklük sirasini almakta ve Birleşik Krallık'ta bulunan şehrilerin nüfus küçüklüklerine göre siralanmasında ise Wells, Londra Şehri, St Davids, Bangor, ve Armagh'dan sonra 6. sirayi almaktadır.

Tarihce[değiştir | kaynağı değiştir]

Cografi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Ely yorel idare olarak bir "şehirsel mahallle meclis (parish council" ile idare edilip Cambridge Kontlugu Yorel Idaresine baglidir. Doğu İngiltere bolgesinde ve "East Anglia" olarak anilan bolgede olan Cambridgeshire Kontlugunun da doğusundadır. Cambridge şehrinin 23 km kuzey-kuzey-doğusundadır. Londra merkezinden 103 km kuzey-doğudadır.

Ely "Fens" adı verilen cok bataklik islak bir arazide bir adada kurulmustu ve ismi "Ely"'nin bu sulak batakta bulunan yılanbalığından (yılanbalığı İngilizce "eel") geldığı ve ada mevkiinin "yilanbaligi adasi" olarak bilidığı bildirilir. Fens batakligi 17. ve 18, yuzyilda kurutulmus, sadece bu suyu denize akitan "Great Ouse Nehri" onemli bir su yolu olarak kalmis ve Ely etrafında cok mumbit bir ziraat sahasi olusturmustur.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ely'nin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]