Ely

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ely
City of Ely
Birleşik Krallık ve Cambridgeshire çinde Ely
Birleşik Krallık ve Cambridgeshire çinde Ely
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Doğu İngiltere (East)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)
Resmî site
Ely Online

Ely şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Doğu İngiltere (East) bölgesinde olan Cambridgeshire Kontluğu'nun bir şehri, özel şehirsel "mahalle yerel idaresi" (parish) olan ve katedrali ve piskoposu olduğu için ve 1974'te verilen bir kraliyet berati ile şehir statüsü bulunan bir yerel idare birimi ve yerleşkedir.

Ely'nin 2001 Nüfus Sayımına göre nüfus 15.102 olup İngiltere'de bulunan şehir statüsü taşıyan kentler arasında (Somerset Kontluğu'nda bulunan Wells ile ic merkezi Londra Şehrindan sonra) üçüncü küçüklük sırasını almakta ve Birleşik Krallık'ta bulunan şehirlerin nüfus küçüklüklerine göre sıralanmasında ise Wells, Londra Şehri, St Davids, Bangor, ve Armagh'dan sonra 6. sırayı almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Ely yorel idare olarak bir "şehirsel mahalle meclis (parish council" ile idare edilip Cambridge Kontluğu Yerel İdaresine bağlıdır. Doğu İngiltere bölgesinde ve "East Anglia" olarak anılan bölgede olan Cambridgeshire Kontluğunun da doğusundadır. Cambridge şehrinin 23 km kuzey-kuzey-doğusundadır. Londra merkezinden 103 km kuzey-doğudadır.

Ely "Fens" adı verilen çok bataklık ıslak bir arazide bir adada kurulmuştu ve ismi "Ely"'nin bu sulak batakta bulunan yılanbalığından (yılanbalığı İngilizce "eel") geldiği ve ada mevkiinin "yılanbalığı adası" olarak bilindiği bildirilir. Fens bataklığı 17. ve 18, yüzyılda kurutulmuş, sadece bu suyu denize akıtan "Great Ouse Nehri" önemli bir su yolu olarak kalmış ve Ely etrafında çok mümbit bir ziraat sahası oluşturmuştur.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ely'nin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]