Reading

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reading, Berkshire
Kent
Reading Çarşı meydanı. Arka planda St Laurence Kilisesi kulesi ve tuğladan Şehir Yerel İdare Konağı kulesi
Berkshire içinde Reading
Berkshire içinde Reading
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Birleşik Krallık ülkesiİngiltere İngiltere
BölgeGüney Doğu İngiltere
KontlukBerkshire
İdare
 • TürTek Seviyeli Belde Yerel İdaresi
Yüzölçümü
 • Kent40,40 km²
Nüfus
 (2019)
 • Kent161,780
 • Yoğunluk4,040/km²
 • Kent
337,108
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu0118

Reading, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Güney Doğu İngiltere bölgesinde törensel Berkshire Kontluğu içinde bulunan bir tek-seviyeli "Reading Borough Yerel İdaresi" merkezi ve İngiltere'de şehir statüsü taşımayan en büyük kentsel yerleşim birimidir. Berkshire Kontluğu 1998'de lağvedilmeden önce 1867'den beridir Reading kenti bu kontluğun merkezi idi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Reading kenti merkezi Londra'nın 66 km batısında, Oxford'un 48 km güney doğusunda, Bristol'ün 110 km doğusunda ve İngiltere'nin güneyindeki Manş Denizi sahillerinin 80 km kuzeyindedir. Reading kentinin merkezi Thames Nehri ile Kennet Nehri arasında bulunan küçük rakımlı bir tepenin üzerindedir. Reading şehrinin hemen batısında bu iki nehir birleşir ve bu nehirler dolayısıyla Reading tarihsel olarak bir nehir limanı konumunda olmuştur. Kennet Nehri Thames Nehri vadisine girmeden önce Thames vadisinin yıllık taşma havzasının hemen güneyinde bulunan küçük tepeler arasında kenarları dik yamaçlı dar bir yarma şeklindedir. Bu dar vadide Kennet Nehrin su taşkınlığı dönemlerinde derinliğinin pek değişmemesi dolayısıyla Reading'deki ticari rıhtımlar ve entropolara bu vadi içinde kurulmuştur.

19. ve 20. yüzyıllarda Reading'in varoşları şehrin çok dışına üç değişik yönde yayılmıştır:

  • Thames ve Kennet Nehirleri arasında Berkshire Downs tepelerinin eteklerine göre batıya doğru;
  • Kennet Nehri'nin güney yakasında güney ve güneydoğuya doğru;
  • Thames Nehrinin kuzey kıyısından kuzeye Chiltern Tepelerine doğru.

Böylece Reading şehri merkezi çalışma alanı bir yöresel şehirleşme alanı olmakta ve Eardley ve Woodley varoş mahallelerinden; Pangbourne, Theale, Winnersh, Burghfield ve Shıplake adlı büyük köylerden ve şehrin etrafında bulunan Wokingham, Bracknell, Henley-on-Thames ve Twyford kasabalarından oluşmaktadır.

Reading kenti Londra'dan batıya ve güney batıya giden doğal yollar üzerinde kurulmuştur. 19. yüzyılda İngiltere'de demiryolları ağı kurulmaktayken Reading, Londra'yı güney-batı İngiltere'ye bağlayan "Great Western Demiryolu" hattı üzerinde olmuştur. Yine 20. yüzyıl ikinci yarısında karayolundan giden ana otoyolları şebekesi içinde Londra'yı Batı ve Güney Batı'ya bağlayan M4 otoyolu Reading yakınından geçmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanı 40,40 km² olan Reading kenti ve Wokingham ve Batı Berkshire'ı bir kısmını da kapsayan "Reading Beldesi Yerel İdaresi" nüfusu 2001 Nüfus Sayımına göre 143.096 ve 2006 tahminine 145.700 kişidir. "Millî İstatistikler Ofisi (ONS)" sınır tanımlamasına göre 55,35 km². alan kapsayan Reading şehirsel bölgesinin (buna bazen Büyük Reading adı verilmektedir) nüfusu 232.662'dur. Fakat Büyük Reading yanında bitişik bulunan şehirleşmiş bölgeleri de içine alan Reading-Wokingham Şehirsel Bölge de bulunmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Reading'in şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]