İçeriğe atla

St Albans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
St Albans
City of St Albans
St Albans Katedrali bati cephesi
St Albans arması
Arma
Takma ad:
Verulamian ve Old Albanian
İngiltere üzerinde St Albans
St Albans
St Albans
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeDoğu İngiltere
KontlukHertfordshire
Yüzölçümü
 • Toplam18,1 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam147,373
 • Yoğunluk8,140/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

St Albans, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Doğu İngiltere bölgesinde ve Hertfordshire kontluğu içinde bulunan ve sınırlı yetkilerle mahalle yerel idaresi (civil parish) statüsünü taşıyan ve Harpenden'i de içeren St Albans Şehir ve Bölgesi Yörel İdaresi ve bir Belediye Reisi (mayor) ile yönetilen ve 1877'de Kraliçe Victoria beratı ile şehir olma statüsü kazanmış bir yerleşkedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

St Albans'da tarihi ilk yerleşke şimdiki şehrin 2 km kadar batısında kalan bir tepenin üzerine yerleşen Kelt asıllı Catuvellaun kabilesinin merkezi olmuştur. Antik Romalılara Britanya adasını işgal ettikten sonra bu yerleşkenin yakınına ve Ver Çayı vadisine şimdiki şehrin merkezinde bir kışla kurmuşlar ve bu genişleyip büyüyüp "Verulamium" şehri olmuştur. Bu Romalı şehri gelişip Romalılara Britanya adası merkezi olan eski Londra, Londinium'dan sonra adanın ikinci büyük merkezi olmuştur. Romalı şehrinden kalan harabe şehir duvarları hala St Albans da görülebilmektedir.

Romalılar Britanya adasından çekildikten sonra şehir çöküp boşalmış ve Orta Çağ'da Britanya'ya göç eden Angl'ların Mercia Krallığı içinde bulunmuş ve onlar tarafından Verlamchester veya Wæclingacaesterve olarak anılmıştır. Orta Çağ'da şehir şimdiki katedralin doğusunda bir tepede kurulu idi,

Orta Çağ'da Benediktin keşiş tarikatı üyeleri St Albans Manastırı'nı MS 342'de öldürülen ilk Britanyalı Hristiyan şehidi olan St Albans adına kurmuşlardır. Bu manastır Benediktin tarikatının en önemli kuruluşu olmuştur. Şimdi katedral binası yapımına 1077'de manastır keşişleri tarafından başlatılmıştır. İngiliz insan haklarını ilk belirleyen doküman olan Magna Carta'nın bu manastırda hazırlandığı bildirilir.

Kral VIII. Henry Anglikan Protestanlığı yaymak için 1539'da İngiltere'deki bütün manastırları kapattırmış ve çoğu bu nedenle harabe olmuştur. Ancak St Albans Katedrali yanındaki ufak şehirde yaşayanlar tarafından 1553'te satın alınmış ve mahalle kilisesi olarak kullanılmaya başlamıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

St Albans'in şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

St Albans'in şu şehirle dostluk bağlantısı vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]