Hereford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hereford
Hereford manzarası. Katedrali ve Wye Köprüsü
Hereford arması
Arma
İngiltere üzerinde Hereford
Hereford
Hereford
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeBatı Midlands
KontlukHerefordshire
Yüzölçümü
 • Toplam35.69 km²
Nüfus
 (2020)
 • Toplam60,800
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Hereford şehri, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Batı Midlands bölgesinde olan Herefordshire Törensel Kontluğu ve Tek Seviyeli Yerel İdare Konseyi'nin merkez şehridir. Katedrali bulunduğu için Orta Çağ'dan beri şehir statüsü bulunan bir yerel idare birimi ve yerleşkedir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hereford şehri Wye Nehri üzerindedir. Galler ile İngiltere ülkesi sınırının yaklaşık 26 km doğusunda, Worcester şehrinin 34 km güneybatısında ve Gloucester şehrinin 37 kuzeybatısında bulunmaktadır. Hereford ile Londra arası en kısa karayoluyla 137.5 mil (..km) ölçüldüğü bildirilmektedir.

Yerel idare[değiştir | kaynağı değiştir]

Hereford İngiltere'nin yerel idaresinin karmaşıklığına iyi bir göstergedir. Hereford 1972 yerel idare reformuna kadar "Herefordshite Kontluğu" merkez şehriydi. Bu reformdan sonra Hereford'un yerel idare statüsü devamlı değişiklik gösterdi. 1974'te Herefordhire Kontluğu lağvedildi. Yerine eski Herfordshire ve Worcestershire kontluklarının birleştirilmesi ile ortaya çıkan ve "shire" kontluğu statüsünde bulunan "Hereford ve Worcester" Kontluğu kuruldu. Hereford şehri bu kontluk içinde ikinci derecede yerel idare olan ve Hereford şehri ve etrafındaki kırları ve varoşları kapsayan "Hereford District" Konseyi merkezi oldu. 1 Nisan 1998'de "Hereford ve Worcester Kontluğu" lağvedildi. Yeniden eski sınırları çok az değiştirilerek Worcestershire Kontluğu ve Herefordhire Kontluğu iki ayrı resmen "shire" kontluğu olarak kuruldular. "Herefordshire Kontluğu" Törensel Kontluk olarak kabul edildi. Ama resmen "shire" kontluğu olmakla beraber altında ikinci derecede hiç "district (bölge)" kurulmadan "Tek Seviyeli Yerel İdare" Konseyi oldu ve Hereford "District" olma statüsünü kaybetti. Ama Hereford "Herefordshire Tek Seviyeli Yerel İdare" Konseyi merkezi oldu. Bu karmaşıklığa nişane Herefordshire Kontluğu'nun resmî hukuki isminde yansımaktaydı; yeni adı "Herfordshire District Konseyi Kontluğu" oldu. Ama Hereford Orta Çağ'dan beri bir "şehir" olma statüsü taşımaktaydı ve o çağlardan beri belediye beratı olan bir şehirdi. Onun için 2000 yılında eskiden beridir "köy-semt" için gayet az yetkili olan bir yerel yönetim şekli yenileştirildi. Hereford İngiltere'de eski yerel idare statüsünü kaybetmiş 7 yerleşkeden biri olarak bunlar için "civic-parish (şehirsel-Köy)" statüsü yaratıldı ve Hereford bunlardan bir oldu. Bu da İngiltere yerel idare karmaşalığına bir diğer nişane doğurdu. Hereford İngiltere ülkesinde şehir statüsü taşıyan yerleşkelerden biridir ama, tüm İngiltere'de hiçbir emsali bulunmaz şekilde idari yetkileri gayet sınırlı "civic-parish (şehirsel-Köy)" olarak idare edilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Herford'un şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]