Hereford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hereford
Hereford manzarası. Katedrali ve Wye Köprüsü
Birleşik Krallık içinde Hereford
Birleşik Krallık içinde Hereford
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Batı Midlands
Törensel Kontluk ve Tek Seviyeli Yerel Yönetim Konseyi Herefordshire Kontluğu
Yüzölçümü
 • Toplam 35,69 km² (1.377 mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)

Hereford şehri Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Batı Midlands bölgesinde olan Herefordshire Torejnsel Kontluğu ve Tek Seviyeli Yerel İdare Konseyi'nin merkez şehridir, Katedrali bulunduğu için Orta Çağ'dan beri şehir statüsü bulunan bir yerel idare birimi ve yerleşkedir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hereford şehri Wye Nehri üzerindedir. Galler Ülkesi ile İngiltere ülkesi sınırının yaklaşık 26 km doğusunda, Worcesteer şehrinin 34 km güney batısında ve Gloucester şehrinin 37 kuzey batısından bulunmaktadır. Hereford ile Londra arası en kısa karayoluyla 137.5 mil (..km) öldüğü bildirilmektedir.

Yerel idare[değiştir | kaynağı değiştir]

Hereford İngiltere'nin yerel idaresinin karmaşıklığına iyi bir göstergedir. Hereford 1972 yerel idare reformuna kadar "Herefordshite Kontluğu" merkez şehri idi. Bu reformden sonra Hereford'un yerel idare statüsü devamlı değişiklik gösterdi. 1974'te Herefordhire Kontluğu lağvedildi. Yerine eski Herfordshire ve Worcestershire kontluklarının birleştirilmesi ile ortaya çıkan ve "shire" kontluğu statüsünde bulunan "Hereford ve Worcester" Kontluğu kuruldu. Hereford şehri bu kontluk içinde ikinci derecede yerel idare olan ve Hereford şehri ve etrafındaki kırları ve varoşları kapsayan "Hereford District" Konseyi merkezi oldu. 1 Nisan 1998'de "Hereford ve Worcester Kontluğu" lağvedildi. Yeniden eski sınırları çok az değiştirilerek Worcestershire Kontluğu ve Herefordhire Kontluğu iki ayrı resmen "shire" kontluğu olarak kuruldular. "Herefordshire Kontluğu" Törensel Kontluk olarak kabul edildi. Ama resmen "shire" kontluğu olmakla beraber altında ikinci derecede hiç "district (bölge)" kurulmadan "Tek Seviyeli Yerel İdare" Konseyi oldu ve Hereford "District" olma statüsünü kaybetti. Ama Hereford "Herefordshire Tek Seviyeli Yerel İdare" Konseyi merkezi oldu. Bu karmaşıklığa nişane Herefordshire Kontluğu'nun resmî hukuki isminde yansımakta idi; yeni adı "Herfordshire District Konseyi Kontluğu" oldu. Ama Hereford Orta Çağ'dan beri bir "şehir" olma statüsü taşımakta idi ve o çağlardan beri belediye beratı olan bir şehirdi. Onun için 20000 yılında eskiden beridir "köy-semt" için gayet az yetkili olan bir yerel yönetim şekli yenileştirildi. Hereford İngiltere'de eski yerel idare statüsünü kaybetmiş 7 yerleşkeden biri olarak bunlar için "civic-parish (şehirsel-Köy)" statüsü yaratıldı ve Hereford bunlardan bir oldu. Bu da İngiltere yerel idare karmaşalığına bir diğer nişane doğurdu. Hereford İngiltere ülkesinde şehir statüsü taşıyan yerleşkelerden biridir ama, tüm İngiltere'de hiçbir emsali bulunmaz şekilde idari yetkileri gayet sınırlı "civic-parish (şehirsel-Köy)" olarak idare edilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Herford'un şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]