Ahsoka Tano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahsoka Tano
Yıldız Savaşları karakteri
Dosya:AhsokaTano-AG.png
Canlandıran Rosario Dawson
Seslendiren Ashley Eckstein
Bilgileri
Tür Togruta
Cinsiyet Kadın
Konum Padawan
Gezegeni Shili
Üyelik Jedi Konseyi
Galaktik Cumhuriyet
Asi Birliği

Ahsoka Tano Star Wars serisinin bir karakteridir. Anakin Skywalker'ın Padawan'ı olarak tanıtılmış ve 2008 yapımı animasyon dizisi Star Wars: The Clone Wars ve sonraki televizyon dizilerinde gözükmüştür. Ahsoka Star Wars Rebels'de kod adı Fulcrum ile tekrar göründü ve Star Wars: The Rise of Skywalker filminde sesine yer verildi. Ashley Eckstein Ahsoka karakterini bu yapımların hepsinde seslendirdi. Ahsoka aynı zamanda kendi adını taşıyan Star Wars: Ahsoka romanının baş kahramanıdır. Ahsoka, Rosario Dawson tarafından The Mandalorian'ın ikinci sezonunda canlandırıldı.

Başlangıçta hem hayranlar hem de eleştirmenler tarafından sevilmese de, Ahsoka çok yönlü bir karakter haline geldi ve sonunda hayranların favorisi oldu. Anakin Skywalker için Tezat karakter olarak yer alan Ahsoka aynı zamanda serinin güçlü bir kadın karakteri olarak vurgulandı.

Göründüğü yapımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

The Clone Wars (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahsoka ilk kez 15 Ağustos 2008'de Klon Savaşları filminde (Ekim 2008'de gösterime giren Klon Savaşları'ndan önce) 14 yaşında bir çocuk olarak göründü.[1] Anakin Skywalker' ın Padawan I olarak yer aldı. Yoda onu Anakin'e sorumluluk duygusunu öğretmek için gönderir ve Anakin başlangıçta bu karardan hoşlanmaz. Onların erken etkileşimleri "eğlenceli ve çekişmeli" geçer, Anakin ona "snippy", Ahsoka ise soyadına bir kelime oyunu yaparak ona "Skyguy" diye seslenir.[1] Tehlikeli bir görevde Anakin'in saygısını kazandıktan sonra Ahsoka, Jabba the Hutt'ın küçük oğlunu kurtarmak için ona katılır. Onun aceleci doğası hem rahatsız edicidir hem de ustasına benzerliğini gösterir filmin sonunda, Anakin onun padawanı olarak kabul eder.

The Rise of Skywalker (2019)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahsoka Tano The Rise of Skywalker filminde eski ustası'nın oğlu'nun çırağı Rey'e Sidious ile olan savaşında yardım eden jedilardan biri olarak sesi yer alır.[2]

Dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Clone Wars (2008–2014, 2020)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahsoka, "Klon Savaşları"nın yedi sezonunun altısında başrol oyuncusu olarak bulunur. Cumhuriyetin Büyük Ordusu'nda 501.Lejyon'un padawan komutanıdır ve Anakin'in çırağı olarak Jedi'ların yollarını öğrenmeye devam eder. İkili karşılıklı bir sevgi geliştirir, zaman zaman birbirlerini korumak veya kurtarmak için büyük riskler alırlar. Anakin'in Ahsoka'ya olan endişelerinden dolayı yaptığı bazı eylemler, onun karanlık gücünü ortaya çıkarır örneğin Ahsoka kaybolduğunda yerini bilen mahkumlara işkence etmesi gibi.[3] Ahsoka ayrıca Anakin'le birlikte savaş boyunca yanlarında olan Kaptan Rex'den bazı dersler alır. Beşinci sezonun sonunda, Ahsoka ölümcül bir patlama ve ardından işlenen bir cinayetin suçlusu gibi gösterilerek tuzağa düşürüldü ve hapse atıldı. Sonunda aklanmış olsa da, Jedi Konseyi tarafından hayal kırıklığına uğradı ve sezon finalinde Jedi Düzeninden ayrıldı.[4]

Filoni, "Klon Savaşları"nın final sezonunda Rex'in Cod 66'dan kaçmasını ve onun ve Ahsoka'nın "Sith'in İntikamı"ndaki yokluğunu açıklayacağını söyledi.[5] Ahsoka, 2020'de Disney+ tarafından yayınlanan Klon Savaşları'nın yedinci ve son sezonunda geri döndü.[6] Ahsoka final sezonunda öne çıkan üç hikayeden ikisinin odak noktasıdır.Sith'in İntikamı olayları sırasında geçen ikinci hikayede, Ahsoha Anakin'le yeniden bir araya gelip Rex'in komuta ettiği ordu ile Mandolaria da bulunan eski Sith lordu Maul'u yakalamaya gitmesini anlatır. Maul'la yüzleştiğinde Maul kendisine Darth Sidious'un Anakin's kendisinin yeni çırağı yapmak niyetinde olduğunu ve bunu önlemek için güçlerini birleştirme teklifinde bulunuyor ancak Ahsoka ona inanmıyor ve dövüşmeye başlıyorlar. Ahsoka, Maul'u yener ve yakalar, ama onu Coruscant'a götürmeye hazırlanırken, Emir 66 verilir ve Rex de dahil olmak üzere klon askerlerinin ona sırtını döndüğünü görür. Kaçar ve Rex'in çipini çıkarmayı başarır ve aynı zamanda Maul'u dikkat dağıtmak için serbest bırakır. Uzay gemisi ile küçük bir aya çarptıklarında, Ahsoka ve Rex hayatta kalır ve yollarını ayırmadan önce eski ışın kılıcıyla birlikte tüm ölen klon askerlerini gömerler. Serinin son sahnesinde Darth Vader gezegende bir aramaya liderlik eder ve geminin kalıntıları bulur. Ahsoka'nın ışın kılıcını yerde fark eder, onu alır ve açar. Vader daha sonra eski Padawan'ının öldüğünü düşünerek ışın kılıcıyla birlikte oradan uzaklaşır.

Dizi ayrıca Jedi Ustası Plo Koon'un Ahsoka'yı çocukken keşfettiğinden de bahsetmiştir.[7]

Rebels (2014–2018)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahsoka, Klon Savaşları 'nın sona ermesinin 14 yıl sonrasında gerçekleşen "Star Wars Asiler dizisinde Asi Birliği ajanı olarak göründü.[8] "Fulcrum" kod adı altında faaliyet gösteren Ahsoka, "Ghost"un isyancı mürettebatına istihbarat ve malzeme sağladı. Sezon finalinde kimliği ortaya çıkana kadar, sesini değiştirerek ve kapüşonlu kullanarak hologram konuşmalarında görünüşünü gizledi.

İkinci sezonda bir grup isyancı birliğe liderlik etmeye devam etti ve "Ghost" ekibiyle birlikte çalışti. Anakin'in klon savaşları sonunda diğer jedi'lar gibi öldüğünü varsayarak, eski hocası Darth Vader'ın kimliğini "nefret ve intikam" içinde bulmaya çalışır.[5] Sezonun ilerleyen bölümlerinde, Anakin'in bir hayali onu terk etmek ve karanlık tarafa düşmesine izin vermekle suçlar. Sezon finalinde Ahsoka, Darth Vader ile Malachor-V'deki bir Sith tapınağının içinde düello yapar ve arkadaşlarının Vader'dan ve tapınağın yıkımından kaçmasına yardım eder. Bölüm sona ererken, Darth Vader'ın yaralı olduğu ve tapınaktan ayrıldığı, yeşil-beyaz bir baykuş tarafından izlenir. Daha önce dizide Ahsoka'ya eşlik eden ve Mortis'in Kızı'nın avatarı olduğu ortaya çıkan baykuş, Ahsoka'nın tapınaktaki bir kapıdan gittiğini gördüğümüz yere doğru uçar. Filoni, karakterin hala hayatta olduğuna söylesede Ahsoka'nın kaderinin "biraz açık uçlu" olduğunu söyledi.[9][10][11][12]

Dördüncü sezonunun bir bölümünde Ahsoka'nın Vader ile olan dövüşünün sonucu göründü. Ezra Bridger, Lothal'daki Jedi tapınağının içinde "dünyalar ve zaman arasında" bir aleme girdi ve Morai'nin rehberliğinde, Vader'ın ölüm darbesini indirmeden hemen önce Ahsoka'yı kurtardı.Palpatine daha sonra Ezra'yı onu tapınağa sokmaya zorlamaya çalışırken varlığını belli eder. Ahsoka, Sith tapınağının yıkılmasından hemen önce (Morai ile birlikte) zaman çizelgesine dönerken Ezra'nın kaçmasına yardım eder ve Ezra'yı ve mürettebatı tekrar bulacağına söz verir. Ahsoka, dizinin final bölümü "Family Reunion and Farewell"'de Lothal'a geri dönerek Lothal Savaşı'nda kaybolan Ezra'yı bulmak için Sabine Wren'e yardım eder.

The Mandalorian (2020)[değiştir | kaynağı değiştir]

Rosario Dawson 2017'nin başlarında Ahsoka Tano'yu oynamakla ilgilendiğini belirtti.[13][14] Mart 2020'de "The Mandalorian"ın ikinci sezonunda karakterin yer alacağı açıklandı.[14] Sonraki ay, Dawson oyuncu seçiminin henüz onaylanmadığını söyledi.[15] Ekim ayında, Alman Disney+ Instagram hesabımdan Dawson'ın gelecek sezonun oyuncu kadrosunun bir parçası olarak yer aldığını gösteren bir hikâye paylaştı.[16]

Rosario Dawson, The Mandalorian dizisinin 13. bölümünde Ashoka Tanoyu canlandırdı. Bu bölümde Grogu için onu eğitecek bir Jedi arayışında olan Din Djarin ile karşılaştı fakat Grogu'yu karanlık tarafa kaptırma korkusundan dolayı bu teklifi reddetti. Ashoka Tano en son Büyük Amiral Thrawn'ı bulmaya çalışıyordu.

The Book of Boba Fett (2022)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grogu'nun Jedi eğitimine başladığı zamanlar Ahsoka Luke Skywalker'ın Jedi Akademisine gelir ve Grogu'yu ziyaret etmeye ve ona The Armorer tarafından dövülmüş bir beskar zinciri hediye etmeye gelen Mandalorian ile tekrar karşılaşır. Ahsoka, Jedi'ların kişisel bağlara karşı katı kuralları nedeniyle Grogu'nun eğitimini engelleyebileceğini bu nedenle Mandalorian'a Grogu'yu görmemesini tavsiye eder. Mandalorian, hediyeyi onun yerine teslim etmeyi teklif eden Ahsoka'nın tavsiyesine isteksizcede olsa uyar ve gezegenden ayrılır. Mandalorian gittikten sonra Ahsoka, Grogu'nun Jedi yoluna tam olarak bağlı olup olmadığından emin olmadığını ve bundan nasıl emin olacağını bilmediğini söyleyen Luke'a zinciri verir. Ahsoka, Luke'a bu özelliğin ona çıraklık döneminde babasını anımsattığını söyler ve gezegenden ayrılmadan önce Luke'a bu konudaki içgüdülerini takip etmesini tavsiye eder.

Ahsoka[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2020'de Lucasfilm, Ahsoka'nın Disney+'da "Ahsoka" adlı bir serinin olacağını duyurdu. Jon Favreau ve Dave Filoni tarafından geliştirilen dizinin[17]"The Mandalorian" ile bağlantılı olacağı açıklandı.[17][18] Dawson, dizide Ahsoka Tano rolünü canlandıracak.[18]

İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Usta-çırak ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoda
YounglingsCount DookuMace Windu
Qui-Gon JinnDepa Billaba
Obi-Wan KenobiKanan Jarrus
Anakin SkywalkerLuke SkywalkerEzra Bridger
Ahsoka TanoGroguLeia Organa
Ben SoloRey

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Ahsoka Tano". StarWars.com. Lucasfilm. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 2. ^ Warner, Sam (8 Nisan 2020). "Star Wars' Ahsoka Tano actor discusses Rise of Skywalker cameo". Digital Spy. 10 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2020. 
 3. ^ Davis, Lauren (December 16, 2015). "Why Ahsoka Tano Is the Best Thing to Happen to Star Wars in 20 Years". io9. Gawker Media. 25 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: May 20, 2016. 
 4. ^ Eckstein, Ashley (6 Mart 2013). "E-Mails Between Master & Padawan About Ahsoka's Decision". StarWars.com. Lucasfilm. 2 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 5. ^ a b Brooks, Dan (August 30, 2016). "Fates Fulfilled: Dave Filoni Reflects on Star Wars Rebels Season Two, Part 1". StarWars.com. Lucasfilm. 4 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: September 16, 2016. 
 6. ^ Breznican, Anthony (3 Ocak 2019). "Here are all the 'Star Wars' projects coming in 2019". EW.com (İngilizce). 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2019. 
 7. ^ Kell, Jake (22 Nisan 2020). "10 Cancelled Star Wars Clone Wars Episodes We Never Got To See". WhatCulture.com. 22 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2020. 
 8. ^ Fowler, Matt (2 Ekim 2014). "Everything You Need To Know About Star Wars Rebels". IGN. Ziff Davis. 3 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2016. 
 9. ^ "Ahsoka's Untold Tales Panel | Star Wars Celebration Europe 2016". YouTube. July 15, 2016. 30 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 15, 2016. 
 10. ^ Goldman, Eric (30 Nisan 2016). "Star Wars Rebels: Dave Filoni on Ahsoka's Fate, Maul's Return and Much More". IGN. Ziff Davis. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 11. ^ Dickson, Kieran (8 Nisan 2016). "Star Wars Rebels: Ashley Eckstein Reveals Her Theory on Ahsoka's Fate". Outer Places. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 12. ^ Siegel, Lucas (8 Ocak 2017). "Star Wars: Ahsoka Tano Actress Ashley Eckstein Teases a Future for the Character". Comicbook. 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 13. ^ Wood, Matt (21 Nisan 2017). "Star Wars: Watch Rosario Dawson Campaign To Play Ahsoka In Live-Action". Cinema Blend. 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. 
 14. ^ a b Sciretta, Peter (20 Mart 2020). "Star Wars Exclusive: 'The Mandalorian' Season 2 Casts Rosario Dawson as Ahsoka Tano". /Film. 20 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2020. 
 15. ^ Yap, Audrey Cleo (14 Nisan 2020). "Rosario Dawson Addresses 'Mandalorian' Ahsoka Tano Casting, Talks Wanting to Play Q on 'Star Trek'". Variety. 15 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2020. 
 16. ^ Nebens, Richard (3 Ekim 2020). "The Mandalorian: Disney+ Finally Confirms Rosario Dawson & Timothy Olyphant For Season 2 Cast". TheDirect.com (İngilizce). 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2020. 
 17. ^ a b Anderton, Ethan (10 Aralık 2020). "Lucasfilm Announces 'The Mandalorian' Spin-Offs 'Ahsoka' and 'Rangers of the New Republic'". /Film. 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020. 
 18. ^ a b Gartenberg, Chaim (10 Aralık 2020). "Disney Plus is getting two new Mandalorian spinoffs: Rangers of the New Republic and Ahsoka". The Verge. 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020.