İçeriğe atla

Qui-Gon Jinn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Qui-Gon Jinn
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranLiam Neeson
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetErkek
KonumJedi Şövalyesi
GezegeniMoo
ÜyelikJedi Konseyi
Universe Of The Galaxy, V838 Monocerotis

Qui-Gon Jinn, Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike (Star Wars Episode I: The Phantom Menace) filminde yer alan hayâli bir karakterdir. George Lucas'ın yarattığı karakter, Liam Neeson tarafından canlandırılmıştır. Kont Dooku'nun padawanı, Obi-Wan Kenobi'nin ustasıdır. Kraliçe Padme Amidala kurtarıp, uzay gemisindeki arıza nedeniyle Tatooine'ne iniş yapan Qui-Gon, orada Anakin Skywalker ile tanışır ve onun Jedi eğitimi almasını sağlar. Kendine has tavırları yüzünden Jedi Konseyi ile hep anlaşmazlığa düşer.Naboo’da padawanı Obi-Wan Kenobi ile birlikte savaştığı Darth Maul tarafından öldürülür.

Yıldız Savaşları serisinin en ayrıksı Jedi'ıdır. Aslında George Lucas tarafından 60 yaşlarında, uzun beyaz saçlı biri olarak planlanmıştır. Ancak Lucas daha sonra bu fikrini değiştirmiştir. Karakter ayrıca Yıldız Savaşları'ın çizgi kitaplarında, video oyunlarında ve romanlarında da yer almıştır.

Önceki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavin Savaşı'ndan yaklaşık bir yüzyıl önce doğan Jinn, bir çocukken Jedi olmak için Coruscant'a gitti.[1] Doğduğu gezegen ile bağlarını sürdürdü.[1] Qui-Gon, sekiz yaşındayken başka bir öğrenci ile arkadaş oldu.[2] On yaşındayken, genç öğrencilerin bir şövalye veya Jedi Efendisi'nin himayesine girebilmek için yeteneklerini gösterdikleri Sergi Günü Turuvasına katıldı. Qui-Gon burada Kont Dooku'dan ilk ışın kılıcını kazandı. Ardından Kont Dooku, Qui-Gon'a eğitim vermeye başladı. Dooku ve Qui-Gon birlikte birçok görev için galakside ilerlediler. Bu görevlerin en önemlilerinden birinde ikisi Senator Blix Annon'a korumalık yapmak için yollandı. Ama gemilerindeki boşluktan içeri giren uzay korsanları yüzünden başarısız oldular. Bundan sonra, Dooku ve Qui-Gon'a usta ve çırak olarak verilen son görevin üzerinden iki yıl geçtikten sonra yeni bir görev verilir. Onlar görevden döndükten sonra, uzun zamandır birbiri görmeyen Qui-Gon ve Tahl karşılaştılar. Dooku, Qui-Gon'a son çıraklık anlarında onun merhametinin hayatının en büyük zaâfı olacağını söyledi. Dooku onu, bir arkadaşından gelecek ihanet konusunda uyardı.

Hikâyedeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrencisi Obi-Wan Kenobi ile birlikte Ticaret Federasyonu’nun Naboo kuşatmasını kaldırması için çıktıkları serüvende kendilerini savaşın ortasında bulmuşlardır. Kraliçe Amidala’yı gezegenden kurtarmalarının ardından gemilerindeki arıza nedenli ile Tatooine adında bir çöl gezegenine zorunlu iniş yapmışlardı. İhtiyaçları olan malzemeleri temin etme sürecinde Usta Jinn, Anakin Skywalker adında bir çocukla tanışmış ve onda olağanüstü bazı güçlerin bulunduğunu fark etmiştir.

Jedi Konseyi’nin karşı çıkmasına rağmen çocuğun eğitimini üstlenmeye çalışmıştır. Naboo Savaşı’nda bin yıldır yüzlerini saklamayı başaran Sithler, Darth Maul adından bir Zabrak savaşçısı ile ortaya çıkmışlardı. Kılıç kullanmadaki becerisine rağmen kendinden daha çevik ve atletik olan Maul tarafından öldürülen Jedi ustası, son bir istek olarak Obi-Wan’dan Anakin Skywalker’ı eğitmesini istemiştir. Ölümünden sonra tam olarak nasıl olduğu bilinmese de Whills denilen bir oluşumdan güç ile bir olmayı fakat fiziksel bütünlüğünü kaybetse de zihinsel bütünlüğünü korumanın yollarını öğrendi. İlk olarak Yoda ile temasa geçen Jinn ona Dooku ile 2. karşılaşmasından önce önemli ipuçları verdi.

Daha sonra Jedi Düzeni’nin Galaktik İmparatorluğun kurulması ile sona ermesinin ardından Usta Yoda bu bilgiyi Obi-Wan Kenobi ile paylaştı ve Tatooine ‘deki uzun süreli bekleyişi için yeni bir eğitim alacağını söyledi. Luke'u izlerken birçok kereler Jinn ile konuşan Kenobi bu konuşmaların birinden dolayı son kalan Jedi'lardan biri olan fakat padawanlığının son yılında düzeni Anakin yüzünden terk eden Ferus Olin'i kurtarmak için Tattoine'den ayrılmış ve bu olaylar zinciri ikizlerin gizliğinin ortaya çıkmasını engellemede önemli bir yer tutmuştur. Qui-Gon Jinn güçle birleşen ilk Jedi'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Star Wars Episode I: The Phantom Menace (roman)
  2. ^ Secrets of the Jedi