Jar Jar Binks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jar Jar Binks
Yıldız Savaşları karakteri
Seslendiren Ahmet Best
Bilgileri
Tür Gungan
Cinsiyet Erkek
Konum Gungan Ordusu Generali
Chommell Sektörü senatörü
Naboo Senatör temsilcisi
Gezegeni Naboo
Üyelik Galaktik Cumhuriyet
Galaktik Senato
Gungan Ordusu

Jar Jar Binks, Yıldız Savaşları serisinde geçen George Lucas'ın yarattığı kurgusal karakterlerden biridir. Önbölümsel üçlemenin tüm filmlerinde (Bölüm I, II, III) ve televizyon dizisi Star Wars: Klon Savaşları'nda yer almıştır.

Rolünün öncelikli amacı 1. Bölüm için bir komedi unsuru oluşturmaktı fakat hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden genellikle olumsuz yorumlar aldı. Jar Jar Binks, filmlerde Ahmed Best tarafından seslendirilmiştir. Görüntüsü tamamıyla bilgisayar tabanlı olarak oluşturulmuş bir karakterdir. Buna karşın çekimlerde kostüm giymiş olan Best tarafından diğer oyuncularla beraber oynanmış ve daha sonradan animasyonla canlandırılmış karakter ile yer değiştirilmiştir.

Hikayedeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jar Jar Binks ilk olarak karşımıza Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike'de sakar, sinir bozucu ve ahmak Gungan olarak çıkmıştır. Sakarlığı yüzünden kabileden Patron Rugor Nass tarafından kovulduğu sırada, az daha bir Federasyon nakliye gemisi tarafından öldürülüyordu ki son anda Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn sayesinde kurtulur. Qui-Gon Jinn ve onun padawanObi-Wan Kenobi, Jar Jar'ın kabilesini, gezegenden ayrılmada rehberlik etmek için Jar Jar'ın serbest bırakılması konusunda ikna eder. Sonradan Qui-Gon ve Kraliçe Padmé Amidala ile birlikte Anakin Skywalker'la tanıştığı ve arkadaş olduğu Tatooine gezegenine giderler.

Jar Jar daha sonra, Gungan ordusunda generallik yaptığı ve Ticaret Federasyonu'nun yenilgiye uğratıldığı, 1. bölümde heyecanı doruğa çıkaran savaş sahnesinde ortaya çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]