General Grievous

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grievous / Qymaen jai Sheelal
Yıldız Savaşları karakteri
SeslendirenMatthew Wood (Bölüm III)
Bilgileri
TürKaleesh
CinsiyetErkek
KonumDroid Ordularının En Üst Rütbeli Komutanı
GezegeniKalee
ÜyelikBağımsız Sistemler Konfederasyonu

General Griveous, George Lucas tarafından yaratılan Yıldız Savaşları serisindeki bir kurgusal karakterdir. 2003 yılında yayınlanan animasyon dizisi Star Wars: Klon Savaşları'nda (ikinci sezonda John DiMaggio ve üçüncü sezonda Richard McGonagle tarafından seslendirildi) ilk defa görüldü. Daha sonraları 2005 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı (Matthew Wood tarafından seslendirildi) filminde görüldü ve 2008 yılında yayınlanan Klon Savaşları animasyon dizisinde görüldü. Grievous, Klon Savaşları sırasında Bağımsız Sistemler Konfederasyonunun Droid Orduları Yüksek Komutanı olarak görev yapan bir askeri stratejist olarak tasvir ediliyor.

En büyük özelliği zevk için öldürdüğü Jedilar'ın ışın kılıçlarını kemerine bir gösteriş madalyası gibi takıyor olmasıdır. Utapau sisteminde uzun bir kovalamaca sonunda Obi-Wan Kenobi tarafından yaşamsal organlarına verilen hasar sonucunda yanarak yok olmuştur.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Makineleşmeden önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Grievous veya asıl adıyla Qymaen jai Sheelal, Kalee'nin yerlisi olarak dünyaya gelmiştir. İşgal altında olan Kalee'de vahşetin altında büyümüştür. Silah kullanma konusunda çok yetenekli olan Sheelal, 8 yaşına geldiğinde kırktan fazla düşmanın canını almıştır bile. 22 yaşında Kaleesh halkının içinde sivrilen yetenekli genç bir asker olmuştur.

Bitmek bilmeyen savaşlar sırasında düşman taraf olan Huklar, Galaktik Cumhuriyet'i araya sokarlar. Huklar'ın, Kalee'ye kıyasla çok zengin doğal kaynaklarının olması Galaktik Cumhuriyet'in Huklar tarafında yer almasına neden olur. Savaşın nedeni de aslında bu doğal kaynaklardır. İş sahalarında çalıştırmak için Kalee'ye köle toplamaya gelen Huklar'a yerel halk karşı koyar. Galaktik Cumhuriyet bölgeye birkaç Jedi Şövalyesi göndererek olaya el atar.

Bu savaşlarda sivrilen bir lider olan Sheelal bir süre sonra İntergalaktik Bankacılar Klanı'nda güvenlik şefi olur. Klanın lideri San Hill, Sheelal'ın stratejik zekası ve savaş alanındaki korkusuzluğundan etkilenerek Bağımsız Sistemler Konfederasyonu lideri Kont Dooku'ya bildirir. Sheelal, Darth Sidious'tan Ayrılıkçı Droid Ordusu'nun başına getirilmesi yetkisini alan Kont Dooku'nun teklifini çevirir.

Gemisinde elit askerleriyle Hutlar'ın üzerine giden Sheelal'ın gemisi,San Hill tarafından konan bir bomba yüzünden patlar.Aslında bu Kont Dooku ve San Hill'in Sheelal'a teklif ettikleri Ayrılıkçı Droid Ordusunun başına geçme olayını kabul etmezse diye teorilerine karşı olan bir ikinci plandı. Yanarak çakılan gemiden sağ kurtulmayı başaran Sheelal ölümcül bir şekilde yaralanmıştır.En başından beri bu anı planlıyan Kont Dooku tarafından kurtarılarak parçalanmış bedeni Geonosis'e getirilir. Hala yaşamaktadır; ancak yaşayabilmesi için ölen bedeninden çıkarılan organları bir droid bedenine yerleştirilmesi gerekmektedir. Sheelal bunu bir şartla kabul etmiştir, gözleri de çıkartılıp o makineye takılacaktır. Sonra Sheelal droide dönüştürülür. Artık o bir yaşayan makinedir. San Hill daha önce yaptığı teklifi yineler; ancak Sheelal oralı olmaz. Öç duygusunu örseleyen Hill en sonunda Sheelal'ı ikna ederek Ayrılıkçı Ordular'ın başına getirir. Cumhuriyet'e karşı kin besleyen Sheelal, artık General Grievous olarak anılacaktır.

Makineleştikten sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Grievous droid bedenine hemen alışamaz, uzun bir alışma döneminden geçer. Droid yüzünü beğenmez ve babasının savaş başlığını takar. Yüzündeki böceğimsi şekil babasının maskesidir. Bu arada IG 100 serisi özel droidlerin tasarımını yapar. Bu droidler Magna Guard ismini alır ve General Grievous'un özel korumaları olurlar.

Alışma dönemi bitince Sith Lordu olan Kont Dooku'dan ışın kılıcı kullanma eğitimi alan Grievous bir süre sonra savaş alanlarına geri dönerek terör estirmeye başlar. İlk işlerinden biri de Huk gezegenini droid ordusuyla acımasızca kırıma uğratmak olur. Huk neslinin %80'ini yok eder. Klon Savaşları sürecinde alışagelmemiş ışın kılıcı kullanma tekniğiyle birçok Jedi avlar. Ayrılıkçılara birçok savaş kazandırır. Droid bedeninin ona sağladığı bir avantaj vardır ama yine de yeteneklidir. Normalde iki mekanik kolu görünen Grievous, savaşırken bu iki kolu açılarak dört kollu bir ölüm makinesine dönüşür. İki ya da dört kılıç kullanan general, tek kılıç kullanma yeteneklerine de sahiptir fakat yenilmez değildir. O kadar çok Jedi avlar ki, Durge'den bu yana gelmiş geçmiş en iyi Jedi Avcısı unvanını kazanır. Artık o, Jedilar'ın korkudan dizlerinin titrediği bir avcıdır. Birden fazla Jedi ile aynı anda savaşabilir.

Komutan olarak Cumhuriyet'i zorlayan bir taktiği vardır; düşmanı savaşa devam etmek ile hayat kurtarmak arasında bir seçim yapmaya zorlar. Bunu genelde sivillere saldırarak yapar. Star Wars: Klon Savaşları animasyonunda Grievous'un avcılığı çok iyi bir şekilde görülebilir.

Mekanik yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

General Grievous'un en dikkat çekici özelliği ayaklarıdır. Ayak pençeleri sayesinde zeminde olduğu gibi düz duvarda da koşabilir. Aynı zamanda ona mükemmel bir çeviklik kazandırır. Ayrılıkçılar tarafından yaratıldığı için yapısı Savaş Droidinin yapısına benzer. Ayakları perdelidir. Kollarını ve ellerini 180 derecelik açıyla döndürebilir. İstediği zaman katlanabilir ve bir silindire dönüşebilir. Yüzü yapıldığında yüzünü beğenmediği için babasının maskesini yüz mekanizmasına monte etmiştir. Diğer bir gerçek ise mekanik hale dönüşürken sonra kalbi takılacakken, gözlerinin de takılmasını istemesidir. Bu nedenle %90'ı mekaniktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]