Jabba the Hutt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jabba the Hutt
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranMike Edmonds (kuklacı)
Toby Philpott (kuklacı)
David Alan Barclay (kuklacı)
SeslendirenDeclan Mulholland (Bölüm IV)
Larry Ward (Bölüm VI)
Bilgileri
TürHutt
CinsiyetErkek
KonumÇete Lideri
GezegeniTatooine
ÜyelikSuç Örgütü

Jabba the Hutt, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinde geçen kurgusal karakterlerden biridir. İlk olarak Bölüm IV: (Yeni Bir Umut) A New Hope filminde ortaya çıkmıştır.

Sümüklü böceğe benzeyen bir görünüşe sahip, obez bir yaratık görüntüsündedir. Filmde Jabba, büyük bir lateks kukla tarafından canlandırılmıştır. Fakat diğer filmlerde bilgisayar efektleri yardımı ile ekrana yansımıştır. Filmlerin yanı sıra, Jabba the Hutt, Star Wars literatürünün de bir parçasıdır. Bazen tam ismi olan Jabba Desilijic Tiure olarak da anılır.Gamorrean'lar gibi çeşit çeşit askerleri ve Sarlacc ile Rancor gibi çeşit çeşit yaratıkları vardır.

Hikayedeki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Bölümde Boonta yarışlarında görülmüştür.

4. Bölümde, ilk önce kendisine borcu olan Han Solo'nun başına ödül koymuştur, kelle avcısı Greedo ona olan borcunu hatırlatarak tehdit ederken Han Solo, Mos Eisley Cantina'da Greedo'yu öldürmüştür. Daha sonra Jabba'nın ilk çıktığı sahne yani Han Solo ve Chewbacca, Leia'yı kurtarmak için Millenium Falcon'un yanına giderken karşılaştıklarında Jabba onunla anlaşıyormuş gibi yapar, ancak Han Solo bunun gösterişten ibaret olduğunu bilir.

5. Bölümde birçok ödül avcısı Solo'yu ararken Darth Vader, Boba Fett'le anlaşma yapar ve Bespin, Bulut Şehri'nde Lando Calrissian aracılığıyla Han Solo'yu yakalar ve Karbon Dondurucu odasında Karbonitte dondurulur. Çaresiz kalan Leia, Chewbacca ve Vader'la yaptığı Işın kılıcı düellosunda yenilen Luke Skywalker, Lando ile de anlaşarak Jabba'nın Sarayına düzenleyecekleri yok etme ve Solo'yu kurtarma planlarına başlarlar.

6. Bölümde ilk önce C-3PO ve R2-D2, daha sonra Chewbacca ve Bousshh kelle avcısı olan Leia Jabba'nın Sarayına girer. Leia ve Chewbacca'nın Han Solo'yu kurtarmayı denerken oyunları anlaşılınca, Jabba, Chewbacca'yı mahzene attırır, Leia'yı da kendi özel kölesi yaparak yanında zincirle esir tutar. Sonra Solo'yu Ürkütücü bir ortamı olan sarayında, Bib Fortuna, Salacious Crumb, Max Rebo Bandosu, birçok Gamorrean korumalarıyla, yardımcılarıyla, ilginç yaratık-nöbetçileriyle, köle kızlarıyla ve de büyük taht oturma odasının altındaki korkunç Rancor canavarıyla Jabba yapılan en ufak hatayı affetmez ve korkunç öldürme yöntemleriye cezalarını verir. Ayrıca, Lando Calrissian sarayda yardımcı koruma olarak kalmaktadır. Daha sonra Luke Skywalker saraya gelerek gücü ve zoru kullanmadan konuşmayı dener, Jabba ile anlaşamaz tartışırlar. Jabba onu korkunç Rancor'un yanına attırır. Rancor'u öldüren Luke, Han ve Chewie kum denizine, çöl mavnasında bir o kadar korkutucu olan Sarlacc canavarına attırılmak üzerine götürülür. Luke, R2-D2'nin içine sakladığı ışın kılıcıyla cesurca savaşır ve ilk önce korumaları ve nöbetçileri Sarlacc'a döker. Boba Fett'te memnunlukla Sarlacc'ın midesine düşer. Leia ile telaşlı Jabba, Sarlacc'a dökülen yardımcıları ve küçük çöl yelkenlilerini izlerken, Leia önündeki mavnayı aydınlatan lambayı kırarak bağlı olduğu zincirle Jabba'yı boğarak, Jabba'ya hayatıyla Solo ve kendisine verdiği utanç, düşmanlık, zenginlik hırsı ve kin borcunu ödettirir. Tüm mavna ve yelkenliler yok olurken Luke, Leia, Chewbacca, Lando, R2-D2 ve C-3PO hızla oradan uzaklaşır.

Böylece çok güvenli, tehlikeli ve zengin olan Jabba'nın hayatı, hayatındaki ilk yenilikle; borcunu almadan onu güvenli kılan korumaları ve yardımcıları ile kül olup gitmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]