C-3PO

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Savaşları robot
C-3PO ve arkadaşı R2-D2
C-3PO
Sürümü C-3PO Protokol Droidi
Tasarlayan Anakin Skywalker
Türü Droid
Boyu 1,67 m
İlgili Kurumlar Asi Birliği
Yeni Galaktik Cumhuriyet
Canlandıranlar Anthony Daniels
(Bütün seride)

C-3PO, Yıldız Savaşları serisinin bütün filmlerinde bulunan, Anthony Daniels'ın canlandırdığı bir droiddir. Anakin Skywalker'ın yaptığı protokol droidi, 6 milyonun üzerinde lisan, lehçe, kod ve her kültürdeki nezaket kurallarını bilmektedir.

Hikayedeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Anakin Skywalker çocukken,Tatooine'de köle olduğu sırada C-3PO'yu yapar. Qui Gon Jinn sahibi Anakin Skywalker'daki gücü sezer ve yanına alır. C-3PO, Anakin Kraliçe Padme Amidala ile annesini aramak üzere dönene kadar görüşemezler. Anakin Tatooine'e gelir ve Annesini kaçıran kum adamları öldürür. Daha sonra C-3PO'da onlarla gider ve artık Cumhuriyet'in yanında yer alır. Sahibi ile birlikte her macerada yer almaya başlar. C-3PO robot arkadaşı R2-D2'ya göre daha korkak bir tiplemedir. R2-D2 ile devamlı sırf bu yüzden tartışır. Efendisi Anakin Skywalker Sith'in etkisi altına düşene kadar onun himayesinde kalmıştır. Anakin Skywalker, Darth Vader'a dönüştükten sonra hafızası silinmiş ve tekrar Cumhuriyetçi Direnişçiler'e hizmet etmeye başlamıştır.

Aslında Darth Vader'ın kızı olan Prenses Leia Organa ile birlikte gittiği bir görevde Darth Vader'ın gemisinin saldırısına uğrarlar. Saldırıdan arkadaşı R2-D2 ile birlikte kaçar ve tesadüfen Darth Vader'ın oğlu Luke Skywalker onları satın alır. R2-D2 prensesten aldığı görevi yerine getirmek istemesi ile Yaşlı Obi-Wan Kenobi'yi aramaya başlar. Ve böylece yeni bir macera başlar. Obi-Wan Kenobi adında eski bir Jedi arayan C-3PO ve R2-D2'ya Luke yardım eder. Obi Wan Kenobi'ye prensesi kurtarmaya yardım kararı veren Luke'un yanında gider ve daha sonra Luke ve R2-D2 ile birlikte direniş ordusuna katılır.

C-3PO korkak bir kişiliğe sahiptir. Bilinci ve zekâsı ile ileri derecede olan bir protokol droididir. 10.000'den fazla iletişim kodunu bilmektedir. Ve de en son üzerinde bulunan altın renkteki plakalar Klon Savaşları ile Cumhuriyet'in devrilmesi arasında bir tarihte takılmıştır. C-3PO pek zeki gözükmese de düşünceli ve iyi bir yardımcıdır.