Watto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Star Wars karakteri Watto

Watto, Star Wars karakterlerinden biridir. Bölüm I - Gizli Tehlike, filminde karşımıza çıkan, kanatlı, kısa ve çirkin suratlı olan Toydarian ırkından olan bu karakter, Tatooine gezegeninde bir hurda satıcısıdır. Watto aynı zamanda aç gözlü bir kumarbazdır . Küçük Anakin Skywalker ve annesi Shmi Skywalker'ı, Gardulla the Hutt'tan bir bahiste kazanmıştır.

Watto'yu filmde Andrew Secombe seslendirmiştir.

Hikayedeki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Watto, Anakin'i dükkânında çalışıtırırdı. Ancak bu Anakin 9 yaşına gelince değişti. Qui-Gon Jinn, nedime klığındaki Kraliçe Amidala'yı Coruscant'a götürmek için yedek parça almaya geldiğinde Anakin'in içindeki gücü sezdi ve Midichlorian sayısının fazla olduğunu gördü. Anakin, Pod Yarışı'na katıldığı sırada Qui-Gon ve Watto bahse girdiler. Anakin kazanırsa onlarla gelip parçaları alacaktı. Kaybederse kalmakla birlikte kraliyet gemisi Watto'nun olacaktı. Anakin yarışı kazandı ve parçalarla Tatooine'den annesine veda ederek ayrıldı.

10 yıl sonra Anakin ile bir daha karşılaşan Watto ona annesini Lars adlı bir aileye sattığını söyledi. Anakin Lars Çiftliğine gittiğinde ise acı haberi öğrendi.Annesi Tusken Akıncıları tarafından kaçırılmıştır ve Anakin de onu Tuskenlerden kurtarmak için Tuskenlerin kampına gider ve bütün Tuskenleri öldürür.Annesinide bulur ama annesi oğlunu gördükten sonra ölür.