Polis Massa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Polis Massa, Yıldız Savaşları evreninde hayali bir yerdir.

Tembelce süzülen pek çok göktaşının düzensizce bir araya gelmesinden oluşan Polis Massa, galaksinin nüfus konuşlanmış olan bölgelerinden çok uzakta olan bir Dış Halka madencilik tesisidir. Havasız kayalar garip derecede sessiz olan pek çok Polis Massalı yaratığa ev sahipliği yapar.

Jedi kaçakları Yoda ile Obi-Wan Kenobi, İmparatorluk'un yükselişiyle birlikte sonu gelen kendi düzenlerinin yıkımının ardından bu tesislerden birinde bir araya geldiler. Palpatine'i alaşağı etmekte başarısız olan Yoda, kendini toplamak için Bail Organa ile birlikte Polis Massa'ya kaçtı. Mustafar'da Anakin Skywalker'ı yenen Obi-Wan Kenobi'de çok geçmeden onlara katıldı.

Polis Massa'ya Padmé'nin Naboo yıldız yelkenlisinde gelen Obi-Wan, kendinde olmayan Amidala'yı derhal tıbbi merkeze götürdü. Orada Polis Massalı doktorlar ve droidler hayati sinyallerini dengede tutmaya çalıştılar.

Padmé Polis Massa'da öldü ancak ölmeden önce taşıdığı ikizleri doğurmayı başardı. Gelecek için umudun simgesi olan bebekleri, Luke ve Leia'yı dünyaya getirdi.