Louvre Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Louvre Müzesi
(Fransızca) Musée du Louvre
Louvre 2007 02 24 c.jpg
Açılış 1793
Konum Palais Royal, Musée du Louvre,
75001 Paris, Fransa
Ziyaretçi 9.7 milyon (2012)[1]
Yönetici Henri Loyrette
Resmî site www.louvre.fr

Louvre Müzesi (Fransızca: le Musée du Louvre). Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa'da açılan ilk devlet müzesi. Paris 1. bölgede bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir.

2012'de 9.7 milyon kişinin ziyaret ettiği Louvre, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşâ ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. On beşinci yüzyılda ise saray, Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, 3. Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793'te müze hâline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tâmirât ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen binâ 1932'de son şeklini almıştır.

İçersinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi.

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Louvre Müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler vardır. Bunlar da müze müdürüne bağlıdır. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcuttur. Mısır sanatları kısmı ise, Mısır'dan getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, uygarlık örneklerinin tanınması bakımından önemlidir.

Müzede bulunan eserlerden "Mona Lisa"

Yunan sanatları bölümünde; MÖ 2000 yılı ile MS 3. yüzyıl sanatlarına ve çinilerine rastlanmaktadır. Sanat eserleri bölümünde, ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları vardır. Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve David gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği Louvre Müzesi'nde, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonları da bulunmaktadır. Ayrıca Heykel Bölümü'nde, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserlerini de bulundurmaktadır. Baron Edmond de Rothschild'ın 40.000'den fazla oyma resim, yaklaşık 3000 çizim ve 500 resimli kitap içeren koleksiyonu 1935'te Louvre'a verilmiştir. Bunların yanı sıra Louvre'da arkeolojik, mimari ve tarihsel sergilere de yer verilmektedir.

Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarındandır.

Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak iki gün sürmektedir. Metro-M.svgParis m 1 jms.svgParis m 7 jms.svg Palais Royal - Musée du Louvre metro durağıyla Louvre Müzesi'ne ulaşılabilir.

Paris July 2011-27a.jpg

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Louvre Müzesi ; sekiz sorumlu departmanda 380.000'den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içerir.[2]

Mısır Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu departman, 50.000'den fazla eseri içerir bunlara Nil Uygarlığının MÖ 4000'den 4. yüzyıla kadar yaptığı eserler dahildir. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan koleksiyon; Antik Mısır, Orta Krallık, Yeni Krallık, Kıpti, Roma, Bizans dönemlerinin yaşamını gözler önüne serer.[2]

Yakın Doğu Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın Doğu Eserleri Departmanı, müzenin ikinci en yeni departmanıdır. Bu departman 1881'den beri, islam öncesi, erken dönem Yakın Doğu Uygarlığını ve ilk yerleşim kalıntılarını sergiler. Departman coğrafyaya göre üç bölüme ayrılmıştır: Doğu Akdeniz Bölgesi, Mezopotamya ve Pers İmparatorluğu.[2]

Grek , Roman ve Etrüsk [3][değiştir | kaynağı değiştir]

Grek , Roman ve Etrüsk departmanı , Ege Bölgesinin neolitik dönemden 6. yüzyıla kadar olan dönemlerini sergiler.[4] 1793 yılında, müze ilk açıldığında , ayrılan iki departmandan biridir. Koleksiyon, Kiladik dönem ile Roma İmparatorluğunun çöküşüne kadar olan dönem arasında bir köprü oluşturur ve ağırlıklı olarak Venus de Milo gibi mermer heykelleri içerir.

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Louvre is most visited venue of 2012". BBC. 28 Mart 2013. En son 29 Mart 2013 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  2. ^ a b c "Departments". Louvre Museum. 21 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2014. (İngilizce)
  3. ^ http://www.louvre.fr/en/departements
  4. ^ http://www.louvre.fr/en/departments/greek-etruscan-and-roman-antiquities

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]