Antoine Watteau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antoine Watteau
Eşi Rosalba Carriera tarafından yapılmış portresi (1721)
Genel bilgiler
Doğum adıJean-Antoine Watteau
Doğum10 Ekim 1684(1684-10-10)
Valenciennes, Fransa
Ölüm18 Temmuz 1721 (36 yaşında)
Nogent-sur-Marne, Fransa
UyrukFransız
AlanıResim ve mimari
Katıldığı akımlarRokoko
EtkilendikleriCorreggio, Rubens

Jean-Antoine Watteau (d. 10 Ekim 1684 - ö. 18 Temmuz 1721), Fransız ressam. Paris'te, kendisine İtalyan komedisinin kişilerini tanıtan ressam Gillot'nun, daha sonra Luxembourg Sarayı'nın dekoratörlüğünü yapan Audran'ın öğrencisi oldu.

İlk yapıtları, küçük esnafın ya da askerlerin günlük yaşantısından sahneleri işleyen gerçekçi tablolardır (Müfrezenin Molası, Uçan Ordugâh gibi). Sonraları, tiyatronun, Venedikli ressamların ve Rubens'in etkisi Watteau'yu kır eğlencelerinin ve şenliklerin ressamı yaptı.

En çok tanınan yapıtları Mezzetin, Gilles ve Fransız Komedyenler'dir. En meşhur resmi 1717 yılında yaptığı, aşk yolculuğuna çıkmayı bekleyen çiftleri resmettiği l'embarquement pour l'ile de cythere'dir.

Şiir dolu manzaraların içine, birbirleriyle tatlı tatlı sohbet eden, bir köşede oturup düş kuran, müzik çalan zarif tavırlı insanlar yerleştirir; kişilerin en içten duygularını yansıtmakta son derece ustadır. Bütün bu görüntülerin üstüne düşen melankoli havası ise mutluluğun geçiciliğini göstermek ister gibidir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]