Giorgio Vasari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giorgio Vasari
Giorgio Vasari'nin otoportresi
Genel bilgiler
Doğum30 Temmuz 1511(1511-07-30)
Arezzo, Toskana, İtalya
Ölüm27 Haziran 1574 (62 yaşında)
Floransa
Uyrukİtalyan
AlanıResim, mimarlik, yazar, sanat tarihçisi
Sanat eğitimiAndrea del Sarto
Katıldığı akımlarRönesans
Ünlü yapıtlarıUffizi
Vasari Koridoru
Le Vite de' più eccellenti pittori, scultori e architettori] (1550-1568).

Giorgio Vasari (d. 30 Temmuz 1511, Arezzo, Toskana, İtalya – ö. 27 Haziran 1574 Floransa), İtalyan ressam, yazar, tarihçi ve mimar.

İtalyan sanatçıların biyografilerine ilişkin yazdıklarıyla ünlü olmasının yanı sıra, sanat tarihçiliği yazarlığının da kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1511'de Arezzo'da bir çiftinin oğlu olarak doğdu. Dedesi ve babası zanaatkârdı. İlk resim derslerini, eniştesi Luca Signorelli'den aldı. Latince öğrendi, Antonio da Saccone ve Giovanni Pollastra gibi hümanist yazarlardan ders aldı. Arezzo'da Fransız ressam ve vitray sanatçısı Guillaume de Marcillat'ın atölyesinde çırak oldu ve resim yeteneğiyle dikkat çekince Floransa‘da Medici‘lerin hamiliğinde Andrea del Sarto‘nun yanında çalışmaya başladı.

Michelangelo ile çocukluğunda tanıştı, ve yaşamı boyunca ona hayranlık besledi.

1527 yılında Medici'ler düşünce Arezzo’ya döndü ve Kardinal Ippolito de Medici'nin hizmetine girdi. Roma dönemi sanat ve mimarisine büyük merak duyan Vasari, çeşitli çizimler yaptı. 1537 yılında Alessandro de Medici'nin öldürülmesi üzerinde hamisiz kaldı ve sonraki yıllarda bağımsız olarak çalıştı.

Roma ve Venedik'e yaptığı seyahatlerden sonra 1540'lı yıllardan itibaren sanatçıların hayatlarıyla ilgili notlar almaya başlayan Vasari’nin ilk sanat tarihi metni olarak nitelendirilen Sanatçıların Hayat Hikayeleri'nin ilk baskısı 1550’de yapıldı. İki ciltten oluşan kitap, Cosimo de Medici'ye adanmıştı (Kitapta ilk kez "Rönesans" terimini kullanmıştır). Kitabını Arezzolu Ressam ve Mimar diye imzalar.

Roma'da San Giorgio Sarayı'nda bulunan Papa III. Paulus'un yaşamından sahneleri işlediği (Yüz Gün Freski olarak da bilinen) duvar resimleri (1546) ve Floransa'da Vecchio Sarayı'ndaki (1555) büyük fresk dizisi gibi önemli yapıtlar ortaya koydu. Resimde Toscana maniyeristlerinin tarzını benimsemişti.

1554 yılında Floransa'ya yerleşen Giorgio Vasari, bugün Uffizi Müzesi olan yapının tasarımını üstlendi, ardından Palazzo Vecchio'nun yenilenmesi çalışmalarında danışmanlık yaptı.

1574'te, Floransa Katedrali'nin kubbe freskleri üzerinde çalıştığı sırada yaşamını yitirdi. Vasari'nin bir diğer hizmeti de tarihteki ilk Resim Akademisi'nin kurulmasıdır: Accademia del Disegno. Akademi'nin yöneticileri arasında Cosimo de Medici ve Michelangelo Buonarroti'nin adı geçse de, tasarı onundur.

Giorgio Vasari, 1574'te Floransa'da 62 yaşında öldü.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uranus'un Saturn tarafından hadım edilmesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]