Concorde Meydanı

Koordinatlar: 48°51′56″K 2°19′16″D / 48.86556°K 2.32111°D / 48.86556; 2.32111
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eyfel Kulesi'nden Concorde Meydanı

Concorde Meydanı (Fransızca: Place de la Concorde), Fransa'nın başkenti olan Paris'in 8.bölgesinde, Şanzelize Caddesinin başında olan meydanın adıdır.[1] Bordeaux şehrinin Quinconces Meydanından sonra Fransa'nın ikinci en büyük meydanıdır. İtalyan yazar, gazeteci ve diplomat olan Curzio Malaparte, "Concorde Meydanı meydan değil, aydınlıktır" demiştir.

Şehrin pek çok yerinden görülebilen La Grande Roue'de (Ferris Wheel of Paris) bu meydanın Louvre Müzesi'ne yakın tarafında kalır. La Grande Roue, 1900 senesinde inşa edilmiş olan 100 metre yüksekliğinde bir dönme dolaptır. 1980'lere kadar dünyanın en büyük dönme dolabı unvanını korumuştur. Meydandan La Madeleine Kilisesi de görülebilmektedir.

  • Concorde metro durağıyla Concorde Meydanı'na ulaşılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

XV. Louis Meydanı için Gabriel'in projesi

Metz şehrinde yakalandığı hastalıktan kurtulan XV. Louis için Paris şehri 1748 yılında bir heykel dikmeye karar vermiştir. Bu heykelin dikileceği yeri bulmak amacıyla, Germain Boffrand ve Jacques-Germain Soufflot gibi 19 ünlü mimarın yarıştığı bir yarışma yapılmıştır. Ange-Jacques Gabriel adındaki mimar Tuileries Bahçesinin yanında bulunan "esplanade du Pont-Tournant" adındaki toprağı bol ve sade bir arazi önermiştir. Biraz dışta kalsa da, Paris'in kentleşme açısına az da olsa hizmet etmiştir.

Kralın arazilere tamamına yakın sahip olması, gerekli kamulaştırmayı sınırlıyordu. Ancak geniş bir projenin içinde olan Paris, Rennes, Rouen, Bordeaux, Dijon, Nantes veya Montpellier'de kral meydanları inşaatı için kullanılacak alanların bazılarında İskoç ekonomist olan John Law'a ait bazı arsaların bulunması ile mirasçılarıyla görüşmeleri başlatıldı. XV. Louis heykelinin gösteri amaçlı bulunacağı alanın etrafı açık olması şarttır. Gabriel'in çizdiği cepheler hem meydana renk katmaktadır hem de Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Bulvarı'nın yeşilliği arasında bir mimarlığı temsil etmektedir.

Luksor dikilitaşı
Strasburg Heykeli

Meydanda idam edilen ünlüler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk zamanlar, cesetler Madeleine mezarlığına götürülüyordu. 1794 yılından sonra Errancis mezarlığına götürüldü. Madeleine mezarlığındaki (şimdiki adıyla XIV. Louis Parkı) cenazeler daha hâlen orada duruyordur. Errancis mezarlığına gömülenlerin kemikleri alınarak katakomplara konmuştur.

  1. ^ "İşte Paris'in en büyük meydanı; Concorde". www.ntv.com.tr. Erişim tarihi: 2023-08-29.