Hathor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hathor
Eski Mısır kıyafetinde bir kadının profili. Sarı bir teni vardır ve başında bir çift inek boynuzu vardır, bunların arasında bir kobra tarafından çevrelenmiş kırmızı bir disk bulunur. Bir elinde çatallı bir asa, diğerinde bir ankh işareti tutuyor.
Kısmen Nefertari'nin mezarı görüntülerine dayanan Hathor'un en yaygın ikonografisinin birleşik görüntüsü
Hiyerogliflerdeki adı
O10
Önemli din merkezi
EbeveynRa
ÇocuklarHorus, Ihy, Neferhotep, Ra

Hathor (aynı zamanda Mehurt, Mehet-Weret ve Mehet-uret biçiminde de söylenir), Mısır mitolojisi'nde doğum, bereket, aşk ve evlilik ile ilişkilendirilen tanrıçadır. Ra'nın hem eşi hem kızlarından biridir. Hathor (Mısır dilinde Horus’un evi anlamında) samanyolu galaksisinin kişileştirilmesini temsil eder. Hathor bazı figürlerinde memelerinden süt akan ilahi bir inek olarak çizilir. En eski tanrıçalardandır.[1]

En azından MÖ 2700'lere kadar inek/boğa simgeleri çerçevesinde, 2. krallık döneminde, hatta Akrep Kral döneminde bile (King Scorpion) (King Scorpion MÖ 5000'lere kadar gidebilir) Hathor’a tapıldığı tahmin ediliyor.

Hathor’un çok sayıda ismi vardır. Ancak 3000 yıldan beri en çok kullanılan isimlerinden biri Mehturt’dur ve “büyük tufan” ya da “büyük sel baskını” anlamına gelir ki bu da “süt gibi yol”a direkt bir referans içermektedir. Samanyolu gökyüzündeki bir suyolu gibi görülürdü, bu “göklerdeki Nil Nehri”nde güneş tanrısı ve Mısır’a önderlik eden kral yelken açıp giderlerdi. Bundan dolayı, Mehturt adı Hathor’un her yıl Nil’in taşıp sel baskınlarına yol açmasından sorumlu olduğu anlamına gelir. Bu adın gösterdiği başka bir şey de Hathor’un çok yakında olacak doğumun bir müjdecisi olarak görüldüğüdür. Amniyo kesesi yırtılıp da doğum suyu akar akmaz, bu çocuğun çok yakında doğacağını gösteren bir belirtidir.[2]

Hathor aynı zamanda çöl bölgelerinin koruyucusu olarak da gösterilmiştir. (Serabet el-Kadim)

Bazı Mısırologlar, Hathor’un adına yapılmış olan tapınaktaki rölyefleri adeta elektrik lambalarına benzeyen bir yapay ışıkla ilişkilendirirler. Diğer bazı Mısırologlar ise bunun üzerinde bir yılanın doğum yaptığı bir lotus çiçeği olduğunu ileri sürüyorlar.

Edfu da Horus'un eşi olarak bilinir. Teb de ölüm tanrısıdır; ama genel olarak aşk, neşe, dans ve alkol tanrısı olarak kabul edilir.

Hathor, eşi Ra'ya kızıp Mısır'ı terk eder. Ra hemen O'nu özlediğini anlar; ama Hathor dişi bir aslana dönüşmüştür ve kendisine yaklaşan her insan ve tanrıyı yok eder. Bu Hathor-Sekhmet tanrıçalarının da özelliğini belirler. Daha sonrasında; Thoth; Hathor'a bir şişe iksir hazırlar ve sonra tekrar Hathor'a dönüşür.

Tapınağı Dendera Tapınağı'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bleeker, Claas Jouco (1973). Hathor and Thoth: Two Key Figures of the Ancient Egyptian Religion. With 4 Plates (İngilizce). BRILL. ISBN 978-90-04-03734-2. 
  2. ^ Darnell, John Coleman. "Hathor Returns to Medamud". Studien zur altägyptischen Kultur 22 (1995): 47-94. 17 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2023.