Zafer Takı (Paris)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Zafer Takı, Paris sayfasından yönlendirildi)
Paris'teki Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Zafer Takı (Fransızca: Arc de triomphe de l'Étoile), Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan tarihi anıttır. Charles de Gaulle Meydanı'nın ortasında, Şanzelize Caddesi'nin batı kısmında yer almaktadır. Boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metredir.[1]

Charles de Gaulle Meydanı (ya da Place de l'Etoile), 19. yüzyıl'da Georges Eugène Haussmann tarafından çizilen 12 caddeye yol veren çok geniş ve büyük bir döner kavşaktır. Bu caddeler arasında Grande-Armée Caddesi, Wagram Caddesi veya Şanzelize Caddesi vardır.

Metro-M.svgParis transit icons - Métro 1.svgParis transit icons - Métro 2.svgParis transit icons - Métro 6.svg Charles de Gaulle - Étoile metro durağıyla Zafer Takı'na ulaşılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Takı, Jean Chalgrin (1806)

Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında galip gelen fransız askerlerine seslenmiş ve "Evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz" demiştir. 18 Şubat 1806 tarihinde Zafer Takı'nın inşa edilmesini istemiştir.[2] Napolyon Bonapart'ın ilk düşüncesi, Zafer Takı'nı Louvre Müzesi ve Bastille Meydanı'ndan geçen uzun bir caddenin başlangıç noktası yapmaktır. Anıtın inşaatını Fransız mimar Jean Chalgrin üstlenmiştir.

1810 yıllarında Rus İmparatorluğu'na karşı savaşan Napolyon Bonapart, anıtın inşaatına ara verdi. Restorasyon döneminde ise tamamen durduruldu. Louis-Philippe'in ülke'nin başına gelmesiyle, Zafer Takı inşaatına 1832 yılında yeniden devam edilmiş ve 1836 yılında bitirilmiştir. İnşaatın son dönemlerinde mimarlar Fransız Louis-Robert Goust ve Jean-Nicolas Huyot olmuştur.

Zafer Takı, 29 Temmuz 1836 tarihinde, Temmuz Devrimi'nin 6. yıldönümü kutlamalarında açılmıştır. Açılışta askeri konvoyların geçmesi ve Louis-Philippe'in konuşma yapması planlanmaktaydı. Ancak açılışın birkaç gün evvelinde Louis-Philippe'e suikast girişiminde bulunulduğu için, hem askeri konvoy hem de konuşma iptal olmuştur. Askeri konvoy yerine, Louis-Philippe 300 davetliye ziyafet vermiştir.

15 Aralık 1840 tarihinde, Napolyon Bonapart'ın cenazesi Zafer Takı'nın altından geçmiştir.

Sembol[değiştir | kaynağı değiştir]

Meçhul Asker Mezarı (Tombe du Soldat Inconnu)

Zafer Takı tarihi andıran bir anıt haline gelmiştir. Altında I. Dünya Savaşı'nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı (Tombe du Soldat Inconnu) bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri hiç sönmemektedir; savaş gazileri ve dernekler tarafından alev, her akşam saat 18:30'da tazelenmektedir. 14 Haziran 1940 günü, yani Alman askerlerin Paris'e girdiği gün bile ve Almanların gözleri önünde mezar alevlendirilmiştir.

Heykeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Takı'nın 4 büyük heykeli bulunmaktadır :

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Takı'ndan bir görünüm

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]