İçeriğe atla

Montparnasse Mezarlığı

Koordinatlar: 48°50′17″K 2°19′37″D / 48.83806°K 2.32694°D / 48.83806; 2.32694
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Montparnasse Kulesinin tepesinden görülen Montparnasse Mezarlığı.

Montparnasse Mezarlığı (FransızcaCimetière du Montparnasse), Fransa'nın başkenti Paris'in Montparnasse semtinde yer alan mezarlıktır.

1824 yılında üç çiftliğin yerine kurulan Montparnasse Mezarlığı ilk olarak Le Cimetière du Sud (Güney Mezarlığı) olarak biliniyordu. Sağlık sorunları nedeniyle 1786'da mezarlıkların Paris şehri içinde kurulması yasaklanmıştı. 19. yüzyılın başlarında şehir dışında kurulan yeni mezarlıklar şehir içindeki mezarlıkların yerine geçmiştir. Bunlar kuzeyde Montmartre Mezarlığı, doğuda Père Lachaise Mezarlığı ve güneyde Montparnasse Mezarlığıdır. Şehrin göbeğinde, Eyfel Kulesi'nin gölgesinde ise Passy Mezarlığı bulunmaktadır.

Defnedilen kişiler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Montparnasse Mezarlığında Fransa'nın entelektüel ve sanat eliti, yayımcılar ve yazarlar ile sanatçılara destek olan birçok kişinin mezarı bulunmaktadır. Paris şehrinde görev başında iken ölmüş olan polis ve itfaiyeciler için de anıtlar bulunur. İçinde birçok tanınmış kişinin mezarını bulundurduğundan burası çok miktarda turistin ilgisini çeker.