Ölmekte Olan Köle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ölmekte Olan Köle
İtalyanca: Schiavo morente
İngilizce: Dying Slave
Ölmekte Olan Köle, Michelangelo
Sanatçı Michelangelo
Yıl 1513- 1515
Tür Mermer
Boyutlar 229 cm (90 in)
Konum Louvre Müzesi, Paris

Ölmekte Olan Köle (İtalyanca: Schiavo morente; İngilizce: Dying Slave) İtalyan Rönesans sanatçısı Michelangelo tarafından yapılan bir heykeldir. 1513 ve 1515 yılları arasında diğer bir figür olan Rebellious Slave (İsyancı Köle) ile Papa II. Julius' un anit-mezarı için yaratıldı.[1] Eser mermer den yapılma olup 2,29 m yükseklikte ve Louvre Müzesi, Paris'te bulunmaktadır.

Eserin bileği boynunun arkasınına band ile bağlanmaktadır ve göğsünün etrafında bir şerit bulunmaktadır. Kısmen yontulmuş bir maymun, heykelin sol incik kemiğini sade (mimesis)' i taklit ederek sanatı tasvir etmekte veya dünyevi ıstırabı sunarak kavramaktadır. Sanatçı ve çalışma geç-BC Rodos heykeli Laocoön ve oğulları (Laocoön and his Sons) dan etkilendi.

1976 yılında sanat tarihçisi Richard Fly heykelin " ölüm unsurunun merhametsiz kuvvetinden önce yaşamın teslim olduğu o anı sunar" diye yazar.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Panofsky, Erwin. "The First Two Projects of Michelangelo's Tomb of Julius II". The Art Bulletin, Cilt 19, No. 4, Aralik 1937. sayfa: 561-579.
  2. ^ Fly, Richard. Shakespeare's Mediated World. Amherst, MA: University of Massachusetts Press, 1976. p.30.

Dış Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Captif (l'Esclave mourant) Michelangelo BUONARROTI dit MICHEL-ANGE" Louvre Mizesi resmi websitesinde sınıflandırma fişi [1]13 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)