Baronci Altarpiece

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Baronci Altarpiece
bir parçası
Raffaello Angelo 1 (frammento pala Baronci).jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1500-1501
Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo
Ebatlar 31 cm × 27 cm
Şehir Brescia
Müze Pinacoteca Civica Tosio Martinengo
Baronci Altarpiece
bir parçası
Raffaello Angelo 2 (frammento pala Baronci).jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1500-1501
Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo
Ebatlar 57 cm × 36 cm
Şehir Paris
Müze Louvre
Napoli, Capodimonte müzesinde sergilenen bir bölümü

Baronci Altarpiece İtalyan yüksek rönesans ressamı Rafael'in tablosu. Bu tablo Rafael'in ilk istek üzerine, Urbino yakınlarındaki Città di Castellodaki Andrea Baronci şapelinin içerisindeki Sant'Agostino kilisesine yaptığı eserdir. Çok parçalı, sunak şeklinde yapılan eser 1789 depreminde hasar görmüş, 1849'dan bu yana orijinal resmin parçaları farklı koleksiyonların parçası haline gelmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Aralık 1500'te, Rafael, Gezici vaiz Pian di Meleto, Rafael'in babası Giovanni Santi'den, Città di Castellodeki Baronci şapelinin Sant'Agostino Kilisesi'nin Aziz Nicholas of Tolentino'ya ithaf etmek için sunak şeklinde bir tablo yapılması istendi. Bu tablonun yapımında Rafael yardımcı olarak değil, tablonun sihirbazı ("ustası") olarak anıldı. 13 Eylül 1501 tarihinde tablo tamamlandı.

Tablonun ortasındaki kemerin altında Aziz Nicholas of Tolentino, şeytanın ayağıyla resmedilmiştir. Yanında üç adet melek bulunmaktadır. Aziz Nicholas of Tolentino'nun üstünde Baba Tanrı elinde bir taç ile bulunmakta ve meleklerin en kıdemlisiyle çevrelenmiş olarak resmedilmektedir. Solunda Meryem ve Augustinus resmedilmiştir.

1789'daki yıkıcçı depremde tablo zarar görmüş ve zarar görmeyen parçalarının sergilenmesi planlanmıştır. Aynı yıl parçalar 1849'a kadar kalacağı Vatikan Müzelerine Papa VI. Pius tarafından verildi. 1849 sonrası tabloya ne olduğu aydınlanmamıştır. Ancak yıllar sonra akademisyenler tablonun dört ana parçasının ve iki kaidesinin (predellası) farklı altı yerde olduğu görüşünde birleştiler.

Città di Castello Belediye Sanat Galerisinde eserin 18. yüzyıla ait bir kopyası sergilenmektedir. Rafael tarafından tutulan eskiz defterleri Lille'deki Lille Güzel Sanatlar Sarayında ve Oxford'daki Ashmolean Müzesinde bulunmaktadır. Bu çizimler temelinde, sunağın tasarımının tamamen Rafael'in eseri olduğu kabul edilirken, Gezici vaiz Pian di Meleto'nunda bunu idamında kabul ettiği belirtilmektedir. Rafael'in muhtemelen sunak parçasını (ana parça) kendisi boyarken, predellalarında Pian di Meleto'nun boyadığı düşünülmektedir.

Günümüze kalan parçaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana sunak parçaları:

Kaideler (Predellalar):

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Vikipedi'nin kaynağından kaynaklanan makalesinden yola çıkarak:

  • Hertig, Louis; Pierluigi de Vecchi (1967). Klassiker der Kunst – Raffael. Vienna: Kunstkreis Luzern – Freudenstadt. 
  • Ferino Pagden, Sylvia; Maria Antonietta Zancan (1989). Raffaello : catalogo completo dei dipinti. Florence: Cantini. ISBN 88-8030-146-2. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]