Like a Prayer (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Like a Prayer
Like a Prayer albümünden
Madonna single
Yayımlanma 28 Şubat 1989 (Kuzey Amerika, Avrupa)
6 Mart 1989 (Birleşik Krallık)
16 Mart 1989 (Japonya)
Format Kaset & CD & 7, 12
Tarz Pop, Dans-Pop, R&B/Soul, Gospel
Süre 5:39 (Albüm Versiyon)
5:49 (Immaculate Collection Remix)
5:07 (7 Versiyon)
Şirket Sire, Warner Bros.
Yazar Madonna, Patrick Leonard
Yapımcı Madonna, Patrick Leoneard
Sertifikalar Platin (ABD)
Altın (Birleşik Krallık)
2x Platin (Avustralya)
Madonna single kronolojisi
""Spotlight""
(1988)
"Like a Prayer"
(1989)
""Express Yourself""
(1989)

Ses Örneği

"Like a Prayer", Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın dördüncü stüdyo albümü Like a Prayer'dan çıkan ilk single'dır. Şarkı 28 Şubat 1989 yılında Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Madonna'nın genel olarak "power pop" türündeki bir şarkısı olan Like a Prayer, pop, dans, R&B, soul ve bunların arasında kilise korosunu bir araya getiren bir şarkı olmuştur. Like a Prayer; Like a Virgin ve Vogue gibi parçalarla birlikte Madonna'nın en iyi şarkılarından biri olarak kabul edilir ve 80'li yılların unutulmaz şarkılarından biri olarak anılmaktadır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ABD Billboard Hot 100 listesine 1 numaradan giriş yapmış ve 3 hafta 1 numarada yer almıştır. Mart 1989'da İngiltere single listesine 2 numaradan giriş yapmış ve daha sonra 1 numarya yükselerek Paskalya'ya kadar 3 hafta zirvede kalmıştır.

Like a Prayer aynı zamanda Madonna'nın 1990 tarihinde çıkan ve daha önceki albümlerindeki hit parçaların toplama albümü olan The Immaculate Collection için dans şarkısı olarak remixlendi. Remix, orijinal şarkının yerini tutatbilecek kadar büyük bir popülerlik sağladı.

2003'te, İngiliz Q Magazine dergisi Madonna'nın fanlarının oylarıyla oluşan Tüm Zamanların En İyi 20 Madonna Şarkısı listesinde Like a Prayer 1 numarada yer aldı. Şarkı aynı zamanda Rolling Stone'un Tüm Zamanların En Büyük 500 Şarkısı listesinde 300 numarada ve Blender Magazine'in Doğduğunuzdan Beri Çıkan En İyi 500 Şarkı listesinde 6 numarada yer aldı.

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şarkının yasaklı videosunu daha önce Borderline, Like a Virgin, Material Girl ve La Isla Bonita videolarını yöneten Mary Lambert yönetti. Klip Hollywood, Kaliforniya'daki Raleigh Stüdyoları'nda çekilmiş ve Madonna'nın yanan haçların önünde dans ettiği sahneler San Pedro, Kaliforniya'da kayda alınmıştır. Video'nun genel özeti şöyledir; zenci bir adamın bir suçlu tarafından yaralanan beyaz bir kadına yardım eder. Ancak polisler tarafından kadını yaralayanın zenci adam olduğu sanılır. Bu olayın gerçek şahidi Madonna'dır. Madonna sonra bir kiliseye gider ve bu zenci adama benzeyen İsa'ya adamın serbest bırakılması için dualar eder.

Video ilk olarak 3 Mart 1989'da MTV'de yayınlandı ve daha sonra 1989 MTV Video Müzik Ödüllerinde, İzleyicinin Seçimi ödülünü kazandı.

Like A Prayer videosunun ünlü olay yaratan görüntülerinden, Madonna'nın yanan haçlar önündeki sahnesi

Videonun yasaklanmasındaki sebepler konuda geçen olayların arasında, Madonna'nın zenci bir İsa'ya aşık olması ve ilişkiye girmesi, Madonna'nın stigmata (çarmıha gerilirken yapılan haç işareti) yapması ve yanan haçların önünde dans etmesi vardır. Klip yayınlanır yayınlanmaz Papa ve kiliseler ayaklandı. Papa, Madonna'ya bir kınama mektubu yazdı ve Madonna aforoz edildi. Tüm kritiklere rağmen video tüm zamanların en iyi videolarından biri haline geldi. Video, MTV'nin Kuralları Yıkan 100 Video geri sayımında zirvede yer aldı ve MTV'nin 25. yıldönümünde (1 Ağustos 2006) izleyiciler klibi Tüm Zamanların En Aykırı Videosu seçti. Bunun üstüne video Rolling Stone'nun 100 En İyi Müzik Videosu listesinde 20 numarada ve VH1'in 100 En Büyük Video listesinde 2 numarada yer aldı. Ve de 27 Kasım 2007'de Fuse, Like a Prayerı Dünyayı Sarsan Videolar listesinde 10 klibin içinde bir numaraya yerleştirdi.

  • Yönetmen: Mary Lambert
  • Yapımcı: Sharon Oreck
  • Görüntü Yönetmeni: Steven Poster
  • Editör: John Travers
  • Yapım Şirketi: O Pictures

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (1989) En Yüksek
Pozisyon
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance/Club Play Chart 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance Music/Maxi-Singles Sales 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Adult Contemporary 3
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 20
Avustralya Avustralya 1
Avusturya Avusturya 2
Belçika Belçika 1
Brezilya Brezilya 1
Kanada Kanada 1
Şili Şili 1
Danimarka Danimarka 1
Avrupa Birliği Eurochart Hot 100 1
Fransa Fransa 2
Almanya Almanya 2
İrlanda İrlanda 1
İtalya İtalya 1
İsrail İsrail 1
Japonya Japonya 1
İsveç İsveç 1
Norveç Norveç 1
Hollanda Hollanda 2
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 1
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 1
İspanya İspanya 1
İsviçre İsviçre 1
Birleşik Krallık İngiltere 1