Burning Up (Madonna şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Burning Up
Madonna single
Yayımlanma 9 Mart 1983
Format CD & DVD & Kaset
Tarz Pop
Süre 3:45
Şirket Sire, Warner Bros.
Yazar Madonna
Yapımcı Mark Kamins
Madonna single kronolojisi
"Everybody"
((1983))
"Burning Up" "Holiday"
((1983))

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın çıkış albümü Madonna'dan çıkan ikinci teklidir. Şarkı, debut albümde görünmüştür. Şarkı single olarak kimi ülkelerde "Physical Attraction" adıyla satışa sunulmuştur. Şarkı, Madonna'nın ilk düzgün klibinin çekildiği şarkıdır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, 1983 yılında, Everybody'nin dans listelerinde yüksek başarı elde etmesiyle satışa sunulmuştur. Şarkı, ABD, Hollanda, Şili, Meksika, Japonya ve Avustralya'da satışa sunulmuştur ancak İngiltere'de resmi olarak yayınlanmamıştır. Single kapağı, David Cunningham tarafından çekilmiş ve Madonna'nın arkadaşı Martin Burgoyne tarafından tasarlanmıştır. Martin Burgoyne daha sonra AIDS yüzünden ölmüştür. Şarkı üçüncü toplama albüm olan Celebration'da bulunmaktadır. Bunun dışında başka toplama ya da remix albümde bulunmamaktadır. Şarkının klibi Celebration:Video Collection'da bulunmaktadır. Şarkı Britney Spears tarafından Femme Fatale Tour için coverlanmıştır.

Video klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının müzik videosu, Michael Jackson'ın Billie Jean gibi kliplerinin yönetmenliğiyle tanınan Steve Barron tarafından çekilmiştir. Klip, Madonna'nın ilk düzgün klibidir. Videoda, Madonna ve farklı efektler bulunmaktadır. Klipte Madonna kapalı bir odada dans etmektedir.-Klipteki en ilginç ayrıntı Madonna'nın mavi bir ışığı kolundaki bileklikle bir balığa yansıtmasıdır. Klibin ilerleyen bölümünde Madonna kapalı bir kapıyı açmaya çalışmaktadır. Klibin son bölümünde bir yolda uzanmakta ve sevdiği adamı beklemektedir. Aynı zamanda bir gölde tekne içinde uzamaktadır, bu arada sevgilisi yanından arabayla geçmektedir. Klibin sonunda sevgilisi Madonna'ya arabayla çarpmak üzereyken arabayı Madonna devralır. Klipteki bazı kısımlar "Angel" single'lının montaj şeklindeki klibinde kullanılmıştır. Şarkı tüm uğraşlara rağmen ABD'de dans listeleri dışında hiçbir listede görünmemiştir.

Canlı performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Virgin Tour ve Re-Invention Tour'da seslendirilmiştir. Virgin Tour performansı Like A Virgin'in başlangıç müziğiyle bitmektedir. The New York Times gazetesinden Jon Pareles bu performans sırasında Madonna'nın Marilyn Monroe havası takınmaya çalıştığını yazmıştır. Mikel Longoria ise performansın çarpıcı ve enerjik olduğunu yazmıştır. Re-Invention Tour'da ise parçayı askeri bir tema seslendirmiştir. Klipte Madonna askeri bir üniforma giymiştir ve elektronik gitarla dans etmektedir. Performans sırasında arka fonda savaş ve sex temalı resimler gösterilmiştir. Şarkı 2008 yılında Madonna Hall Of The Fame'e kabul edildiği törende The Stooges grubu tarafından Ray Of Light şarkısıyla beraber seslendirilmiştir.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (1983) En Yüksek
Pozisyon
Avustralya Avustralya 13
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance/Club Play Chart 3
Brezilya Brezilya (Physical Attraction ile) 1