You Can Dance

Vikipedi, özgür ansiklopedi
You Can Dance
Madonna remiks albümü
Yayımlanma 18 Kasım 1987
Kaydedilme 1982–1987
Tarz Dans-pop
Süre 68:38
Şirket Sire, Warner Bros.
Yapımcı Madonna, Stephen Bray, John "Jellybean" Benitez, Bruce Forest, Frank Heller, Reggie Lucas, Steve Thompson, Michael Barbiero, Shep Pettibone
Madonna kronolojisi
Who's That Girl
(1987)
You Can Dance
(1987)
Like a Prayer
(1989)
You Can Dance albümünden çıkan single'lar
  1. "Spotlight"
    Yayımlanma: 25 Nisan 1988

You Can Dance, Amerikalı şarkıcı Madonna'nın ilk remiks albümüdür. Albüm Sire Records tarafından 18 Kasım 1987'de yayımlanmıştır. Albümün şarkıları Madonna'nın ilk 3 albümü olan Madonna, Like a Virgin ve True Blue'daki şarkıların remikslerinden ve "Spotlight" isimli yeni bir parçadan oluşmaktadır. Madonna'nın eski bir arkadaşı olan John Benitez remikslerde Madonna'ya yardım etmiştir. Ayrıca True Blue albümünün de yapımcısı olan Patrick Leonard da bu albüm için değişik miks çeşitleri denemiştir. Şarkıların remiks halleri dans müziklerinin etkisi altında olsa da orijinalliklerini korumuşlardır. Albümün kapağında Madonna Hispanik kültürüne ait bir kıyafetle görülmektedir. Satışa sunulduktan sonra başarılı bir satış grafiği izlemiş ve Recording Industry Association of America (RIAA) tarafından platin plakla ödüllendirilmiştir. Albüm 1 milyonluk satış elde etmiştir ve Bilboard Hot 100 listesinde Top-20 albüm içine girmiştir. Bunun dışında Fransa, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç ve İngiltere'de Top-10 albüm içine girmiştir. Tüm dünyada 5 milyon satarak en çok satan 2. remiks albüm olmuştur. Albümden çıkan tek tekli "Spotlight" sadece Japonya'da satışa çıkmıştır.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Madonna albümünden Holiday, Everybody ve Physical Attraction, Like a Virgin albümünden Into the Groove ve Over And Over, True Blue albümünden Where’s The Party şarkılarının remixlerinden ve Spotlight adlı yeni parçadan oluşmaktadır. Albüm kapağında Madonna İspanyol kültürü ve modasıyla büyülemektedir. Korsesi ile bir kadın matador görüntüsü sergilemektedir. İşlemeli bolero ve kuşağıyla bir takım halindedir. Albümle beraber kapaktaki resim poster olarak satışa sunulmuştur.

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Spotlight Japonya’da 25 Nisan 1988'de satışa çıkmıştır. Los Angeles Times’tan Dennis Hunt single için “Göz alıcı koleksiyonlar içinde kaybolmuş, Madonna’nın en iyi dans şarkısı” olduğunu söylemiştir. Spotlight Amerika’da satışa çıkmadığı için Bilboard Hot 100 listesinde yer almamıştır. Sadece Hot 100 Airplay listesinde yer almıştır. 37 numaradan giriş yapan albüm sonraki hafta 32 numaraya yükselmiş fakat sonraki hafta 40 numara olarak listeye veda etmiştir.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkYapımcı(lar) Süre
1. "Spotlight"  Bray, John "Jellybean" Benitez* 6:23
2. "Holiday"  Benitez, Benitez^ 6:32
3. "Everybody"  Mark Kamins, Bruce Forest*, Frank Heller* 6:43
4. "Physical Attraction"  Lucas 6:20
5. "Over and Over"  Nile Rodgers, Steve Thompson*, Michael Barbiero* 7:11
6. "Into the Groove"  Madonna, Bray, Shep Pettibone* 8:06
7. "Where's the Party"  Madonna, Leonard, Bray, Pettibone* 7:16
Toplam süre:
'
Notlar
  • (*) ilave yapım ve remix
  • (^) remixçi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]