Open Your Heart (Madonna şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Open Your Heart
Madonna single
Yayımlanma 12 Kasım 1986
Format CD & DVD & Kaset
Tarz Pop-dans
Süre 4:12
Şirket Sire, Warner Bros.
Yapımcı Madonna, Patrick Leonard
Madonna single kronolojisi
)
"True Blue"
((1986))
"Open Your Heart" "La Isla Bonita"
((1987)
Ses Örneği

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın üçüncü albümü True Blue'dan çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı, 1990'da remiks haline "The Immaculate Collection" adlı toplama albümde yer almıştır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, yoğun ve profesyonel müziği yayınlanır yayınlanmaz büyük bir etki yaratmıştır. Yayınlanmasından hemen sonra, şarkı ABD listeleri olan Billboard Hot 100 listesinde 1 numaraya kadar çıkmıştır. Şarkı her ne kadar çoğu ülkede ilk 10'a girse de Avustralya listelerinde 16 numaradan yukarı çıkamayarak, Madonna'nın bu ülkede yaptığı art arda 9 top-10 şarkısının sonu olmuştur. Şarkı en başta, Madonna'nın rakibi Cyndi Lauper için yazılmıştır. Ancak şarkı ona dinletilmemiştir. Şarkı orijinal olarak İngilizce yazıldığı halde Venezuelalı rock şarkıcısı Melissa, şarkının İspanyolca versiyonunu "Abre Tu Corazón" adıyla satışa sunmuştur. Şarkı The Immaculate Collection Ve Celebration'da yer almaktadır.

Canlı Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Who's That Girl Tour ve Blond Ambition Tour'da seslendirilmiştir. Drowned World Tour'da geçiş melodisi olarak çalınmış Sticky & Sweet Tour'da Frozen şarkısının ara sözü olarak Super Bowl 2012'de Express Yourself şarkısı ile geçiş şarkısı olarak söylenmiştir. Who's That Girl Tour'un açılış şarkısıdır. Performans klibe benzer nitelikte olmuştur. Madonna bir perdenin arkasında gölge şeklinde görünmektedir, daha sonra perde açılır ve Madonna ortaya çıkıp dans edip şarkıyı söylemeye başlamaktadır. Madonna'nın üzerinde klibinde görülen mayo bulunmaktadır. Performansı sırasında klibindede gördüğümüz çocuk oyuncu eşlik etmektedir. Blond Ambition Tour'un ikinci şarkısıdır. Bu performanstada Madonna klibe yönelik öğeler kullanmıştır. Madonna şarkıyı bir dansçı ile sergilemektedir. Drowned World Tour'da şarkı sergilenmemiş bir geçiş müziği olarak kullanılmıştır. Frozen şarkısı bittikten sonra şarkının melodisi çalınmaya başlar ve uzakdoğu kültüründe bir dansçı yükselen platform üzerinde dans etmeye başlar, müzik sona erer ve Madonna "Nobody's Perfect" şarkısı söylemeye başlar. Sticky & Sweet Tour'un 2009 ayağında Frozen performansının nakaratında duyulur. Madonna turnenin Amsterdam ayağında şarkının sözlerini unuttuğu için nakaratta Open Your Heart yerine Express Yourself şarkısını söylemiştir.

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Klibi The Immaculate Collection: Video Collection ve Calebration: Video Collection'da yer almaktadır. Şarkının klibi Madonna'nın en sevilen kliplerinden bir tanesidir. Madonna klipte bir Revü kızını canlandırmaktadır. Klibin başında küçük bir çocuk revü kulübüne girmek istemektedir ama gişedeki adam buna izin vermez. Bu görüntüden sonra Madonna görünür, İlk önce siyah perukla görülen Madonna, peruğunu çıkararak dans etmeye başlar. Madonna'nın klipte giydiği koni göğüs uçlu işlemeli mayo klipten sonra çok tanınmış ve moda olmuş bir kıyafettir. Madonna bu mayoyu Who's That Girl turnesinde giymiştir ve bu mayo Madonna kıyafet müzelerinin en önemli parçası olmuştur. Klibin sonunda Madonna küçük çocuğu öperek caddede koşmaya başlar ve gişedeki adam Madonna'nın arkasından italyanca "Geri dön, geri dön, hala sana ihtiyacımız var" diye bağırmaktadır. Klip birçok kadın derneğinden eleştiri almıştır. Madonna her ne kadar "kadınları kötüleme amaçlı yapılmış bir şey değil, sadece var olan bu kötü düzen ile ilgili eğlenceli bir şeyler yapmak istedim" dese de bunu gösteriş tarzı tepki toplamıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste En Yüksek
Pozisyon
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Airplay 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Singles Sales 2
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Club Play 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Adult Contemporary 12
Avustralya Avustralya 16
Belçika Belçika 4
Kanada Kanada 4
Şili Şili 1
Fransa Fransa 24
Almanya Almanya 17
İrlanda İrlanda 2
İsrail İsrail 1
İtalya İtalya 5
Japonya Japonya 1
Hollanda Hollanda 7
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 8
İspanya İspanya 2
Birleşik Krallık İngiltere 4
Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler 1