Into the Groove

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Into the Groove
Madonna single
Yayımlanma 23 Temmuz 1985
Format CD & DVD & Kaset
Tarz Pop, dans
Şirket Sire, Warner Bros.
Yazar Madonna, Steve Bray
Yapımcı Madonna, Steve Bray
Madonna single kronolojisi
)
"Angel"
((1985))
"Into the Groove" "Dress You Up"
((1985)
Ses Örneği

Into the Groove, Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın ikinci albümü Like a Virgin'den çıkan dördüncü teklidir. Şarkı Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı, 1987 yılında remiks albümü "You Can Dance"te ve 1990'da "The Immaculate Collection"da yer almıştır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, ABD ve Avustralya'da önceki single Angel ile beraber satışa sunulmuştur. Şarkı, Avrupa başarısıyla , Like a Virgin Avrupa sürümünde yer almıştır. Şarkı ABD listeleri olan "Billboard Hot 100"de yer almamıştır. Günümüzde, single hala İngiltere'nin en çok satan single'ları arasındadır.

2003 yılında "Q Magazine" tarafından yapılan "En İyi 20 Madonna Şarkısı" listesinde 3. sırada yer aldığı gibi, 2005'te de "Blender Magazine"in yaptığı "Doğduğunuzdan Beri Çıkan En İyi 500 Şarkı" listesinde 90. sırada yer almıştır.

Şarkı ilk remix albüm You Can Dance ilk toplama albüm The Immaculate Collection'da ve üçüncü toplama albüm Celebration'da ve ikinci remiz albüm olan Remixed&Revisited'te yer almaktadır. Şarkı Remixed&Revitised'te " Into The Hollywood Groove" adıyla yer almaktadır. Şarkı Missy Elliot'la beraber söylenmiştir.

Şarkı Virgin Tour'da, Blond Ambition Tour'da, Re-Invention Tour'da ve Sticky&Sweet Tour'da seslendirilmiştir. Re-Invention'da Missy Elliot ile olan remix hali seslendirilmiştir. Stick&Sweet Tour'da ise Madonna sahnede ip atlamış ve striptiz borusunda dans etmiştir. Şarkı aynı zamanda Live Aid'de seslenmiştir.

Şarkının bir klibi yoktur. Desperatly Seeking Susan filminden sahnelerden oluşmuştur. Klip Celebration: Video Collection'da yer almaktadır. Şarkının tekli kapağında'da filmin afişi kullanılmıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (1985) En Yüksek
Pozisyon
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance Music/Club Play 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance Music/Maxi-Singles Sales 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 19
Avustralya Avustralya 1
Avusturya Avusturya 6
Brezilya Brezilya 1
Avrupa Birliği Eurochart Hot 100 1
Fransa Fransa 2
Almanya Almanya 3
İrlanda İrlanda 1
İsrail İsrail 1
İtalya İtalya 1
Hollanda Hollanda 1
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 1
Norveç Norveç 3
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 1
İspanya İspanya 1
İsveç İsveç 3
İsviçre İsviçre 2
Birleşik Krallık İngiltere 1