Beat Goes On

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Beat Goes On"
Hard Candy albümünden Madonna ve Kanye West şarkısı
Kaydedilme
Tarz Disko
Süre 4:27
Şirket Warner Bros.
Yazar
Yapımcı
Hard Candy şarkı listesi

"Incredible"
(7)
"Beat Goes On"
(8)
"Dance 2night"
(9)

"Beat Goes On", Amerikalı şarkıcı Madonna'nın on birinci stüdyo albümü Hard Candy'de (2008) yer alan bir şarkı. Amerikalı rapçi Kanye West'in konuk olarak yer aldığı şarkının geri vokalleri Pharrell Williams'a aittir. Şarkının yapımcıları Madonna ve The Neptunes iken, şarkı yazımında Madonna, West ve Williams birlikte çalıştı. Şarkının sadece Williams'ın vokallerine ve farklı sözlere yer veren bir versiyonu Ağustos 2007'de sızdırılırken West'in vokallerine de yer veren albümdeki versiyonu ise bir yıl sonra yayımlandı. Hip hop etkileri taşıyan bir disko şarkısı olan "Beat Goes On"da çalgı olarak zil, el çırpma ve düdük kullanıldı.

Şarkıdaki disko havasını ve Williams'ın yapımcılığını öven müzik eleştirmenleri, şarkı için genellikle olumlu değerlendirmeler yaptı. Bazı eleştirmenler, sızdırılan versiyonun West'in yer aldığı son versiyondan daha iyi olduğunu belirtti. "Beat Goes On", Brezilya'da 100.000'den fazla dijital satış yaparak platin sertifika aldı. Ayrıca Finlandiya'daki Suomen virallinen lista'da ilk on beş içinde yer alırken Canadian Hot 100 listesine de girdi. Sticky & Sweet Tour'da canlı seslendirilen şarkının performansında Pharrell Williams ve Kanye West'in görüntüleri arka planda yer aldı, Madonna ve dansçıları ise sahnede 1935 model bir Auburn Speedster'a bindiler. Şarkının canlı versiyonu ayrıca Sticky & Sweet Tour albümünde de yer aldı.

Arka plan ve kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2007'de Madonna'nın Justin Timberlake ile birlikte yakında çıkacak albümü için şarkılar kaydettiği bildirildi.[1] Daha sonra yapımcılar Timbaland ve Pharrell Williams'ın da albüm için Madonna ile çalıştıkları duyuruldu[2] ve Timbaland, "Candy Shop" adındaki bir şarkının Williams tarafından yapılmakta olduğunu doğruladı.[3] Bir ay sonra Madonna'nın vokallerine yer veren ve Williams'ın yapımcısı olduğu "The Beat Goes On" adlı bir şarkı İnternet'e sızdı.[4][5][6][7] Madonna'nın "Let's do something different, let's change things up."1 demesiyle başlayan, daha sonra el çırpmalar, inek çanları ve Idolator'dan Maura Johnson'a göre nakarattaki Bee Gees izleri taşıyan falsettolar ile devam eden şarkıda, "Williams'ın arka plandaki nidaları parça boyunca serpiştirildi".[7] Nakarattan önceki bölümde "Always a bridesmaid, never the bride."2 diyen Madonna, nakarattan sonra "I'll throw you some rope, if it will give you hope."3 sözlerini söyledi.[6] Aralık 2007'de şarkının yeni bir versiyonunun hazırlandığı ve Amerikalı rapçi Kanye West'in şarkıda yer alacağı duyuruldu.[8]

"Beat Goes On", Ekim 2007'de Spike Spent, Andrew Coleman ve Alex Dromgoole tarafından Londra'daki Sarm Studios ve Kaliforniya'daki Record Plant'te yeniden kaydedildi. Spent ve Coleman ayrıca Record Plant'te şarkının miksajını yaptılar. Williams'ın yapım ekibi The Neptunes, şarkının yapımcılığını Madonna ile birlikte üstlendi.[9] Madonna ve Williams tarafından yazılan şarkıdaki rap vokalleri West'e aittir ve şarkının adı The Whispers'ın "And the Beat Goes On" (1980) şarkısından gelmektedir.[10] "Beat Goes On" funk ve hip hop etkileri taşıyan,[10] davul ve zil sesleri barındıran[11] bir disko şarkısıdır.[12][13][14] Idolator'dan Bradley Stern'e göre "Williams'ın parıltılı ve olağanüstü yapımı, Madonna'ya dans etmenin rahatlatıcı zevkleri hakkında gösterişli bir kayıt yapması için mükemmel ritmi sunmaktadır".[10] Dans etme özgürlüğü hakkında bir şarkı[15] olan "Beat Goes On"daki sözler, insanları istediklerini söylemeye ve içlerinden geleni yapmaya itmektedir.[16]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanye West'in şarkıda yer alması eleştirilere neden oldu.

Rolling Stone'dan Caryn Ganz, disko melodileri ile zil ve düdük gibi çalgılar nedeniyle şarkının Madonna'nın esin kaynaklarından ikisi olan Chic ve Donna Summer'dan izler taşıdığını ifade etti ve West'in katılımını "sönük" bulduğunu belirtti.[17] PopMatters Thomas Hauner, benzer bir değerlendirmede "Şarkı, Donna Summer'ın tarzını devam ettiriyor, bu sefer şaşırtıcı derecede hoş bir parçada 'bip bip' vokallerini tercih ediyor." yorumunu yaptı.[18] Slant Magazine'den Sal Cinquemani, demo ile kıyaslandığında son versiyonun özgünlüğünü kaybettiğini dile getirdi, fakat West'in şarkıya dâhil edilmesini övdü ve bunun şarkıyı "2001'den 1979'a taşıdığını" belirtti.[15] musicOMH'ten Talia Soghomolian, "Şarkının temposundaki değişiklikler, şarkıyı harika bir dans pisti melodisi yapıyor." dedi.[19] Stern, Idolator için olumlu bir değerlendirme kaleme aldı ve "West şarkının sonunda beklenmedik bir anda rap yapmak için çıktığında, onun çağrısına kulak vermekten başka bir seçeneğiniz yok." ifadesini kullandı.[10]

The Village Voice'tan Miles Marshall Lewis, West'in sözlerini beğenmezken[20] Blender'dan bir yorumcu, sanatçının katkılarını eleştirdi.[21] Yahoo! Music'ten Jaime Gill, aynı düşünceyi ifade etti ve West'in rapini "korkunç", şarkıda yer almasını ise "gereksiz" buldu.[22] The Boston Globe'dan Joan Anderman, Madonna'nın "Beat Goes On"daki çabalarını överken West'in katılımını sorguladı.[14] Drowned in Sound'dan Tony Robert Whyte ise West için "uygun bir konuk" ifadesini kullandı.[23] ABC News'dan Allan Raible, parçayı "standart disko şarkısı" sözüyle özetledi, Madonna'nın vokallerini övdü ve West'in vokalleriyle şarkının yenilendiğini belirtti.[24]

"Beat Goes On", 100.000'den fazla dijital satış yapması nedeniyle Brezilya Kayıt Üreticileri Derneği tarafından platin sertifika ile ödüllendirildi.[25] Ağustos 2009'da Finlandiya'daki resmî listeye girdi ve burada 15. sıraya kadar yükseldi.[26] Kanada'daki Canadian Hot 100 listesinde ise 82. sıraya ulaştı.[27] ABD'de Billboard Pop 100 listesinde 97 numarada bir hafta kaldı.[28]

Canlı performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madonna, Sticky & Sweet Tour'da "Beat Goes On" performansı sırasında bir Speedster'ın üzerinde.

"Beat Goes On", Sticky & Sweet Tour'un (2008-09) Pimp adlı açılış bölümünün ikinci şarkısı olarak seslendirildi. Performans sırasında Madonna ve dansçıları 1935 model bir Auburn Speedster'a bindiler. Williams ve West'in görüntüleri ise arka planda yer aldı.[29] CBC News'dan Sarah Liss, performansı "heyecanlı" bulduğunu ifade etti ve "Madonna'nın albümdeki ortakları -Pharrell Williams ve Kanye West- bedenen olmasa da ruhen ve yüzleriyle oradaydılar." yorumunu yaptı.[30] Consequence of Sound'dan Michael Roffman, performansı övdü ve "İkinci şarkı olan 'Beat Goes On' başladığında gösterinin çok yenilikçi olacağı belliydi." diye yazdı. Roffman ayrıca "Dijital bir Kanye West, Madonna yerde dönerken ve zıplarken rap söyleyerek sahnede ona eşlik etti." sözlerini kullandı.[31] Slant Magazine'den Paul Schrodt, Chicago'daki bir konseri izledi ve "Dans etme özgürlüğü ile ilgili bir şarkı ('Beat Goes On') siyasi hayal kırıklığı için bir marş hâlini alıyor ve bu gerçek bir tartışma yaratan tek an olmasına rağmen Madonna, Cumhuriyetçi veya Demokrat aday hakkında daha önce söylemediği hiçbir şey söylemiyor. Madonna'nın her harika şarkısının gücü imalıdır: 'Say what you like/Do what you feel/You know exactly who you are'.4 " diye yazdı.[32] Şarkının, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yer alan River Plate Stadyumu'nda gerçekleştirilen canlı performansı kaydedildi ve 2010'da yayımlanan Sticky & Sweet Tour albümünde yer aldı.[33]

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Madonna – şarkı yazarı, vokaller, ortak yapımcı
 • Pharrell Williams – şarkı yazarı, geri vokaller, yapımcı
 • Kanye West – şarkı yazarı, vokaller
 • Chad Hugo – yapımcı
 • Spike Spent – miksaj, kayıt
 • Andrew Coleman – miksaj, kayıt
 • Alex Dromgoole – kayıt

Yapım görevlileri Hard Candy albüm kitapçığından alınmıştır.[9]

Listeler ve sertifikalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1.^Türkçe: Hadi farklı bir şey yapalım, hadi işleri değiştirelim.
2.^Türkçe: Hep bir nedimesin, hiç gelin olamadın.
3.^Türkçe: Seni umutlandıracaksa sana biraz halat atacağım.
4.^Türkçe: İstediğini söyle/İçinden geleni yap/Kim olduğunu kesinlikle biliyorsun

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Timberlake Gets With Madonna!". MTV News. 11 Nisan 2007. 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 2. ^ "Madonna aposta no hip hop e prepara fase "popozuda"". Folha de S.Paulo (Portekizce). 11 Nisan 2007. 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 3. ^ Reid, Shaheem (7 Ağustos 2007). "Timbaland Talks About His And Justin Timberlake's 'Hot' Collabo With Madonna". MTV News. 23 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 4. ^ "Madonna and Pharrell Turn the Clock Back to 2005". New York. 22 Ağustos 2007. 8 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 5. ^ "G1 < Música > Notícias > Nova música de Madonna vaza na internet" (Portekizce). Grupo Globo. 22 Ağustos 2007. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 6. ^ a b Colin (22 Ağustos 2007). "Madonna's New Song, "The Beat Goes On," Leaks!". NewNowNext. 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 7. ^ a b Johnson, Maura (22 Ağustos 2007). "Madonna And Pharrell Break Out The Cowbells". Idolator. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 8. ^ Cohen, Jonathan (6 Aralık 2007). "Madonna Names New Album 'Licorice'". Billboard. 6 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 9. ^ a b Hard Candy (Kitapçık kapağı). Madonna. Warner Bros. 2008. p. 14. 9362-49884-9.
 10. ^ a b c d Stern, Bradley (24 Nisan 2013). "Madonna's 'Hard Candy' Turns 5: Stan & Deliver". Idolator. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 11. ^ "Madonna - Hard Candy (album review)". Sputnikmusic. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 12. ^ Vineyard, Jennifer (24 Nisan 2008). "Madonna's Hard Candy Sets Sex, Relationships To Hip-Hop, Trip-Hop, Disco Beats". MTV News. 7 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2010. 
 13. ^ Nishimoto, Dan (27 Nisan 2008). "Album Review: Madonna – Hard Candy". Prefix Magazine. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 14. ^ a b Anderman, Joan (27 Nisan 2008). "Madonna's still in charge on her new CD, "Hard Candy"". The Boston Globe. 28 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 15. ^ a b Cinquemani, Sal (23 Nisan 2008). "Madonna: Hard Candy". Slant Magazine. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2010. 
 16. ^ "Madonna Hard Candy". Plugged In. 15 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 17. ^ Ganz, Caryn (Nisan 2008). "Music Reviews: Hard Candy". Rolling Stone. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2008. 
 18. ^ Hauser, Thomas (10 Haziran 2008). "Madonna: Hard Candy > Reviews". PopMatters. 26 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2008. 
 19. ^ Soghomonian, Talia (28 Nisan 2008). "Madonna — Hard Candy". musicOMH. 21 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 20. ^ Marshall Lewis, Miles (6 Mayıs 2008). "Madonna's Hard Candy". The Village Voice. 16 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 21. ^ "Madonna: Hard Candy Review on Blender". Blender. 29 Nisan 2008. 1 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 22. ^ Gill, Jaime (2 Mayıs 2008). "Madonna — Hard Candy Album Review". Yahoo! Music. 5 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 23. ^ Robert Whyte, Tony (28 Nisan 2008). "Reviews — Madonna: Hard Candy". Drowned in Sound. 4 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 24. ^ Raible, Allan (1 Mayıs 2008). "Review: Madonna's "Hard Candy"". ABC News. 24 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 25. ^ a b "Brazilian single certifications – Madonna – Beat Goes On" (Portekizce). Brezilya Kayıt Üreticileri Derneği. 6 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 26. ^ a b "Madonna feat. Kanye West: Beat Goes On" (Fince). Musiikkituottajat – IFPI Finland. Erişim tarihi: October 18, 2014.
 27. ^ a b "Madonna Album & Song Chart History" Madonna için Canadian Hot 100. Erişim tarihi: October 18, 2014.
 28. ^ a b "Hard Candy > Madonna > Awards". AllMusic. 6 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2014. 
 29. ^ Pareles, Jon (5 Ekim 2008). "Aerobic, Not Erotic: The Concert as Workout". The New York Times. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2009. 
 30. ^ Liss, Sarah (20 Ekim 2008). "Live review: Madonna feels it in her heartbeat". CBC News. 6 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 31. ^ Roffman, Michael (27 Ekim 2008). "Madonna's on fire at the United Center (10/26)". Consequence of Sound. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 32. ^ Schrodt, Paul (29 Ekim 2008). "Madonna (Chicago, IL – October 27, 2008)". Slant Magazine. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 33. ^ Erlewine, Stephen Thomas (6 Nisan 2010). "The Sticky & Sweet Tour". AllMusic. 28 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2014.