Lucky Star (Madonna şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucky Star
Madonna single
Yayımlanma Eylül 1983 (İngiltere)
8 Ağustos 1984 (Dünya)
Format CD & DVD & Kaset
Tarz Dans-pop, R&B
Süre 5:33
Şirket Sire, Warner Bros.
Yazar Madonna
Yapımcı Reggie Lucas
Madonna single kronolojisi
"Holiday"
((1983))
"Lucky Star" "Borderline"
((1984))

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın çıkış albümü Madonna'dan çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, çıkış albümünde görünmüştür. Şarkı ayrıca Madonna'nın ABD'de Top 10'a giren ilk şarkısıdır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Madonna'nın ilk albümden çıkan 4. single'dır. Şarkı sanatçının toplama albümleri olan The Immaculate Collection(1990) ve Celebration(2009)'da yer almaktadır. Şarkı Madonna tarafından yazılmış Reggie Lucas tarafından düzenlenmiştir. Fakat şarkının Lucas versiyonu bulunmamaktadır. Onun yerine şarkının remizlerini Jelly Benitez yapmıştır. Lucky Star yarı hareketli, davul sesleriyle ve org ritimleri ile süslenmiş bir pop şarkısıdır. Şarkının temasında bir erkek bedenini cennetteki bir yıldızla bir tutmaktadır. Olumlu eleştiriler alan Lucky Star 4 numaraya erişerek sanatçının Amerika Listelerindeki ilk Top-5 şarkısı olmuştur.

Canlı performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madonna şarkıyı The Virgin Tour(1985) Who's That Girl Tour(1987) ve Confessions Tour(2006)'da seslendirmiştir. The Virgin Tour'da sanatçı performans sırasında siyah göbeği açık bir tişört, siyah bir büstiyer, mor bir etek,desenli külotlu çorap ve parlak pullarla bezenmiş bir ceket giymiştir. Boynunda İsa'nın haç üzerinde sembolize edildiği bir kolye vardır. Madonna turnede şarkını orijinal versiyonunu seslendirmiştir. Göbeğini göstererek sahnede zıplayarak şarkıyı söylemiştir. Performans 1985 yayımlı Live – The Virgin Tour VHS'de bulunmaktadır.

Who's That Girl World Tour'da, Lucky Star ikinci şarkı olarak seslendirilmiştir.Performans sırasında Madonna Open Your Heart klibindeki mayoyu giymektedir. Saçları platin sarısı renginde büyük buklelerle şekillendirilmiştir. Performans sırasında sahnede bir disko topu dönmektedir. Madonna ve dansçıları disko topundan çıkan ışıkların etrafında dönmekte böylece yıldız efekti verilmektedir. Performans Ciao, Italia! – Live from Italy ve Who's That Girl – Live in Japan tur DVD'lerinde bulunmaktadır.

Confessions Tour'da, Lucky Star 21. şarkı olarak seslendirilmiştir. Madonna performans sırasında Jean-Paul Gaultier tarafından tasarlanmış mor ve beyaz purple and white bir mayo giymektedir.La Isla Bonita'nın bitiminde Madonna yüzüstü yerde yatmaktadır. Dansçıları bu sırada ona üzerinde DANCING QUEEN yazan bir pelerin giydirmektedir. Lucky Star'ın müziğine benzer bir müzik başlamaktadır. Madonna ayağa kalkar ve yüzünü seyircilere döndürür.Bir anda bütün ışıklar söner ve Madonna pelerinini açar ve binlerce büyük ampulden yapılan şekiller gözükmeye başlar.Dansçılarda Madonna'ya katılır ve beraber şarkıyı söylemeye başlarlar. Madonna ara sıra pelerinin etrafında döndürerek kanat çırpışı görüntüsü vermektedir. Şarkının bitiminde, Madonna seyircilere "Daha fazla şarkı söylememi istiyormusunuz?" diye sorar. Bu sorudan sonra Madonna Hung Up şarkısının ilk cümlesini söyler.Arka plan değişmeye başlar ve sahneye yıldız şeklinde ışıklar vurmaya başlar. Şarkının müziği Hung Up şarkısının giriş müziğine benzemeye başlar. Performans The Confessions Tour'un, 2007'de yayınlanan CD ve DVD formatlarının ikisinde de bulunmaktadır.

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının klibi Arthur Pierson yönetmenliğinde çekilmiştir. Klip yayınlandığında Madonna'nın giyim tarzı gençler ve hayranlar tarafından büyük bir moda akımı haline gelmiştir. En çok beğenilen şeyleri küpeleri ve kolyeleri olmuştur. Madonna bu tarzı ilham kaynakları olan Boy George, Cyndi Lauper ve David Bowie gibi sanatçıların tarzlarının karışımından oluşturmuştur.

Madonna moda ikonu haline giteren klipte, Madonna tamamen siyah bir kıyafet,diz uzunluğunda tayt, siyah bir bot giymiştir. Saçları dağınık şekilde toplanmış ve siyah bir kurdele ile toplanmıştır. Görüntü parlak bir çift siyah etek, sağ kulağındaki yıldız şeklinde tek bir küpe, parmaksız eldiven ve plastik bilekliklerle tamamlanmıştır. Madonna'nın arkadaşı Erika Belle bu görüntüyü tasarlamıştır. Fakat otobiyograf Mary Cross bu kıyafetlerin Madonna'nın günlük kıyafeti olduğunu belirtmiştir.

Warner Bros. Pierson'a klip çekimi için çok küçük bir bütçe vermiştir ve klip bir akşam üstü çekilmiştir.Klip Madonna'nın güneş gözlüğünü aşağıya doğru kaydırırken yüzüne yakınlaştırılmış bir görüntü ile başlamaktadır.Bu görüntü Stanley Kubrick filmi olan Audrey Hepburn'un başrolünde oynadığı Breakfast at Tiffany filmindeki Lolita karakterinden ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Görüntü siyah beyaz şekildedir fakat klip ilerledikçe renkli bir hal almaktadır. Klipte Madonna beyaz bir arka planın önünde dans etmektedir. Klipte Madonna'ya arkadaşı Belle ve erkek kardeşi Christopher Ciccone eşlik etmektedir. Klip açılıştaki görüntüyle bitmektedir fakat bu sefer Madonna gözlüğünü geri takmaktadır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lucky Star Amerika'da albümün 5. single'ı olarak satışa çıkmıştır. Billboard Hot 100 listesine 25 Ağustos 1984 yılında 49 numaran giriş yapmıştır. 4 numaraya ulaştığında listeeki 18. haftasını doldurmuştur. Şarkı Hot 100 listesi dışında Hot R&B/Hip-Hop Songs ve Hot Adult Listelerine girmiştir. buralarda 42 ve 19 numaraya yükselmiştir. Satışa çıkmadan önce Holiday şarkısı ile zaten Hot Dance Music/Club Play listesinde 1 numara olmuştur. Kanada'da, şarkı 89 numaradan RPM Singles Listesine girmiştir. 8 Kasım 1984'te 8 numaraya yükselmiştir. Listede toplam 19 hafta kalmıştır ve 72 numara'dan listeye veda etmiştir. ingiltere'de, Lucky Star Eylül 1983'te albümün 2. single'ı Holiday ile ilk olarak satışa çıkmıştır. Holiday her ne kadar Amerika'da başarı kazansa da İngiltere'de 171 numara'da kalmıştır. Mart 1984'te, tekrar satışa çıktığında İngiltere Singles Chart'a 47 numaradan giriş yapmıştır, ve 14 numaraya 3 hafta sonra ulaşmıştır. Şarkı listede 9 hata kalmıştır. Lucky Star İngiltere'de 117,470 kopya satmıştır.

Liste (1984) En Yüksek
Pozisyon
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 4
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Airplay 3
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Singles Sales 6
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Adult Contemporary 19
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 42
Avustralya Avustralya 36
Kanada Kanada 16
İrlanda İrlanda 19
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 4
Birleşik Krallık İngiltere 14