Borderline (Madonna şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Borderline
Madonna single
Yayımlanma 15 Şubat 1984 (Dünya)
Haziran 1984 (İngiltere)
Format CD & DVD & Kaset
Tarz Dans-pop, R&B
Süre 5:17
Şirket Sire, Warner Bros.
Yazar Reggie Lucas
Yapımcı Reggie Lucas
Madonna single kronolojisi
)
"Lucky Star"
((1983))
"Borderline" "Like a Virgin"
((1984)
Ses Örneği

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın çıkış albümü Madonna'dan çıkan beşinci ve son teklidir. Şarkı, çıkış albümünde de görünmüştür. Şarkı bununla beraber ABD'de Top 10'a girmiştir. Çoğu eleştirmene göre "Borderline", Madonna'nın 80'lerdeki en bilinen şarkılarındandır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, 1984'te debut albümün son şarkısı olarak piyasaya sürüldü. Yoğun satışların ardından şarkı, Amerika'nın Müzik Endüstrisi'nin merkezi sayılan RIAA tarafından altın plaket ile etiketlenmiştir. Borderline, 1989'da Oh Father teklisinin 20 numarayı geçememesine kadar çıkan, Madonna'nın toplam 17 adet Top 10 şarkısından ilkidir. Şarkının videosu da 80'lerin en kaliteli Madonna videoları arasındadır. Klipte Madonna mahallesinde sevilen popüler bir kızı canlandırmaktadır. Sokakta dans ederken bir yapımcı dansını beğenir ve ona kartını vererek onunla çalışmasını ister ama Madonna'nın erkek arkadaşı bunu istememektedir. Buna rağmen Madonna teklifi kabul eder ve yapımcıyla çalışmaya başlar zamanla Madonna birçok video çekmiş ve dergi kapaklarına çıkmıştır. Bu sırada sevgilisini unutup yapımcıya aşık olur. Ama eski mahalle yaşantısını özlediği için işi bırakır ve mahalleye geri döner ama sevgilisi onu affetmemektedir. Madonna'nın uzun uğraşları sonunda barışırlar. Şarkının klibi Celebration: Video Collection ve The Immaculate COllection: Video Collection'da yer almaktadır. Şarkı The Immaculate Collection ve Celebration'da yer almaktadır.

Şarkı Virgin Tour ve Sticky & Sweet Tour'un 2008 ayağında seslendirilmiştir. Ama Madonna'nın seyirciyi fazla coşturmadığını düşündüğü için 2009 ayağında şarkı listeden çıkarıp yerine Dress You Up şarkısını eklemiştir. Sticky & Sweet turnesinde her şarkıyla dans eden Madonna'nın Borderline'da sadece gitar çalması bu durumun ortaya çıkmasında büyük bir etken olduğu düşünülmüştür.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste En Yüksek
Pozisyon
Avustralya Avustralya 12
Kanada Kanada 22
İrlanda İrlanda 10
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 3
Birleşik Krallık İngiltere 56
Birleşik Krallık İngiltere (1986 sürümü) 2
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Adult Contemporary 23
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 10
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot Dance/Club Play Chart 4