Revolver (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Revolver
Celebration albümünden
Madonna single
B yüzü "Celebration" (Akon ile)
Yayımlanma 14 Aralık 2009
(bkz. Yayımlanma tarihleri)
Format CD, dijital indirme
Kaydedilme 2009
Tarz Dans-pop, elektropop
Süre 3:40
Şirket Warner Bros.
Yazar Madonna, Carlos Battey, Steven Battey, Dwayne Carter, Justin Franks, Brandon Kitchen
Yapımcı Madonna, Frank E
Madonna tekli kronolojisi
"Celebration"
(2009)
"Revolver"
(2009)
"Give Me All Your Luvin'"
(2012)

Ses Örneği

"Revolver", Madonna'nın üçüncü derleme albümü Celebration'dan çıkan ikinci tekli (single) çalışmasıdır. Şarkıda rap müzik sanatçısı Lil Wayne de yer almaktadır. Eserin söz yazımı Madonna, Carlos Battey, Steven Battey, Dwayne Carter, Justin Franks ve Brandon Kitchen tarafından üstlenildiği gibi yapımı da Madonna ve DJ Frank E ikilisi tarafından üstlenildi. Şarkı albümün resmî yayımlanış tarihinden önce internette satışa sunuldu. Aralık 2009'da ise şarkının, derleme albümüyle aynı adı taşıyan ilk tekliden sonraki ikinci tekli olarak yayımlanacağı duyuruldu.

Elektropop türünde bir şarkı olan "Revolver", vokallerde baştan sona Madonna'yı içermesinin yanı sıra, son kısımlara doğru rapçi Lil Wayne'in vokallerine de yer vermektedir. Şarkının sözleri, aşk ile silahlanmayı yan yana koyan bir tema üzerinedir. Çağdaş müzik eleştirmenleri, şarkıya karışık eleştirilerde bulundu. Bazıları nakarat kısmını överken, bazıları da bu bölümün yetersiz olmakla beraber eski Madonna şarkılarıyla örtüşmediğini belirtti. Şarkı Belçika, Kanada, Finlandiya ve Birleşik Krallık gibi çeşitli dünya müzik listelerinde alt sıralarda yer aldı. Şarkı ayrıca 2000'li yılların son Madonna şarkısı olma özelliğini taşımaktadır.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2009'da, Madonna'nın temsilcisi Liz Rosenberg, Madonna'nın 2009 sonbaharında bir derleme albümü çıkaracağını açıkladı.[1] Rosenberg, ayrıca sanatçının bu derleme albüm için yeni materyaller hazırladığını da belirtti.[2] Bir sonraki gün, Madonna'nın menajeri Guy Oseary, Twitter'daki hesabından sanatçının hayranlarına albümdeki içerik hakkında görüş toplayan bir gönderi yolladı. Daha sonraları, sanatçının albüm için üç yeni şarkı hazırladığı doğrulandı. Ayrıca albümdeki bu yeni şarkılardan ikisinin yapımcılığının Paul Oakenfold tarafından üstlenileceği belirtildi.[3] Warner Bros. Records da, sonraki dönemde albümün adının Celebration şeklinde olacağını duyurdu.[4] Bu açıklamalarda bir Lil Wayne düeti olan "Revolver"ın da yer alacağı belirtildi. Öyle ki, şarkının bir demosu internette "Celebration" ile beraber tanıtıldı.[5] Albüm 29 Eylül 2009'da yayımlanmadan önce, "Revolver"ın asıl sürümü internette yer aldı.[6][7] Aralık 2009'da NME, şarkının ikinci tekli olarak yayımlanacağını duyurdu.[8] Tekli, Birleşik Krallık'ta 14 Aralık 2009 tarihinde dijital yükleme formatında yayımlanırken 29 Aralık 2009'da da dünya çapında çeşitli yerlerde maksi tekli olarak yayımlandı. Bu sürümlerde David Guetta, Paul Van Dyk ve Tracy Young tarafından hazırlanan remiksler yer aldı.[9]

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir elektropop olan "Revolver"ın yazımı Madonna, Carlos Battey, Steven Battey, Lil Wayne, Justin Franks ve Brandon Kitchen tarafından; yapımı Madonna ve DJ Frank E tarafından üstlenildi.[10] Şarkının adı, Wayne'nin 2009 çıkışlı yedinci albümü "Rebirth"de yer alan "Hot Revolver" adlı şarkıya ithafen verildi. Müzikal olarak şarkı, Britney Spears'ın 2009 çıkışlı "Radar" şarkısıyla benzerlik gösterir. Wayne, şarkının sonlarında doğru bir bölümde vokalde yer alarak silahları çağrıştıran sözlerle şarkıyı söyler.[7] Wayne'in vokallerinde auto-tune efekti yer almaktadır.[11] Şarkının nakaratında ise Madonna aşağıdaki dizeleri söyler:

My love’s a revolver
My sex is a killer
Do you wanna die happy?
Do you wanna die happy?

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV'den Shaheem Reid, şarkıyı "tatlı basit şarkı" olarak nitelendirdi.[6] Şarkının özgün sürümünün internete düşmesiyle beraber Rolling Stone dergisinden Daniel Kreps, "bu yeni sürümdeki siren gibi enstrümanlar, Pop'un Kraliçesi'ne yakışmış" şeklinde bir yorum yaptı. Kreps ayrıca şarkıyı gelmiş geçmiş en haşin aşk şarkısı olarak nitelendirdi.[7] Yine aynı dergiden Rob Sheffield, "Madonna'nın başarılı şarkı yapmadaki dehası benzersiz ve halen eksilmemiş" şeklinde bir yorum yaptı.[12] Entertainment Weekly dergisinden Joseph Brannigan Lynch ise, şarkının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ve şarkının etkileyici olmadığını belirtti. Lynch ayrıca "Lil Wayne ile yapacağı bir düetin Madonna'ya yeni bir tarz katacağını düşünenler hayal kırıklığına uğrayacaklar. 'Revolver' sıklıkla duyulan ve özellikle 'Hard Candy' albümünde görülmesi olası olan ilk kırka girmiş sıradan R&B ve elektro şarkılardan pek farklı değil. Yine şarkı hiçbir çevreye göre kötü olarak tanımlanamaz. Ayrıca şarkı, sanatçının bir on yıl sonra yayımlayacağı derleme albümü için son materyal olmayacak" şeklinde bir yorum yaptı.[13] Entertainment Weekly dergisinde albümün incelemesini yapan Leah Greenblatt, şarkıyı "geçici dans nesnesi" olarak nitelendirdi.[14] About.com'dan Bill Lamb, ise albümün incelemesini yaparken, şarkının aynı anda hem çağdaş hem de güncel olmayı çağrıştırdığını belirtti.[15] Houston Chronicle'dan Joey Guerra ise şarkıyı "büyüleyici sözcüğünden daha doyurucu" olarak nitelendirdi.[11] Pitchfork Media'dan Douglas Wolk, şarkının Madonna'nın "Justify My Love" ve "Erotica" gibi önceki cinsellik temalı şarkılarından daha sönük olduğunu belirtti.[16] Slant Magazine'den Eric Henderson, şarkıyı beceriksiz bir birliktelik olarak tanımladı.[17] The Daily Telegraph'dan Sarah Crompton, şarkının bir şarkıcı olarak Madonna'dan daha çok Lil Wayne'in yeteneklerini göz önüne çıkardığı yorumunu yaptı.[18]

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ilk defa 17 Ekim 2009'da Kanada müzik listesine doksan beş sıradan giriş yaptı. Ancak bir sonraki hafta listeden düştü.[19] 16 Ocak 2009 tarihinde yayımlanan Billboard dergisine göre şarkı listeye tekrar giriş yaparak, kırk yedinci sıradan kendine yer edindi.[20] Şarkı, bu sıralarda Finlandiya'nın resmî müzik listesine on dokuzuncu sıradan giriş yaptı.[21] Birleşik Krallık müzik listesinde şarkı ilk hafta 188. sırada kendine yer edindi ve birkaç hafta içinde 130. sıraya kadar yükseldi.[22] David Guetta tarafından yapılan remiks sürümü ise Belçika'daki Flanders listelerinde ilk haftasında otuz yedinci sırada yer buldu.[23] Birkaç hafta içinde şarkı bu listede yirmi altıncı sıraya kadar ilerledi. Bu sıralarda aynı ülkenin Valonya listelerinde şarkı yirmi beşinci sırada yer almaktaydı.[24] Şarkı 16 Ocak 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde Billboard dergisinin dans müzik listesi olan Hot Dance Club Songs'a kırk birinci sıradan giriş yaptı. Bu sayede o hafta bu listeye ilk girişini yapan şarkılar içinde en üst sırada yer alan şarkı oldu.[25] Şarkı aynı listede bir süre sonra yirmi sekizinci sıraya kadar yükseldi.[26]

Görevliler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Madonna – söz yazımı, vokaller ve yapım
 • Lil Wayne – söz yazımı ve vokaller
 • DJ Frank E – yapım
 • Carlos Battey – söz yazımı
 • Steven Battey – söz yazımı
 • Justin Franks – söz yazımı
 • Brandon Kitchen – söz yazımı
 • Demacio Castellon – miksaj
 • Ron Taylor – protools düzenlemeleri

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (2009/2010) Tepe
noktası
Belçika Belçika (Flanders)[24] 26
Belçika Belçika (Valonya)[24] 25
Kanada Kanada[20] 47
Finlandiya Finlandiya[21] 19
Birleşik Krallık Birleşik Krallık[22] 130
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot Dance Club Songs[26] 28

Yayımlanma tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Tarih Format Etiket
Birleşik Krallık Birleşik Krallık[9] 14 Aralık 2009 Dijital yükleme Warner Bros.
Avrupa Birliği Avrupa[9] 29 Aralık 2009
Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri[9]
Avustralya Avustralya[27]
Avrupa Birliği Avrupa[9] 22 Ocak 2010 CD
Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri[9] 26 Ocak 2010
Avrupa Birliği Avrupa[9] 5 Şubat 2010 12" vinil
Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri[9] 9 Şubat 2010

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Caulfield, Keith (18 Mart 2009). "Madonna Plans New Tracks For Hits Collection". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 2. ^ Kreps, Daniel (18 Mart 2009). "Madonna to Record New Songs for Greatest Hits Collection, Slated for September". Rolling Stone. Jann Wenner. 22 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2009. 
 3. ^ Reporter, Contactmusic (28 Mayıs 2009). "Paul Oakenfold Discuss His Upcoming "Sticky & Sweet" DJ Sets". Contactmusic.com. 18 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2009. 
 4. ^ Reporter, Icon (22 Temmuz 2009). "A "Celebration" Of Madonna Music - The Ultimate Greatest Hits Collection September 28th Release". Icon: Official Madonna website. Madonna.com. 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2009. 
 5. ^ Caulfield, Keith (23 Temmuz 2009). "Madonna's 'Celebration' Hits Collection To Feature Two New Songs". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 7 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 6. ^ a b Reid, Shaheem (17 Eylül 2009). "Madonna's Single 'Revolver,' With Lil Wayne, Hits Web". MTV. MTV Networks. 28 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 7. ^ a b c Kreps, Daniel (17 Eylül 2009). "Madonna and Lil Wayne Shoot It Out in New Song "Revolver"". Rolling Stone. Jann Wenner. 23 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 8. ^ Reporter, NME (3 Aralık 2009). "Madonna to release Lil Wayne-featuring single 'Revolver'". NME. 7 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 9. ^ a b c d e f g h Reporter, Icon (12 Aralık 2009). "Revolver Domestic And European Release Dates". Icon: Official Madonna website. Madonna.com. 2 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2009. 
 10. ^ Madonna Celebration liner notes (2009) Warner Bros. Records
 11. ^ a b Guerra, Joey (28 Eylül 2009). "Madonna's Celebration is impressive". Houston Chronicle. Hearst Corporation. 6 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 12. ^ Sheffield, Rob (28 Eylül 2009). "Madonna CD Review: Celebration". Rolling Stone. Jann Wenner. 3 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 13. ^ Lynch, Joseph Brannigan (17 Eylül 2009). "Madonna, 'Revolver': hear the new single feat. Lil Wayne here". Entertainment Weekly. Time Inc. 5 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 14. ^ Greenblatt, Leah (29 Eylül 2009). "Material Goddess Madonna". Entertainment Weekly. Time Inc. 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 15. ^ Lamb, Bill (8 Ekim 2009). "Most Extensive Greatest Hits Collection Yet". About.com. The New York Times Company. 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 16. ^ Wolk, Douglas (19 Ekim 2009). "Album Reviews: Madonna: Celebration". Pitchfork Media. 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 17. ^ Henderson, Eric (27 Eylül 2009). "Madonna: Celebration". Slant Magazine. 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 18. ^ Crompton, Sarah (16 Eylül 2009). "Madonna: Celebration, CD review". The Daily Telegraph. Telegraph.co.uk. 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2009. 
 19. ^ "Canadian Hot 100". Billboard. acharts.us. 17 Ekim 2009. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2009. 
 20. ^ a b "Canadian Hot 100". Billboard. acharts.us. 7 Ocak 2010. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2010. 
 21. ^ a b "Finland Singles Top 20". YLE. acharts.us. 24 Eylül 2009. 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2009. 
 22. ^ a b "The Official UK Singles Chart for the week ending December 26, 2009". ChartsPlus, 435. Milton Keynes: IQ Ware Ltd. s. 3. 
 23. ^ "Belgium Flanders Singles Chart". Ultratop 50. Hung Medien. 26 Aralık 2009. 22 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2010. 
 24. ^ a b c "Madonna vs. David Guetta - Revolver - One Love Remix". Ultratop 50. Hung Medien. 21 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2009. 
 25. ^ Trust, Gary (5 Ocak 2010). "Chart Highlights: Rock, Latin, Pop Songs & More". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 29 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2010. 
 26. ^ a b "Billboard Hot Dance Club Songs". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 23 Ocak 2010. 29 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2010. 
 27. ^ "Australia digital release date". iTunes. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]