İçeriğe atla

Live to Tell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Live to Tell"
Madonna single
Yayımlanma10 Mart 1986
FormatCD & DVD & Kaset
TarzPop
Süre5:50
ŞirketSire, Warner Bros.
YazarMadonna, Patrick Leonard
YapımcıMadonna, Patrick Leonard
Madonna single kronolojisi
"Love Don't Live Here Anymore"
((1986))
"Live to Tell" "Papa Don't Preach"
((1986)
Ses örneği
noicon

)

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın üçüncü albümü True Blue'dan çıkan ilk teklidir. Şarkı, Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı, 1990 yılında toplama albümü "The Immaculate Collection" ve 1995 yılında ballad toplama albümü "Something to Remember"da yer almıştır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Madonna, ilk albümüyle gelen hızlı ve hareketli kariyerin sahibi olmuş, Madonna ve Like a Virgin adlı ilk iki albüm birbirine yakın formatlar içermiştir. Artık Madonna, artık aynı tür albümlerden kurtulup, çalışmalarına biraz daha asalet katmak istiyordur. Bunun için 1986 yılında çalışmaya başlayan Madonna, üçüncü albümünü kaydetmiştir. İlk şarkı olarak da Live to Tell'i yayınlamıştır. Şarkı 1 numaraya yerleşir yerleşmez dünyada büyük bir etki yaratmıştır.

Şarkı tam bir ballad'dır ve çoğu eleştirmene göre, şarkı 80'lerin en iyi şarkılarındandır. 2003 yılında Q Magazine'in yayınladığı "En İyi 20 Madonna Şarkısı" anketinde, Live to Tell, 7. sırada yer almıştır. Şarkı ayrıca 2006'da Madonna'nın "Confessions Tour" kapsamında söylenmiş ve büyük eleştirilere mağruz kalmıştır. Madonna şarkının seslendirildiği sırada kendini çarmıha germiş bir şekildedir. Bu durum birçok kilise tarafından eleştirilmiştir. Şarkı ayrıca Who's That Girl Tour'da seslendirilmiştir. Blond Ambition Tour'da ise Like A Prayer ve Oh! Father şarkılarıyla karıştırılmış bir halde seslendirilmiştir.

Şarkının klibinde Sean Penn'in bir filmi olan At Close Range'in görüntüleri yer almaktadır. Klipte Madonna'nın kat kat kıyafetlerinin, abartılı takılarının kabarık bakımsız görünümlü saçlarının dışında görüldüğü ilk kliptir. Klipte Madonna sofistike bir görünümdedir. Çiçekli şık bir elbise giymekte ve her zaman ikonu olarak gördüğü Marilyn Monroe tarzı kesilmiş altın sarısı saçlarıyla gözükmektedir. Madonna'nın bu hali büyük beğeni toplamıştır. Klipte Madonna bir sandalye üzerinde oturmakta ve bir sahne ışığı üzerine tutulmuş hade şarkısı söylemiştir. Şarkı

Şarkı The Immaculate Collection, Something To Remember ve Celebration'da yer almaktadır. Klibi ise Celebration:Video Collection'da yer almaktadır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste En Yüksek
Pozisyon
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 11
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Airplay 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 Singles Sales 2
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Adult Contemporary 1
Avustralya Avustralya 7
Kanada Kanada 1
Şili Şili 1
Fransa Fransa 6
Almanya Almanya 12
İrlanda İrlanda 2
İsrail İsrail 3
İtalya İtalya 1
Japonya Japonya 1
Hollanda Hollanda 3
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 6
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 3
Birleşik Krallık İngiltere 2