American Life (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
American Life
American Life albümünden
Madonna single
B yüzü "Die Another Day" Calderone & Quayle Afterlife Mix
Yayımlanma 24 Mart 2003 (dijital yükleme)
8 Nisan 2003 (ABD)
14 Nisan 2003 (Avrupa)
Format CD, dijital yükleme, plak
Kaydedilme Londra, İngiltere
Tarz Hip hop
Süre 4:58
Şirket Maverick, Warner Bros.
Yazar Madonna
Mirwais Ahmadzaï
Yapımcı Madonna
Mirwais Ahmadzaï
Sertifikalar Altın (ARIA)
Gümüş (SNEP)
Madonna tekli kronolojisi kronolojisi
""Die Another Day""
(2002)
"American Life"
(2003)
"Hollywood"
(2003)

Ses Örneği

"American Life" Amerikalı şarkıcı Madonna'nın aynı adlı albümünden çıkan ilk tekli. Parça Madonna ve albümün büyük kısmının yapımcısı olan Mirwais Ahmadzaï tarafından yazıldı. Şarkı elektro-pop tarzındadır ve ayrıca bir kısmında Madonna'nın rap yaptığı bölüm bulunmaktadır. Şarkıda Madonna siyasi ve dini görüşlerden bahsetmektedir.

"American Life" dünya genelindeki müzik eleştirmenlerinden kötü geri dönüşler almakla birlikte Kanada, Danimarka, İtalya, Japonya ve İsviçre listelerinde 1 numara olmuş, Avustralya'da ise ilk 10'a girmeyi başarmıştır. Fakat Amerika ve Birleşik Krallık'ta aynı başarıyı gösterememiştir.[1]

Tekli için iki klip çekilmiştir. İlkinde Madonna asker temalı bir defilede görülmektedir, ikincisinde ise bark planda sürekli değişen bayrakların önünde şarkı söylemektedir. İlk klip çok fazla tepki ve eleştiri almıştır. Şarkı Madonna'nın 2004 yılındaki Re-Invention World Tour adlı turnesinde yer almıştır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

"American Life" Madonna'nın American Life albümü için yazılan ilk şarkılardandır. 8 Nisan'da yayımlanan tekli kapağı orijinal kapaktan farklı olarak Madonna'yı makineli tüfek tutarken gösteriyordu. Teklinin CD versiyonunda şarkının çocuklara uygun olmadığı uyarısı yer almaktadır.

Madonna "American Life"'ı MTV'deki On Stage And On Record'ı da kapsayan American Life Promo Tour'da ve 2004 yılındaki turnesi Re-Invention World Tour'da söyledi. Ayrıca Sticky & Sweet Tour'un Kuzey Amerika ayağındaki Boston konserinde istek bölümünde şarkının bir kısmını söyledi.

Şarkı Madonna ve Mirwais Ahmadzaï tarafından yazılıp yapıldı. İlk olarak 8 Nisan 2003 tarihinde Amerika'da, daha sonra 14 Nisan'da Avrupa'da yayımlandı. 24 Mart'ta tüm dünyada radyolarda çalınmaya başlandı. Missy Elliott, Peter Rauhofer, Felix da Housecat ve Paul Oakenfold şarkıya remix yaptılar.

Performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

"American Life" dünya genelindeki müzik eleştirmenlerinden kötü geri dönüşler aldı. 2004 yılında Blender dergisi şarkıyı 50 En Kötü Şarkı listesinde 9 numaraya yerleştirdi. Slant Magazine'den Sal Cinquemani parçayı "basmakalıp, suratsız ve robotik" olarak değerlendirdi.[2] Stylus Magazine negatif yorum yaptı: "Dünyanın en zengin kadınlarından biri ticarileşmekten ve eğlence kültürünün boşluğundan yakındığında anlayışlı olmaktan çok ikiyüzlü oluyor. Burada başını kendisinin çektiği hayata öfke duyuyor."[3]The Guardian yazarı Alexis Petridis şarkının sözlerinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.[4]

2010 yılında AOL Radio'dan Matthew Wilkening şarkıyı 100 En Kötü Şarkı listesinde 58. sıraya koydu.[5]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

"American Life" dünya çapındaki bazı listelerde başarı gösterdi. İsviçre'de listeye 1 numaradan giriş yaptı. Danimarka'da da listeye 1 numaradan giriş yaptı ve yedi hafta listede kaldı. İtalya'da da listeye 1 numaradan giriş yaptı ve dokuz hafta boyunca listede kaldı.[6] Ayrıca Kanada'da ve ABD'de Dance Club Songs listesinde 1 numaraya ulaştı. Şarkıdan albümün ilk teklisi olmasından dolayı yüksek liste başarıları bekleniyordu ancak Billboard Hot 100 listesine 37. sıradan giriş yaptı ve 8 hafta listede kaldı.

Avustralya'da listeye 7. sıradan giriş yaptı ve American Life albümünden ilk 10'a girebilen tek tekli oldu. Yeni Zelanda'da ise sadece bir hafta boyunca 33. sırada bulundu ve Madonna'nın 1995'te çıkan teklisi "Human Nature"'dan sonra en başarısız teklisi oldu.[7] Şarkı İspanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç ve Norveç listelerinde ilk 10'a girmeyi başardı.[8]

Klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal versiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Madonna "American Life"ın ilk klibinde

Tartışmalı klip 6–7 Şubat 2003 tarihlerinde Los Angeles'ta daha önce de Madonna'yla "Ray of Light" ve "Music" kliplerinde çalışmış olan İsveçli yönetmen Jonas Åkerlund tarafından çekildi. Madonna klipte asker temalı bir defilede kadın ve erkek askerlerle birlikte görünüyor. Şarkıcı 2000'li yıllarda Die Another Day ve What It Feels Like for a Girl kliplerinde şiddet içerikli ögelere yer vermeden önce 80'li ve 90'lı yıllarda seks ve din temalı sansasyonel klipler yapmıştı. "American Life" içinse bunu başka bir boyuta taşıdı ve savaş, siyaset ve Irak'ın işgali konularına odaklandı.

Konsept ve genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Klip birçok erkek ve kadın mankenin asker kıyafetleri ile bir defilede görünmeleriyle başlıyor, arada Madonna siyah bir arka planın önünde şarkı söylüyor. İkinci kısımda şarkıcı bir tuvalette defileye girmek için hazırlanan dört kadınla görünüyor. İkinci nakaratta podyumda yürüyen Arap çocuklar asker modeler tarafından tartaklanıyor. Daha sonra Madonna ve grubu kızgın bir şekilde bir koridor boyunca yürüyorlar ve güvenlik kameralarının önünde dans ederken görünüyorlar. Rap bölümü başladığında Madonna bir Mini Cooper ile defileyi basıyor ve arabanın üstünde dans edip şarkı söylüyor. Daha sonra izleyicilere ve magazincilere tazyikli su sıkıyor. Araya savaş, açlık ölüm, patlama görüntüleri giriyor. Klibin sonuna doğru Madonna aracı izleyicilerin üzerine sürüyor ve bir el bombası atıyor. Orijinal versiyonda bomba George Bush'un eline düşüyor ve Bush bombayı çakmak gibi kullanarak sigarasını yakıyor.

Director's cut versiyonunda ise klibin sonlarına doğru podyumda yaralı ve uzuvlarının bazıları kopmuş askerler görünüyor. Bu sırada savaş görüntüleri görülüyor ve izleyiciler gülüp alkışlıyor. En sonunda Madonna el bombasını atıyor ve bomba bu sefer George Bush'un eline değil podyumun ortasına düşüyor. Klip bombanın yakın çekim görüntüsü ve arkadaki büyük ekranda Madonna'nın kulaklarını tıkamış görüntüsüyle sona eriyor.

Eleştiriler ve tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirilerin en yoğun olduğu dönemde Madonna şu açıklamayı yaptı: "Amerikan vatandaşı olduğum için birçok nedenden şanslı hissediyorum. Bunlardan biri kendimi özgürce ifade edebilme hakkımın olması, özellikle de işimde. Medyada klibim ile ilgili olan haberlerin farkındayım, ki bunların çoğu yanlış. Ben Bush karşıtı değilim. Ben Irak yanlısı değilim. Ben barış yanlısıyım. Kültürümüz ve değerlerimiz hakkındaki duygularımı ifade eden ve birçok insana Amerikan rüyası yani mükemmel hayat olarak görünen bu konuda bir şarkı yazdım ve klip çektim. Bir sanatçı olarak umarım bu düşünmeye ve diyalog kurulmasına neden olur. Herkesin benim görüşüme katılmasını beklemiyorum. Düşüncelerimi ifade edebildiğim için minnettarım ve bu benim ülkemi onurlandırma şeklim."[9]

Ülkenin o zaman içinde bulunduğu siyasi iklimden ötürü Madonna "ifade özgürlüğü" düşüncesinden vazgeçti. 1 Nisan 2003'te klip Avrupa, Avustralya ve Latin Amerika'da birkaç müzik kanalında yayımlandıktan bir gün sonra Madonna klibi geri çekti ve nedenini anlatan şu açıklamayı yaptı: "Yeni klibimi yayımlamamaya karar verdim. Savaş başlamadan önce çekilmişti ve şu anda yayımlamak için uygun olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın içinde bulunduğu bu dönemden ve destekleyip dua ettiğim silahlı kuvvetlere olan duyarlılık ve saygımdan ötürü kimsenin klibin anlamının çarpıtılarak rencide olması riskini almak istemiyorum."[10]

Madonna klibin ikinci versiyonunda bayraklar önünde şarkı söylerken

2010 yılında Slant Magazine 10 yılın en iyi 50 klibi listesine orijinal klibin director's cut versiyonunu 19. sıraya koydu ve şöyle dedi: "Klibin verdiği savaşın bir eğlence olarak görüldüğü mesajı değil ama içerdiği görüntüler çarpıtılmaya çok açık. İleri görüşlü? Evet. İlgili? Kesinlikle. Silik? Pek değil."[11]

Düzenlenmiş versiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk klip yayından kalktıktan sonra Madonna 16 Nisan 2003'te yeni bir klip yayımladı. Bu versiyonda Madonna ilk başta siyah bir fon önünde şarkıya başlıyor, daha sonra değişik ülkelerin bayraklarının önünde söylemeye devam ediyor. İlk önce İsveç bayrağı görünüyor, en son ise Amerika Birleşik Devletleri bayrağı. Klipte toplamda 165 ülke ve bölgenin bayrağı kullanılmıştır.

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Chart Stats – Madonna – American Life". 18 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2010. 
 2. ^ Cinquemani, Sal (11 Temmuz 2008). "Madonna: American Life". Slant magazine. 25 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2011. 
 3. ^ "Madonna – American Life – Review – Stylus Magazine". 2 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 4. ^ Petridis, Alexis (11 Nisan 2003). "CD: Madonna: American Life". The Guardian. 9 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 5. ^ Wilkening, Matthew (11 Eylül 2010). "100 Worst Songs Ever – Part Three of Five". AOL Radio. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2010. 
 6. ^ http://italiancharts.com/showitem.asp?interpret=Madonna&titel=American+Life&cat=s
 7. ^ http://charts.org.nz/showitem.asp?interpret=Madonna&titel=American+Life&cat=s
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 9. ^ Wiederhorn, Jon (14 Şubat 2003). "Madonna Defends Her Violent 'American Life' Video – News Story | Music, Celebrity, Artist News | MTV News". Mtv.com. 15 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2010. 
 10. ^ Susman, Gary (1 Nisan 2003). "Miss 'American' | News". EW.com. 9 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2010. 
 11. ^ "Best of the Aughts: Music Videos". Slant Magazine. 20 Ocak 2010. 3 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2011. 
 12. ^ "Madonna Chart History". Billboard. Erişim tarihi: 10 Şubat 2010. 
 13. ^ "Hits of the World: Spain". Billboard. 115 (18). Nielsen Business Media, Inc. 3 Mayıs 2003. s. 54. ISSN 0006-2510. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010. 
 14. ^ ""Romanian Top 100"". 6 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 15. ^ "JAAROVERZICHTEN 2003". 23 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 31 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012. 
 17. ^ "Le Bilan des Ventes de Singles en 2003". 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2011. 
 18. ^ "http://www.hitlistan.se/netdata/ghl002.mbr/lista?liid=43&dfom=20030001&newi=0&height=420&platform=Win32&browser=MSIE&navi=no&subframe=Mainframe". 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 19. ^ "http://swisscharts.com/year.asp?key=2003". 27 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 20. ^ "I singoli più venduti del 2003". 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2011. 
 21. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2003 Singles". Aria.com.au. 9 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 
 22. ^ "Disque en France". Disque en France. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]