İçeriğe atla

You'll See

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"You'll See" Amerikalı şarkıcı-şarkı yazarı Madonna'nın Something To Remember adlı ballad toplama albümünden çıkan ilk teklidir. Albüm, Madonna'nın imajı ile ilgili gelen ağır eleştirileri zayıflatmak amaçlı çıkartılmıştır. Şarkıcı, albümde David Foster ile çalışmaya karar vermiştir. Madonna, Eylül 1995'te David Foster ile üç şarkı yazmıştır. "You'll See", 30 Ekim 1995 yılında Maverick Records tarafından albümün ilk teklisi olarak satışa çıkmıştır. Pop-Rock Ballad tarzındaki şarkı olumlu eleştiriler almıştır.

"You'll See" ticari başarı getirmiş; Avusturya, Kanada, Finlandiya, İtalya ve İngiltere'de ilk 5'e girmiştir. Şarkı, Billboard Hot 100 listesinde 6 numaraya yükselerek Madonna'yı liste tarihinde en fazla şarkısı bulunmuş 3 şarkıcıdan biri yapmıştır. Şarkının klibi Michael Haussman tarafından yönetilmiş ve daha önceki "Take A Bow" teklisinin devamı niteliğindedir. Şarkının "Veras" isimli İspanyolca bir versiyonu da vardır. Bu versiyonu Arjantinli şarkıcı-şarkı yazarı Paz Martinez tarafından yazılmıştır. Şarkı, Something TO Remember albümünün Latin Amerika baskısında bulunmaktadır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Tartışmalı bir dönemden sonra Madonna'nın kişisel yaşamı, müzikal kariyerinin önüne geçmeye başlamıştı. Etrafındaki kişiler her zaman "Değişmesi gerektiğini bildiğini ve bunu etrafını saran her kameraya gösterecek" demişlerdir. Madonna: An Intimate Biography isimli kitabın yazarı J. Randy Taraborrelli "Müzikal alanda hiçbir çalışma yapmadı" diyenleri haksız çıkaracak, çok başarılı ve düzenli şarkılarla geri dönecek demiştir. Taraborrelli "Madonna bu albümü çıkardıysa, ileride aşk şarkıları satışa sunacak ve böylece değişimi bize 14 şarkı ile sunacaktır." demiştir.

Madonna albüm için Marvin Gaye şarkısı olan "I Want You"yu tekrar yorumlamıştır. Ayrıca albüme Madonna ve David Foster tarafından yazılan iki de yeni şarkı eklenmiştir. Bunlar: "You'll See" ve "One More Chance"tir. Eylül'ün üçüncü haftası 1995'te albüm satışa çıkmış ve 30 Ekim 1995'te "You'll See" albümdeki ilk tekli olmuştur.

Alt yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

"You'll See" rüzgâr gülü ve İspanyol gitarı sesleri içeren düşük tempolu bir şarkıdır. Bu tarz Madonna'nın sesini farklı bir şekilde kullanma imkânı vermiştir. Şarkıda belirli bir dakikadan sonra perküsyon ve titrek gitar sesleri gelmektedir. Madonna, "Bu şarkı intikam almak üzerine mi kurulu?" şeklindeki sorulara "Hayır, bu şarkı kendini özgürleşme üzerine kurulu bir şarkı." şeklinde cevap vermektedir. Şarkı sözlerinde biten bir aşktan sonra Madonna'nın daha güzel şeyler yaşamaya başladığını belirtmektedir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı genel olarak olumlu eleştiriler almıştır. Something to Remember incelendiği sırada, Weekly'den Ken Tucker: "I Want You, You'll See ve One More Chance cezbedip tüketmek amacıyla eklenmiş" demiştir. Billboard yazarı Timothy White ise "acı-tatlı bir seranad" yorumunda bulunmuştur. MTV'den Schumacher-Rasmussen ise GHV2 albümünü incelerken "albüm, You'll See gibi Madonna'nın en iyi balladlarından birinden yoksun" yorumunu yapmıştır.

Ticari başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

"You'll See" ticari başarılar göstermiş ve Avusturya, Kanada, Finlandiya, İtalya ve İngiltere'de ilk 5'e girmiştir. Şarkı Billboard Hot 100 listesinde ilk 10'a girerek Madonna'yı Aretha Franklin ve Marvin Gaye ile bu listeye en fazla top-10 şarkı sokan şarkıcı yapmıştır. Şarkı Billboard's Year-End Chart listesinde 51. sırada yer almıştır. Şarkının İspanyolca versiyonu olan Verás Hot Latin Songs listesinde 21. sıraya ve Latin Pop Airplay listesinde 10. sıraya ulaşmıştır. The Official Charts Company, "You'll See"nin Madonna'nın 305,000 satış ile İngiltere'deki en iyi satışı yapan 20. şarkısı olduğunu belirtmiştir.

Promosyon ve yeniden yorumlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

"You'll See"nin video klibi Michael Haussman tarafından yönetilmiş ve ilk defa 7 Ekim 1995 ytılında televizyonlarda dönmeye başlamıştır. Klip daha önceki klibi "Take A Bow"un devamı niteliğindedir. Klipte Madonna, sevgilisini canlandıran İspanyol matador Emilio Muñoz tarafından hor görülen bir kadını oynamıştır. Bu sefer sevgilisini üzüntü içerisinde terk etmektedir. Klipte Madonna bir trende daha sonra ise bir uçakta görünmektedir. Verás'ın video klibi içinse aynı görüntülerin üzerine şarkının İspanyolca versiyonu montajlanmıştır. Klip, 2006 MTV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Sinematografik Klip dalında aday olmuştur ve 2009 yılında yayınlanan Celebration Video Collection'da yer almıştır.

Tekli yayınlandıktan sonra Madonna, şarkıyı 2 Kasım 1995 tarihinde Top of the Pops programında canlı seslendirmiştir. Ayrıca şarkı sanatçının Drowned World Tour'un Amerika ayağının bazı günlerinde seslendirilmiştir.

İskoç şarkıcı Susan Boyle, şarkıyı ilk albümü olan I Dreamed A Dream için tekrar yorumlamıştır ve şarkıya Brezilya dizisi Ti Ti Ti'nin ilk bölümünde yer verilmiştir.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Amazon.com: You'll See / Rain: Madonna: Music". Amazon.com. 30 Ekim 1995. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  2. ^ "Amazon.com: You'll See + Calendar: Madonna: Music". Amazon.com. 30 Ekim 1995. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  3. ^ "Amazon.com: You'll See / Live to Tell: Madonna: Music". Amazon.com. 21 Kasım 1995. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  4. ^ "Amazon.com: You'll See / You'll See (Spanish): Madonna: Music". Amazon.com. 16 Ocak 1996. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011.