You'll See

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

You'll See Amerika'lı şarkıcı-söz yazarı Madonna 'nın Something To Remember isimli ballad toplama albümünden çıkan ilk teklidir. Albüm Madonna 'nın imajını ile ilgili gelen ağır eleştirileri zayıflatmak amaçlı çıkartılmıştır. Şarkıcı albümde David Foster ile çalışmaya karar vermiştir. Madonna Eylül 1995'te David Foster ile üç şarkı yazmışlardır. You'll See 30 Ekim 1995 yılında Maverick Records tarafından albümün ilk teklisi olarak satışa çıkmıştır. Pop-Rock Ballad tarzındaki şarkı olumlu eleştiriler almıştır.

You'll See ticari başarılar getirmiş, Avusturya, Kanada, Finlandiya,İtalya ve İngiltere'de ilk 5'e girmiştir. Şarkı Billboard Hot 100 listesinde 6 numaraya yükselerek Madonna'yı liste tarihinde en fazla şarkısı bulunmuş 3 şarkıcıdan biri yapmıştır. Şarkının klibi Michael Haussman tarafından yönetilmiş ve daha önceki Take A Bow teklisinin devamı niteliğindedir. Şarkının "Veras" isimli İspanyolca bir versiyonuda vardır. Bu versiyonu Arjantinli şarkcı-söz yazarı Paz Martinez tarafından yazılmıştır. Şarkı Something TO Remember albümünün Latin Amerika baskısında bulunmaktadır.

Arka Plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Tartışmalı bir dönemden sonra , Madonna'nın kişisel hayatı müzikal kariyerinin önüne geçmeye başlamıştı. Etrafındaki kişiler her zaman "Değişmesi gerektiğini bildiğini ve bunu etrafını saran her kameraya gösterecek" demişlerdir. Madonna: An Intimate Biography isimli kitabın yazarı J. Randy Taraborrelli "Müzikal alanda hiçbir çalışma yapmadı" diyenleri haksız çıkaracak, çok başarılı ve düzenli şarkılarla geri dönücek demiştir. Taraborrelli " Madonna bu albümü çıkardıysa, ileride aşk şarkıları satışa sunucak ve böylece değişimi bize 14 şarkı ile sunucaktır." demiştir.

Madonna albüm için Marvin Gaye şarkısı olan I Want You 'yu tekrar yorumlamıştır. Ayrıca albüme Madonna ve David Foster tarafından yazılan ikide yeni şarkı eklenmiştir. Bunlar You'll See ve One More Chance 'tir. Eylül'ün üçüncü haftası 1995'te albüm satışa çıkmış ve 30 Ekim 1995'te You'll See albümdeki ilk tekli olmuştur.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

You'll See rüzgar gülü ve İspanyol gitarı sesleri içeren düşük tempolu bi şarkıdır. Bu tarz Madonna'nın sesinin farklı bir şekilde kullanılma imkanı vermiştir ve belirli bir dakikadan sonra perküsyon ve titrek gitar sesleri gelmektedir. Madonna "Bu şarkı imtikan almak üzerine mi kurulu?" şeklinde ki sorulara "Hayır bu şarkı kendini özgürleşme üzerine kurulu bir şarkı" şeklinde cevap vermektedir. Şarkı sözlerinde biten bir aşktan sonra Madonna'nın daha güzel şeyler yaşamaya başladığını belirtmektedir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı genel olarak olumlu eleştiriler almıştır. Something to Remember incelendiği sırada, Weekly'den Ken Tucker "I Want You, You'll See ve One More Chance cezbedip tüketmek amacıyla eklenmiş." demiştir. Billboard yazarı Timothy White ise "acı-tatlı bir seranad" yorumunda bulunmuştur. MTV'den Schumacher-Rasmussen ise GHV2 albümünü incelerken "albüm You'll See gibi Madonna'nın en iyi balladlarından birinden yoksun" yorumunu yapmıştır.

Ticari Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

You'll See ticari başarılar göstermiş ve Avusturya, Kanada, Finlandiya, İtalya ve İngiltere'de ilk 5'e girmiştir. Şarkı Billboard Hot 100 listesinde ilk 10'a girerek Madonna'yı Aretha Franklin ve Marvin Gaye ile bu listeye en fazla top-10 şarkı sokan şarkıcı yapmıştır. Şarkı Billboard's Year-End Chart listesinde 51. sırada yer almıştır. Şarkının İspanyolca versiyonu olan Verás Hot Latin Songs listesinde 21. sıraya ve Latin Pop Airplay listesinde 10. sıraya ulaşmıştır. The Official Charts Company, You'll See'nin Madonna'nın 305,000 satış ile İngiltere'de ki en iyi satışı yapan 20. şarkısı olduğunu belirtmiştir.

Promosyon Ve Yeniden Yorumlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

You'll See'nin video klibi Michael Haussman tarafından yönetilmiş ve ilk defa 7 Ekim 1995 ytılında televizyonlarda dönmeye başlamıştır. Klip daha önceki klibi Take A Bow'un devamı niteliğindedir. Klipte Madonna İspanyol matador Emilio Muñoz tarafından canlandırılan sevgilisi tarafından hor görülmüş bir görüntü oluşturulmuştur. Bu sefer sevgilisini üzüntü içerisinde terk etmektedir. Klipte Madonna bir bir trende daha sonra bir uçakta görünmektedir. Verás'ın video klibi içinse aynı görüntülerin üzerine şarkının İspanyolca versiyonu montajlanmıştır. Klip 2006 MTV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Sinematografik Klip dalında aday olmuştur ve 2009 yılında yayınlanan Celebration Video Collection'da yer almıştır.

Tekli yayınlandıktan sonra Madonna şarkıyı 2 Kasım 1995 tarihinde Top of the Pops programında canlı seslendirmiştir. Ayrıca şarkı sanatçının Drowned World Tour 'un Amerika ayağının bazı günlerinde seslendirilmiştir.

İskoç şarkısı Susan Boyle şarkıyı ilk albümü olan I Dreamed A Dream için tekrar yorumlamıştır ve şarkı Brezilya dizisi Ti Ti Ti 'nin ilk bölümünde seslendirilmiştir.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alman CD Single[1]
 1. "You'll See" [Edit] – 4:15
 2. "Rain" [LP Versiyon] – 5:28
 3. "You'll See" [Enstrumental] – 4:44
 • İngiltere CD single[2]
 1. "You'll See" [Edit] – 4:15
 2. "You'll See" [Enstrumental] – 4:44
 3. "Rain" – 5:25
 4. 1996 Calendar
 • Amerika CD Single[3]
 1. "You'll See" [Edit] – 4:15
 2. "Live to Tell" [Canlı] – 8:14
 3. "You'll See" [Enstrumental] – 4:44
 1. "You'll See" [Edit] – 4:15
 2. "You'll See" [Enstrumental] – 4:44
 3. "Verás" – 4:35
 4. "Live to Tell" [Canlı] – 8:14

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]