Kullanıcı mesaj:Tembelejderha/Arşiv/Aralık 2006

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İçindekiler

hey dostum baksana[kaynağı değiştir]

selam altın pullu ejder, bi kullanıcıya "hey dostum baksana" diye bir mesaj atmıştın, küçük bir hoşgeldin mesajı gibiydi. onu hoşgeldin şablonu haline getirsek ya ne dersin? Delamorenamesaj 10:23, 2 Aralık 2006 (UTC)

Selam şovalye, yine beklenmedik şekilde şehir dışına gittim ve vikiden uzak kaldım, geciken cevap için özür dilerim. Zaten şablon var, adı da {{tembel yavaş}}. sadece kendim için yaptım, ancak istersen değiştirip sen de kullanabilirsin elbette, ya da biraz daha genelleştirip kullanıcı uyarı şablonlarının arasına ekleyebilirsin, uyarı-mizahi gibi bir isimle belki :)) -Tembelejderha 21:49, 6 Aralık 2006 (UTC)

selamün aleyküm arkadaşlar.ben fazla pc kullanmayı bilmiyorum.çok uğraşmama rağmen vikipedi'nin soru sorabileceğim sayfasına giremedim.cafeciden yardım istedim oda birşey yapamadı.radyestezi hakkında sormak istediğim çok şey var.lütfen bana yardım edin.nasıl soru sorabilirim gösterin.lütfen Bu imzasız yazı selmas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selam Selmas, sana özel bir konu hakkında bilgi sağlayamam, Vikipedi'de olmayan bir madde için Vikipedi:Madde istekleri sayfasına ekleyebilirsin. Ansiklopedide dolaşmak ya da ona katkıda bulunmak konusunda yardıma ihtiyacın varsa yukarıdaki hoşgeldin mesajında öncelikle ihtiyaç duyacağın bağlantılar verilmiş, bunlar yetmezse bana sorabilirsin. Kolay gelsin. -Tembelejderha 21:49, 6 Aralık 2006 (UTC)

Vandal[kaynağı değiştir]

Olsun, önemli değil. Ayrıca ben de çocuk demişim :) Pek de masum sayılmam yani... :)) Ama haklısın bu tip saldırılar karşısında soğukkanlılığı korumak lazım. Kolay gelsin.--Math34 22:38, 6 Aralık 2006 (UTC)

en.wiki[kaynağı değiştir]

Öncelikle hoşgeldin Nilolina. John Wayne sayfasında bazı filmlere en.wiki'den bağlantı verdiğini gördüm, affına sığınarak geri alıyorum. Bu şekilde, hiçbir açıklama koymaksızın kardeş wikiye bağlantı vermiyoruz, okur iç bağlantı gibi algılıyor. Belki bağlantının yanına küçük bir ek koyarak ("İng. Vikipedi" gibi) bu işi yapsan daha doğru olur. Kolay gelsin! -Tembelejderha 22:46, 6 Aralık 2006 (UTC)

 :) no probs. bir sonraki yapacağım şey oydu zaten. ben sayfa üzerinde uğraşırken kurcalamasan da bana direk mesaj atsan Nilolina 22:52, 6 Aralık 2006 (UTC)
Tabii, rahatsız ettiysem özür dilerim. Küçük bir tavsiye daha: Çalışmanı sürdürdüğün sayfalara {{çalışma var}} şablonu koyarsan insanlar işin bitene kadar müdahale etmeyeceklerdir. Tekrar kolay gelsin. -Tembelejderha 22:55, 6 Aralık 2006 (UTC)
Hepsinin yanına ingilizce olduğu açıklamasını yazmak yerine tepeye direk bir ibare koysak olmaz mı :) Nilolina 22:53, 6 Aralık 2006 (UTC)
Öğreniyorum işte sayenizde haklısın varlığından haberim olmadığı için hiç aklıma gelmemişti :) teşekkürler & kolay gelsin! Nilolina 22:57, 6 Aralık 2006 (UTC)
Olabilir tabii, istersen o şekilde de yapabilirsin. Sadece hangi bağlantı Vikipedi içinde, hangisi dışında belli olsun. Bir de başka bir Vikipedist filmin Türkçe maddesini girdiğinde oradaki bağlantının yeşil olması, ya da birinin kırmızı bağlantıya tıklayarak maddeyi yazabiliyor olmasının kimi faydaları var. İkisini bir arada kotarabilirsen tadından yenmez. :) -Tembelejderha 23:01, 6 Aralık 2006 (UTC)

başlık[kaynağı değiştir]

tembel merhaba, şöyle bir yönlendirme uygun mu, ilk kez rastladım da.. --kibelemesaj 11:32, 7 Aralık 2006 (UTC)

hayıt Kibele, uygun değil. Burada açıklaması var, istersen göz at. Bir de, mesajlarına başlık koyarsan sevinirim. :) -Tembelejderha 11:39, 7 Aralık 2006 (UTC)
sen silerken aklım başıma geldi zaten. kuralları okumakla olmuyor biliyorsun, başına gelince deneyimliyor insan. isteğine uygun olarak başlık yaptım, olmuş mu? :) --kibelemesaj 11:44, 7 Aralık 2006 (UTC)
Bu mesajın temel konusu olmasa da içinde geçen bir konu olarak "başlık", kabul edilebilir bir başlık, evet :) -Tembelejderha 11:46, 7 Aralık 2006 (UTC)

tembel yavaş[kaynağı değiştir]

selam ejderha, senin tembel yavaşı kullandım, ama eğer bu şablonu kullanırsam, senin imzanı kullanarak mesaj atacağım ve iyice çorbaya dönecek :) ben iyisimi bunu değiştireyim birazcık Delamorenamesaj 11:41, 7 Aralık 2006 (UTC)

Evet Delamorena, söylemiştim kendime yaptım diye.. :) Sen onu kafana göre değiştir, geliştir.. Bir de, subst: kullanarak atarsan daha güzel olur. Kolay gele. -Tembelejderha 11:43, 7 Aralık 2006 (UTC)

Pardon....[kaynağı değiştir]

Selam Tembelejderha, evet dostum ben daha emekleme evresinde bile değilim bu güzel olayda. Elbette hatalar yapıyorum fakat kötü niyetli değilim .Sizleri uğraştırdım ve yorduysam kusura bakmayın. yinede hatalarımda lütfen beni uyarınki daha doğrusunu yapmaya çalışayım. kolay gelsin... Alperx 12:45, 7 Aralık 2006 (UTC)

Kusura bakma ne demek, hiç önemli değil. Dediğim gibi hepimiz acemilikler yaptık, yapıyoruz. Yardım sayfalarına göz atmak ve iyi durumdaki maddeleri inceleyip onları örnek alarak kısa sürede olayı kapacağından eminim. İyi çalışmalar! :) -Tembelejderha 12:49, 7 Aralık 2006 (UTC)

Makedon'dan[kaynağı değiştir]

Merhaba Efendi Ejderha. Epeydir görüşemiyoruz. Yöneticilere, içinden çıkamadığım bir sorun olmadıkça yazmamaya bakıyorum. Zaten, o vandal senin, bu vandal benim, başlarını kaşıyacak vakitleri olmasa gerek. Kolay gelsin. Şu sıra sen aktifsin, sana denk geldi.... Benim bir yönlendirme şablonuna ihtiyacım var. Kuzey Afrika Cephesi başlıklı. Brevity, Savaş Baltası, Crusader, Gazala, Bir Hakem vs. vs. gibi maddelere kısa ulaşım için.

   
Kuzey Afrika Cephesi

Brevity Harekatı
Savaş Baltası Harekatı
Crusader Harekatı
Gazala Savaşı

şöyle birşey yaptım ama, nereye nasıl kaydedeceğimi bilmiyorum. Üstelik ana başlık rengi de hiç uygun olmadı. Çöl kumu rengini bilir misin, hiç gittin mi oralara. Öyle olsa ne güzel olur dimi :) Bir de alt alta yazıyor namert. Yan tarafa yazmıyor. Vaktin olursa bir bakar mısın. Olmazsa da Delamorena'ya aktar, boş boş oturacağına bir baksın :) Zaten onu II. Dünya Savaşı şablonundan bozma bu :)) --Makedon 21:55, 7 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Makedon, şu şekilde olur mu?

Kuzey Afrika Cephesi
Brevity Harekatı | Savaş Baltası Harekatı | Crusader Harekatı | Gazala Savaşı

Renk konusunda değişik şeyler düşünürsen, kodlardaki "D8BB55" ile oynaman lazım. Web renkleri sayfasında birçok renk tonu var, belki yardımcı olur sana.

Kullanımına gelince, kutuyu hazırladıktan sonra Şablon:Kuzey Afrika Cephesi adı ile kaydet. Sonra eklemek istediğin sayfaya {{Kuzey Afrika Cephesi}} yazman yeterli olacak. Sorun olursa çekinme, kolay gelsin. -Tembelejderha 22:15, 7 Aralık 2006 (UTC)

Anladım. Sen, çölde pek bulunmadın. Çöl kumu, bu renkte değildir. Zaten çöl lejyonerleri arasında pek ejderha yoktu o sıralar. Çöl lejyonerlerinin hepsi de ejderha gibidir ama... Yine de çok daha iyi bu. Bunu kullanırım. Çok çok teşekkür ediyorum Efendi Ejderha. Yarın ayarlarım. Pansumanla uğraşmam gerek, motorsiklet kazası... --Makedon 22:40, 7 Aralık 2006 (UTC)
Eheh, şu anda iki senelik bir notebook kullanıyorum ve renkler pek doğru görünmüyor.. Çöllerin üzerinden pek uçmadığım doğru. Benim türüm genellikle sulak, sıcak, neşeli yerleri sever. (Hele Akdeniz ve çevresi var ki, işte adımın tembelejderha olmasında en büyük etkendir bu bölge :) Yalıkavak, Gümüşlük.. çok severim oraları.) Ama çok eskiden çıktığım bir seyahatte yaman mı yaman, kurnaz mı kurnaz bir çöl tilkisi tanımıştım, hiç unutmam :) Eğer o tilki kumun rengini bir Tuareg'den bile daha iyi bilmiyorsa, tüm pullarım dökülsün!
Geçmiş olsun Makendonyalı, umarım önemli birşey yoktur. Acil şifalar ve iyi geceler diliyorum. -Tembelejderha 23:29, 7 Aralık 2006 (UTC)
ah şu tankçılar, hep biz denizcilerle uğraşırlar zaten, boş boş oturuyoruz tabi naapalim u-botlar bişey bırakmadı ki!!!, bir de şu deniz kuşları olmasa neyle ilgilenecez. geçmiş olsun makedon, umarım motorda bişey yoktur :) sana demedim mi tekerlek yerine paletli araç kullan diye? tembel sen de atlantik üzerine gelirsen haber ver martı diye seni vurmayalım :) Delamorenamesaj 10:27, 8 Aralık 2006 (UTC)

Selam sanırım vikipedi:vikipedi gezintisini yanlışlıkla sildin..Fatih kenarlı olarak ismi değiştirilmiş ve yönlendirme yapılmış sayfa vardı istersen geri dönüp bir kontrol et.Vikipedi:Vikipedi gezintisi geçmişinde yüklüce birşeyler olacak.Sanırım bir hata oldu..Yada ben yanlış görüyorum.Kolay gelsin--Nihan 01:19, 8 Aralık 2006 (UTC)

Amann!! :) Teşekkür ederim haber verdiğin için. Bu arada sayfanın geçmişi sağlammış dediğin gibi, 225 değişiklik varmış. -Tembelejderha 01:25, 8 Aralık 2006 (UTC)
İsim değişikliği+yönlendirme olunca karışıyor..Bu arada yandaki arama kutucuğuna lisanssız yazdığın zaman karşına içeriği boş resimler çıkıyor sil şablonu koyuyorsun ,resim siliniyor tekrar arama yaptığında yine karşına çıkıyor..Silinen resimlerin tamamen yokolması gerekmez mi?--Nihan 01:28, 8 Aralık 2006 (UTC)
Gerekir aslında ama maalesef öyle olmayabiliyor. İki sebepten, birincisi: Sunucu bu tür kayıtları eşzamanlı yürütemeyecek kadar dolu olunca zamanlama sorunları çıkıyor, kimi kayıtlar uzun süreler güncellenmiyor ve tutarsızlıklar oluşuyor. İkincisi: Tarayıcının önbelleği bazı şeyleri aklında tutuyor ve güncellemiyor, bu da bizi yanıltabiliyor. -Tembelejderha 01:34, 8 Aralık 2006 (UTC)

Kendi yazımın telifi var mı?[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikipediye yeni üye oldum. İlk maddem de hazırladığım Karayakalılar Sitemde kendi kaleme aldığım içeriği Vikipedi'ye ansiklopedinin kurallarına göre ve bir ölçüde de değiştirerek aktarmak oldu. Ancak telif gerekçesiyle maddem silinmiş. İçeriği benim tarafımdan yazılmış ve yine kendi hazırladığım sitemde kullanılmış bilgiyi Vikipedi'de kullanamıyor muyum? --Sadi Başaran

İçeriğin sizin sitenizden kopyalanıyor olması önemli değil. Size gönderilen telif uyarı mesajlarında aslında gerekli bağlantılar verilmiş. Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS sayfasını okursanız güzel olur.
Özetle, bizim lisansımız GÖBL, bu lisans gereği Vikipedi'deki her yazı kopyalanabilir, alıntı yapılabilir, satılabilir, değiştirilebilir. Dahası burada GÖBL altında yayınlanan içerik sonsuza kadar GÖBL altında kalır, başka şekilde lisanslanamaz, nasıl olursa olsun kopyalanması, değiştirilmesi, dağıtılması yasaklanamaz. Bu şekilde içeriğimiz her zaman "free" oluyor.
Sizin sitenizde ise içeriğin bu tür özgür bir lisansa sahip olmadığını görüyorum, hatta "Copyright © KARAYAKA KASABASI - KARAYAKALILAR Web Sitesi - ERBAA / TOKAT Tüm hakları saklıdır." ibaresi bulunuyor. Hali ile sizin lisansınız ile bizimkisi uyuşmuyor, mantık gereği içerik bunlardan biri altında ise diğeri altında olamaz.
Kendi siteniz de olsa içeriği buraya kopyalamanızın tek yolu şu: Sitenizin lisansını GÖBL yapmalısınız. Bu konuda dikkatli olun, eğer böyle yaparsanız içerik üzerindeki kimi haklarınızdan fragat etmiş olacaksınız ve geri dönüşü yoktur.
Dediğim gibi size anlattığım bu bilgilerin hepsi ve daha fazlası aslıda gönderilen telif uyarı mesajlarındaki bağlantılarda mevcut. Kolay gelsin. -Tembelejderha 11:44, 8 Aralık 2006 (UTC)

M.Ö. Kronolojisi hakkında[kaynağı değiştir]

Merhabalar Tembelejderha hazır buradayken Vito'ya yazdığım son mesaja bir göz atabilirmisin ? Bu imzasız yazı Nosferatü (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selamlar Nosferatü, açıkçası bu konuda pek bilgili değilim. Sanırım bu iş için buradan yardım gelebilir. İyi çalışmalar. -Tembelejderha 16:08, 8 Aralık 2006 (UTC)

Kişisel Saldırı[kaynağı değiştir]

"...buradan küfür propagandası yapmak spora İHANETTİR!. Bu maddeyi buraya koymak küfür etmeye denktir.. küfürün tanımını yapmak DEĞİLDİR!... ...buradaki insanlar küfürleşmelerin içine çekilmeye çalışılıyor.... "

Bu sözleriniz eleştiri sınırlarını aşıyor ve kişisel saldırıya giriyor. Tartışma üslubunuzu düzeltmenizi rica ediyorum. Kimse kimseye küfür etmiyor ya da edilmesini savunmuyor, yeterince açık belirtilmiş. Maddenin kalması için insanların düşündüğünüzden farklı gerekçeleri var ancak siz bunu ihanet ve saldırıya indirgemeye çalışıyorsunuz.

Bu şekilde devam etmeniz durumunda erişiminiz engelleneceğini belirtmek isterim.

İyi çalışmalar -Tembelejderha 13:03, 8 Aralık 2006 (UTC)

Sanırım yazdıklarımı yanlış yorumladığınız için böyle bir kanıya vardınız.. ben sayfayı yapan kişinin küfür ettiğini söylemiyorum.. eğer verilen linkteki yorumları okursanız bahsetmek istediğim şeyi anlayacaksınız..

Tüm zamanların en fazla tartışılan spor konusu (9'uncu) - Tüm Diller
Tüm zamanların en fazla tartışılan spor konusu (1'inci) - Almanca

ortada tartışma filan yok. karşılıklı küfürleşme var. ve bu küfürleşmeler tartışma olarak gösterilmeye çalışılmakta.

eğer küfürleşme spor tartışması olarak kabul görüyorsa bizim de spor tartışması adı altında küfürleşme hakkımız doğuyor..Ceyhun13 14:48, 8 Aralık 2006 (UTC)

Yanlış anladığımı sanmıyorum. Bakın yukarıda söyledikleriniz video ile ilgili istatistiktir, yorum bölüme kaç kişinin yazdığı ile ölçülür. İnsanlar orada birbirlerine küfredebilir, bizi Vikipedi ilgilendirir. Bu durum iyi mi kötü mü, faydalı mı değil mi tartışılan bu değil. Biz ahlak polisi değiliz. İnsanların tartıştığı nokta burada bir bilgi değeri olup olmadığı. Ama siz farklı bir perspektiften yaklaşıyorsunuz, olayı kişiler ve onların karakteri boyutuna indirgemek istiyorsunuz:

"...buradan küfür propagandası yapmak spora İHANETTİR!. Bu maddeyi buraya koymak küfür etmeye denktir.. küfürün tanımını yapmak DEĞİLDİR!... ...buradaki insanlar küfürleşmelerin içine çekilmeye çalışılıyor.... "

Belki söylemek istediklerinizi yanlış ifade ettiniz ancak bu sözleri başka türlü anlamak mümkün değil. Tekrar ediyorum: Kişileri değil maddeyi eleştirin. "Bu maddeyi koyan spora ihanet eder, maddeyi koymak küfretmek demektir" yerine "Burada bilgi değeri yok, basit bir küfürleşmeden ibaret" demek arasında çok büyük bir fark var, o farka dikkatinizi çekmek istemiştim. Görüşlerinizi elbette herkes kadar ifade etme özgürlüğüne sahipsiniz, ama saldırı yapmadan. Maddenin silinmesini isteyen onca insan arasında tek size yazma ihtiyacı hissettim, ve bunun sebebinin görüşünüze katılmıyor olmam olmadığını gördüğünüzü umuyorum. Biraz daha sakin, soğukkanlı şekilde tartışalım. -Tembelejderha 15:51, 8 Aralık 2006 (UTC)

ümit yaşar[kaynağı değiştir]

merhaba tembel, Ümit Yaşar Oğuzcan maddesine ve de [1] şu siteye bir göz atar mısın. bizde adım adım ilerlediği için buradan alıntı olduğu açık. alttaki Bu sitede bulunan her türlü bilgi belge vb. tüm hakları saklıdır. Başka bi yerde kullanılamaz kullanılması durumunda suç teşkil etmektedir ve yasal işlem en kısa sürede başlar. Lütfen izinsiz kullanmayınız. Gizlilik kurallarını lütfen okuyunuz yazısına ise bayıldım. bir selam yollayalım mı ne dersin? --kibelemesaj 14:29, 9 Aralık 2006 (UTC)

Selamsız sabahsız alışveriş olmaz tabii, madem karşılaşmışsınız selamlaşmak gerekir. :) İhtiyacın olan şeyin burada olduğunu hatırlatıyor, muhabbetiniz bol olsun diyorum. -Tembelejderha 14:43, 9 Aralık 2006 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Tembelejderha, şu maddeye bir bakar mısın? İçerikle adının hiç alakası yok. VP:HS ile gider gibi sanki. Sevgiler. --Metal Militia 15:23, 9 Aralık 2006 (UTC)

Haklısın Metal Militia, madde 8'den sildim. -Tembelejderha 15:24, 9 Aralık 2006 (UTC)

Bülent Bezdüz.[kaynağı değiştir]

Iyi gunler, Ben kullanici EmreDuran. Biraz once beni israrli bir sekilde telif hakki ihlalinden dolayi engellediniz. Ben de bu durumun nasil gelistigini gostermek icin asagidaki mesaji yazmaya karar verdim.

Ilk once ilk durumumu belirten kullanici Kibele'ye attigim asagidaki mesajdir (ilk telif hakki uyarisini aldiktan sonra).

"Iyi gunler, Ben son degisiklikleri takip ederken bu sayfanin acildigini gordum kisi hakkinda arastirma yapip bir seyler yazayim derken sayfanin degistirilmis hali ile karsilastim. Sonra da bunun uzerinde calismalar ve duzeltmeler yaptim. O sirada sayfa telif hakki ihlali nedeniyle silinmisti. Ben de sayfayi kendi yaptigim duzenleme ve duzeltmelerle tekrar actim. Sayfa ilk kopyala/yapistir yapilmis halinden birazcik da olsa degistirilmis durumdaydi. Bence sayfa bu haliyle korunup uzerine bir seyler eklenbilir diye dusunup sayfayi yeniden acmistim. Siz sayfayi tekrar silerken bunlari kontrol ettiniz mi diye sormak icin bu mesaji size yaziyorum. Eger oyle ise benim icin bir sorun yok ama oyle degilse sayfayi geri getirirseniz sevinirim (ustunde biraz daha duzeltme yapmayi ve calismayi üstleniyorum). Iyi calismalar. --EmreDuran 14:10, 9 Aralık 2006 (UTC)"

Bundan sonra ayni kullanicidan aldigim asagidaki mesaj dogrultusunda internette arastirma yaparak. Hem Bülent Bezdüz'ün kendi sayfasindan ([2]) hem de ingilizce vikipediden [3] topladigim bilgilerle yeniden ayni sayfayi yazdim. Ayrica ingilizce vikipediden aldigim resimi ([4]) sayfaya yapistirdim. Sayfa herhangi bir yerden kopyalama yapistirma degil benim derledigim bilgilerden olusuyordu. Bundan sonraki eklemem de kaynaklar olacakti. Eger bu verdigim bilgiler dogrultusunda eger halen telif ihlali yaptigim kanisinda iseniz engellemenizi kabul ediyorum. Eger vikrinizi degistirir iseniz sayfayi ve resmi geri getirirseniz sevinirim.

Kullanici kibeleden aldigim ikinci mesaj: "merhaba, sildiğim kopya telifliydi, üzerindeki küçük düzeltmeler ne yazık ki alıntıdan kurtarmıyor. geri getirmek problem değil, ancak o yazının üzerinde düzeltme yaptığınız zaman intihal devam edecektir. google'da küçük bir gezinti ile daha problemsiz küçük bir taslak girebilirsiniz. kolay gelsin. --kibelemesaj 14:18, 9 Aralık 2006 (UTC)"

Iyi calismalar, Kullanici EmreDuran --134.2.154.223 15:56, 9 Aralık 2006 (UTC)


İyi günler EmreDuran. Herşeyden önce biraz düşündükten sonra engeli iyi niyetli bir kullanıcı için fazla sert ve kırıcı bulduğumdan kısa süre içinde kaldırdım sanıyordum. (*) Sanırım önce beceremedim ama şimdi engelleme kaldırılmıştır.

İsterseniz size durumu gelişimi ile birlikte açıklayayım:

Son değişiklikleri gözlemlerken sizin açtığınız maddeyi farkederek google'dan seçtiğim bir cüleyi arattım. Maddenin şu paragrafının bulent.voxpage1.com/turkish/bio_turkish.asp sayfasında bulunduğunu farkettim:

Bezdüz'ün de solist olarak görev aldığı LSO Live adı altında canlı olarak kayıt edilen Berlioz'un Truvalılar Operası 2001 yılında 44.Grammy ödüllerinden ikisine ve yine Verdi'nin Falstaff Operası 2006 yılı 48.Grammy ödüllerinden En iyi Opera Kayıdı katagorisinde ödüle layık görülmüştür.

Bu sitenin altında "Copyright 2005 © VoxPage1.com." ibaresini gördüm. Hazırladığınız maddede herhangi bir kaynak gösterimi yoktu. Maddeyi sil tuşuna bastıktan sonra size bir telif uyarı mesajı atmak için mesaj sayfanızın bağlantısına tıkladım. Sayfa açıldığında daha önce Kibele'den telif uyarı mesajı aldığınızı farkettim ve sizin erişiminizi durdurdum. Bu yapmam gereken normal prosedürdür.

Eğer alıntı yapıyorsanız bunu kısa tutarak ve kaynak göstererek yapmalısınız, yanlış anlaşılmaları önlemek için de alıntınızı yayınladıktan sonra değil eşzamanlı olarak kaynak eklemelisiniz. Takdir edersiniz ki kimsenin yaptığı alıntıya ileride bir tarihte kaynak gösterip göstermeyeceğini bilemediğimizden ve sürekli telif hakkı ihlali uğraşmak sonucu gelen işyükü sebebiyle bu uygulama önemli ve gerekli.

Sayfayı geri getiriyorum, alıntı kaynağını ekleyeceğinizi varsayarak. Resim konusuna gelince, burada iki şey önemli: Resmin telif durumunun ve bunu doğrulayan kaynağının gösterilmesi. Sizin durumunuzda kaynak İngilizce Vikipedi, ki bunu kabul edemiyoruz çünkü ona da bizim gibi ikincil bir kaynak ve orada da asıl kaynak belirtilmemiş. *

Kaynak promosyonel amaçlı koyduğumuz resimler için de gerekli, çünkü ticari amaçlarla yayımlanmış bir fotoğrafı promosyon olarak (adil kullanım altında) sunmamız mümkün olmayabilir. (Çoğu sitede fotoğrafların tanıtım amaçlı ve kaynak gösterilerek dahi kullanımının yasak olduğu yazıyor, yani öncelikle bunu kontrol etmek gerekli.) Bu yüzden fotoğrafın telif durumu açık değil ve geri getiremiyorum. (İngilizce Wikipedia'nın fotoğraf ve telif hakları konusunda problemli olduğunu, bu bağlamda bize iyi bir örnek olmadığını eklemek istiyorum.)

Son olarak kibar yaklaşımınız için teşekkür ediyor, anlayış gösterceğinizi umuyor, verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum. Amacım kesinlikle sizin gibi iyi niyetli kullanıcıları küstürmek değil, sadece yasal sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyorum. Sizin de burada hassas davranmanız bu tip tatsız olayların önüne geçecektir. İyi akşamlar. -Tembelejderha 18:05, 9 Aralık 2006 (UTC)


Iyi gunler,

Engellememi kaldirdiginiz icin tesekkurler. Ben de iyi niyetle calismaya devam edecegim. Bülent Bezdüz maddesinin son haline bakip telif hakki ihlali olmadigini dusunuyorsaniz maddeyi geri getirirseniz sevinirim... Ki bu sirada yanitinizi aldim ve maddeyi geri getireceginizi ogrendim. Resim icinse sanatcinin kendisiyle haberlesmek gerekli tahminen. Yanitiniz icin ayrica tesekkurler. Iyi calismalar --EmreDuran 18:13, 9 Aralık 2006 (UTC)


Bülent Bezdüz sayfasını geri getirdim. Alıntı için kaynak gösterirseniz sanırım sorun kalmayacaktır. Ben teşekkür ederim. -Tembelejderha 18:19, 9 Aralık 2006 (UTC)

Lisans[kaynağı değiştir]

manzara resimleri için ne tür lisans seçeceğiz,heykel ve anıtlar olabilir mi?
teşekkürler...
cgfan

Merhaba Cgfan, sanırım bir manzara resmini adil kullanım altında kullanmak istiyorsun, ancak sanırım bu pek mümkün değil. Şöyle ki: Eğer bir manzara resmi ticari amaçlarla çekilip yayınlanmışsa copyright altına alındıysa bunu adil kullanım adı altında ne sebep göstererek kullabileceğimizi bilmiyorum.
Yüklemek istediğin resme bir link verirsen bakabilirim, ayrıca Wikimedia Commons'da bir sürü bedava manzara resmi vardır eminim, bunları yüklemeden, sanki yüklemişsin gibi kullanabilirsin. Kolay gelsin. -Tembelejderha 18:36, 9 Aralık 2006 (UTC)
google'dan buldum genelde Norveç şehirlerinin tanıtım websitelerinden bir sorun olacağını sanmıyorum açıkçası:http://www.elverum.kommune.no/Artikkel.asp?AId=1&back=1&MId1=4 (örneğin elverum eyaletinin webstesi burada çok sayıda fotoğraf var,lisanslı olduğunu sanmıyorum)
saygılar,cgfan
Ben bu sitede içeriğin serbest lisanslı olduğuna dair bir ibare göremedim, eğer yoksa kullanamayız. Konu ile ilgili Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS sayfasına bakabilirsiniz. Kopyalama yapmak için o sitenin de içeriğinin bizimki gibi bir özgür lisans ile lisanslandığının özellikle belirtilmesi gerekli. Aslında internette copyright altında olmayan içerik pek azdır. -Tembelejderha 20:02, 9 Aralık 2006 (UTC)

düzenle şablonu[kaynağı değiştir]

Tembelejderha, düzenle şablonunu {{düzenle|Aralık 2006}} şeklinde kullanabilirsin. denisutku msj 21:01, 9 Aralık 2006 (UTC)

 • Hmm, eskiden sadece düzenle yazınca çalışmıyor muydu bu meret? Galiba bir şeyler ters gitti? -Tembelejderha 22:51, 9 Aralık 2006 (UTC)
 • Yok, öyle çalışmıyor. Aslında kodu kapalı olmasa değiştirmesi kolay:<includeonly>{{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}</includeonly> denisutku *:!? 22:17, 9 Aralık 2006


Resim ve Şablon kullanımı[kaynağı değiştir]

Selam Ejderha, Biliyorsun ben yeniyim. Ortalığı fazla dağıtmamaya çalışıyorum. Ancak Çorum maddesine bir şablon eklemiştim. onuda Bursa'dan arakladım tabi. içerik doğru idi. Aynı zamanda ingilizce wikipedia'dan da resim olarak o meşhur Aslanlı kapı'yı koymuştum. Fakat "denisutku" adlı kullanıcı düzenleme yapmış, yani silmiş bunları. nerede yanlış yaptığımı anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. kolay gelsin...Alperx 15:04, 11 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Alperx. Şimdi baktım ve Çorum sayfasında bir düzenleme yaparak eklemiş olduğun bilgileri yeniden koydum. Sorun şu: Şablonlar aslında öyle kullanılmıyor. Bursa maddesinde de yanlış kullanılmış. Yardım:Şablon sayfasına bakarsan, şablonları içeriğini kopyalayarak değil, parametlereleri girerek kullanmamız lazım. Benim yaptığım örnekte de görebilirsin.
Denisutku sanırım biraz aceleci davranmış, aslında sana bir açıklama yapsa ve yardımcı olmaya çalışsa daha doğru olurdu. Bununla birlikte Denisutku sürekli olarak bozulan sayfaları düzenlemeye çalışıyor ve işi gerçekten çok, bazen acele ile yanlışlık yapması doğal, ondan bu seferlik mazur görelim :) Anlamadığın yerler olursa bana sormaktan çekinme, Kolay gelsin. -Tembelejderha 15:33, 11 Aralık 2006 (UTC)
Not: Şimdi kontrol ettim, şablon yardım sayfası henüz çevrilmemiş :)) Gördüğün gibi yardım sayfalarımız henüz tam olarak tamamlanmadı, daha hala yapacak çok işimiz var! Umarım İngilizce biliyorsundur, ya da çeşitli maddelerde kullanılan şablonları inceleyerek deneme-yanılma ile öğrenmek mümkün bu işi. -Tembelejderha 15:34, 11 Aralık 2006 (UTC)

Teşekkürler info için[kaynağı değiştir]

Gerçekten saol Ejderha kardeş moralim düzeldi. İngilizcem konuşmada iyidir fakat çevirilerde biraz zamanımı alıyor. Elimden gelen birşey olursa severek yardımcı olurum.Saygılar...Alperx 15:50, 11 Aralık 2006 (UTC)

aşırı milliyetçi duygular[kaynağı değiştir]

merhaba tembelejderha. Yunanlar maddesi üzerinde çalışıyorum.

.... Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılması. Bizans'ın kurulması. Yunanlar'ın geri, özellikle İstanbul'a göçleri. ...

diye bir kısım var... Gördüğün gibi istanbul sözcüğü var ama şehrin o zaman ki adı Konstantinopolis... İngiliz vikipedi de modern adı için istanbul, bizans dönemi için ise constantinople diyor. bende böyle yazsam insanların milliyetçi duyguları kabarır mı? tepki çeker mi, ondan önce yöneticiler müdahale eder mi? acele cevap lütfen. hangisini yazayım? Danbury 17:14, 11 Aralık 2006 (UTC)

Danbury, elbette doğru olanı yazmalısın. Bu yüzden önceki ismini kullanman bence daha uygun, gerçi ben bu konularda uzman değilim. Milliyetçi duygular burada sökmez, yakarım ben onları. Burası ansiklopedi, yok öyle. :)) Senin böyle bir çekince yaşaman dahi sansürcü-milliyetçi kesimin bir kazancıdır ve ben bu duruma çok bozuluyorum. İhtiyaç duyduğunda tam destek var arkanda, merak etme. Kolay gelsin. -Tembelejderha 17:20, 11 Aralık 2006 (UTC)
Çok sağol Tembelejderha... Cesaretlendirdin beni, Eski Yunanistan maddesini de çevirirken Fahişelik ve Eşcinsellik bölümlerini çevireyim mi, çevirmeyeyim mi diye iki gün düşünmüştüm... Güvende olmak güsel şeymiş be ya :D:D

Vikisözlük'e taşınacak maddeler.[kaynağı değiştir]

{{Sözlüğe taşı}} şablonunu bilmiyordum, teşekkür ederim. Bir sorum var, madde Vikisözlüğe taşındıktan sonra Vikipedi'de aynı başlık altından Vikisözlük'e bağlantı veriliyor mu? Örnek bir sayfa varsa incelemek istiyorum, bundan sonra ben de öyle yaparım... (Bu mesajın aynısını Metal Militiaya da göndermiştim. --Doma 18:09, 11 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Doma, madde sözlüğe taşındıktan sonra buradaki hali siliniyor, eğer burada aynı başlığın bir ansiklopedi maddesi olursa o durumda madde içinde bir bağlantı veriliyor. Eğer sözlüğe madde taşırsan buradaki versiyonuna sil etiketi koy, sebep olarak da "sözlüğe taşındı" yaz. Kolay gelsin! -Tembelejderha 22:40, 11 Aralık 2006 (UTC)

Yıldızlar[kaynağı değiştir]

merhaba, kolay gelsin... biraz önce Tartışma: yıldızlar diye bir madde açıldı... hiçbir içeriği yok ben anlayamadım. Dikatinizden kaçmamıştır ama ben yine bir haber vereyim dedim--Düşünenadam 19:17, 11 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Düşünenadam, silindi madde. Haber verdiğiniz için teşekkürler, kolay gelsin. -Tembelejderha 22:40, 11 Aralık 2006 (UTC)

bazi yeniligileri sindiremedin...[kaynağı değiştir]

dostum, yarasi olan gocunur, got it?

Tevatür[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba. Bu tevatür maddesini daha bitirmeden etiketi yapıştırmışsınız :) Tevatür konusu hristiyanlığın yazılı kaynaklarının çoğu bizzat tanrıya mal edilmediği için hristiyanlığın temelini teşkil eden, islamiyette de çok önemli yer tutan bir konu. Vikisözlüğe de eklemeyi düşünüyorum ancak Vikipedi'de kalması taraftarıyım zira gelişmeye açık, ansiklopedik bir madde. Vikipedi'deki dini maddeleri ziyaret eden vikiyazarların sayısı vandalların ve her dinden misyonerlerin sayısını aştığında gelişeceğine olan inancım tamdır. Benim elimde malesef yeterli kaynak yok şu an. Bu arada tembel ejderha sözlüğünüze naçizane bir ilave yaptım, silerseniz alınmam :) İyi çalışmalar. --Abuk SABUK 21:43, 11 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Abuk bey, sözlüğüme yaptığınız ekleme için çok teşekkür ederim, neden sileyim? Bu da bir dil. :))
Tevatür maddesine gelince, burada ikimizin de kalmasına-gitmesine taraf olmamız gibi bir durum olamaz, kurallar açık. Madde bir sözlük maddesi niteliğinde, en azından şimdilik. Bu bağlamda Vikisözlük'te yer alması gerekir, burada tutamayız. Eğer geliştirerek ansiklopedi maddesi haline getirirseniz, ki lütfen getiriniz ki Vikipedimiz büyüsün, o zaman seve seve kabul ederiz.
Aslında küçük bir paragraf ekleyebilirseniz bu sorun hallolur, ben konudan anlasam sizi kırmamak için eklerdim ama anlamıyorum, siz ekleyebilir misiniz? İyi çalışmalar. -Tembelejderha 22:40, 11 Aralık 2006 (UTC)

Ebu'l-Huzeyl‎[kaynağı değiştir]

Selam tembel, bir aciklama birakmadigina göre, konusulacak bir mevzu yoktur muhtemelen, lakin gec idrak eden biri olarak sormam gerek; Ebu'l-Huzeyl‎ maddesinden portal sablonunu neden kaldirdin ve geri kalan benzer sablonlar ne olacak diye.kolay gele.--alibazmesajHands-on.png 22:22, 11 Aralık 2006 (UTC)

Alibaz şablonu kaldırdım ama ben de pek bişey anlamadım, özet kutusundaki ?? bunun içindi. :) Şablon "Portal şablonları" kategorisine bağlantı veriyordu, bir de o an ne işe yaradığını şavullayamadım, ondan kaldırıverdim. Bir bağlantı aracı olarak kullanıyorsun şimdi anladım, şablonu düzeltir tekrar eklersen sevinirim. Kusura bakma. -Tembelejderha 22:40, 11 Aralık 2006 (UTC)

Çeviri ricası[kaynağı değiştir]

Selamlar Mskyrider, senden bir ricam olacak.. VP:TBA ve VP:ÖAYV bizim değişmez, temel kurallarımızı anlatan sayfalar ve maalesef çevirileri bitmiş değil. Bunları İngilizce Wikipedia'daki güncel versiyonlarını gözeterek çevirebilir misin? eklemek isterim ki bu Vikipedi için çok çok önemli bir katkı sayılır ve sayfaları buraya kazandıran kişi olmak gerçekten hoş bir ayrıcalık bence. "Neden sen yapmıyorsun o halde?" dersen, eheh, ben tembelim, ayrıca VP:5TT sayfasını ben çevirdim, en bomba sayfa odur. :)) -Tembelejderha 00:31, 12 Aralık 2006 (UTC)

Tamamdır Tembel. Çevirmeye çalışırım. --Mskyrider 06:01, 12 Aralık 2006 (UTC)
VP:TBA'yı şimdilik bitirdim. Ancak en:Wikipedia:Neutral point of view/FAQ'ın da çevrilmesi iyi olacak galiba. Zaman bulduğumda el atacağım. VP:ÖAYV ile de Metal Militia ilgileniyor. İyi çalışmalar. --Mskyrider 12:21, 14 Aralık 2006 (UTC)
Çok sağolun, elinize sağlık. Dediğin gibi NPOV FAQ da çok önemli, hatta daha bile faydalı. -Tembelejderha 13:47, 14 Aralık 2006 (UTC)

Re:iletiler[kaynağı değiştir]

Selamlar, çeşitli listeler açmaktasınız fakat bunlar pek uygun değil. Şöyle ki, bir kategori sayfasına bakarak edineceğimizden farklı bir tür bilgi içermeyen listeler işe yaramıyor. Yani Bolivya'nın şehirleri listesinin bir anlamı yok, Kategori:Bolivya'nın şehirleri yeterli. Eğer listede belli bir sıralama ya da ekstra bilgiler olsa, (nüfus, doğum oranı, yüzölçümü vs) o zaman artı bir bilgi olarak işe yarardı ama bu halleri ile kalacaksa VP:HS M1 ile sileceğim. Ek olarak, size atılan uyarı mesajlarını lütfen silmeyin. -Tembelejderha 16:09, 11 Aralık 2006 (UTC)

merhaba Tembelejderha... senden "günümüz ülkelerinin sehirleri"nin listesini yazdıgım için bir uyarı aldım. öncelikle bu listeleri öylesine yazmıyorum. yeniyim ve biraz da yogun oldugum için küçük degişikler yapmaya çalışıyorum... bu listeleri yazma işinin de 16 Ekim 2006 haftasının işbirliği projesi oldugunu gördüm ve oradaki listede yazılmayan maddeleri yazıyorum, hepsi bu... gereksiz olup olmadığı konusunda ben de emin degilim ama; "kategori:bolivya" içinde hem "kategori:bolivya'nın şehirleri", hem de "bolivyanın şehirleri listesi" olabilir. "liste" sadece şehirleri listeler, "kategori:bolivya'nın şehirleri" ise alt maddeler halinde bu şehirler hakkında detaylı bilgi verir.. fazla bilgi göz çıkartmaz sanırım.
bu konuda 16 ekim 2006 haftasının işbirliği projesini dikkate alan bir cevap bekliyorum. listeye devam edeyim mi, etmeyeyim mi?--loseryan 07:26, 12 Aralık 2006 (UTC)
Ben o projeyi şimdi farkettim ve gerçekten şaşırdım.. Taslak madde anlayışımız ile listelerin bu durumu sanırım felsefe açısından pek uyum içerisinde değil. Bu konuda projeyi başarısız bulduğumu belirtmeliyim.
Portekiz'deki şehirler listesi ya da Türkiye'nin illeri listesi bir anlam ifade ediyor, ya da Latince deyişler listesi. Afganistan'daki şehirler listesi ile Azerbaycan'daki şehirler listesi de bir yere kadar anlaşılabilir, ancak sadece şehir isimlerinin sıralanmasından ibaret listeleri salt kalabalık olarak görüyorum. Dediğim gibi, kategoriye bakarak da bu listeyi görmemiz mümkün, niçin açıyoruz ki? Bu durumda sahip olduğumuz her kategori için bir de liste açılabilir, tekrar, tekrar, tekrar...
Sonuç olarak, Vikipedi:Listeler sayfasında sıralanan, "Vikipedi'deki listelerin 3 ana amacı" olarak verilen amaçların hiçbirine hizmet etmiyor bence bu listeler. Bu konuyu tartışmaya açacağım ve bu tür listeler hakkında topluluğun kararı nedir öğreneceğim. Senden de şimdilik yenilerini oluşturmamanı, eğer oluşturacaksan Portekiz'deki şehirler listesi ya da Türkiye'nin illeri gibi listeler oluşturmanı rica ediyorum. Hatta halihazırda oluşturulanları geliştirmek bence yapılabilecek en faydalı iş.
Verdiğim rahatsızlık için özür diliyor, anlayışla karşılayacağını umuyor, iyi çalışmalar diliyorum. -Tembelejderha 13:44, 12 Aralık 2006 (UTC)

Engelleme hk.[kaynağı değiştir]

Daha önceki tartışmamıza bakarsan salakça ifadesinin hakaret olmadığını görürsün..Citrat'ın görüşü en azından bu yöndeydi...."Aptalca engelleme" hakaret yada küfür değildir.Diğer yöneticilerin ve bir yöneticinin bu konuyla ilgili daha önceki görüşlerine bakabilirsin..--Nihan 16:15, 12 Aralık 2006 (UTC)

Bana göre "aptalca engelleme yaptın" demekle "aptalsın" demek arasında fark yoktur, bu hakarettir. Eleştirinizi anlıyorum, fakat benim bu konudaki düşüncem belli ve değişmiş değil. -Tembelejderha 20:11, 12 Aralık 2006 (UTC)
Başka bir yöneticiyle itlaflı haldesiniz bu durumda.Wiki dışında çok Popüler bir örnek vereyim okan bayülgen hemen hemen her programında salakça ifadesini kullanır.Salakça ve aptalca kişiye aptal demek değildir.Bunu istediğiniz bilirkişiye danışabilirsiniz.Herneyse sonradan öğrendiğime göre başka durumlar varmış.iyi çalışmalar--Nihan 20:25, 12 Aralık 2006 (UTC)

V for Vikipedi[kaynağı değiştir]

Tekrar bakabilirsiniz :) Vikipedi:V for Vikipedi
Bu arada söylemek istedim;
Draco Dormiens Nunquam Titillandus (Asla uyuyan bir ejderhayı gıdıklama anlamına gelen Latince motto.)

Kategori[kaynağı değiştir]

Norveç'le ilgili yazıları nasıl Norveç kategorisine ekleyebilirim?
saygılar,cgfan


Kategori kullanımı Yardım:Kategori kullanımı sayfasında anlatılmış. Örnek vermek gerekirse, Norveçli bir yazar için maddenin en altına [[Kategori:Norveçli yazarlar]] yazarak kategoriye dahil edebilirsiniz. Size iki hatırlatmam olacak:

 • Norveç ile ilgili yazıların tümünü doğrudan Norveç kategorisi altına eklemeyin, orada alt kategoriler bulunur, onlara ekleyin.
 • Bir maddeyi hem alt kategoriye, hem üst kategoriye eklemeyin. Yani demek istediğim, bir İngiliz yazarı hem İngiltere, hem de İngiliz yazarlar kategorisine koymayın. İngiliz yazarlar zaten İngilizler altında var ve İngilizler de İngiltere altında.

Kolay gelsin. -Tembelejderha 20:07, 12 Aralık 2006 (UTC)


Allah razı olsun! bu arada çalışmalarım işe yararıyor değil mi?bir eksiği varsa lütfen söyleyiniz saygılarımla cgfan


Birşey değil. Çalışmalarınız işe yarıyor elbette, ellerinize sağlık. Elbette kimi eksikleri var fakat daha çok yenisiniz, zamanla düzeltirsiniz. Size tavsiyem Taslak madde kriterlerini gözetin ve gerekiyorsa taslak şablonu koyun, maddelere interwiki ekleyin, kategori ekleyin, gerekli yerlerde iç bağlantı verin, biçem konusuna dikkat edin. Bir de, virgülden ve noktadan sonra boşluk bırakmayı ve mesajlarınızın sonuna imza atmayı unutmayın. :) Boş vakitlerinizde yardım sayfalarında gezinmek ve kaliteli bulduğunuz maddeleri değiştir tuşuna basıp incelemek çok öğreticidir. Tekrar kolay gelsin. -Tembelejderha 20:27, 12 Aralık 2006 (UTC)

canın balık çekti herhal?[kaynağı değiştir]

mesai bitince birden hızla dalmışım ortama kendimi tutamadım. İnternet üzerinde sıkı yönetim ilan edildi de biizm burda artık mesai içinde biraz zor aktif olabiliyorum :) tabi birikince böyle birden patlayı vermişim :) Delamorenamesaj 20:18, 12 Aralık 2006 (UTC)

Bu resim kullanılabilir mi?[kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Seanmcnamara.jpg Dylan Walsh'ın resmini koymaya takmış durumdayım. Commons'da resim yok ama en.wiki'de var. Bunu kullanmak için ne yapmalı? Khutuck 22:13, 12 Aralık 2006 (UTC)

Khutuck, o fotoğraf kullanılabilir mi emin değildim ama senin için bir fotoğraf yükledim, umarım beğenirsin. Adil kullanımın belirli kısıtlamaları var ve İngilizce Vikipedi bu konuda iyi sayılmaz, bu yüzden onları pek örnek almamak lazım. Ben Doğrudan diziyi çıkaran firmanın sitesinde sağlanan bir wallpaper buldum, ondan kesip koydum. Sanırım bu adil kullanıma girer. (promosyonel, tanıtım amaçlı) -Tembelejderha 22:42, 12 Aralık 2006 (UTC)
Teşekkür ederim, bazen belli noktalarda takıntı yaptığım oluyor böyle :)) Bir saatten uzun süre 1970 öncesi Porsche 911S resmi aradım bugün mesela :)) Khutuck 22:44, 12 Aralık 2006 (UTC)

ceviriler ile ilgili![kaynağı değiştir]

Iyi gunler Tembelejderha, Biraz önce bu sayfayi ingilizcesinden cevirdigine dair yazini okudum. Eger bunun gibi vikipedi icin onemli maddelerin cevirme islemi halen devam ediyorsa, buna zaman buldukca yardim edebilecegimi soylemek icin bu mesaji yaziyorum. Beni bu konuda yonlendirirsen sevinirim. Iyi calismalar, EmreDuran 03:02, 13 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Emre, aslında çeviri yardımı gerçekten iyi olur. Örneğin bu konu ile ilgili Vikipedi:Güvenilir kaynaklar maddemiz yok, onu en:Wikipedia:Reliable sources sayfasından çevirirsen zıplarım sevincimden. -Tembelejderha 03:07, 13 Aralık 2006 (UTC)

Elimden geleni yaparim. Iyi calismalar, EmreDuran 03:12, 13 Aralık 2006 (UTC).

Çeviriye bu sayfada başladım. Daha eklenilecek ve düzeltilecek yerler var, ama yavaş yavaş biter diye düşünüyorum. İyi çalışmalar, EmreDuran 20:56, 13 Aralık 2006 (UTC)

Fotoğraflar hakkında[kaynağı değiştir]

Selamlar, yüklediğiniz Resim:Koseler1.jpg ve Resim:Koseler2.jpg dosyaları için kaynak ve lisans bilgisi girmediniz, bu durumda ne yazık ki silinecekler. Bu bilgileri uygun biçimde girerseniz belki onları kaybetmemiş oluruz. Kolay gelsin. -Tembelejderha 14:02, 12 Aralık 2006 (UTC)

Sistem Lisans Bilgisini kabul etmediği için resimlere ek açıklama yapamadık. Ama Bu resimler kendimizin bizzat çektiği fotoğraflardır. Bilginize sunulur.Selim Çavuşoğlu

Vikipediye ne olmus[kaynağı değiştir]

selam tembel,

tüm viki bana bir acayip görünüyor, neden acaba.ana sayfadan itibaren tüm görünüm cok kötü, zor bela mesaj sayfama ulastim. genel durum mu yoksa benim bilgisyarla mi ilgili anlayamadim, ne yapmak gerek.

--alibazmesajHands-on.png 13:47, 13 Aralık 2006 (UTC)

 • cerezlerde sorun varmis saniyorum, bosa velveleye verdik.sagol yine de.kolay gelsin.

--alibazmesajHands-on.png 13:52, 13 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Alibaz, valla bende herşey ayna gibi, tıkır tıkır. korktum hocam, ahah :) -Tembelejderha 13:56, 13 Aralık 2006 (UTC)

 • senin cerezler tazeymis demekki:)bu arada ayı gibi olan ellerimi kücülttüm böyle daha iyi oldu..--alibazmesajHands-on.png 14:01, 13 Aralık 2006 (UTC)


Opera[kaynağı değiştir]

Konu tartışma sayfasında kişiselleşmesin diye burdan yazmak ihtiyacı hissettim.Tabi ki taraf tutmayın demesi hoş birşey değil fakat;Madde adı Fener için Opera olunca ve bu içerik Bjklı bir grup tarafından yapıldığı için,madde ister istemez tek başına bir tarafı tutuyor.Ama verilen bir oyun altına "anlamsız" diye başka bir oylama yaratmak tartışmayı ve kişisel çekişmeyi doğuran neden.Benim oyuma anlamsız dersen,yönetici olmana anlamsız derim demesi engellenme sebebi değil,safsata vikipedi ilkeleri içerisinde yok ayrıca...VP:KSY'de İtham içeren yorumlar örneğin:verdiğin oy anlamsız.Nickinin süsüne birşeyler demek tartışmayı alevlendiriyor.Bu yüzden sakin dedim..İyi çalışmalar.--Nihan 16:45, 13 Aralık 2006 (UTC)

Bu arada vito genovese kullanıcısının adı şiddet çağrıştırıyor demedim,yada benzeri bişey,ilkeleri ihlal ediyor dedim ve ilkeler oylanamaz,ilkeler üzerinde kişilerin düşünceleri önemli değildir sadece uygulanır.en:wiki'de bu tür kullanıcı isimlerine izin verilmiyor.Patron'un nicki başka bir platformda admin olarak kullanılıyorsa bahsettiğim nickte başka bir platformda kullanılıyor.İnsanlar bunu da düşünebilir ve farklı çağrışımlar yaratabilir.Doğal olarak orda yaptığı iş ile burda yaptığı yapacağı işi karşılaştıramayız.Eğer ilkeleri kesin olarak ihlal ediliyorsa o nickte değiştirilebilir.--Nihan 16:54, 13 Aralık 2006 (UTC)

selam[kaynağı değiştir]

Sevgili Tembel birisi Dsmanlı Askeri Teşkilatı- Acemi Ocağı altbaşlığına acaip uzun bi ek yapmış [5], şu copileri yakalayan bi site vardı hem şunu bi kontrol eysen hemde adresi bana bi tekrar yazsan sana zahmet.--Erdem Şenol 21:42, 13 Aralık 2006 (UTC)

Selam Erdemsenol, eklemeler tahmin ettiğin gibi telifli, www.theottomans.org/turkce/osmanli_ordu/index4.asp sitesinden kaynaklı gibi duruyor ancak diğer pek çok sitede de bulunuyor. Eskiden kullandığım site copyscape idi ama bir süre çalışmadı ve vazgeçmiştim, Google kullanıyordum, baktım tekrar baktım çalışıyor. (http://www.copyscape.com/) Şimdi görüyorum ki Google daha başarılı, tavsiye ederim. -Tembelejderha 21:55, 13 Aralık 2006 (UTC)
Teşekkür ettim, eline sağlık.--Erdem Şenol 21:58, 13 Aralık 2006 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Şablon:II. Dünya Savaşı mevcut. -Tembelejderha 22:35, 13 Aralık 2006 (UTC)

Yönlendirme yapılan şablonun içeriğini hala görebiliyorum.Ayrıca lütfen üzerinde çalıştığımı gördüğünüz madde yada şablonda değişiklik yapmayın çakışma ve karışıklık oluyor...--Nihan 23:17, 13 Aralık 2006 (UTC)
Pardon, yönlendirme problemini düzeltmek için tarayıcının önbelleğini boşaltırsan sorun hallolur. Aslında karışmayacaktım ama Şablon:II. Dünya savaşı'nın adını Şablon:I. Dünya savaşı yaptınız. Şimdi Şablon:II. Dünya Savaşı eklemek isteyip insanlar Şablon:II. Dünya savaşı yazarlarsa yanlışlıkla, Şablon:I. Dünya savaşı eklenmiş olacak. Bu yüzden unutmadan düzeltiyim dedim. Tekrar pardon. -Tembelejderha 23:27, 13 Aralık 2006 (UTC)

çeviri[kaynağı değiştir]

Hahaha gece gece keyfimi yerine getirdin :) Vito'nun yazdıklarını görmüşsündür, şimdilik en:Wikipedia:Verifiability sayfasına başlıyorum. en:Wikipedia:Notability maddesindeki dispute çözüldüğü anda el atacağım söz. Bunun dışında da çevirilerde artık söz kapını çalacağım! Vito'ya da bahsettim, bu tarz işe yarayacak şeyleri çevirmek her zaman daha keyifli oluyor. Biliyorsun kaç gün John Wayne amca ile uğraştım, tabii ki iyi bir kişilik de kaç kişi açıp bakıyordur sayfayı.. Neyse, benden mesaj beklemeden de bana yığabilirsin acil çevirileri, böylece ben de siz ortalıkta olmadığınız zaman bile boş kalmamış olurum. Nilolina 23:37, 13 Aralık 2006 (UTC)

Ahval ve şerait[kaynağı değiştir]

Tuttuğun politika listesinde karşılıkları girmeye başlıyorum, değişiklik yapma, çakışırsak çok feci dayak yersin!

Vito Genovese 00:22, 14 Aralık 2006 (UTC)

Ok elleşmiyorum. -Tembelejderha 00:25, 14 Aralık 2006 (UTC)

yüklenen resimler hakkında yardım[kaynağı değiştir]

merhaba, geçen gün kel1.jpg ve kel2.jpg adlı iki dosya yükledim fakat silinecek uyarısı verildi. resimleri ceken benim telif hakkı filan yok.. ne yapabiliriimmm????

Hallettim. yüklerken {{PD-self}} etiketi yapıştırarak fotoğrafları kamuya bağışlayabilirsiniz, öyle yaptım artık silinmezler. Vikipedi'de sadece özgür içerik kullanılır, bknz:VP:T Kolay gelsin. -Tembelejderha 02:12, 14 Aralık 2006 (UTC)

Emeğe Saygı Bu Mu?[kaynağı değiştir]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi ve Kuruluşları hakkında ayrıca AKBİL hakkındaki açtığımız maddelerin neden hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırıldığını öğrenmek istiyorum. Vikipedi'ye de yeni bir üye olarak yaptığım katkıların böylesine önemsenmeden kaldırılması, bundan sonra yapmayı düşündüğüm katkılar konusunda beni tedirgin etmeye yetti. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim... Selim Çavuşoğlu

Acaba bu bir şaka mı? Size az önce telif uyarı mesajı attım, onu lütfen dikkatle okuyun. Telif hakkı saklı içerik girmek Vikipedi'de yasaktır, kanunen suçtur. Değişiklik yaptığınız sayfalarda uyarı metinleri mevcut. Maddeleri silerken sebep gösterilir, ben de sebep gösterdim, VP:HS Genel-9 okuyabilirsiniz.
Lütfen başka telif ihlalinde bulunduysanız kendiniz {{sil}} ile işaretleyiniz ve yenilerini girmeyiniz. Özgün katkılarınız memnuniyetle karşılanır fakat telif hakkı saklı sitelerden kopyala-yapıştır yolu ile katkıda bulunacaksanız devam etmeyin. -Tembelejderha 11:11, 14 Aralık 2006 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Uyarılarınız için teşekkür ediyorum. Vikipedi'de yeni olduğum için bazı konularda zayıf olabiliriz. Tekrar Uyarılarınız için teşekkür ediyorum. Selim Çavuşoğlu

Cvp: Bir makaleyi stub olarak işaretlemek[kaynağı değiştir]

Bir makaleyi nasıl stub olarak işaretlerim? Jimqode 12:30, 14 Aralık 2006 (UTC)Jimqode

Burada stub "taslak" diye geçiyor, {{taslak}} yazarak şablon koyabilirsin. Ayrıntılı taslak şablonları ise burada. -Tembelejderha 13:45, 14 Aralık 2006 (UTC)

Çeviriler[kaynağı değiştir]

Selamlar, başka Wikipedia projelerinde bulunan sayfaları çevirerek Vikipedi'ye kazandırmanız çok güzel, ancak lütfen çeviriyi bilgisayarınızda ya da kullanıcı isim alanınızda (Örneğin Kullanıcı:Phpguru/Çeviri çalışmalarım gibi) yaptıktan sonra madde olarak açınız. Çevirmeden açtıklarınız VP:HS madde 2 gereği siliniyorlar. Aksi durumda pek çok farklı kullanıcı tarafından açılmış ve yarım bırakılmış çeviriler yayılıyor ve bu normal madde gelişimini engelliyor. Teşekkürler, iyi çalışmalar. -Tembelejderha 14:45, 14 Aralık 2006 (UTC)

Merhaba;

Öncelikle uyarın için teşekkürler, işim gereği WEB le ilgili olmama rağmen Vikipedi de çok acemiyim, hatta yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum diyebilirim. Vikipedi diğer işlerden kaçamaklarımda sığındığım yer oldu son zamanlarda. elimden geldiğince yardımcı olmay çalışacağım.

beni yönlendirebilirseniz sevinirim, ileri seviyede teknik ingilizce bilgim var, bilhassa internet teknolojileri üzerine, web programcılığı yaptığımı da belirteyim, belki bu konuların yazılmasında faydalı olabilirim.

saygılarımla...

--Phpguru 14:53, 14 Aralık 2006 (UTC)

Bu konularda bilgili olmanız çok güzel ve Vikipedi'de sizin gibi insanlara çok ihtiyaç var.

Bilgisayar ve yazılım teknolojilerinden anlayan biri olarak berbat durumdaki bilgisayar kategorimizi düzenleyebilirseniz bu çok ama çok faydalı olacaktır. Şöyle ki, bu alanda maddeler sürekli yığılıyor ve düzgün bir kategorilendirme olmadığından gün geçtikçe toparlamak daha da zorlaşıyor. Bir an önce birileri el atmazsa ileride işin içinden çıkmak çok zor olacak, halbuki şimdi düzenlenirse doğru biçimde gelişecek ve sadece arada bakım yapmak gerekecek.

Yalnız Yardım:Kategori kullanımı sayfasından temelleri, İngilizce Vikipedi'deki en:Wikipedia:Categorization sayfasından kategoriler ile nasıl çalışıldığını, özellikle interdisipliner kategorilendirmeyi öncelikle dikkatle öğrenin. Sonrasında en:Category:Computer kategorisini inceleyerek örnek bir model olarak alabilir, bize uyarlayabilirsiniz. Kategori alanıda hataları düzeltmek bazen güç olabiliyor, ilk başlarda temkinli davranın ve bilmediklerinizi sormaktan çekinmeyin.

Eğer bu size eğlenceli gelmezse elbette yapmayabilirsiniz, hatta can sıkıcı bir hal alırsa bırakın, kendinizi zorlamayın. Daha çok zevk aldığınız konularda katkıda bulunun. Saygılar benden. -Tembelejderha 15:17, 14 Aralık 2006 (UTC)

 • Selam Guru, farkettim düzelteyim dedim: Kategori:Orta Seviyeli Diller‎ değil, Kategori:Orta seviyeli diller olmalı, küçük harflerle. Özel isimler dışında kategorilendirmeyi küçük harfle yapıyoruz. Tekrar kolay gelsin. --Tembelejderha 15:54, 14 Aralık 2006 (UTC)
 • merak etmeyin ben kolay kolay sıkılmam, sadece kafamd oturtmaya çalışıyorum bazı şeyleri

--Phpguru 15:56, 14 Aralık 2006 (UTC)

 • Tekrar rahatsız ediyorum ama kusura bakma.. C++ maddesini Kategori:Orta seviyeli diller altına alınca, Kategori:Programlama dilleri altından çıkarmak lazım. Çünkü zaten Kategori:Orta seviyeli diller, Kategori:Programlama dilleri'nin altında yer alıyor. Maddeler sadece alt kategorilere bağlı olsun, alt kategoriler de üst kategorilere. Yoksa kategorilendirmenin ne anlamı var? :) Umarım hatırlatmalarla canını sıkmam, amacım acemilik döneminde yanlışları göstermek. -Tembelejderha 16:02, 14 Aralık 2006 (UTC)
 • Kesinlikle rahatsız etmiyorsun, ne demek, ben istedim zaten yol göstermeni, hiç çekinme

--Phpguru 16:04, 14 Aralık 2006 (UTC)

Kullanıcı ismi[kaynağı değiştir]

Selam Özgür. Buraya farklı bir sebeple gelmiştim ama madem konu açılmış Vito Genovese adının insanlarda saldırı ve şiddet çağrışımı yapacağını, bir zararı olduğunu düşünmediğimi ekleyeyim.

Gelme sebebim ise, Kullanıcı:Patron var ve bence asıl bunun değişmesi gerekli, bugün gözüme çarptı. İnsanlar yönetici olduğunu ya da diğerlerinden daha yetkili olduğunu düşünebilir, daha önce denk geldiğim bir forumun admini patron kullanıyordu mesela. Değiştirme yetki ve sorumluluğu sende olduğundan haber vermek istedim. -Tembelejderha 16:32, 13 Aralık 2006 (UTC)

Merhaba, Patron ismi insanlarda buranın "patronu" imajı uyandır mı bilemem. Vikipedi'de patronluk görevi olmadığı için bir sorun yaratmaz gibime geliyor. Biraz muallak. Bence en iyisi sorun yatamaz şeklinde düşünüp bir şey yapmamak. Ama eğer, bir gün, bir kullanıcının, bu isimden dolayı Patron'u buranın patronu gibi algılayıp, yanılgıya düştüğüne şahit olursak, o zaman işlem yapabiliriz. Bence en adil çözüm bu olur. --Dbl2010 18:35, 14 Aralık 2006 (UTC)

küçük sorun[kaynağı değiştir]

Sayın nöbetçi yöneticim bi sorunum var yine. Aslantaş Barajı ve bazılarında Sayın Ozyureklinin ve benim eskiden yaptığım baraj şablonları biraz önce yapyığım Şablon:Türkiye'nin Barajları ile üst üste biniyor, bir bakarsan sevinecem.--Erdem Şenol 21:05, 14 Aralık 2006 (UTC)

Bende bir çakışma yok, düzgün duruyor. Sanırım hallettiniz.. -Tembelejderha 14:31, 16 Aralık 2006 (UTC)

Düşünenadam[kaynağı değiştir]

merhaba. on-line'mısınız bilmiyorum . Biri nur cemaati ve saidi nursi maddelerini değiştirmeye çalışıyor bilginize.--Düşünenadam 21:07, 14 Aralık 2006 (UTC)

Selam Düşünenadam, online değildim. Sanırım birileri müdahale etmiş, sorun yok gibi. Kolay gelsin. -Tembelejderha 14:31, 16 Aralık 2006 (UTC)

Vikipedi mahkemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba tembelejderha bu ne? [6] Ben silmedim, ama sen bi' bak! Danbury 14:15, 16 Aralık 2006 (UTC)

Birileri oyun oynamak istemiş, sanırım başka yerlerde de var bu tip anlamsız şeyler. Geri aldım, iyi çalışmalar. -Tembelejderha 14:20, 16 Aralık 2006 (UTC)

şablon[kaynağı değiştir]

Tembelejderha sanırım düzeldi, teşekkürler.--Erdem Şenol 17:12, 16 Aralık 2006 (UTC)

Ceviri maddeleri[kaynağı değiştir]

Selam Jimqode, Vikipedi'de yabancı dillerde açılan maddelerin çevrilmeden ya da çok az çevrilerek kalıyor ve böylece birikiyor, bu da olağan madde gelişim seyrinin bozulmasına sebep oluyor. Bu yüzden VP:HS madde 2'ye dayanarak bu maddeler silinebiliyor. Ben maddeyi kullanıcı alan adına taşıdım, Lütfen tamamladığın zaman açar mısın?

Anlayışla karşılayacağını umuyor, iyi çalışmalar diliyorum. -Tembelejderha 13:56, 16 Aralık 2006 (UTC)

Böyle yürüyorsa neden olmasın. Yanlız bir şey sormak istiyorum. Çeviri bittikten sonra nasıl geri taşıyacağım maddeyi? İçeriğini copy paste yaparak mı? --Jimqode 18:08, 16 Aralık 2006 (UTC)

Tabii, iş bitince Paul A.M. Dirac maddesini açıp içeriği kopyala. Sonra benim açtığım Kullanıcı:Jimqode/Paul A.M. Dirac maddesine "sil" koyarsan silerim. -Tembelejderha 18:28, 16 Aralık 2006 (UTC)

Sayfaları boşaltmak[kaynağı değiştir]

Selam Düşünenadam, lütfen sayfaları boşaltma, silinmesi gereken sayfalara {{sil}} etiketi koy biz silelim. İçerik boşalınca sayfa silinmiyor, yine varoluyor. -Tembelejderha 21:18, 16 Aralık 2006 (UTC)

Pardon... ben silinebildiğini zannediyordum... çünkü başkalarının da sayfa boşalttığını görmüştüm. Dikkat ederim... uyarınınız için tşkrlr--Düşünenadam 21:22, 16 Aralık 2006 (UTC)

Mutlak sıfır[kaynağı değiştir]

Merhaba, Bu konudaki bilgi yanlışlıkla Mutlak Sıfır altına girilmiş. Lütfen Mutlak sıfır maddesini silip Mutlak Sıfır'ın içeriğini oraya taşıyabilir misin? --Jimqode 18:45, 17 Aralık 2006 (UTC)

Hallettim. Kolay gelsin. -Tembelejderha 19:22, 17 Aralık 2006 (UTC)

resim silme talebi[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Resim:Joyfm.jpg ekleyene kadar aynı logoyu Dreamer farklı isimle yüklemiş. Bundan dolayı az önce yüklediğim dosyanın silinmesini talep ediyorum. İyi çalışmalar. --Math34 19:07, 17 Aralık 2006 (UTC)

Hallettim Math34, kolay gele. -Tembelejderha 19:22, 17 Aralık 2006 (UTC)

İvme[kaynağı değiştir]

Gec kalan ivme.jpg

Bu resmi sana hediye ediyorum Msky :) -Tembelejderha 20:42, 17 Aralık 2006 (UTC)

Ama ben yeniden çizmiştim CorelDraw ile.. IRC'de muhabbete daldık, böyle oldu.. -Tembelejderha 20:44, 17 Aralık 2006 (UTC)
He he, Paint, Corel Draw'ı dövermiş demek ki! He, he... --Mskyrider 20:48, 17 Aralık 2006 (UTC)
Orhan Baba'dan Bir Teselli Ver'i dinliyorum. :) -Tembelejderha 20:49, 17 Aralık 2006 (UTC)

telifli madde[kaynağı değiştir]

Madem telifli bir madde direk silinsin. Aday göstermeyede gerek yok. Bu işi sen yap. --Karduelismsj 18:49, 18 Aralık 2006 (UTC)

Hallettim. -Tembelejderha 18:59, 18 Aralık 2006 (UTC)

hoş geldinler[kaynağı değiştir]

hay allah o hoş geldinleri ben yaptım galiba. daha doğrusu sanırım script öyle basıyormuş. üzgünüm. Scripti nasıl düzeltebileceğim hakkında bi fikrin var mı? --Jimqode 20:57, 18 Aralık 2006 (UTC)

Hayır Jimqode, sen değil başkaları yapmış. Hoşgeldin şablonunu {{yk:Hoş geldin}} şeklinde kullanmak lazım, senin script doğru çalışıyor. Bir sorun yok yani :) Kolay gelsin. -Tembelejderha 21:05, 18 Aralık 2006 (UTC)

silinme nedeni?[kaynağı değiştir]

selam. AEGEE-Çanakkale başlıklı yeni bir sayfa girmistim vikipedia ya. Ancak senin tarafindan silinmis. Nedenide telif hakki diyor websitemizden alindigi icin. Zaten o websitesinin dizaynida, icerigide herseyi bana ait, telif hakki sorunu yok o yuzden. Dun uye oldum wikipediaya uygulamasini bilmiyorum tam, ne yapmam lazim ki bi daha ekleyecegim AEGEE-Çanakkale' sayfasini seni silmemen lazim??? hem diyorsunuz cekinmeden korkmadan herseyi ekleyin, hemde ertesi gun ekleneni siliyorsunuz ~~Gokhan17

Zaten o websitesinin dizaynida, icerigide herseyi bana ait, telif hakki sorunu yok o yuzden. → Maalesef doğru değil. Size yolladığım uyarı mesajında bağlantı verilen Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS sayfasını lütfen okuyun. Sitenin sizin olması önemli değil, sitenizin içeriği hangi lisans altında? önemli olan bu. Ben şimdi tekrar kontrol ettim, herhangi bir lisans bilgisi verilmemiş sitenizde. Bu durumda kanunlara göre telif hakkı saklıdır, "free" içerik değildir. Vikipedi'de içerik GÖBL altına alınmıştır, eklenen herşeyin bu lisansla uyumlu olması lazım. SSS sayfasında belirtildiği gibi, İçeriğinin GÖBL ile uyumlu bir lisans altında aldığınızı açık ve net bir şekilde sitede belirtmelisiniz.
Çekinmeden korkmadan herşeyi ekleyin demiyoruz elbette! Kanunlar herkes gibi bizi de bağlar, telif yasalarına uymak zorundayız. -Tembelejderha 13:35, 19 Aralık 2006 (UTC)
Pekala anliyorum, Yalniz sitede lisans bilgisi nasil veriliyor bilmiyorum. nasil yapildigini nerden ogrenebilirim, hemen simdi GÖBL ile uyumlu lisans yapabilirim farketmez. Bu konuda yardimci olursan sevinirim, tesekkurler Bu imzasız yazı Gokhan17 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Burada gerekli bilgiler verilmiş. Sitenizin telif bilgileri ile ilgili bir bölümüne, yahut en altına buradaki metni kopyalayabilir, Tüm yazılı içeriğin bu lisans altında olduğunu beyan edebilirsiniz. http://www.gnu.org/ adresinde daha detaylı açıklamalar var. Kolay gelsin. -Tembelejderha 16:56, 19 Aralık 2006 (UTC)

SAM oylaması[kaynağı değiştir]

Selam Renegade, Opera ile ilgili sam oylamasında hayır demenin sebebi olarak utubede reyting almasının kriteer olmadığını söylemişsin. Bence bu cidden bi fenomen oldu, halkın ağzında bir slogan haline geldi, maçlarda söylüyor binlerce kişi. Küfürlü oluşu bir sebep değil, sen de katıldığını söylemişsin. burada bakarsan zaten belli oluyor, olay youtube boyutunu aştı bence.

Fikrimi böyle belirtmek istedim, orada tartışma çirkinleşti çünkü. Kararına saygı duyarım elbette, ama bence bir kere daha düşün. Özgür falan da yazdı bişeyler.

Benim özellikle ilgilenmemin sebebi bir sansür kampanyasında güme gitmesini istememem. Senin böyle düşünmediğini biliyorum ama bazı kullanıcılar sırf bu yüzden gitsin dedi, bu da Viki felsefesine uymuyor kesinlikle. -Tembelejderha 21:19, 17 Aralık 2006 (UTC)

Merhaba,
Bu aralar çok yoğunum mesajına geç cevap verdiğim için kusura bakma. Oradaki tartışmaları bende okudum, hiç gereksiz ve verimsiz şekilde oldu. Zaten senin söylediğin gibi taraftarlık veya küfürlü içerikle ilgili olarak vermedim oyumu, kesinlikle sansür kampanyası veya lobisinede dahil olmak gibi bir niyetim olamaz, ama bu konudaki fikrim de bu, anlayışla karşılayacağını umuyorum. Tşk.--renegademsj 14:47, 19 Aralık 2006 (UTC)

Merhab!!![kaynağı değiştir]

Dün eklediğim linklerde eklediğim şehirlerin fotoğrafları olduğu için kaynak olması amacıyla eklemiştim. Bu da artık reklam oluyorsa ... :-(

sivas kongresi[kaynağı değiştir]

selamlar üstad.Sivas Kongresi sayfasını kötü bozmuşlar. ilgilenirseniz sevinirim. iyi çalışmalar..mach 23:52, 20 Aralık 2006 (UTC)

Selam mach, maddeyi nisbeten düzgün bir sürüme aldım, ama yine de elden geçmesi gerekli. Ayrıca konuşma metni ansiklopedik değil kaynak metin olduğundan Vikikaynak'a taşınmalı. Kolay gelsin. -Tembelejderha 00:04, 21 Aralık 2006 (UTC)
üstad ben yaparım yeter ki biri bana elden geçmesi gerekir derken bunun neler olduğunu anlatsın :) vikipedi standartlarına bakıyorum çok yoruma açık. mesela Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi maddesiyle ilgileniyorum ama bu maddeyi taslak etiketi konulmalı mı konulmamalı karar veremiyorum.bir de çok oluyorum galiba ama Vietnam Savaşı maddesinde yoruma açık ya da ansiklopedik bilgi olup olmadığına karar veremedim bir cümle var tartışma kısmına yazdım. yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum.mach 00:13, 21 Aralık 2006 (UTC)
Peki o halde.. Size madde bazında yardımcı olamam malesef, ilgilendiğim başka bir çok iş var ancak nasıl ilerlemeniz gerektiğini kısaca anlatabilirim.
Taslak durumu ile ilgili olarak Vikipedi:Taslak madde sayfasına bakabilirsiniz. Viki kodları ile ilgili Yardım:İçindekiler var. Madde elden geçmeli derken: Düzenlenmeli (Vikipedi:Biçem el kitabı), tarafızlaştırılmalı (VP:TBA), varsa ansiklopedik olmayan kısımları çıkarılmalı (VP:Vnd), özgün araştırmaya (VP:ÖAYV) giren yerleri varsa çıkarılmalı ve Doğrulanabilirliği kontrol edilmeli. Bunun dışında gerekli kategoriler, interwikiler, şablonlar kullanılmalı.
Yani anlayacağınız, tüm bunları öğrenmek biraz vakit alıyor. Tabii ki hepsini bir anda yapmak zorunda değilsiniz, mükemmel bir madde çıkarmanız beklenmiyor. Hata yapmaktan korkmayın, ancak mümkün olduğunca zarar vermemeye çalışın. Zaman içerisinde daha çok şey öğrenebilirsiniz. Bazen en güzeli küçük taslak maddeler girerek başlamaktır, bunu yapmak çok daha kolay. Cesur olun! :) -Tembelejderha 00:26, 21 Aralık 2006 (UTC)

Taksokutu[kaynağı değiştir]

Selam Erdall, son günlerde senin yaptığın taksokutu güncellemelerine bakıyordum ve yardım edebilirim sanırım. Buradan değişikliklerime bakarsan, özetinde "taksokutu güncelleme" yazanları farkedeceksin.

Ben bu taksonomi olayından zerre kadar anlamıyorum ama eski sistemdeki değişken isimlerini yeni sisteme aktarabilirim, bot benzeri bir program ile yapıyorum. Kalın harf düzeltmesini ise yapamıyorum. Düzelttiğim maddeleri bir kontrol edebilir misin? Eksikler varsa söyle yapmaya çalışayım. Umarım faydalı olabilirim.

Bir de, düzenlerken hangi sırayı takip ediyorsunuz? karışık düzenlemeler mi yapayım yoksa belli bır sıra gerekir mi?

Teşekkürler. -Tembelejderha 23:54, 20 Aralık 2006 (UTC)

Selam Tembel. Botunun yaptiklarinin 15-20 tanesini gözden gecirdim hersey Okey. Hicbir bilgi kaybolmamis, cok iyi calisiyor. Güle güle kullan:-) Sirf kalin yazilari elimizle düzeltmemiz gerekecek, ama bu okadar sorun degil. Zaten bende elimle yaptiklarimda kalin yazi meselesinde bazi ufak hatalar yaptim. Karduelis sablonu hazirlarken kalin yazi belirmesini otomatik ayarlamis, eskiden kendimiz yapiyorduk. Simdi virgüller fazlalik olarak gözüküyor. Ama virgülleri tamamen sildigimde de bazen kalin yazi oluyor bazen de olmuyor.. Orasini tekrar bir karduelis e sormamiz gerek galiba, cünkü bende anlamadim.

Siralamaya gelince; ben önce kendi sayfamda baglantisi olan tüm taksokutulu maddeleri düzelttim, sonra aklima gelenlerden bir kac tane.. ama artik Sablon:Taksokutu sayfasina baglantisi olan sayfalar listesinde siradan gitmeye basladim. Toplam 1000 kadar madde var. Tahminime göre bunlarin arasinda daha 500-600 kadar düzeltilmesi gereken madde kaldi. Bu listede 57'nci maddeye kadar (Kızılgerdan) hepsi tamam. Istersen Kızılgerdan'dan gerisine Botunu göndersen, cok iyi olur. Tesekkürler, kolay gelsin. --Erdall 04:05, 21 Aralık 2006 (UTC)
Tamam o halde, ben baştan ilerliyorum. Bu arada bot değil tam olarak, otomatik çalıştırmıyorum çünkü kimi yerde elle müdahale gerekebiliyor, değiştirmediği parametre olduğunda o bilgi görünmüyor sayfada. İstersen sen bu işi bırak, çok zahmetli oluyordur eminim. Arada benim değişikliklerimi kontrol edersen yeterli.
Bir de, VP:BOT sayfasında bot isteğinde bulundum. Madem memnun kaldın, seni oy vermeye davet ediyorum. :) -Tembelejderha 14:05, 21 Aralık 2006 (UTC)
Okay ozaman sagol, taksokutular sana emanet. Ben gördügüm her yerde kalin yazilari düzeltirim. Kalin yazinin anlami su; Madde de hangi hayvan grubu tarif ediliyorsa taksokutusunda o kalin yaziliyor. Cogu hayvan maddelerinde tek bir tür tarif ediliyor ve kalin yaziliyor. Eger bir cins, familya ya da takim vs. tarif ediliyorsa o kalin yaziliyor. Ama bazi maddelerde hem tür hem cins tarif ediliyor. Ozaman ikiside kalin yazilmasi gerek. Ama sen bosver bunu. Bunlar okadar önemli degil. Oyumu da kullandim. Taksokutularin hepsini düzeltirse senin Bot Erdall abisinden belkide ilk ufak ödülü alir:-) Iyi aksamlar, iyi Vikiler .. --Erdall 19:15, 21 Aralık 2006 (UTC)

oylama[kaynağı değiştir]

ben 12-8 silinsin olarak saydım.. Vikipedi:Silinmeye aday maddeler/Fener için opera silinmeme kriteri nedir?Ceyhun13 18:48, 21 Aralık 2006 (UTC)

VP:SAM sayfasında belirtilmiş, kabaca %60-80 arası silinsin çıkmalı ve Vikipedi:yöneticiler için silme yönergelerine uyulmalı. Jimqode'un oyu geçerli değil, VP:OY gereği. Bu durumda oran 11-8, %60 bile etmiyor. Ek olarak Kullanıcı:Baylan silinmemesi yönünde oyunu değiştirdiği halde Nihan'ın saldırısı sonucu oyunu tamamen çekmek durumunda kaldı, bunu da göz önünde bulunduruyorum. -Tembelejderha 20:21, 21 Aralık 2006 (UTC)

Robot[kaynağı değiştir]

Tembelejderha, VP:EP Madde 3 gereği daha onay almamış botlar çalıştırılırsa, kişi engellenir diyor. Kurallar takdir edersen ki herkes için geçerlidir. Bundan önce bu sebepten engelleme olmuştur. Durdurmanı rica ediyorum. --Dbl2010 03:52, 22 Aralık 2006 (UTC)

Mskyrider[kaynağı değiştir]

Soru ve destek için teşekkür ederim Tembelejderha. --Mskyrider 14:58, 22 Aralık 2006 (UTC)

Ne demek, ben teşekkür ederim, Vikipedi'ye yaptığın ve yapacağın önemli hizmetlerden ötürü. Şimdiden yöneticilik viki-hayatında başarılar diliyorum. -Tembelejderha 20:47, 23 Aralık 2006 (UTC)

Engelleme ile ilgili[kaynağı değiştir]

Köy Çeşmesi'nde bir istek mesajı üzerine "Türk Edebiyatı" hakkında sayfa oluşturdum. 8'in üzerinde aynı standartlarda ve en az 1.5 sayfayı geçecek şekilde hazırlandı ve 7 saatten fazla zamanımı aldı.

Hiçbir uyarı, mesaj almadan şimdi aldığım mesaj, "bütün uyarılara rağmen ısrarla Tellif haklarını ihlal.. "Tembelejderha" tarafından 1 günlük hak mahrumiyeti..

Kimin telifine yapmışım bu ihlali ?? Fotoğraf kullanmadım hiçbir sayfada. Bilgiler de benim özelimde olan, ancak "genel" bir konu olduğu için birçok sayfada bulunabilecek yazılar. Sonuçta edebiyattan ve tarihten bahsediyoruz. Kendi kendime bir Türk Edebiyatı Tarihi uyduracak halim yok

Üstelik " bütün uyarılara rağmen ISRARLA " yapmışım bunu..

Kim uyarmış ne zaman uyarmış o da belli değil..

Lütfen bu konuda bir açıklama yapar mısınız ?

Teşekkürler

kullanıcı adım: Onderk


Talebi köy çeşmesinin yönetmelik kısmından çıkarıyorum, yeri orası değil çünkü.

Telif hakkı ihlali fotoğrafla yapılmıyor yalnızca. Telif hakkı saklı herhangi bir içeriği kopyalamak suçtur. Buna metinler de dahil. Size atılmış olan telif uyarı mesajını okursanız bunlar anlatılıyor zaten. "Kim uyarmış ne zaman uyarmış o da belli değil.." diyorsunuz. Sayfanın az yukarısında bu uyarı, ve Kibele yapmış, imzası altında.

Oluşturduğunuz sayfanın içeriği çok çeşitli internet sitelerinde mevcut, ve görebildiğim hiçbirinde telif serbest değil. Zaten bu siteler de içeriği Kültür bakanlığının sitesinden kopyalamışlar, ana kaynak orası gibi görünüyor.

Burada Kültür Bakanlığı'nın sitesi var, bakın en altta ne yazmışlar: "Her Hakkı Saklıdır © 2005 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı"

Bu ibarenin ne demek olduğunu bilmek durumundasınız, bilmiyorsanız bile Vikipedi'ye içerik eklediğiniz sayfada koca koca yazılarla kırmızı "TELİF HAKKI İLE KORUNAN HİÇBİR ESERİ BURAYA EKLEMEYİNİZ!" yazıyor, onu da geçtim Kibele size uyarı mesajı da atmış. "Neden silindi bu sayfa" demeniz mantıklı değil.

Ek olarak, "bütün uyarılara rağmen ISRARLA" demedim, "Uyarıya rağmen Türk Edebiyatı maddesi ile tekrardan telif hakkı ihlalinde bulunduğunuz için" dedim.

Lütfen Vikipedi'ye ileride katkıda bulunmak istiyorsanız o uyarı mesajındaki bağlantıları bu 24 saat içerisinde okuyun. Emeğiniz için üzgünüm fakat telif hakkı saklı içerik bulunduramayız, kanunen suçtur. -Tembelejderha 00:12, 23 Aralık 2006 (UTC)


Sevgili Tembelejderha,

Sonuçta belli bir amaca yönelik bir iş için birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak burda bir yanlış anlaşılma var.

1- Ben hiçbir kişiden bir mesaj almadım engelleme gelene kadar. Bana başka bir yönetici tarafından yapılan açıklama şu : "sayfanızda benim bıraktığım bir telif uyarısı var. bir yönetici yazdığınız metindeki telifi tesbit edip sayfanıza geldiğinde bu uyarıyı görünce ikinci bir uyarıya gerek duymadan sizi engelleyebilir 24 saatliğine"... Bu yapılmadan önce bana sorulabilirdi "bunları yazıyorsun ama nerden geliyor bunlar" diyerek..

2- Kültür bakanlığının linkini dış bağlantı olarak yazan kişi benim. Ama ordan HİÇBİR CÜMLE alınmamıştır. "Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı" ile ilgili yazarken, önce ekledim, sonra sildim başka kaynakları ayrıca tek bir sayfada vermek için..

3- Başka siteler kimi kopyalamış, ne yapmış bilmiyorum ama benim yazım stilimi hiçbir yerde hiçbir şekilde bulamazsınız. Çünkü bunlar bana ait.

4- Tellif hakkının ne olduğunu çok iyi biliyorum. Benim yazılmış 3 kitabım, yüzlerce de web sitem var. Ayrıca piyasada çok iyi bilinen bir derginin de editörüyüm.

5- Sizin işinizin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Yaptığınız işi takdir ediyorum. Ne kadar saçma sapan mesajlarla, insanlarla uğraştığınızı da görüyorum. Değişiklikleri izlerken anlaşılıyor bu. Ama lütfen gerçekten iyi niyetle birşeyler yapmaya çalışanalarla, bilerek isteyerek zarar vermeye çalışanları ayırdedin. İnsanları kaybetmek kolaydır.

6- Dün, Saraybahçe Belediye Başkanı hakkında bir yazı yazdım. Özgeçmiş. Kendisi de benim kapı komşum olur. O sayfayı da silmişsiniz tellif hakkı diye.. Özgeçmişin tellif hakkı olmaz, kendi sayfasında fotoğraflarının linkini vermiş basında medyada yada başka bir yerde kullanılsın diye. Hadi o neyse..

7- Ama bugün tek tek sayfaları işleyip hepsini aynı standarda sokmak için canım çıktı. 7 saat diyorum. Güzel bir edebiyat sayfası olsun diye. Hepsi de benim kendi cümlemdir tek tek yazdığım. Şimdi de benim cümlelerim alınıp bambaşka bir formatta konmuş.

8- Ayrıca benim sizden aldığım mesajda "ısrarla" kelimesi geçiyor.

Neyse. Siz bilirsiniz. Madem emeğe saygı duyulmuyor bu kadar uğraşmaya da gerek yok.

Saygılar

Önder Karakadılar


Selamlar Önder Bey,

Öncelikle emeğinizi boş yere yitirdiğinizi düşündüğünüz halde soğukkanlılığınızı koruduğunuz ve kibarca diyaloğa girdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizi tüm iyi niyetimle yanıtlamaya çalışacağım.

Kullanıcı mesaj:Onderk sayfasına bakarsanız, engellenmeden önce Kibele adlı yöneticiden uyarı mesajı aldığınızı görebilirsiniz. (Ayrıca orada size attığım engelleme mesajı da var, "ısrarla" diye bir kelime geçmiyor. tekrar ettiğinizi söylüyorum.)

Takdir edersiniz ki günde ortalama 3000-4000 değişikliğin yapıldığı bu sitede 11 tane yönetici ve bir avuç aktif kullanıcı olarak her telif problemi ve diğer başka pek çok durum ile özel olarak ilgilenme gücümüz yok. Standart uyguladığımız politika şudur:

 • Telifli içerik girilmemesi yönünde politika ve yönergeleri oluştururuz, bilgilendirici sayfalar hazırlarız
 • Değişiklik ekranında ve ilgili görülebilir yerlere gereken uyarı metinlerini koyarız
 • Telifli içerik saptadığımızda bunu giren kullanıcıya bir uyarı mesajı atar, içeriği temizleriz
 • Tekrarlandığını görürsek engelleme yoluna gideriz.

Tek tek kullanıcılarla tartışacak vaktimiz ve gücümüz yok dediğim gibi.

Açıkçası ben sizin maddede Kültür Bakanlığı'ndan bahsettiğinizi ya da ona bağlantı verdiğinizi farketmedim. Her zaman yaptığım üzere maddeden seçtiğim kimi cümleleri Google ile arattım ve bu aramalarda başta Kültür Bakanlığı sitesi olmak üzere on küsür sitede aynı cümlelerin varlığını gördüm. Bu sitelerin içeriğinin copyright altında olması, telif hakkı ihlali var demektir. Kültür Bakanlığı'ndaki yazıyı sizin yazmış olmanız birşeyi değiştirmez, oradaki copyright işareti durduğu sürece. Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS durum çok açık bir şekilde anlatılmış, bu bizim içeriğimizin GÖBL ile lisanslanmış olmasından kaynaklanır. "Bu yazıların telif hakkı bana ait" demenizden, özgür belgeleme lisansını bilmediğiniz sonucunu çıkarıyorum. Zira telif hakkı size ait olan bir içeriği buraya koyamazsınız. Lisansların uyuşmaması söz konusu.

Emeğinize saygı duyuyorum, emeğe saygı duyacak kadar emek harcadım bu sitede. Vikipedi tamamen ücretsizdir, reklam ve üyelik gibi hiçbir geliri yoktur, hiçbir maddi karşılık beklemeyen insanların gönüllü katılımı ile oluşur ve sadece hayırseverlerin bağışları ile finanse edilir. Bunun ne demek olduğunun farkındayım. Amacım Vikipedi'ye hizmet etmekken kesinlikle aynı amacı güden iyi niyetli bir editörü küstürmek istemem. Yalnız dediğim gibi telif hakkı durumu Vikipedi politikalarını dahi aşan, kanunla bağlanmış bir durum. Yönetici sıfatı ile böyle bir ihlale izin veremem. Ancak endişelenmeyiniz, silinen içerik geri getirilebilir ve dilerseniz size bir kopyasını e-posta ile gönderebilirim, mesaj atmanız yeterli.

İlerleyen saat sebebiyle devam edemeyeceğim, kusura bakmayın. Soru ve eleştirileriniz için mesaj atmaktan çekinmeyin. İyi geceler. -Tembelejderha 01:43, 23 Aralık 2006 (UTC)

Telif Hakkı[kaynağı değiştir]

Sevgili Tembelejderha,

Evet yazdıklarımın tellif hakkı bana aittir ve ben bunları vikipedi ye koyarken bir anlaşmaya onay veriyorum "evet bağışta bulunduğumu kabul ediyorum" diyerek. Bu durumda öncelikli sorumluluk bana aittir. Tıpkı snapdrive.com, webmusictown.com sitelerinde olduğu gibi Wikipedia' da doğabilecek sakıncaları engellemek açısından "privicy policy" olarak belirtmiş.

Burdaki sorun şurda... Bahsettiğiniz yöntemle Vikipedia'daki bilgilerin %99 unun silinmesi lazım şu an. Özellikle tarih, fizik, kimya gibi kesin ve net bilgileri fazla değiştirme imkanınız olmayan konularda. Beraberce bakalım isterseniz. Ben her sayfada 1 cümlesi başka yerlerde geçen bir konu bulurum mutlaka. yada Örneğin Vikisözlük.. Oraya bir tane bile madde girilemez bu anlayışla. Hepsi biryerde geçiyor çünkü.

Yada bir Belediye başkanının öz geçmişinin tellif hakkı olamaz. Onun verdiği bilgileri kullanmazsanız, değiştirirseniz sorun olur.. Kendi sitesinde, basınla halkla ilişkilerde kendi fotoğraf arşivini açar özellikle.. Başka birşey kullanılmasın, yazılmasın diye. Tam tersine teşekkür eder size burda yer verildi diye. Politik bir harekettir bu... Hangi Belediye başkanı, hangi politik lider ciddi bir ansiklopedide yer almak istemez... "sen bu bilgileri kendi sitende vermişsin, fotoğrafları kullanın diye kendi sitende vermişsin. Biz de kullandık. Kafamızdan mı uydursaydık, kurbağa resmi mi koysaydık oraya" derler adama..

Yada konumuzun esası Türk Edebiyatı tarihi.. Siz bir kitabı aynen yayınlamadığınız sürece bunun da tellif hakkından bahsedemezsiniz...Kitaptan sayfalarca alıntı yaparsınız. Bu da tellif olmaz.. Adam doğmuş, 10 kitap yazmış, bir akımı temsil etmiş ölmüş. Bunu değiştiremezsiniz.. 11 kitap yazdı diyemezsiniz. ölmedi yaşıyor diyemezsiniz. Doğum - ölüm tarihini değiştiremezsiniz. Kitap adlarını değiştiremezsiniz. O zaman tellife girer bu durum. Dava açılır yanlış bilgilendirmekten.. Tarihsel olaylar dizininde birçok bilgiyi AYNEN kullanmak mecburiyetindesiniz..

Kaldı ki, nerede kaldı Vikipedi 'nin öz misyonu...

Bilgiyi saklayamazsınız..

Başta yöneticiler yani sizler bunun için mücadele vermeli. Siz ise müfettiş gibi davranıyorsunuz. Bu nedenle birçok sayfa bomboş.. Doğru bir şablon yok. Portallar arası birlik yok.. Bu sizin başarısızlığınızdır. Benim değil....

Bilgileri hemen sileceğinize, yazan kişiyle konuşup onları özgünleştirme yoluna gitseniz, zenginleştirseniz, yönetici olup yön verseniz, hem onlara da moral olur, daha fazla destek verirler.. Bu da sizi boş sayfalara değil, daha fazla başarıya götürür.

Siz hiç kitap fuarından kitap çalmadınız mı ?? Lütfen hayır demeyin, o zaman yanlış yerdesiniz derim size.

Ben tabiki bir yerden olduğu gibi alınsın burda toplansın, çalınsın DEMİYORUM. Ama Tellif hakkını yanlış yoruluyorsunuz diyorum.

Neyse.. Ben bir faydam olsun istedim, gönüllü olarak çok daha fazla faydam da olabilirdi. böyle bir tokat yedim. Siz beni değil Vikipedi'yi ve kendinizi cezalandırdınız. Sonuçta sayfalarla siz uğraşıyorsunuz, ben değil... Ben Wikipedia da aradığımı zaten buluyorum, Türkçesine ihtiyacım yok bu açıdan.

Size kolay gelsin.... Onderk

Yavuz Kruvazörü[kaynağı değiştir]

Yavuz Kruvazörü maddesini yönetici olduğum forumda yayınlamıştım.

Buradaki "Jön Türk" rumuzlu üye olarak: http://www.tarihforum.com/forums/viewtopic.php?t=773

Ve oradaki kaynaklarda da belirtilen link var, buraya koymamışım.Madde tamamen o linkten alınma değil, zaten kaynağın da o sayfa olduğunu kabul ediyorum.Şimdi maddenin silinmesi mi gerekiyor? Bu imzasız yazı Çağatay67 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Size yolladığım uyarı mesajında Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS bağlantısında konu anlatılmış. Bir maddenin Vikipedi'de bulunması onun GÖBL ile lisanslanması anlamına gelir, bunun için de o içeriğin daha önce hiçbir yerde copyright altına alınmamış olması gereklidir. Siz dahi kaleme almış olsanız, bir yerde copyright altına aldığınız içeriği Vikipedi'de yayınlayamazsınız, lisansların uyuşmaması söz konusu. Verdiğiniz bağlantıda sitenin altında içeriğin copyright altına alındığı yazıyor.
Maddenin Vikipedi'de yayınlanabilmesi için ya o siteden çıkarılması lazım, ya da oradaki içeriğin de GÖBL ile uyumlu bir serbest lisans altına alınması lazım. Yoksa içerik burada tutulamaz. Dediğim gibi Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS sayfasında tüm bunlar anlatılıyor. Sorunuz olursa mesaj atmaktan çekinmeyin, iyi çalışmalar. -Tembelejderha 20:23, 23 Aralık 2006 (UTC)

Soyadlar[kaynağı değiştir]

Selam Tembel. Nasıl gidiyor?

Adam Smith'i zamanında biraz çevirmiştim. İzleme listemde olduğu için fark ettim, bugün bir kullanıcı adamın soyadını büyük olarak değiştirmiş ve madde Adam SMITH olmuş. Böyle bir kural var mıdır?

Nilolina 22:25, 23 Aralık 2006 (UTC)

Hmm, fena değil, ortadan hallice diyelim. Sırtımdaki dikenler çok kaşınıyor, pullarım da bu kupkuru hava yüzünden parlaklığını yitirdi. Umarım sen benden iyisindir.

Adam Smith konusuna gelirsek, böyle bir kural yok. Genel adlandırma düzenimiz şöyle: Yalnızca başlığın ve özel isimlerin ilk harfi büyük yazılır, yani bu konuda "bırakınız yapsınlar" demiyoruz. İsim değişikliğini geri aldım ama görünmez bir elle değil.

Kolay gelsin. -Tembelejderha 22:42, 23 Aralık 2006 (UTC)

selam[kaynağı değiştir]

Merhaba Tembel, John Gotti maddesinde yaptığım yazım düzeltmeleri, Ataghan01 adlı kullanıcı tarafından geri alınıyor. Kendisi yeni birşeyler de ekliyor eklemesine, fakat benim yaptığım tüm yazım tashihleri de geri gidiyor bu arada. De'ler Da'lar Ki'ler... Sürekli düzeltmek istemiyorum. Uyarı mesajı da attım az önce, ama pek oralı olmadı. Belki bir ejderha'nın uyarılarını dinler :) --Metal Militia 22:47, 23 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Metal, ben de bir mesaj yolladım. Yanlışlıkla yapıyor olabilir, bu yüzden şimdilik tekrarlamamasını dilemek en iyisi, ancak yaptığı son değişikliği geri aldım, çünkü maddeyi bozduğu çok açık, interwikiler vs. hepsini uçurmuş. :) Kolay gelsin. -Tembelejderha 23:04, 23 Aralık 2006 (UTC)
Teşekkürler Tembel. Evet, yeni bir kullanıcı. "Masum hatalar"dır muhtemelen. İyi çalışmalar, kolay gelsin. --Metal Militia 23:09, 23 Aralık 2006 (UTC)

John Gotti[kaynağı değiştir]

Yukarıda Metal Militia söylemiş fakat maddeyi geliştirmeye çalışırken (belki de farkıda olmadan) onun değişikliklerini ve düzeltmelerini geri alyorsunuz halen. Eğer yanlışlıkla yapıyorsanız lütfen sayfanın geçmişini kontrol edin. Sizin değiştirmek istediğiniz metin üzerinde daha önceden başka kullanıcılar düzenlemeler yaptıysa, kendi değişikliklerinizi onunkileri yok edecek şekilde eklemeyin. (Bunun gibi.)Herhangi bir anlaşmazlık durumunda maddenin tartışma sayfasını kullanabilirsiniz. İyi niyetli olduğunuzu farzediyorum ancak yaptığınız son değişikliği geri alıyorum. İyi çalışmalar. -Tembelejderha 23:01, 23 Aralık 2006 (UTC)

Bu maddeyi ben başlattım ve benden başka birisinin de bu maddeyle uğraştığını zannetmiyorum. Benden başka kimler bu madde üzerinde çalışıyor? Bu imzasız yazı Ataghan01 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Hmm, sanırım henüz Vikipedi'yi kullanmayı pek öğrenemediniz. Sayfanın üst kısmında bulunan "geçmiş" sekmesine tıklarsanız bu sayfaya ulaşacaksınız. Burada madde üzerinde yapılmış tüm değişiklikleri ve bunları yapanları görebilir, hatta herhangi iki sürümü seçtikten sonra "seçilen sürümleri karşılaştır" tuşuna basarak ne gibi farklılıklar olduğunu anlayabilirsiniz. Son zamanlarda Metal Militia adlı kullanıcı da bu madde üzerinde çalışıyor.
Başka sorularınız olursa çekinmeyin, ayrıca Yardım:İçindekiler sayfasından yola çıkarak pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tekrar kolay gelsin. -Tembelejderha 23:15, 23 Aralık 2006 (UTC)

Telif meselesi[kaynağı değiştir]

Yavuz maddesinde telif hakkı ile korunan linkten alınan açıklamaları sildim, sadece bilinen geçmişini anahatlarıyla yazdım, İngiliz vikipedi'sinden yararlandım. --Çağatay67 12:11, 24 Aralık 2006 (UTC)

Bismarck makalesi hakında[kaynağı değiştir]

Merhaba ben bismarck maddesini forum dan alıp kırpıp düzenleyip wiki ye koymuştum.Fakat makaleyi ilk yapan kişi buraya benimde adım yazılmalı diye bir not bıraktı makalenin sonuna ve şimdi makale çok küçük garip bir hal aldı. Ben makalenin yzarına mail atıp konuyu açıkladım ama bana geri dönmedi. Şimdi ben makale yeniden aynı şeklinde yerine mi koacak yok sa ben üşenmeden birkaç siteden çeviri yaparak yeni bir makale hazırlayıp yerine hazırladığımı mı koymalıyım.. Birde çeviri yaptığımda kaynak olarak sadece altda kaynaklar olarak göstersem yeterlimidir... -Byzasz

Selam Byzasz, Vikipedi:Telif hakkı ile ilgili SSS sayfasını okumanı öneririm, orada durum açıklanmış. Eğer bu forumun içeriği serbest bir lisans altında değilse yazıyı kullanamayız, maddeyi yazanın izni ya da ismi olsa bile. Vikipedi GÖBL ile lisanslanmıştır ve burada duran bir metnin başka bir yerde copyright ile bulunmuyor olması lazım. Hali ile metni temizleyerek çeviri yapman en doğrusu olur. Kolaylık olması açısından en:German battleship Bismarck maddesinden faydalanabilirsin. İyi çalışmalar. -Tembelejderha 14:44, 24 Aralık 2006 (UTC)
Ek: Wikipedia'dan çeviri yaparsan kaynak olarak altta orayı gösterebilirsin. Yalnız çeviri çalışmasını kendi kullanıcı alan adında yapmanı öneririm, Örneğin Kullanıcı:Byzasz/German battleship Bismarck sayfasını kullanabilirsin. Bu sayede asıl madde inşaat halinde olmamış olur, bitirince içeriği oraya taşırsın. -Tembelejderha 14:48, 24 Aralık 2006 (UTC)

Uyarın için teşşekürler[kaynağı değiştir]

Selamlar, kullanıcı uyarı şablonlarını subst: ile kullanırsanız sunucu yükümüz azalmış olur: Örneğin {{subst:hoş geldin}} ya da {{subst:anon vandal}} şeklinde. İyi çalışmalar. -Tembelejderha 14:54, 24 Aralık 2006 (UTC)

uyardığın için teşekkür ederim Bu imzasız yazı Yunusberkan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selam[kaynağı değiştir]

Merhabalar Tembel, burada ve şurada, senden habersizce senin telif ihlali şablonlarını kullandım, ama sana atıfta bulunmadım. Telif hakkı ihlali olmamıştır dimi ;) Sevgiler, iyi çalışmalar. --Metal Militia 15:09, 24 Aralık 2006 (UTC)

Eline sağlık Metal abi, kullan kullan. :) Zaten dileyen alsın kullansın diye şablon şeklinde yaptım. Kullanıcı:Tembelejderha/monobook.js sayfasında bu şablonları otomatik kullanmak için bir kod da var, onu da alabilirsin. Hatta istersen kendine göre uyarlaman da mümkün, yani ne istersen yap! :) Kolay gelsin. -Tembelejderha 15:19, 24 Aralık 2006 (UTC)

Taslak[kaynağı değiştir]

Selamlar, size Vikipedi:taslak madde sayfasını okumanızı tekrar hatırlatmak istiyorum. Çok az bilgi içeren sayfalar açıyorsunuz, gerekli düzenlemeleri yapmıyorsunuz, silsem mi silmesem mi arada kalıyorum. Vikipedi'de maddeleri herkes geliştiriyor, illa mükemmel bir madde ile yola çıkmak gerekmiyor ama en azından belli bir seviyenin üzerinde olmaları lazım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar. -Tembelejderha 21:05, 24 Aralık 2006 (UTC)

Ben inglizce'den tercüme ediyorum isterseniz bakabilirsiniz. Bilgi yetersiz ise İngilizcesini yazanlara hesap sormanız daha iyi olur Cgfan 21:08, 24 Aralık 2006 (UTC)
Çevirilerinizden değil, Kanal 24 gibi maddelerden bahsediyorum, bu maddeyi siz açmışsınız. Hesap sormak değil yanlış anlamayın, sizi gücendirmek istemedim. Sadece kuralları hatırlatıyorum, ki bu kuralları ben koymadım. Emek veriyorsunuz, boşa gitmesin diyorum. -Tembelejderha 21:13, 24 Aralık 2006 (UTC)

açtığım taslaklar gereksiz veya zarar veriyor ise lütfen bana söyleyin ki bileyim Cgfan 21:31, 24 Aralık 2006 (UTC)

bu (+35)..(+40) lar nedir[kaynağı değiştir]

son değişikliklere girdiğimde kullanıcı adımızın ynında +35 +40 gibi sayılar var.. ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim? kolay gelsin.. bu arada tr wikipedi mükemmel bir şeklde gelişiyor... hepinize ve hepimize tebrikler...--ddenkel 21:45, 24 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar ddenkel! uzun süredir tebrik eden tek kullanıcı sensin, yapabilsem sarılıp öpeceğim seni. :) Normalde uçar gelirdim ama kuyruğum ne kadar ağrıyor bir bilsen..
Ha, rakamları sormuştun. Onlar yaptığımız değişiklikler sonucu maddede oluşan karakter sayısı farkı. Haliyle birşeyler çıkarırsan negatif, eklersen pozitif bir değer görüyorsun. Bunun amacı da maddeye bakmadan ne büyüklükte bir değişiklik olmuş anlayabiliyoruz az-çok. Örneğin bir IP numaralı kullanıcının değişikliği yanında (-4023) gibi birşey belirirse, anla ki sayfanın yarısını silmiş. :)
Kolay gelsin.. -Tembelejderha 21:59, 24 Aralık 2006 (UTC)

Noel[kaynağı değiştir]

Merhaba Tembelejderha. Mesajımı Vito Genovese'ye de atmıştım ama herhalde farketmedi. Sizi online görünce bir de sizden rica edeyim dedim. Geçtiğimiz günlerde Noel sayfasını hazırlamıştım. Vikipedi:Günün maddesi sayfasinda da aday göstermiştim. Sanırım sadece yöneticilerin Ana Sayfada değişiklik yapma hakkı var. Bugün Noel olduğu için Ana Sayfada günün maddesi bölümü için bu madde uygun diye düşünüyorum. Sizler için de uygunsa Noel maddesini Ana Sayfada yayınlar mısınız? Zaten bir süredir Ana Sayfada Günün maddesi bölümünde bir değişiklik olmamıştı. Teşekkürler... --BullsEye 23:54, 24 Aralık 2006 (UTC)

Değişiklik için teşekkürler. İyi çalışmalar... --BullsEye 00:05, 25 Aralık 2006 (UTC)

Ne demek, birşey değil. Kolay gelsin.. -Tembelejderha 00:07, 25 Aralık 2006 (UTC)

Ana sayfa asayiş berkemal[kaynağı değiştir]

Tashih ettiğin için sağol Kibele, bakmadan etmeden paldır küldür almışım ana sayfaya.. :) -Tembelejderha 00:28, 25 Aralık 2006 (UTC)

ne demek, görevimiz..:) --kibelemesaj 10:02, 25 Aralık 2006 (UTC)

Taksokutu[kaynağı değiştir]

Taksokutuyu düzenleme işini tamamlayabilirmisin. Tek tek yapmak çok zor. Birde kullanıcılar taksokutada hata olduğunu düşünüp şablonda değişiklik yapmaya çalışıyor. --Karduelismsj 12:05, 25 Aralık 2006 (UTC)

Karduelis ben de istiyorum, Dbl2010 ile botlar ile ilgili bir anlaşmazlık var onu halletmeye çalışacağım. -Tembelejderha 15:53, 25 Aralık 2006 (UTC)

SARANDA[kaynağı değiştir]

vajza_28@homail.com

Bot[kaynağı değiştir]

Kullandığım program, yani AutoWikiBrowser bir bot değil. en:WP:AWB sayfasında açıklama yapılmış: Program otomatik kaydetme modunda bir bot gibi çalışsa da manuel ayarda sadece işi kolaylaştıran bir "tarayıcı". (AutoWikiBrowser is not an automatic bot — edits made using this software are the responsibility of the editor using it. Although AWB does have an automatic mode enabled for some bot accounts, it normally just assists a human. The AutoWikiBrowser is a semi-automated Wikipedia editor for Microsoft Windows 2000/XP (or newer) designed to make tedious repetitive tasks quicker and easier.)

Bot başvurusunda da belirtmiştim, (VP:BOT) programı normalde kendi hesabımla kullanacağım, sadece otomatik ve çok yoğun değişiklikler için bot hesabını kullanacağım. Özellikle taksonomi kutularının çok büyük kısmı bozuk duruyor ve acilen düzeltilmesi gerekiyor, devam ediyorum. Zaten bu düzenleme karmaşık, elle müdahale istiyor ve nisbeten yavaş. Bu konuda problem yaşamak istemiyorum. -Tembelejderha 16:03, 25 Aralık 2006 (UTC)

Bot işleri/değişiklikleri senin yerine yapan programdır. Burada bahsi geçen, Autowikibrowser yarı otomatik ya da tam otomatik değişiklik yapabilen bir programdır. Yarı otomatik konumda, senin için sayfaları otomatik editleyip, özet kısmını doldurup, sana sadece "Kaydet" demek düşer. Ve bir sonraki sayfaya gider. Vikinin hızına göre, dakikada 12 edit yapabilirsin. 5 saniyede 1 edit. Bunun dakikalarca yapabilirsin. Arkana yaslan tek el farede. Tıkla sadece. Ayrıca otomatik modu da var. Önceki örneklere baktığımızda son değişiklikleri kullanılmaz kıldığı kesin. Ve diğer kullanıcıları rahatsız ettiği kesin. Eğer robot özelliği gösteren bu programa kelime olarak "robot" demeyerek, VP:EP 3 geçerli değildir diye bir çözüm getiriyorsan, olay bir bot olayından daha büyük bir meseledir. --Dbl2010 17:34, 25 Aralık 2006 (UTC)
Evet aynen o çözümü getiriyorum. Büyük bir mesele midir değil midir o senin takdirin. Programı yapan ve tanımlayan, kullanımını denetleyen ve kullanan yüzlerce insan bu manuel ayarda bot değildir diyor ya da bunu kabul ediyor. Dakikada birkaç değişiklikten fazla yapacaksak bot hesabı açmayı tavsiye ediyorlar. Ben buna uyacağım, dakikada 3-4 değişiklikten fazlasını yapmayacağım, gece katılımın çok düşük olduğu saatlerde bu belki 5-6 olabilir, zaten o saatlerde son değişiklikleri bizzat kontrol eden ben oluyorum. Bu benim kendi güzelliğim. Kullanıma da bir sınırlama getirilmiş, 500 değişiklik gibi, ancak burada öyle birşey olmamasına rağmen ben o kriterleri fazlasıyla tutturuyorum. Bu da üzerine kaymak. Hatta otomatik kaydetme özelliği için bot hesabına da ihtiyacım yok burada, ama ona da uyuyorum. Bu da artı güzellik.
Çünkü ben sağduyuluyum ve gıcıklık yapmak değil Vikipedi'ye faydalı birşeyler yapmak amacı taşıyorum. Sırf bilgin olsun diye, taksonomi kutusu düzenleme işi o kadar kolay değil, en azından benim için. Öyle arkana yaslan tık tık değil. Şablonun değişken adlarını doğru değiştirdim mi her defa kontrol ediyorum, ayrıca çok ve çeşitli olduklarından değişmeyenler çok oluyor.
Uygulamanın seni rahatsız ettiği şüphesiz, ancak başka hiç şikayet almadım. Erdall son derece memnun, Karduelis kısa sürede yapmamı özellikle rica ediyor, yukarıda mesajı var. Şikayet gelirse değerlendiririm.
Neyse, dediğim gibi uyuzluk yapmak istemiyorum, sadece önüme konulan gereksiz kösteği kaldırmaya çalışıyorum. Uyuzluk amacı gütsem zaten elimle de son değişiklikler ekranını kullanılmaz hale getiririm. 10.000 küsür editimi bu şekilde elimle yaptım, Vikipedi için iyi olduğunu düşünerek. Sağduyu bana devam etmemin uygun olduğunu söylüyor, sen farklı düşünüyorsun, ben de sana kurallar açısından bu durumu kabullenmen gerektiğini söylüyorum. Bot olmadığı sonuçta bir olgudur, seninki yorumdur. İsim farklılığının arkasına sığınıyorsun diyebilirsin, ben de iyi birşeyler yapmak için yapıyorum bunu diyorum.
Son olarak, ilk yaklaşımın tehditvari olmasaydı benim bu mesajım da farklı olurdu, ama anlaşılan böylesi daha bir geçerli son günlerde ve haliyle çözümler de böyle oluyor. -Tembelejderha 18:26, 25 Aralık 2006 (UTC)
Sayfadaki değişiklikleri senin yerine bir program yapıyorsa bunun adı robottur. İkimizde bunu biliyoruz. Bunun etrafında tanımlarla oynamak, değişik robot tanımları yapmak biraz üzücü. İkimizde akıllı adamlarız. Ve bu değişiklikler seri yapılırsa, programın bize tanıdığı bir özellik var. Bot statüsü. Maksadı diğer kullanıcıları rahatsız etmemek. İş yapmak istediğinden şüphem yok. Ama bundan önceki bot sahipleri de iş yapmak istemişti. Öncekilerin canı patlıcan mı? Onlar için yapılan uygulama, sana gelince niye farklı olsun ki? Ya da ileride, birinin izinsiz ya da usulsüz robot çalıştırdı demesine niye mahal verelim. Trollere yem vermek gereksiz. Söylemiştim, Vikipedi bir yere gitmiyor. Prsedüre yavaş olabilir, bürokrasisi kötü olabilir. O zaman sence duyarlı bir Vikipedist bu bürokrasiyi umursamamalı mı yoksa, bu bürokrasiyi düzeltecek adımlar mı atmalı? --Dbl2010 20:28, 25 Aralık 2006 (UTC)
Ne demek üzücü? Bu kelimeyi lafın gelişi mi söylüyorsun yoksa kasıtlı mı seçtin? Üzücü olan "..böyle yapmak üzücü" ya da "..ikimiz de biliyoruz" şeklinde konuşmak. Senin gibi düşünmüyor olamam mı? Aksini iddia etmem illa samimiyetsizlik göstergesi mi olmak zorundadır? Yanlış düşündüğüm için mi yoksa "ayak oyunu" yaptığım için mi üzülüyorsun? Yargım ve çıkarımım yanlış olabilir elbette, ama böyle bir yaklaşımı ve ithamı ben çirkin buldum.
Tanımlarla oynamıyorum, bu programı yapanlar onu nasıl tanımlıyorsa o tanımı söylüyorum.
Öneriye gelince, benim bot başvurum sonuçlanır sonuçlanmaz ilk yapacağım iş o anlamsız politikanın değişmesini önermek olacak, altta aday olarak ben dururken amacımı yanlış yorumlayanlar/yorumlamak isteyenler olacaktır çünkü. Burada politikalarda gördüğüm yanlışları elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum. Şikayet edip ağlamaktansa teşebbüste bulunan az sayıda Vikipedistten biri olduğum barizken, böyle bir öneriyi de iyi niyetli algılamakta zorlanıyorum. Çözümsüzlük ve sorun üretmeye çalışıyormuşum gibi, sanki daha henüz politikaları düzenlemeyi ve revize etmeyi öneren ben değilmişim gibi.. Gece geç saatte yapacağımı ve belirli bir hız limitinde yapacağımı söyledim, ki bu hız limiti enwikide de kabul ediliyor, dahası o saatlerde son değişiklik devriyeliği yapan zaten benim. Ne zararı var bunun anlamıyorum.
İşin şekli değişmeye başlıyor. Neyin doğru neyin yanlış olduğu tartışmasını yaparım her zaman ama bundan ziyade benim motivasyonumun altında yatan amaçlara doğru kayıyor mesele, onu sezinliyorum.
Gerek görmüyorum devam etmeyi. Faydasız olduğunu düşündüğümden ısrarcı da olmuyorum, artık yapmayacağım bu düzenleme işini. Ben bunun doğruluğunu yanlışlığını tartışırım, yönetici olarak değil vikipedist olarak. Yönetici olmam bir hak vermiyor bana, aksine sadece şu an işimi zorlaştırıyor. Belki olmasam kimse karışmayacaktı, IP ile seri halde madde açanlara sanki karışıyor mu kimse? "Bak onlar yapıyor ama.." demek için söylemiyorum bunu. Son zamanlarda yönetici sıfatını öne sürerek keyfi davranıldığına, dahası ego tatmini yapıldığına ilişkin göndermeler de var ya...
Neyse, adım yönetici de olsa, hizmetçi de olsa, hiçbiri olmasa da ben yaptığımın doğru ya da yanlış olduğunu tartışabilirim ama niyet ve ahlak masaya yatırılınca bu beni "üzüyor", artı bunlar elle tutulur şeyler olmadığından ne söylesem boş. Zaten milletle kaç gündür telif gibi 99% somut bir sorunda bile keyfi uygulama ve abuse tartışmaları yaşıyorum, bir de bunlarla uğraşmak yıpratıcı oluyor gerçekten. -Tembelejderha 21:34, 25 Aralık 2006 (UTC)

iyi tatiller, yeni yıllar[kaynağı değiştir]

Tembelcim sana yetişememişim. Ben de yakında bir kaç günlüğüne ortadan kaybolacağım o yüzden geçmişken Vikinin başına sana bu mesajı atayım, geldiğinde ilgilenirsin. Hatırlarsan şöyle bir mesaj atmıştın bana:


Çeviri istediğini farkettim, Vito'dan önce davranarak bu fırsatı değerlendireyim dedim..

Çok önemli sayfalar ve bizde yoklar. Lütfen çevirebilir misin? Çok teşekkürler şimdiden.

Vito'nun bunu okuduğunda yüzünü görmek istiyorum. :)

-Tembelejderha 23:00, 13 Aralık 2006 (UTC)


Vito'nun bu mesajın üstüne bana attığı mesajı görmüşsündür. Ben Kullanıcı:Nilolina/doğrulanabilirlik sayfasını neredeyse tamamladım. Vito da pek bakamadı bu aralar deşmek mıncıklamak vs. istersen senindir. Hatta ne olur yap! Yani yarım yamalak iş yapmış hissediyorum kendimi ama bazı viki kavramları arasında emin olamadıklarım (ex.namespace), Jimmy Wales'in sözlerinin türkçe vikipedi'de yaratacağı etkinin başarısı, parentezde bıraktığım ingilizce kelimelere doğru türkçe alternatifler tarzında tereddütte olduğum noktalar olduğunu göreceksin. Çok keyfe gelirsen bakarken buna, bir alternatif sayfa da şurda seni bekler.

Dilersen başlayayım notability'ye. Tamam diyeceğini umarak bir de yorumla karışık bir soru sormak isterim: Bu başlığı şan şöhret diye mi çevirelim şimdi? Önemlilik de hoşuma gitmiyor. Ben doğrulanabilirlik konusunda bu kelime geçince yazarın tanınırlığı tarzı bir şey saçmaladım. Sen bana cevap verene kadar boş durmayıp Kullanıcı:Nilolina/çeviri sayfasında eğleşiyorum. Görüyorum ki senin politika sayfanda (not defterine denk geldim de) bununla ilgili bir bağlantı yok. Aslında siz Vito ile iyi de paslaşmışsınız politikaları, kendimi biraz fransız + maydanoz hissettim ama bu son iki hafta söz verdiğim halde hiç iş yapmamanın sıkıntısı da var. Güncellenmelileri de biraz karıştırırım belki.

Anyways.. This message turned out to be more of an update/confession. Anladığım kadarıyla en önemli çeviri işi politika sayfalarında. Ne olur beni yönlendirin arada, bir işe yaramak istiyorum. Bu tatil aralığında iyi dinlenip, kaşıntılarından kurtularak dönersin umarım. Pullarının parlaklığı için sana krem gönderdim, her gün sürersen iki haftaya mutlu sonuçlar elde edeceksin.

Tekrar hoşgeldin. Nilolina 00:29, 27 Aralık 2006 (UTC)

Tembel aklıma saygınlık kelimesi geldi. Notability sözlükte ün, şöhret, önemli şahsiyet olarak; notable kelimesi ise dikkate değer, belli başlı olarak geçiyor. Maddenin bahsettiği ise saygınlık kavramına daha uygun geldi, ne düşünürsün, ne dersin? Nilolina 15:11, 28 Aralık 2006 (UTC)

Selamlar Nilolina,

Seçkin resim ve doğrulanabilirlik çevirileri için ellerine sağlık diyorum, Şu bayram vs. telaşı geçince ben eksik yerlerini tamamlarım, sen dert etme...

Fransızlık maydonozluk falan bunları geçelim, benim not defterimde bulunan o politikalarla ilgili çalışma sayfasına dilediğin gibi dalabilir, eklemeler, öneriler, eleştiriler... yapabilirsin. Hatta o sayfayı kendi kullanıcı adımın altından çıkararak ortak bir VikiProje sayfası haline getirmem aslında en doğrusu olur. Bu tip şeyleri de o sayfanın tartışma kısmıda konuşuruz, böylece konu bizim tekelimizden çıkar, neler konuşuyoruz neler yapıyoruz herkese malum olur. (Bayram yılbaşı falan bitsin ilgileneceğim o işle de..)

Notability (ve not. of people) sayfasına başlaman süper olur. Gayet güzel gidiyorsun, karşılığını seçemediğin, anlam kaybı ya da sapması olduğunu düşündüğün yerleri, karşılığını bilmediğin terimleri etc. çevirmeden bırakman çok yerinde olmuş. Bunlar sonradan kolayca ayarlanabilecek ufak işler, sen zaten metni 90% çevirerek işi bitirmiş oluyorsun. Yarım yamalak oluyor endişesi taşıma, asıl bilmediğin yerleri sallarsan yarım yamalak olur.

Saygınlık karşılığı bence olmamış, zaten notability sadece people için olan bir şey değil, genel olarak "notability of a topic" kavramından bahsediyoruz. İnsanlar burada özel bir konu olarak ayrı başlık altında incelenmiş, ancak onlar için de bir "saygınlık" değerlendirmesi yapılmıyor. Bir insan notable olmayabilir ama saygın olabilir, vice versa. (Hem "saygınlık" çok tehlikeli bir isim olur, bir adam için "not worthy of being noted" deriz ama "yeterince saygın değil" dersek kıyametler kopar! :))

 • "Notable" here is used in its adjectival sense of "worthy of being noted"[1] or "attracting notice"[2] not in its other adjectival sense of "prominent or important", nor in its noun sense of "a celebrity". It is not synomyous with fame or importance. It is not measured by Wikipedia editors' own subjective judgements. It is not "newsworthiness".
 • Notable burada "dikkate değer, kayda değer, bahsedilmeye değer" anlamında kullanılmış. "Göze çarpan, önemli" anlamında değil. Ünle, şöhretle, önemlilikle ilgisi yok. Vikipedistlerin subjektif değerlendirmesine açık değil. "Haber değeri taşıyan" anlamına da gelmiyor.

Böyle olunca, bence en güzeli şimdilik "kayda değerlik" gibi birşey deyip gitmek. Biliyorum kulağa pek güzel gelmiyor ve anlam sanki cuk oturmuyor, ama dediğim gibi ileride daha güzel bir karşılık bulduğumuzda çeviriveririz. O zamana kadar sayfanın başlarında küçük bir paragrafta bahsedilen kavramın İngilizce "notability" olduğunu özellikle belirtirsek ve kısaca ne demek istediğimizi açıklarsak anlamı da elimizden geldiğince koruyabilmiş oluruz..

Son olarak, mutlu tatiller dilerim. Politikadır Vikipedidir bunlar bir yere kadar, tatilin tadını çıkarmaya bak, ve Vive ut vivas. (Bu arada, gönderdiğin krem bahse girerim ki büyülüydü, pullarım her zamankinden daha parlak ve kaşıntım da geçti :))

Ad multos annos! -Tembelejderha 19:24, 28 Aralık 2006 (UTC)

İmam Hatip Liseleri makalesi[kaynağı değiştir]

Merhaba İmam Hatip liseleri maddesini tekrar eklemek istiyorum, alıntı kısımlar için yazarın (Ruşen Çakır, Vatan yazarı) bizzat müsaadesi alınmıştır. Bir daha silmemeniz umuduyla.

E-Mail: Merhabalar, İmam Hatip Liseleri, Efsaneler ve Gerçekler isimli çalışmanızdan alıntılarla oluşturduğum aşağıdaki metni Wikipedi'de (http://tr.wikipedia.org) İmam Hatip Liseleri başlığı altında kaynak göstererek kullanmak istiyorum. ...

Cevabı: merhaba

benim için bir sorun yok

iyi günler ve iyi yıllar dilerim

Rusen Cakir ...

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Tembel, sana ve sevdiklerine, iyi bayramlar ve nice sağlıklı, mutlu yıllar... --Metal Militia 20:45, 29 Aralık 2006 (UTC)
 • Yeni yılınız ve bayramınız kutlu olsun.. Bir de "good" dua: İnşallah yeni yılda "tembel" lâkabından usanır, en azından "Biraz çalışkan"ı alırsınız. --Hasan Sami 21:06, 29 Aralık 2006 (UTC)
 • Mutlu sağlıklı ve bol avlı yeni bir yıl ve iyi bayramlar dileğiyle--Erdem Şenol 21:12, 29 Aralık 2006 (UTC)
 • Güzellik, birlik, beraberlik dolu, mutlu ve huzurlu bir Kurban Bayramı ve yeni yıl dilerimlerimle... --Bahar (yine ben!) 21:26, 29 Aralık 2006 (UTC)
 • Hadi bakalım tembel. sana ve ailene mutlu yıllar ve iyi bayramlar--Atacameñoileti 22:31, 29 Aralık 2006 (UTC)
 • iyilikler diliyorum tembelabim--alibazmesajHands-on.png 13:08, 30 Aralık 2006 (UTC)
 • Teşekkür ederim. Sizin de bayramınız kutlu olsun ve esenlik dolu yeni bir yıl dileği ile. - Krkzn 16:51, 31 Aralık 2006 (UTC)

Adlandırma[kaynağı değiştir]

Selamlar,

Sayfaları adlandırırken mümkün mertebe orjinal ismi kullanmamız güzel olur. Yanlarına özellikle kitap, film vs. diye belitmemiz gerekmiyor. Yani eğer Kill 'Em All isimli başka bir şey yok ise adını Kill 'Em All (albüm) yapmamıza gerek yok. Sadece anlam karmaşası oluyorsa açıklama kullanalım: Yüzüklerin Efendisi (kitap), Yüzüklerin Efendisi (film) gibi. Deniz Arcak (şarkıcı), Benim Adım Kırmızı (kitap) diye özellikle konunun ne olduğunu belirtmemize gerek yok, bunun sonu da yok zaten. (Bu arada Benim Adım Kırmızı (kitap), Cevdet Bey ve Oğulları (kitap) vs. hep varmış.. :)) Kolay gelsin! -Tembelejderha 16:24, 31 Aralık 2006 (UTC)

Diğer albümlerde karışıklık oluyordu, Metallica'nın tüm albümlerde standart sağlamaya çalıştım. Açıkçası bazı durumlarda (Ride the Lightning sayfası gibi) tam çözüm de sağlayamadım, Metallica şablonunu kullanırken albüm yerine şarkıya, şarkı yerine albüme gidilen birkaç yer var sanırım. Takıldığım yer olursa soracağımdan emin ol :) Khutuck 16:31, 31 Aralık 2006 (UTC)

Tebessüm[kaynağı değiştir]

Merhaba Tembelejderha. Geçen gün olanlardan dolayı bir tatsızlık oluştuğunun farkındayım. Her ne kadar yaptığım uygulamanın kurallar gereği olduğuna savunmaya devam ediyorsam da, bugün olsa yine aynı davranırım diyorsam da, hararetli ortamın oluşması istediğim bir sonuç değildi. Ayrıca, olayın kişisel olmadığını özellikle belirtmek isterim. Bu sebeple bu tartışmanın yarattığı kişisel kızgınlık var ise, bunu zeytin dalı ile silelim istiyorum. Böyle bir şey yoksa da, zaten sorun yok. Olayın teknik ya da ilkesel kısmı ile ilgili itirazın var ise de, hakkını aramanı isterim açıkcası. İleride belki hakem/ombudsman/arbitration gibi bir kurul, bu tür durumlarda çözüm getirir diye umut ediyorum.

Son olarak da bot başvurusu ile ilgili bekleme süresi üzerinde bir küçük değişiklik yaptım. Yapacağı şeyler rutin Vikipedi editleri olan robotların Vikipedistlere teşhir edilecek bir zamana ihtiyacı yok. 2 haftalık bekleme süresine eseneklik kazandıracak "gerekirse bekletilir" ifadesini ekledim. Prosedür: İlk toplum desteğini alacak. Ardından maximum 20 değişiklik yapacak. Buraya kadar herşey aynı. Bundan sonra, kesin bir "14 gün" yerine, "0 ila 14" gün teşhir edilikten ve tartışıldıktan sonra, desteğe, gelişmelere ve örnek 20 sayfaya istinaden sonuç açıklanacak. Robotun yapacakları ne kadar bariz bilinen rutin işlerse o kadar az beklenecek. Ne kadar özgünse o kadar çok beklenecek.

İyi günler iyi çalışmalar :)t --Dbl2010 21:31, 31 Aralık 2006 (UTC)

Selam Özgür,

Böyle bir tatsızlığın yaşanmasından ben de rahatsızım. Olayın teknik kısmı ile ilgili olarak senin gibi düşünmediğimi yinelerim, ancak bunun tartışmasını yapmak istemiyorum. Olayın bu şekilde bitmesi taraftarıyım, her hususta fikir birliği içerisinde olmak zorunda değiliz zaten. Bot politikasına getirdiğin düzenleme yerinde olmuş.

Zeytin dalını kabul ediyorum, teşekkür ederim inceliğin için. İyi bayramlar.. -Tembelejderha 12:39, 2 Ocak 2007 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selamlar, özellikle Galibilik ile ilgili maddeler açtığınız dikkatimi çekti. İlgi alanınıza giren ve hoşlandığınız konularda içerik girmeniz gayet doğal ancak Derviş gibi maddeleri de bu perspektiften sunmanız doğru değil. Katkıda bulunurken, konu doğrudan Galibilik ile ilgili değilse ve başka şeylerle de ikişkili ise, örneğin genel olarak İslam dini ile ilgili bir konu hakkında yazıyorsanız, lütfen bu çizgide ele alın. VP:TBA ve VP:TBASSS sayfasını okumanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar. -Tembelejderha 16:11, 31 Aralık 2006 (UTC)

Kurban bayramınız ve yeni yılınız kutlu olsun. Dervişlik sayfasında taraflı madesi konulmuş idi başka mutasavvıf örneği yok denmişti iki örnek daha koydum sanırım resimde taraflı geldi onuda kaldırdım.birde ögrenmek istediğim derviş sayfasının galibilik içinde olması hususu iki ayrı katogoride de var galibilik içinde de olması sakıncalımı?Mahsuru yok ise durabilirmi.galibibülent 22:26, 31 Aralık 2006 (UTC)

Teşekkürler, ben de sizin bayramınızı kutluyorum. Kategori uygun mu değil mi bilemiyorum açıkçası. Galibilik ile dervişliğin birbiri ile ne ölçüde iç içe olduğu hakkında bir bilgim yok. Benim mesajım dervişliğin anlatımı ile, daha çok da TBA ilkesi ile ilgiliydi. VP:TBA Sayfasını pek çok Vikipedist okumuyor, halbuki çok önemli, bunu hatırlatmak istemiştim. Kolay gelsin. -Tembelejderha 12:43, 2 Ocak 2007 (UTC)