Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ana Sayfa sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
COEN Brothers (cannesPH).jpg
Barton Fink, Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 1991 ABD yapımı film. Konusu 1941 yılında geçen filmin başrollerinde, Hollywood'daki bir film stüdyosu için senaryo yazmak üzere işe alınan New Yorklu oyun yazarını canlandıran John Turturro ile yazarın kalmakta olduğu harap durumdaki Hotel Earle'de yan komşusu olan sigorta satıcısını canlandıran John Goodman yer alır. Coen kardeşler filmin senaryosunu, diğer bir filmleri Miller's Crossing'in yazımında yaşadıkları bir çıkmaz sırasında, üç haftalık bir dönemde yazdı. Miller's Crossing'in tamamlanmasından kısa bir süre sonra Barton Fink'in çekimlerine başlandı. Filmin ilk gösterimi Mayıs 1991'de Cannes Film Festivali kapsamında yapıldı. Film, Altın Palmiye'nin yanı sıra En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Turturro) ödüllerini de kazandı. Dünya genelinde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almasına ve Akademi Ödülleri'nde üç dalda aday gösterilmesine rağmen film, 9 milyon dolarlık tahminî bütçesinin ancak üçte ikisi olan 6 milyon dolar civarında hasılat elde etti. Filmdeki iki baskın tema, yazarlık süreci ve eğlence prodüksiyonları kültürüdür. Filmde Hollywood dünyası ile Broadway dünyası arasındaki zıtlıklar gösterilir. (Devamı...)
Günün maddeleri
Kozahan -silk bazaar-Main gate - panoramio.jpg
Koza Han, 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak Bursa'da yaptırılmış handır. Ulu Cami ile Orhan Camii arasında bulunan yapının mimarı, Abdül ula bin Pulat Şah'tır. Geçmişte Yeni Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Evvel (Pirinç Han'ın yapılmasından sonra), Han-ı Cedid-i Amire, Yeni Kervansaray, Beylik Han, Beylik Kervansaray, Simkeş Han, Sırmakeş Han gibi birçok adla anılmış; ipek kozası ticareti bu handa yapıldığından zamanla Koza Han adıyla anılır olmuştur. Koza ticareti için Bursa'ya gelen ipek tüccarları konaklama hizmeti veren handa altlı üstlü iki oda tutmuşlar; üstteki odayı ticari işlerini görmek ve konaklamak, alttaki odayı da ticaret mallarını depolamak için kullanmışlardır. Avlu ortasında, bazı Selçuklu kervansaraylarında oluğu gibi ayrı bir mescit bulunur. Mescidin altında havuzlu bir şadırvan vardır. Hayvan ahırı olarak inşa edilen ikinci avlu bölümü "İç Koza Han" olarak adlandırılır. (Devamı...)

German Workers party.png
Alman İşçi Partisi, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Weimar Cumhuriyeti'nde kurulan ilk siyasi partilerden biridir. 5 Ocak 1919'da kurulmuş olan ve ömrü kısa süren Alman İşçi Partisi sadece bir yıl etkin kalmıştır. Ekim 1918'de "Thule Cemiyeti" tarafından, cemiyetin iki üyesi olan gazeteci Karl Harrer ve çilingir Anton Drexler'e bu siyasi topluluğun etkisini işçiler arasında artırmak için özel siyasi dernek oluşturmaları söylenir. Bunun üzerine Drexler, Alman İşçi Partisi'ni kurar. 12 Eylül 1919'da parti toplantısında yer alan Adolf Hitler de partinin sloganlarını beğenir. Ardından Hitler ile tanışan Ernst Röhm, Hitler'e Alman İşçi Partisi'ne dâhil olması ve parti yönetimini kendi eline alması konusunda görüş bildirir. Hitler ilk defa 16 Ekim 1919'da 111 kişiden oluşan izleyici karşısında görülür. Öncelikle Hitler, "Büyük Almanya" hakkındaki kendi görüşlerini bildirir, sonra ise Almanya'nın mağlubiyetinden Marksistleri, sosyalistleri ve Yahudileri sorumlu tutar. Hitler, Alman İşçi Partisi'nin toplantılarında Versay Antlaşması'nın Almanya'ya kaybettirdiği toprakların geri alınması gerektiğini ve antlaşmanın barbarlık olduğunu bildirmiştir. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
Jökulsárlón buzul gölünde bir buz bloğu
İzlanda'nın en büyük buzul gölü olan Jökulsárlón Gölü'nde bir buz bloğu. (Fotoğrafçı tarafından buz kuşu ve yavrusuna benzetilmiş.)

Üreten: Andreas Tille

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Ölümler

Amerigo Vespucci

Daha fazlası...