Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
Kylie Minogue Cannes.jpg
Kylie Minogue, (d. 28 Mayıs 1968), Avustralyalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. Kariyerine Avustralya televizyonlarında çocuk oyuncu olarak başladı ve Neighbours dizisindeki Charlene Robinson rolüyle ünlendi. 1987'de PWL ile anlaştı ve bir sonraki yıl ilk stüdyo albümü Kylie'yi yayımladı. Daha sonra aynı şirket aracılığıyla Enjoy Yourself (1989), Rhythm of Love (1990) ve Let's Get to It (1991) adlarını taşıyan üç stüdyo albümü daha çıkardı. 1992'de çalışmaya başladığı Deconstruction Records etiketiyle Kylie Minogue (1994) ve Impossible Princess (1997) albümlerini piyasaya sürdü. Parlophone ile anlaşmasının ardından Minogue, dans odaklı Light Years (2000) albümü ve "Spinning Around" single'ıyla tekrar ön plana çıktı. Fever (2001) albümünden çıkan "Can't Get You Out of My Head", yaklaşık altı milyon kopya satarak 2000'lerin en başarılı single'ları arasına girdi. Minogue daha sonra Body Language (2003), X (2007), Aphrodite (2010) ve Kiss Me Once (2014) albümlerini yayımladı. 2005'te Showgirl: The Greatest Hits Tour adlı turnedeyken kendisine meme kanseri teşhisi kondu ve turnesini iptal etti. Tedavi olduktan sonra Showgirl: The Homecoming Tour adlı turneye çıktı. Oyuncu olarak Kırmızı Değirmen (2001), Jack & Diane ve Kutsal Motorlar (2012) filmlerinde rol aldı. 2014'te The Voice UK ile Avustralya'daki The Voice'ın üçüncü sezonlarında jürilerden biri oldu. (Devamı...)
Günün maddeleri
Thomas the Slav negotiates with the Arabs.jpg
Slav Thomas, (c. 760 – Ekim 823 AD), 9. Yüzyıl Bizans askeri komutanı. Günümüz Türkiye'sinin kuzey doğu bölümünde yer alan Pontus bölgesinden Slav asıllı bir ordu subayıdır. İmparator Ermeni Leo'nun öldürülmesinden ve Amoriumlu Mikhail'ın tahtı gasp etmesinden sonra, Thomas isyan edip, tahtı kendi için talep etmiştir. Thomas, hızlı bir şekilde bir çok thema ve Küçük Asya'da bulunan birliklerin desteğini sağlamış, ilk başlarda Mikhail'ı yenilgiye uğratmış ve Abbasi Halifeliği ile ittifak sağlamıştır. Deniz gücü olan themaların sağladığı gemiler ile Avrupa tarafına geçmiş ve Konstantinopolis'i kuşatmıştır. Başkent, karadan ve denizden yapılan saldırılara karşı koyarken Mikhail, Bulgar hükümdarı Omurtag'a yardım çağrısında bulunmuştur. Omurtag, Thomas'ın ordusuna saldırmış ancak geri püskürtülmesine rağmen Thomas'ın askerlerine ağır zarar verdirmiştir, böylece askerler bir kaç ay sonra Mikhail'ın saldırısında karşı koyamıyarak Arcadiopolis'e sığınmışlardır. Şehir Mikhail'ın birlikleri tarafından muhasara altına alınmıştır. Sonunda, destekçileri Thomas'ı af karşılığı teslim etmişler ve Thomas idam edilmiştir. Devamı...

Federazione Sammarinese Giuoco Calcio.svg
San Marino Millî Futbol Takımı, (İtalyanca: Nazionale di calcio di San Marino), San Marino Futbol Federasyonuna bağlı olarak San Marino'yu uluslararası müsabakalarda temsil eden futbol takımı. San Marino, UEFA'ya bağlı olan ülkeler arasındaki en küçük ülkedir ve nüfusunun az olmasının da etkisiyle millî takım herhangi bir başarı yakalayamamıştır.

San Marino takımı ilk resmi maçını 1990 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde İsviçre'ye karşı oynamış ve 4-0 yenilmiştir. Bu maçtan önce 1986 yılında Kanada Olimpik takımıyla maç yapıp 1-0 yenilmişlerdi ancak bu maç resmi bir maç değildi. San Marino, UEFA ve FIFA'ya üye olduğu 1988 yılından beri tüm Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası elemelerine katılmasına rağmen bu elemelerdeki herhangi bir maçta galibiyet elde edemedi. Takım tarihindeki ilk ve tek galibiyetini ise 28 Nisan 2004'te Lihtenştayn'la oynadıkları hazırlık maçını 1-0 kazanarak elde etti. Devamı...

Günün seçkin resmi
ARVN çocuk askeri (maskot)
Vietnam Savaşı'nda Viet Minh tarafından gerçekleştirilen Mayıs Taarruzu sırasında Fransız Millî Mezarlığı ile çevirilen ve Plantation Road üzerinde bir gün süren çatışma sonrasında imha edilen bölgede Hava İndirme Tümeni'ne refakat eden on iki yaşında Vietnam Cumhuriyeti Ordusu (ARVN) paraşütçü (Tân Sơn Nhất, Saigon, 7 Mayıs 1968.)

Üreten:US Army Signal Corps

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar


Ölümler

Daha fazlası...