Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Türkçe madde sayısı: 282.237

25 Eylül 2016, Pazar

Haftanın seçkin maddesi
20151121 Oberhausen Nightwish Nightwish 0082.jpg
Nightwish, Fin müzik grubu. 9 Ocak 1996'da Kitee'de kurulmuş olan grup; 1997-2001 yılları arasındaki çalışmalarında power metal türünün örneklerini verirken 2002'den itibaren müziğine senfoniyi de katarak sonradan senfonik power metal olarak anılacak türe öncülük etmiştir. Günümüze kadar 4 milyondan fazla albüm satan Nightwish, kurulduğu günden beri kırkı aşkın sayıda ülkeyi ziyaret etmiştir. İlk albümü Angels Fall First ve ilk single'ı "The Carpenter"ı 1997 yılında yayımladığından beri ülkesinde dikkat çekmekte olan grup; sırasıyla 1998, 2000 ve 2002 yıllarında yayımlanan Oceanborn, Wishmaster ve Century Child albümleri ile dünya çapında bir ün sahibi oldu. 2004 yılında yayımlanan ve 1 milyonluk satışa ulaşan Once'tan çıkan "Nemo" ile "Wish I Had an Angel" gibi single'ların klipleri ise MTV ve Amerikan filmlerinin müziklerinde yer alarak gruba Amerika'da ticari başarının kapılarını araladı. Ardından grup, tarihinin en büyük turnesi olan Once Upon a Tour'u başlattı. Turnenin sonlarına doğru, Eylül 2005'te, Highest Hopes adlı "en iyiler" derleme albümü yayımlandı. Once Upon a Tour'un 21 Ekim 2005'te gerçekleşen son ayağından sonra grubun diğer dört üyesi vokalist Tarja Turunen'e bir açık mektup aracılığıyla grubu bırakma çağrısında bulundu. Onun ardından End of an Era DVD'si piyasaya sürüldü. (Devamı...)
Günün maddeleri
Battlefield 2 logo.jpg
Battlefield: 1942, (kısaca BF 1942 ya da BF42), Digital Illusions CE tarafından geliştirilmiş ve Electronic Arts oyun şirketi tarafından 10 Ekim 2002 tarihinde Microsoft Windows ve Linux için, 28 Haziran 2004 tarihinde ise Macintosh için çıkmış üç boyutlu, birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur.

Oyun, II. Dünya Savaşı sırasında Müttefik ve Mihver güçleri arasında çeşitli cephelerde gerçekleşen muharebe ve çatışmaları, o dönemin savaş koşulları ve teknolojik imkanlarıyla birlikte gerçekçi mekanlarda anlatmaktadır. II. Dünya Savaşı'nın en meşhur muharebeleri oyuna konu edilmektedir. Oyun, II. Dünya Savaşı döneminde geçmektedir. Oyundaki amaç, takımınızdaki arkadaşlarınızla beraber düşmanlarınıza karşı savaşmak ve takımınızı zafere ulaştırmaktır. Bunun için savaş alanındaki kontrol noktaları ele geçirilerek stratejik üstünlük sağlanabilmektedir. Takım halinde mücadele edildiği sürece düşman askerleri zor durumda bırakılabilirken dağınık bir düzen içerisinde savaşılırsa savaşta mağlup olabilme olasılığı her an yükselebilmektedir. II. Dünya Savaşı'nda kullanılmış olan Thompson, MP40, StG 44, Kar 98k, M1 Garand, M1918 Browning ve daha birçok silah oyun içinde kullanılmaktadır. Oyuncular çeşitli II. Dünya Savaşı avcı ve bombardıman uçaklarını, büyük gemileri, denizaltılar ve uçak taşıyıcılarını, kıyısal topçu savunmalarını, tankları, ZPTleri, askeri cipleri, uçaksavarları ve kurulu makineli tüfekleri kontrolüne alabilmektedir. (Devamı...)


Daniel Defoe Kneller Style.jpg
Daniel Defoe, (1660  –24 Nisan 1731), İngiliz yazar ve gazeteci.

1660 yılında Londra’da doğdu. Çeşitli güçlükler ve tehlikelerle dolu bir yaşam geçirdi. 1685’te İngiltere kralı II. James’e karşı başlatılan ayaklanmaya katıldı. Yaşamının çeşitli dönemlerinde tüccarlık, fabrikatörlük, devlet memurluğu ve hatta casusluk yaptı. 40 yaşında gazetecilikte karar kıldı, bundan birkaç yıl sonra da roman yazmaya başladı. En çok ilgi gören romanı 'Robinson Crusoe' 1719 yılında yayımlanmış, 1 yılda 4 baskı çıkarılmıştır. Yayımladığı siyasal dergi kitapçıklarındaki sert tutumu yüzünden birçok kez hapse girdi. 1731 yılında doğduğu yerde, Londra’da öldü. Hayatı boyunca siyaset hayatına büyük ilgi duymuştur. Daniel Dafoe'nin aile kökenleri Romanya'ya dayanmaktadır, Romanya'dan göçen ailesinin Osmanlı geleneklerini ona da öğrettiği bazı kaynaklarda geçmektedir. Yine İngiltere'de İngiliz kültürünü yeren mektuplarını Osmanlı Devlet adamlarına bilgi ve öneri amacıyla gönderdiği bilinmektedir. Bunun dışında Aytunç Altındal gibi yazarlar Osmanlı için casusluk yaptığının açık olduğunu söylerler. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
Aral Gölü
1960 ile 2008 seneleri arasında Aral Gölü'nün daralmasını gösteren bir animasyon. 1960'lı yılların başında, Sovyet ekonomistleri Özbekistan ve Kazakistan'daki pamuk ekiminin yoğunlaştırılması kararını alırlar. Arazileri sulamak için, Aral Gölü'nü besleyen Amuderya ve Siri Derya nehir suları yönlendirilir. Böylece 20 ile 60 km3 tatlı su yönlendirilir ve gölün su seviyesi: 1960'larda senede yaklaşık 20 cm, 1970'lerde senede 50-60 cm ve 1980'lerde senede 80-90 cm azalır. 1989'da ise Aral Gölü ikiye ayrılır: Göçük göl (kuzey) ve Büyük göl (güney). 1960'ta yüzölçümü 68.000 km2 olan Aral Gölü, 2005'te 3/4 oranında küçülmüştür.

Üreten : NordNordWest

Tarihte bugün

Olaylar

Evita (foto).JPG

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...