Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
Jean-Paul Sartre FP.JPG
Saygılı Yosma, (Fransızca: La Putain respectueuse), Fransız yazar ve filozof Jean-Paul Sartre'ın 1946 yılında Fransızca olarak kaleme aldığı tiyatro oyunu. İki perde olarak yazılan eser 1930'ların Amerika Birleşik Devletleri'nde geçer. Seçkin bir güneyli ailenin, oğullarını, siyahi bir adamı öldürdüğü için ceza almaktan kurtarmaya çalışmasını anlatmaktadır. Aile, bunu beyaz bir hayat kadını olan Lizzie MacKay'i oğulları yerine masum bir siyahi adamı suçlaması için yalancı şahitlik yapmaya ikna ederek başarmaya çalışır. İlk kez Kasım 1946'da Paris'te sergilenen Saygılı Yosma, Sartre'ın 1945'te ABD'ye yaptığı ziyaretlerdeki gözlemlerine dayanır. Yazar, 1931 yılında bu ülkede gerçekleşen ve dokuz siyahi adamın iki beyaz hayat kadınına tecavüz etmekle suçlanarak ceza aldıkları Scottsboro davasından ve ziyareti sırasında tanıştığı Richard Wright'ın kitaplarından ilham alarak bu oyunu yazdı. Sartre eserde, ırkçılığı ve Amerikan toplumundaki sınıf sistemini beyaz bir fahişe, ona tecavüz etmekle suçlanan siyahi bir adam ve cinayet işlemiş zengin bir beyaz adamın hikâyesini anlatarak ironik bir şekilde eleştirdi. (Devamı...)
Günün maddeleri
Wojciech Gerson-Oplakane apostolstwo.jpg
Kuzey Haçlı Seferleri, Kuzey Haçlı Seferleri veya Baltık Haçlı Seferleri, Kuzey Avrupa, Baltık Denizi, güney ve doğu kıyılarında etrafında yaşayan pagan halklarına karşı Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'na bağlı Alman Saksonya Krallığı; Danimarka Krallığı ve İsveç Krallığı Katolik Hıristiyan kralları ve Livonyalı Kılıç Kardeşleri ve Töton Şövalyeleri askeri tarikatları ve onların müttefikleri tarafından yürütülen haçlı seferleridir.

"Kuzey Haçlı Seferleri"'nin resmi başlangıcı 1193'de Papa III. Coelestinus tarafından Baltık Denizi etrafında bulunan İskandinav Hristiyan Katolik kilisesi mensubu olan hükümdarlara (yani İsveç Kralı, Danimarka Kralı ve Kutsal Roma-Germen İmparatoru'na) gönderdiği bir dinsel beyanname ile onları pagan olan komşularına karşı Haçlı Seferi tertip edip onları Katolik Hristiyanlığa dönüştürmeye emir vermesi ile başladığı kabul edilmektedir. Bu seferin safhaları şöyle sıralanabilmektedir: "Livonyalılar" , "Latgalyalılar", "Selonyalılar" ve "Estonyalılar"'a karşı Alman'ların ve Danimarkalıların 1193-1227 dönemi haçlı seferleri, " "Semigalyalılar" ve "Kuroniyalılar"a karşı (1219–1290) dönemi haçlı seferleri, "Eski Prusyalılar"'a karşı seferler, "Litvanyalılar ve "Samogityalılar"'a karşı Almanlar tarafından 1236–1316 döneminde yapılan ve gayet başarısız kalan haçlı seferleri. Devamı...


Oliver Kahn 06-2004.jpg
Oliver Kahn, (d. 15 Haziran 1969), Alman eski futbolcu. Kaleci pozisyonunda oynayan oyuncu, kariyerine Karlsruher SC yıldız futbol takımında başladı. İlk profesyonel karşılaşmasına 1987 yılında çıktı. 1994 yılında 4.600.000 Alman markı karşılığında kariyerinin sonuna kadar oynayacağı Bayern Münih'e transfer oldu.

Sekiz Bundesliga, altı Almanya Kupası, bir UEFA Kupası (1996), UEFA Şampiyonlar Ligi (2001) ve Kıtalararası Kupa (2001) şampiyonluğu yaşayan Kahn, Alman futbolunun yakın tarihte yetiştirdiği en başarılı oyunculardan oldu. Bireysel çapta gösterdiği başarılar ona art arda dört UEFA Avrupa'nın En İyi Kalecisi, üç IFFHS Dünyanın En İyi Kalecisi ve iki kez de Almanya'da Yılın Futbolcusu ödülü kazandırdı. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda aldığı Altın Ayakkabı Ödülü ile birlikte, turnuva tarihinde bu ödülü kazanan ilk ve tek kaleci unvanını elde etti. 1994'ten 2006'ya kadar Almanya Millî Futbol Takımı'nda oynayan Kahn, Andreas Köpke'nın millî takımı bırakmasından sonra sahaya ilk 11'de çıkmaya başladı. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda takımını finallere taşıyan ve kalesinde yalnızca üç gol gören kaleci, buna rağmen finalde Brezilya'ya 2-0 kaybettikleri karşılaşma yüzünden eleştirilere maruz kaldı. Ancak sonunda turnuvanın en iyi oyuncusu olmayı ve Altın Ayakkabı Ödülü'nü almayı başardı. Kahn altı yaşındayken, babası Rolf'ün de 1962'den 1965'e dek forma giydiği, Karlsruher SC takımına girdi. Kaleciliğe başlamadan önce kendi mevkisi dışında oynadı. Profesyonel kadrodaki yerine ilk olarak 1987-88 Bundesliga sezonunda kaleci Alexander Famulla'ın yedeği olarak dahil edildi. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
V-2 roketi
II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda üretilmiş ilk balistik füze ve uzaya ulaşan ilk insan yapısı alet olan V-2'nin şematik diyagramı. İnsansız uçak olarak nitelendirilip Luftwaffe (hava kuvvetleri) tarafından kullanılmış V-1 ile farklı olarak büyük ve yüksek kabiliyetli mermi olarak nitelendirilen V-2 Heer (kara kuvvetleri) tarafından kullanıldı.

Üreten: Fastfission, Türkçeleştiren: Alkd

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Niels Bohr

Ölümler

Daha fazlası...