Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
JohnMayerCrossroads2007.jpg
John Clayton Mayer, (d. 16 Ekim 1977), ABD'li bir müzisyen, şarkı yazarı, hayırsever ve albüm yapımcısıdır. Connecticut kökenli olan Mayer, Berklee College of Music'e devam etti. 1997'de Atlanta, Georgia'ya taşınınca orada yeteneklerini işleme fırsatı buldu ve takipçiler edindi. İlk iki stüdyo albümü olan Room for Squares ile Heavier Things ticarî başarı yakaladı ve multi-platinum statüsü elde etti. 2003'te "Your Body Is a Wonderland" ile En İyi Erkek Pop Vokal dalında Grammy Ödülü kazandı. Mayer kariyerine çoğunlukla akustik rock yaparak başladı. 2005'te ise B. B. King, Buddy Guy ve Eric Clapton gibi tanınmış sanatçılarla birlikte çalışarak ve John Mayer Trio'yu kurarak blues yapmaya başladı. Eylül 2006'da çıkan Continuum albümünde blues etkisi görülebilir. 49. Grammy Ödüllerinde Mayer bu albümüyle En İyi Pop Vokal Albümü ve "Waiting on the World to Change" ile En İyi Erkek Pop Vokal Performansı ödüllerini aldı. Dördüncü stüdyo albümü Battle Studies, Kasım 2009'da yayımlandı. Stand-up komedi, tasarım ve yazarlık da Mayer'ın kariyerinin birer parçasıdır. Başta Esquire olmak üzere bazı dergilere yazılar yazar. Ayrıca "Back to You" derneğine bağlı olarak hayırseverlik amaçlı etkinliklere ve küresel ısınmayla mücadele etkinliklerine katılır. Tanınmış kişilerle yaşadığı ilişkilerle medyada ve magazin basınında sıkça yer aldı. (Devamı...)
Günün maddeleri
Anschutz Thomas P Self Portrait.jpg
Thomas Pollock Anshutz, geç 19. yüzyıl Amerikan sanat öğretmeni ve ressamı. Hocası Thomas Eakins gibi 19. yüzyıl Amerikan gerçekçiliğinin resimde en önemli temsilcilerindendir. Tablolarının konusu genellikle kadın portreleri olmuştur. Bununla birlikte en tanınmış eseri gerçekçiliğini baskın şekilde yansıtan The Ironworkers' Noontime (1880) adlı eseri olmuştur. Bu eserinde demir işçilerini günlük yaşamlarında resmetmiştir. Bir diğer tanınmış eseri de kentsel gerçekçilikte öncü kabul edilen The Way They Live adlı Afrika kökenli bir anneyle iki çocuğunun zorlu yaşamını resmeden tablosudur. Ressamlığı kadar eğitmenliğe de zaman ayırmış olmasından dolayı, göreceli olarak az yağlıboya portresi bulunmaktadır. Ayrıca resimde geç 19. ve 20. yüzyıl gerçekçiliği üzerinde eserlerinin yanı sıra özellikle öğrencileri vasıtasıyla da kayda değer bir etki bırakmıştır.

Anshutz 1851 yılında Kentucky'de dünyaya gelmiştir. Lemuel Wilmarth rehberliğinde New York'ta sanat eğitimi almaya başlamadan önce bir dönem West Virginia'da da yaşamıştır. 1875 yılında Philadelphia'ya taşınmış ve Philadelphia resim kulübünde Thomas Eakins'ten kurs almaya başlamıştır. Devamı...


Republic F-105B with avionics layout 060831-F-1234S-046.jpg
Aviyonik, havacılıkta uçaklar, yapay uydularlar ve uzay araçlarının elektronik sistemlerini için kullanılan terimdir. Aviyonik sistemleri arasında komünikasyon, navigasyon, birden fazla sistemin görüntü ve yönetimi ve bireysel işlevleri gerçekleştirmek için uçaklara takılan yüzlerce sistem sayılabilir. Bu sistemler bir polis helikopterinin arama spotu gibi basit bir sistemden havadan erken uyarı platformları gibi komplike sistemlere kadar çeşitlidir.

Terim İngilizce havacılık anlamına gelen "aviation" ile elektronik anlamına gelen "electronics" kelimelerinden türetilmiştir.Aviyonik terimi ilk kez gazeteci Philip J. Klass tarafından "havacılık elektroniği" ifadesinin İngilizce karşılığının birleşik sözcüğü olarak kullanılmıştır. Bugün kullanılan pekçok modern aviyoniklerin geçmişi ve geliştirmesi 2. Dünya Savaşı dönemindeki çalışmalara dayanır. Örneğin, günümüzde etkin bir şekilde kullanılan otopilot sistemleri, bombardıman uçaklarının, hassas hedefleri vurabilmesi için yüksek irtifalarda sürekli ve istikrarlı oranda uçması için geliştirilmiştir. Bu gelişmelerden en çok bilinen olanı, radarın İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı dönemde geliştirilmesi sayılabilir. Devamı...

Günün seçkin resmi
Machu picchu grande
Machu Picchu'daki terasların panaroması.

Üreten: Thom Quine

Tarihte bugün

Olaylar

Isabeli Fontana

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası... - Önbelleği boşalt