Kolköy, Posof

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kolköy
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Posof
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi
Rakım [1] 2.000 m (6.562 ft)
İklim türü Karadeniz iklimi ve Sert Karasal İklimi
Nüfus (2012)[2]
 - Toplam 322
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu 75
Posta kodu 75800
İnternet sitesi: https://www.facebook.com/kolkoyudernegi/

Kolköy, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Köy halkının çoğunluğu Ahıska Türkü'dür. Köy halkı uzun boylu, renkli gözlüdür. Köy halkı çok çalışkan, cömert, hoşgörülü, misafirperver, yardım sever, komik, saygılı, eli bol ve cimri insanlardır. Köyde her yıl düzenlenen bir piknik etkinliği de vardır bu etkinliğe İnegöl, Bursa ve İstanbul'dan çok sayıda insan köye gelip hep birlikte piknik ve eğlence etkinliğinde eğlenirler. Çoğu yemekleri etli ve hamur işidir. Bu köyde etli-kıymalı mantıya hıngal denmektedir. Toprağı çok bereketli ve dünyanın en verimli toprağı olan Çernezyom'dur. Köyde yaylak-kışlak kültürü devam etmektedir. Yazları hayvanlarını otlatmak için yaylalara çıkmaktadırlar. Yayla ile köy arasında yaklaşık 5 km. vardır. Yaylası hemen Arşiyan Dağı'nın arkasındaki eteklerinde kuruludur, Şavşat'a da komşudur ve rakımı köyün rakımın dan daha fazladır. Posof'ta sadece Kol Köy'ünün yaylasında elektrik vardır diğer yaylalarda şu an için elektrik yoktur. Köyde daha çok büyükbaş hayvancılıkla uğraşılıyor, küçükbaş veya kümes hayvanları büyükbaş kadar yoktur. Köyde 1 tane mezarlık bulunmaktadır bu mezarlıkta çok eski mezarlar da vardır hatta bazı mezarlarda hicri takvimine göre tarih atılmış ve osmanlıca yazılarda mevcuttur. Köyde 2 tane cami vardır biri aşağı da birisi de yukarıdadır. Köyün ortasından Kol Çayı geçmektedir suyu hırçın ve bol miktarda çok değerli ve bir o kadarda nadir olan kırmızı benekli alabalık vardır. Köye gelen yol asfaltlı bağlantılar ve yukarı mahallelerin yollarında ise parke taşı vardır. Köyün manzarası muazzamdır ve yerleşim alanının dışı tepelik ve ağaçlarla kaplıdır. Köyün tepelerine çıkınca bulutlara dokunmak hatta bulutların yukarısına dahi çıkılıyor ve bulutların üstüne bakma şansınız oluyor. Köyde geceleri yabani tavşan, tilki, domuz ve ayılar olabiliyor. Köyde bol sayıda kekro, kuşburnu ağacı ve bin bir çeşitli çiçeklere rastlayabilirsiniz. Köye gelen meyvelerin çoğu Iğdır'dan gelmektedir dayanıklı, büyük ve lezzetlidir köye öyle her yerden meyve gelemiyor çünkü soğuk olduğu için meyveler fazla dayanamıyor o yüzden kaliteli ve dayanıklı meyveler gelmektedir tabi fiyatlara da yansımaktadır. Birçok uçurum var. Köyde çoğu yerin vs. adları çoğunlukla gürcüce veya rusçadır. Bayram namazından sonra camide topluca bayramlaşılır daha sonra mezarlıklara gidilir ve ölenler için dualar okunur. Mezarlık dönüşünden sonra evlere büyüklere ziyaretlere gidilir.

Tarih Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurulması, yerleşilmesi çok eskilere dayanılıyor. Köyde Kol Kalesi adında çok eski bir kale vardır aynı zamanda çok eski kilise ve çok eski taşlar vardır. Çok eskilerden burada başka bir yerleşim alanı olduğuna dair çok büyük ayrıntılar mevcuttur.

Coğrafya Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine 23 km. İl merkezine 88 km. Yayla ile de 5 km. uzaklıktadır. Köyün her tarafında bin bir çeşit sular (çeşmeler) vardır bu sular çok lezzetli ve çok soğuktur. Köyün bazı yerlerinde doğal maden suyu da çıkmaktadır. Köyde aslında çoğu sebze ve meyve yetiştirilmektedir ama iyi bakılmalıdır veya serada olmalıdır. Rakımı 2.000 metreyi geçik olduğundan Posof'un rakımı en yüksek olan köylerinden biridir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus
Yıl Toplam Kadın Erkek
2012 322 176 146
2011 348 188 160
2000 549 315 234
1997 550

Bazı Merkez Yerlere Göre Uzaklık Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı İllere Göre Uzaklık
Merkezler Uzaklık (km)
Kars 161
Erzurum 333
Ankara 1.142
İstanbul 1.465
Bursa 1.488
İzmir 1.715

Altyapı Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ama boş kullanılmıyor nedeni öğrenci yok. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 tane bakkal vardır. Köyde doğal gaz yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]